Jump to content

Samsung: Προσπάθεια ανάκαμψης από τα άσχημα αποτελέσματα στην αγορά smartphones


lariser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://news.myphone.gr/samsung.png[/imgalign]Ο εκτοπισμός της Samsung από την πρώτη θέση σε πωλήσεις smartphones στην Κίνα έρχεται πάλι στο προσκήνιο, καθώς το ίδιο επαναλήφθηκε στην Ινδία και απειλεί να συμβεί και σε άλλες μεγάλες και αναδυόμενες αγορές, όπως της Ταϋλάνδης και των Φιλιππίνων. Συνολικά, η κατάσταση είναι αρκετά ανησυχητική, παρόλο που η εταιρία παραμένει Νο.1 κατασκευαστής, παγκοσμίως σε όγκο πωλήσεων, δεδομένου ότι και στις ώριμες αγορές των ΗΠΑ και της Ευρώπης η ζήτηση εμφανίζει κάμψη.

 

Στην κινεζική αγορά αναλογεί το 9% των συνολικών πωλήσεων σε smartphones και τα στελέχη της Samsung, σε συνεργασία με εξωτερικούς συμβούλους, προσπαθούν να ανασχέσουν την πτωτική τάση με μια σειρά μέτρων. Αρχικά, εφαρμόζονται μειώσεις στις τιμές των συσκευών, που φτάνουν μέχρι το 20% και επιπλέον προσανατολίζονται να λανσάρουν μια νέα σειρά φθηνών smartphones με τιμές και χαρακτηριστικά που θα είναι ανταγωνιστικά στις αναδυόμενες αγορές της ΝΑ Ασίας.

 

Το τμήμα των κινητών συσκευών είναι υπεύθυνο για το 60% της συνολικής λειτουργικής κερδοφορίας της Samsung, οπότε η ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων του τελευταίου τριμήνου, αναμένεται να έχουν σημαντική επίδραση στην πορεία της εταιρείας. Στο προηγούμενο οικονομικό τρίμηνο σημειώθηκε πτώση 20%, που μάλλον θα φαντάζει μικρή μπροστά στην επιπλέον πτώση κατά 60% που υπολογίζεται για το τρίμηνο που έκλεισε στο τέλος Σεπτεμβρίου. Η κατάσταση δύσκολα μπορεί να θεωρηθεί αναστρέψιμη, καθώς οι απώλειες σε μερίδιο αγοράς και κέρδη εξαπλώνεται σε όλο και περισσότερες αγορές και προέρχεται τόσο από τους κινέζους κατασκευαστές όπως Lenovo, Huawei και ZTE που έχουν ήδη σημαντική παγκόσμια παρουσία όπως και από τις Xiaomi, Meizu, Oppo κ.ά. που εμφανίζουν σημαντική δυναμική για να εξαπλωθούν εκτός Κίνας.

 

[via]

PS
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος τελειώνει για την κυριαρχία της Samsung. Πότε περιμένει να αντιμετωπίσει τους Κινέζους;

 

Ειδικά τώρα που έρχονται στην Ευρώπη. Μέχρι τέλους του έτους θα είναι όλοι τους (ή σχεδόν όλοι) εδώ...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Πανακριβα κινητα με την ιδια σχεδιαστικη γραμμη σε οτι εχει κυκλοφορήσει τα τελευταία χρονια σε διαφορα μεγεθη , εχει κουρασει και αν δεν το καταλαβει γρήγορα θα εχει χειρότερα αποτελεσματα
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα παραμείνει πρώτη σε πωλήσεις αλλά όχι με τα τρελά ποσοστά και κέρδη που είχε μέχρι τώρα. Αυτό για εμάς είναι καλό γιατί θα αγωνίζονται όλοι να δώσουν ανταγωνιστικά προϊόντα ;)
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος τελειώνει για την κυριαρχία της Samsung. Πότε περιμένει να αντιμετωπίσει τους Κινέζους;

 

Ειδικά τώρα που έρχονται στην Ευρώπη. Μέχρι τέλους του έτους θα είναι όλοι τους (ή σχεδόν όλοι) εδώ...

