Jump to content

Προβλημα με εκτυπωτή- Αργη εκτυπωση pdf


Leon_G
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Εχω ενα προβλημα με τον εκτυπωτη μου (hp color laserjet cp3525dn).

Εν ολιγοις οποτε παω να εκτυπωσω ενα pdf αρχειο αργει εξωφρενικα πολυ τοσο να ξεκινησει να εκτυπωνει οσο και στην εκτυπωση απ τη μια σελιδα στην αλλη. Παραδειγμα, πριν λιγο πηγα να εκτυπωσω ενα pdf 40 σελιδων και εκανε 30 λεπτα.

Επιπλεον εχω παρατηρησει οτι αργει κυριως οταν προκειται για εγχρωμο pdf.

Σε ολους τους αλλους τυπους αρχειων (απο word κλπ) εκτυπωνει σφαιρατα.

Με εχει τρελανει γιατι αυτη την περιοδο διαβαζω για καποιες εξετασεις και αν ας πουμε θελω να εκτυπωσω κατι, θελω να ειναι και οσο το δυνατον γρηγοροτερα ετοιμο. Γι αυτο κ ειχα επλεξει laser εκτυπωτη αλλωστε. Αλλα στα pdfs με κανει ξεφτιλα ακομα κ ο epson inkjet της αδερφης μου.

Να πω εδω οτι χρησιμοποιω mac os (αααν αυτο παιζει καποιο ρολο, αφου διαβαζω οτι και windows pc's εχουν παρομοια θεματα με hp εκτυπωτες) και εκτυπωνω μεσω usb 2.0 (και οχι μεσω network).

 

Αν καποιος εχει να προτεινει κατι (περαν απ το να το βαψω μπλε και να τον ριξω στη θαλασσα :P) , ας μου πει κ εμενα.

Eυχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον πρέπει να κάνεις αλλαγή στον driver που έχεις περάσει...

 

edit: αν ισχύει αυτό σε mac os.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!

Εχω δοκιμασει τα παντα απο θεμα driver.. Δεν αλλαζει κατι. Ετσι κ αλλιως στα mac οταν συνδεσεις εκτυπωτη κανει μονο του το λειτουργικο αναζητηση για drivers, firmwares κλπ και τα εγκαθιστα αυτοματα.

Και οταν ερχεται αναβαθμιση ας πουμε, την βγαζει αυτοματα μεσα στο app store μαζι με τις αναβαθμισεις αλλων εφαρμογων.

Αλλωστε αν ηταν θεμα driver φανταζομαι οτι θα το εκανε σε ολους τους τυπους αρχειων και οχι μονο στα pdf... :(

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρά και μεγάλα αρχεία;
Link to comment
Share on other sites

κανε μια δοκιμή με το παρακάτω

 

file->print->advanced-> τσέκαρε το print as image και οκ

 

εγώ με αυτό τον τρόπο διόρθωσα τα κινέζικα που έβγαζε σε ορισμένα PDF αλλά παρατήρησα και αλλαγή στην ταχύτητα εκτύπωσης

[sIGPIC][/sIGPIC]

My Youtube Channel

GreekTechstruction

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρά και μεγάλα αρχεία;

 

Σε οποιοδηποτε μεγεθος. Και μια σελιδα pdf να εκτυπωσω κανει αιωνες....

 

 

κανε μια δοκιμή με το παρακάτω

 

file->print->advanced-> τσέκαρε το print as image και οκ

 

εγώ με αυτό τον τρόπο διόρθωσα τα κινέζικα που έβγαζε σε ορισμένα PDF αλλά παρατήρησα και αλλαγή στην ταχύτητα εκτύπωσης

 

 

Που ακριβως ειναι αυτη η επιλογη?

 

http://i60.tinypic.com/158s5k.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό to menu στο βγάζει το acrobat reader;

αν ναι μάλλον έχω παλαιότερη εκδοσή από την δική σου (έχω το XI) και το μενού είναι διαφορετικό

αν εκτυπώνεις μέσω του περιηγητή δοκίμασε να το κατεβάσεις για να το τυπώσεις.