 

Έχω την εντύπωση ότι με την επένδυση της cosco έχουν αρχίσει να επιταχύνονται οι διαδικασίες για παρουσία τους εδώ...

 

Πάντως με κάτι τέτοια δεν βλέπω να κατεβάζουν τις τιμές σε πειστικά επίπεδα.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Nα αλλάξει επιτέλους μια εμφάνιση, δεν πάει άλλο, αν είναι δυνατόν το galaxy των 50-60 € να είναι (σχεδόν) ολόιδιο με το galaxy των 600€ .. :down:

Από ότι βλέπω το επόμενο κινητό μου (όταν χαλάσει αυτό που έχω :p) δεν θα είναι samsung, μπορεί sony αν μειώσει τα bezels, htc ή κινέζο.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Σε μια χώρα όπου οι εγχώριοι κατασκευαστές έχουν ανέβει τοσο πολύ σε ποιότητα, οι 600άρες για πλαστικουρες τιγκα στο bloatware αρχίζουν να υποχωρούν. Τι πιο λογικό.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που υπάρχουν πάρα πολύ συχνά πληροφορίες για τους κινέζους κατασκευαστές συσκευών, στην διεθνή ειδησιογραφία, είναι λίγες οι πληροφορίες για το πως λειτουργεί όλο ο κύκλος παραγωγής από την σχεδίαση της συσκευής και την συναρμολόγηση μέχρι τους τρόπους προώθησης στην αγορά της Κίνας. Είναι ένα πολύ σημαντικό θέμα, για το οποίο πολύ λίγο φως έχει πέσει και εξηγεί τους λόγους που δημιουργείται αυτό το "τσουνάμι" που συμπαρασύρει και εταιρίες όπως η Samsung.

 

Θα παρότρυνα, όποιον ενδιαφέρεται, να ρίξει μια ματιά και στο θέμα για τα νέα SoCs της MediaTek, που θα εμφανιστεί αύριο το απόγευμα. Στην Κίνα έχει διαμορφωθεί ένα απίστευτο οικοσύστημα που καλύπτει όλους τους τομείς παραγωγής και επιτρέπει σε μικρές εταιρίες να αντλούν φθηνή χρηματοδότηση από το κράτος και να έχουν πολύτιμη τεχνική βοήθεια από κολοσσούς όπως η MediaTek (Νο.2 κατασκευαστής SoC στον κόσμο) ή η Hon Hai Precision Industry Co. (Foxconn) που είναι η μεγαλύτερη φάμπρικα συναρμολόγησης παγκοσμίως. Ελπίζω να μπορέσω να κάνω μια πιο αναλυτική αναφορά, στο μέλλον.

Edited by lariser
PS
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα παραμείνει πρώτη σε πωλήσεις αλλά όχι με τα τρελά ποσοστά και κέρδη που είχε μέχρι τώρα. Αυτό για εμάς είναι καλό γιατί θα αγωνίζονται όλοι να δώσουν ανταγωνιστικά προϊόντα ;)

 

Και αυτό είναι που μας νοιάζει, καλύτερα κινητά!

Τώρα για τα κέρδη ας ενδιαφερθούν οι μέτοχοι.:p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι χάνουν μερίδιο από την πίτα γιατί έχουν μπει πολλές εταιρίες στο παιχνίδι και έχει ανέβει ο ανταγωνισμός. Δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει κάτι για να αλλάξει την κατάσταση. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Οι πωλήσεις που κάνει μια εταιρεία δε με ενδιαφέρουν γιατί δεν είμαι στο πορτοφόλι κανενός ούτε στο μυαλό του για να ξέρω τα κριτήρια του. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να με καλύπτει σε 4-5 πραγματάκια από τα 8-10 που έχω στη λίστα των επιθυμητών specs. Τώρα, αν η εταιρεία λέγεται Samsung ή HUAWEI ή HTC ή Lenovo ή Ζίουζίτσου, αυτό είναι κάτι που θα το κοιτάξω τελευταίο. Έχω ερωτευτεί πολλά κινητά : Lenovo vibe z2 pro, HUAWEI ascent mate 7, HTC Max... και άλλα...

Με δεδομένη την ανάπτυξη της τεχνολογίας, και έχοντας στο μυαλό ότι όλες οι μεγάλες εταιρείες καταφεύγουν στις Qualcomm - Mediatek για SoC, λίγα πράγματα είναι αυτά που θα μπορούσε μια εταιρεία να έχει σε αποκλειστικότητα. Και η Samsung έχει το μεγαλύτερο όπλο όλων. Τις Amoled οθόνες. Όσο οι άλλοι δεν έχουν Amoled, θα βρίσκονται πάντα ένα σκαλί πιο κάτω στις προτιμήσεις μου. Δηλαδή πρώτα θα κοιτάω το βγάζει η Samsung στις ναυαρχίδες της, και ύστερα όλοι οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μείωση τιμών στο 20% ...Δηλαδή το ΝΟΤΕ 4 αντι 749 € που είχε το ΝΟΤΕ 3 έρχεται στα 600 € αν δεν κάνω λάθος. .. Ρε δε πα να πατωσουν οι Κορεατες που μας δουλεύουν ψιλό γαζί εδώ και 3 χρόνια με το μάρκετινγκ και τις πλαστικούρες τους...ασε που αντι να προσθέτουν στις συσκευές τους τις καινοτομίες των άλλων εταιριών αυτοί σιγά σιγά αφαιρούν αλλα Apple. ..

Καλο πάτο λοιπόν και με τις ευλογίες μου. ..

Αγοραστής 6 ναυαρχιδων τους..

ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΕΤΥΧΑΝ... ΟΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΟΧΙ !!!

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μείωση τιμών στο 20% ...Δηλαδή το ΝΟΤΕ 4 αντι 749 € που είχε το ΝΟΤΕ 3 έρχεται στα 600 € αν δεν κάνω λάθος. .. Ρε δε πα να πατωσουν οι Κορεατες που μας δουλεύουν ψιλό γαζί εδώ και 3 χρόνια με το μάρκετινγκ και τις πλαστικούρες τους...ασε που αντι να προσθέτουν στις συσκευές τους τις καινοτομίες των άλλων εταιριών αυτοί σιγά σιγά αφαιρούν αλλα Apple. ..

Καλο πάτο λοιπόν και με τις ευλογίες μου. ..

Αγοραστής 6 ναυαρχιδων τους..

 

Ας παραβλέψουμε οτι τα τελευταία 2 κινητά των Κορεατων κυκλοφορούν με μεταλλικό σκελετό και για την οικονομία της κουβέντας ας επικεντρωθούμε στις καινοτομίες των άλλων εταιριών που αφαιρούνται από τις Samsung συσκευές. Το Ραδιόφωνο έχει αφαιρεθεί. Άλλη;

 

Η Samsung ποτέ δεν πρόκειται να επιστρέψει στην κερδοφορία των προηγούμενων ετών και καμία εταιρεία δεν πρόκειται να το κάνει στο μέλλον. Οι επιλογές πλέον είναι πολλές και πολυ καλές. Αυτό που μπορεί να κάνει είναι με καλύτερη τιμολόγηση να συγκρατήσει το κύμα που έρχεται. Δεν πρόκειται ποτέ να καταντήσει να βολοδερνει στα ποσοστά της Nokia αν δεν απαρνηθεί το Android και δεν κάνει κανένα απονενοημένο διάβημα με Tizen. Ευτυχώς θα παραμείνει σε θέση να βγάζει Note που είναι το μόνο που με καίει.