κάτι άλλο δυστυχώς δεν ξέρω για να σε βοηθήσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

My Youtube Channel

GreekTechstruction

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη δικο μου λαθος... Νομιζα οτι εννοουσες το default προγραμμα του mac. Το δοκιμασα αυτο που λες μολις τωρα στoν Acr.R. και ειμαι μια απ τα ιδια...

Οποτε αυριο θα πεσει τηλεφωνο στο σερβις... Δεν παει αλλο. Ας ερθουν αυτοι να βγαλουν τα καστανα απ τη φωτια... Ενα μηνα εχω φαει με αυτο το προβλημα. Το αστειο ειναι οτι στο site της hp υπαρχουν απειρες αναφορες για το ιδιο προβλημα και η hp σφυριζει αδιαφορα...

 

Δυστυχως αγοραζοντας βασιστηκα στην καλη εμπειρια που ειχα απο προηγουμενο μοντελο τους...

Απο εδω και περα δεν θα ξαναδουν ευρω απο εμενα.

 

Οπως κ να χει ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!:)

Link to comment
Share on other sites

Tα pdf τα ανοίγεις online ή τα αποθηκεύεις πρώτα στον σκληρό και μετά ανοίγεις το file και τα εκτυπώνεις?
Link to comment
Share on other sites

Tα pdf τα ανοίγεις online ή τα αποθηκεύεις πρώτα στον σκληρό και μετά ανοίγεις το file και τα εκτυπώνεις?

 

Τα αποθηκευω... Αλλα δεν εχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

δες το παρακάτω μήνυμα μήπως σε βοηθήσει είναι από εδώ: https://discussions.apple.com/thread/3880750?tstart=0

 

I found another thread finally about this issue which effects many. There is a 3rd party that makes drivers that I installed and cut my "sending to printer" time from 10 minutes per page to instantly!

Google: gutenprint or go direct to the Apple page at:

http://gimp-print.sourceforge.net/MacOSX.php

and download Gutenprint 5.2.8-pre1 and install the drivers (there's an uninstall in case you need to)

Then go to: System Prefs > Print & Fax > Options & Supplies... > Driver > Print Using:

Select the driver that looks most like yours. In my case I have a "HP Lasterjet 1200" and Gutenprint's driver substitute is: "HP LaserJet 1200 - CUPS+Gutenprint v5.2.8-pre1"

After selecting your substitue driver, click OK and click out of the Sytstem Prefs and try printing.

I was stunned at the difference in time. It was immediate as opposed to 10+ minutues per page.

The one thing though.. is when I was using the HP Driver and it took so long, the printer icon was in my dock the whole time and if I clicked it and launched the interface, there was an "Advanced" button and clicking that gave me a bunch of configurations that I'd never seen before being that I never got this into printing before. But from memory there was which language to choose: Language 2 or 3 and then, stuff like cleaning up background and others I can't remember now.

But now that the new driver prints instantly the printer icon is in the doc all of 1 second and so I can't launch it to get to options. I remember experiementing but unfortunately can't tell you all what I tried since I can't picture what all the config options were/are.

So.. I'm not 100% sure if the speed I'm enjoying now is partly because of the Advanced configuration changes I was trying. Sorry...

If someone knows how to get to these Advanced options, please post them in this thread?

Thanks,

S

[sIGPIC][/sIGPIC]

My Youtube Channel

GreekTechstruction

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχει driver για το δικο μου μοντελο... Εχει καμια 2000 εκτυπωτες αλλα οχι τον δικο μου!:lol:

Τωρα δεν ξερω... Δοκιμαζω αλλους drives μοντελων της hp μπας κ δουλεψει τιποτα αλλα ολοι βγαζουν ασπρομαυρο και οχι εγχρωμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

εχω win 10 και εκτυπωτη hp m12a και εχω αδυναμια εκτυπωσης pdf εκτυπονει 2 σελιδες απο 5 (σελιδες με κειμενο και γραφικα)

ο εκτυπωτης βρηκα οτι εχει μνημη 2 μβ μηπως αυτο ειναι το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...