Link to comment
Share on other sites

Ας πρόσεχαν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ας παραβλέψουμε οτι τα τελευταία 2 κινητά των Κορεατων κυκλοφορούν με μεταλλικό σκελετό και για την οικονομία της κουβέντας ας επικεντρωθούμε στις καινοτομίες των άλλων εταιριών που αφαιρούνται από τις Samsung συσκευές. Το Ραδιόφωνο έχει αφαιρεθεί. Άλλη;

 

Η Samsung ποτέ δεν πρόκειται να επιστρέψει στην κερδοφορία των προηγούμενων ετών και καμία εταιρεία δεν πρόκειται να το κάνει στο μέλλον. Οι επιλογές πλέον είναι πολλές και πολυ καλές. Αυτό που μπορεί να κάνει είναι με καλύτερη τιμολόγηση να συγκρατήσει το κύμα που έρχεται. Δεν πρόκειται ποτέ να καταντήσει να βολοδερνει στα ποσοστά της Nokia αν δεν απαρνηθεί το Android και δεν κάνει κανένα απονενοημένο διάβημα με Tizen. Ευτυχώς θα παραμείνει σε θέση να βγάζει Note που είναι το μόνο που με καίει.

 

Λοιπόν από την αρχή. ..

Δεν είναι μόνο το ραδιόφωνο. ..

δεν ειναι το διπλό λεντ φλας

δεν ειναι τα στερεοφωνικά ηχεία

δεν ειναι το xenon φλας

Δεν ειναι τα προηγμένα οπτικά μερη που χρησιμοποιεί η Apple και η ΝΟΚΙΑ

Δεν είναι η φωτεινότητα της οθόνης που εχει η ΝΟΚΙΑ σε συνθήκες ήλιου

Δεν ειναι η γρήγορη εστίαση της φωτογραφίας με OIS που εβαλε μολις τωρα ή τεχνολογία που χρησιμοποιεί η LG στο G3..

Τελος παντων ειναι πολλά τα μείον αλλα παρα πολλα και τα θετικά. ..

εγω ζηταω να κρατήσει τα θετικά της και να προσθέσει και τα καλύτερα απο τους άλλους. ..να ακουσει επιτέλους τα ΘΕΛΩ μας τα ΘΕΛΩ των καταναλωτων...

κι ολα αυτα σε ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με τους αλλους παίκτες της αγοράς. ..

Προσοχή οχι μονο στη samsung αλλα και στις αλλες εταιρίες στο project Ara ...απο κει ειναι ο κίνδυνος κι οχι μονο στον ανερχομενο κινεζο ανταγωνιστή...

ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΕΤΥΧΑΝ... ΟΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΟΧΙ !!!

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Ας παραβλέψουμε οτι τα τελευταία 2 κινητά των Κορεατων κυκλοφορούν με μεταλλικό σκελετό και για την οικονομία της κουβέντας ας επικεντρωθούμε στις καινοτομίες των άλλων εταιριών που αφαιρούνται από τις Samsung συσκευές. Το Ραδιόφωνο έχει αφαιρεθεί. Άλλη;

 

Η Samsung ποτέ δεν πρόκειται να επιστρέψει στην κερδοφορία των προηγούμενων ετών και καμία εταιρεία δεν πρόκειται να το κάνει στο μέλλον. Οι επιλογές πλέον είναι πολλές και πολυ καλές. Αυτό που μπορεί να κάνει είναι με καλύτερη τιμολόγηση να συγκρατήσει το κύμα που έρχεται. Δεν πρόκειται ποτέ να καταντήσει να βολοδερνει στα ποσοστά της Nokia αν δεν απαρνηθεί το Android και δεν κάνει κανένα απονενοημένο διάβημα με Tizen. Ευτυχώς θα παραμείνει σε θέση να βγάζει Note που είναι το μόνο που με καίει.

 

Το γεγονός όμως ότι έχουν μεταλλικό περιμετρικά σκελετό και δεν είναι εξ ολοκλήρου από μέταλλο να σου υπενθυμίσω ότι αύξησαν τις τιμές κατακόρυφα.

699 το Alpha,

859 Note 4,

435 το Α5 (φημολογούμενο βάσει των διαρροων που βγήκαν).

 

όπως είπες και εσύ οι επιλογές πλέον είναι πολλές και καλές.

Επίσης πέραν από το θέμα του ραδιοφώνου να σου υπενθυμίσω τα regiοn lock, Knock, έλλειψης Micro SD στο Alpha.

Το UI παρέμενε τόσα χρόνια το ίδιο.

Επίσης η Samsung δεν συγκαταλέγεται μέσα στις εταιρείες που θα κυκλοφορήσουν Android One κινητά,

ήδη έβαλε smartwatch με Tizen ενώ ακούγεταί έντονα ότι το Ζ (Tizen smartphone) όπου νάναι βγαίνει στην παραγωγή (το οποίο έχει ανακοινωθεί πλέον τόσες φορές που ακούγεται συννώνυμο πλεόν με το γεφύρι της Άρτας στα αυτιά μας για να μην το πω ανέκδοτο).

Το Note 4 που δοκίμασα στα public σκότωνε πραγματικά.Πραγματική ναυαρχίδα. Μόλις όμως μπήκα μέσα στο μενού lagαρε κατά την εναλλαγή των εφαρμογών. Η απάντηση στην ερώτηση μου γιατί σύμβαίνει αυτό και υπάρχει αυτή η καθυστέρηση ήταν λόγω demo. (σσ έχω δοκιμάσει και φτηνότερα Samsung φορτωμένα με demo στα καταστήματα αλλά η απόκριση τους ήταν σαφώς καλύτερη).

Link to comment
Share on other sites

Η samsung δηλαδή θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα μη πώλησης των κινητών της (που είναι ένα σωρό) κυκλοφορώντας και άλλα μοντέλα ειδικά για Ασία; :rolleyes::mad:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από την αρχή. ..

Δεν είναι μόνο το ραδιόφωνο. ..

δεν ειναι το διπλό λεντ φλας

δεν ειναι τα στερεοφωνικά ηχεία

δεν ειναι το xenon φλας

Δεν ειναι τα προηγμένα οπτικά μερη που χρησιμοποιεί η Apple και η ΝΟΚΙΑ

Δεν είναι η φωτεινότητα της οθόνης που εχει η ΝΟΚΙΑ σε συνθήκες ήλιου

Δεν ειναι η γρήγορη εστίαση της φωτογραφίας με OIS που εβαλε μολις τωρα ή τεχνολογία που χρησιμοποιεί η LG στο G3..

Τελος παντων ειναι πολλά τα μείον αλλα παρα πολλα και τα θετικά. ..

εγω ζηταω να κρατήσει τα θετικά της και να προσθέσει και τα καλύτερα απο τους άλλους. ..να ακουσει επιτέλους τα ΘΕΛΩ μας τα ΘΕΛΩ των καταναλωτων...

κι ολα αυτα σε ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με τους αλλους παίκτες της αγοράς. ..

Προσοχή οχι μονο στη samsung αλλα και στις αλλες εταιρίες στο project Ara ...απο κει ειναι ο κίνδυνος κι οχι μονο στον ανερχομενο κινεζο ανταγωνιστή...

Ταπεινή γνώμη, η κάθε εταιρία (ας μη κολλάμε πχ στη Samsung) οφείλει να κοιτά -και- τον ανταγωνισμό, και τους πελάτες της, αν θέλει να ειναι σχετική στην αγορά (relevant) για να μπορεί να συνεχίσει να εινα ηγέτης (όπως είναι η Samsung).

Το ότι έχει πτώση στα ποσοστά της έχει να κάνει με την τοποθέτηση ανταγωνιστών, με το τι ζητάει ο κόσμος και την οικονομική κατάσταση, ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ λόγο.

Αυτό που έχει να κάνει λοιπόν η Samsung στη προκειμένη, είναι, αξιοποιόντας την πολύ μεγάλη δυνατότητα resources, να δόσει καλύτερα (γενικά μιλώντας) solutions στο αγοραστικό κοινο, ακουγοντας το τί θέλουν οι πελάτες, ανταγωνιστικότερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Μπορεί; Φυσικά και μπορεί.

 

Θέλει; Προφανώς.

 

Θα το κάνει; Μένει να το δούμε. Σε αντίθεση με το τι κάποιοι λένε, ήδη έχει δείξει ότι θέλει.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ναι μείωση τιμών στο 20% ...Δηλαδή το ΝΟΤΕ 4 αντι 749 € που είχε το ΝΟΤΕ 3 έρχεται στα 600 € αν δεν κάνω λάθος. .. Ρε δε πα να πατωσουν οι Κορεατες που μας δουλεύουν ψιλό γαζί εδώ και 3 χρόνια με το μάρκετινγκ και τις πλαστικούρες τους...ασε που αντι να προσθέτουν στις συσκευές τους τις καινοτομίες των άλλων εταιριών αυτοί σιγά σιγά αφαιρούν αλλα Apple. ..

Καλο πάτο λοιπόν και με τις ευλογίες μου. ..

Αγοραστής 6 ναυαρχιδων τους..

Τι λες ότι αφαίρεσαν;:confused:

Λοιπόν από την αρχή. ..

Δεν είναι μόνο το ραδιόφωνο. ..

δεν ειναι το διπλό λεντ φλας

δεν ειναι τα στερεοφωνικά ηχεία

δεν ειναι το xenon φλας

Δεν ειναι τα προηγμένα οπτικά μερη που χρησιμοποιεί η Apple και η ΝΟΚΙΑ

Δεν είναι η φωτεινότητα της οθόνης που εχει η ΝΟΚΙΑ σε συνθήκες ήλιου

Δεν ειναι η γρήγορη εστίαση της φωτογραφίας με OIS που εβαλε μολις τωρα ή τεχνολογία που χρησιμοποιεί η LG στο G3...

Σε ποιες 6 ναυαρχίδες υπήρχαν όλα αυτά και εμείς δεν τα πήραμε χαμπάρι.:blink:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Τι λες ότι αφαίρεσαν;:confused:

 

Σε ποιες 6 ναυαρχίδες υπήρχαν όλα αυτά και εμείς δεν τα πήραμε χαμπάρι.:blink:

 

Δεν ειπα μόνο αφαιρεσαν ειπα και πως δεν πρόσθεσαν ως όφειλαν αυτά που έγραψα (και ειχε ο ανταγωνισμός) καθώς αν δεν κάνω λάθος τα ζητούσαν αρκετοί εξ ημών στις high end συσκευές. ..

Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση λεω τη γνώμη μου και προσπαθώ και εγώ με τη σειρά μου να δώσω μια εξήγηση στην πτωτική πορεία των πωλήσεων της Samsung. ..

Ε ναι λοιπόν χωρις φόβο και εμπάθεια θα πω πως η Samsung εγινε στα ΠΑΝΩ της αρκετά "τσιγκουνα" σε σχεση πάντα με το τι μπορούσε να μας δώσει για να δικαιολογήσει το INNOVATION που μας κοπάνα στα μούτρα σε καθε unpack event...

Πίστεψέ με η πρόοδος της εφαρμοσμένης τεχνολογίας είναι τεράστια σε σχέση με αυτά που μας δίνουν και με μαρκετιστικο τρόπο μας το παρουσιαζουν ως wow device. ..

Πριν 17 χρόνια μου ειπε ιδιοκτήτης εταιρείας κινητής τηλεφωνιας πως αν μια συσκευή κοστίζει στα ράφια των καταστημάτων με τους φόρους 750 € το κόστος κατασκευής της ειναι 75$ ... Τωρα εσυ βαλε στο νου σου πως αν είσαι samsung και δεν αγοράζεις τίποτα απο 2ους και 3ους ...το κόστος είναι πολύ μικρότερο. ..

Αυτα και οποιος κατάλαβε. ..κατάλαβε

ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΕΤΥΧΑΝ... ΟΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΟΧΙ !!!

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 17 χρόνια μου ειπε ιδιοκτήτης εταιρείας κινητής τηλεφωνιας πως αν μια συσκευή κοστίζει στα ράφια των καταστημάτων με τους φόρους 750 € το κόστος κατασκευής της ειναι 75$ ... Τωρα εσυ βαλε στο νου σου πως αν είσαι samsung και δεν αγοράζεις τίποτα απο 2ους και 3ους ...το κόστος είναι πολύ μικρότερο. ..

Αυτα και οποιος κατάλαβε. ..κατάλαβε

Πριν 17 χρόνια(δεν υπήρχε το ευρώ) και σίγουρα όλα τα προϊόντα τεχνολογίας ήταν πανάκριβα στην Ελλάδα λόγω ισοτιμίας νομίσματος. Συμφωνώ ότι τα προϊόντα είναι πολύ φθηνότερα από όσο πωλούνται τελικά στα ράφια αλλά "τρώνε" διάφοροι μέχρι να φτάσουν εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα για να ανακάμψει η Samsung πρέπει:

  • Να βγάζει λιγότερα τηλέφωνα. 50 το χρόνο είναι πάααρα πολλά.
  • Να ρίξει τις τιμές. Ανταγωνιστής της δεν είναι η Apple αλλά οι άλλοι.
  • Να πουλάει τα τηλέφωνα ξεκλείδωτα. Ειδικά το Knox για μένα είναι deal breaker.
  • Να αλλάξει σχεδιαστική γραμμή.
  • Να πετάξει το Kies.

και άλλα που δε μου 'ρχονται τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα για να ανακάμψει η Samsung πρέπει:

  • Να βγάζει λιγότερα τηλέφωνα. 50 το χρόνο είναι πάααρα πολλά.
  • Να ρίξει τις τιμές. Ανταγωνιστής της δεν είναι η Apple αλλά οι άλλοι.
  • Να πουλάει τα τηλέφωνα ξεκλείδωτα. Ειδικά το Knox για μένα είναι deal breaker.
  • Να αλλάξει σχεδιαστική γραμμή.
  • Να πετάξει το Kies.

και άλλα που δε μου 'ρχονται τώρα...

 

Αντιρρήσεις.

Αν θέλεις να πουλάς παντού, θέλεις και πολλά μοντέλα.

Τo knox έχει και τα καλά του.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αντιρρήσεις.

Αν θέλεις να πουλάς παντού, θέλεις και πολλά μοντέλα.

Τo knox έχει και τα καλά του.

Αυτά έκανε και η Nokia και δες που κατέληξε. Το market fragmentation δεν είναι καλό. Δεν είπαμε να γίνει Apple να βγάζει 1 το χρόνο, αλλά και τα 50 είναι υπερβολικά πολλά.

Το Knox έχει και τα καλά του, αλλά ας το δώσει προαιρετικά και χωρίς να χάνεις την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 17 χρόνια(δεν υπήρχε το ευρώ) και σίγουρα όλα τα προϊόντα τεχνολογίας ήταν πανάκριβα στην Ελλάδα λόγω ισοτιμίας νομίσματος. Συμφωνώ ότι τα προϊόντα είναι πολύ φθηνότερα από όσο πωλούνται τελικά στα ράφια αλλά "τρώνε" διάφοροι μέχρι να φτάσουν εκεί...

 

Ελα τωρα μην παίζουμε με τις λέξεις. ..κανε αντιστοιχία ευρώ με δραχμή ,

το ιδιο είναι. .. αλλά παλι αν δεν σε βολεύει το ισχυρίστηκε και πριν περίπου 10 χρονια σε αντίστοιχη κουβέντα για το κόστος κατασκευής ενος high end κινητού και Έλληνας δ.συμβ. εταιρείας πωλησης ηλεκτρονικών ειδων και συμφώνησε μαζι του και ο προεδρος δ.σ. άλλης εταιρείας κινητής τηλεφωνίας. ..

Τέλος πάντων οποιος θέλει πιστεύει οτι του σερβίρουν. ...απλά αν εχεις λεφτά πήγαινε στον Κινέζο ή Κορεατη κατασκευαστή και πες του θέλω αρχικά 500.000 Note 4 ή xiaomi ή οτι άλλο θες απο ναυαρχίδα και μετά άκου την τιμή. ..

ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΕΤΥΧΑΝ... ΟΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΟΧΙ !!!

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...