Jump to content

[Off topic] LG G3 (D855)


liverpool69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ φιλε. Πηγα το ειδα παλι αλλα ειναι πολυ μεγαλο , αρχισα να το σκεφτομαι παλι. Αναποφασιστος λοιπον. Δεν υπαρχει καποια συσκευη της lg με αυτα τα χαρακτηριστικα πιο small; Δηλαδη το l7 ii με πιο μεγαλο επεξεργαστη, στην καμερα να εχει ριπη για φωτο και πιο μεγαλο αποθηκευτικο χωρο. Ζηταω πολλα; Το προγραμμα που ζηταει ο φιλος για το gps μηπως ειναι το Navfree;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε. Πηγα το ειδα παλι αλλα ειναι πολυ μεγαλο , αρχισα να το σκεφτομαι παλι. Αναποφασιστος λοιπον. Δεν υπαρχει καποια συσκευη της lg με αυτα τα χαρακτηριστικα πιο small; Δηλαδη το l7 ii με πιο μεγαλο επεξεργαστη, στην καμερα να εχει ριπη για φωτο και πιο μεγαλο αποθηκευτικο χωρο. Ζηταω πολλα; Το προγραμμα που ζηταει ο φιλος για το gps μηπως ειναι το Navfree;

Off topic!!

Δε σου αρεσει το G2;

Το ευρωπαικο 32αρι, πλεον, καλυπτεται απ' την LG.

Στο δικο μου εχω custom rom του G3! Ιδιο ακριβως ui, το τηλεφωνο ειναι πολυ γρηγορο και πιστευω και με καλυτερη αυτονομια απ' το G3! Εχω ξεπερασει αρκετες φορες τις 8 ωρες οθονη!

Με καλη καμερα, σιγουρα οχι σαν του G3, αλλα στεκεται επαξια στη κατηγορια.

Sorry και παλι για το off topic......

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει αλλα δεν παιρνει micro sd , θα δω ομως το mini g2 , αλλιως θα παρω τη ρακετα του πινγκ πονγκ, ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει αλλα δεν παιρνει micro sd , θα δω ομως το mini g2 , αλλιως θα παρω τη ρακετα του πινγκ πονγκ, ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Γι' αυτο φιλε μου σου ανεφερα το 32αρι ;)

Εκτος και αν δε σου φτανουν ουτε τα 24+ gb που σου αφηνει!!

Τελος παντων, καθενας διαλεγει με τις αναγκες και τα γουστα του...... καλη επιλογη σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Άρα είναι λίγο μύθος τα περί branded?

 

Που μπορεί να οφείλεται η τιμή αυτή ?Και γιατί σε άλλα μαγαζιά έχει 599?είναι πολύ μεγάλη διαφορά και σίγουρα κάτι υπάρχει πίσω από όλα αυτά δεν εξηγείται διαφορετικά. Κορόιδα είναι οι άλλοι που τα έχουν 599 και δεν πουλάνε ?δεν ξέρω τι γίνεται... Δική μου άποψη είναι ότι οι συσκευές είναι ανακατασκευής ανακατασκευής δηλαδή όταν βγάζει το εργοστάσιο προβληματικές παρτίδες της παίρνουν αυτά τα μαγαζιά μίση τιμή περιπου. Επίσης το λέω αυτό γιατί πριν από 11 μήνες είχα πάρει το note 3 από το πουλοτηλέφωνο και είχα μια μικρή υποψία για αυτό το θέμα ... Το κουτί από έξω σφραγισμένο κανονικά έλα όμως που μέσα υπήρχε κάτι που μου κίνησε την περιέργεια υποψιασμένος με το ότι κάτι δεν πάει καλά.... Ήταν από μεσα σκισμένο το χαρτάκι στην βάση που κρατούσε το κινητό δεν έδωσα σημασία μεγάλη Γιατί είπα ότι μπορεί να έγινε από το εργοστάσιο. Στην συνέχεια άνοιξα τα ακουστικά για τα αυτιά τα οποία ετριζαν τα κουμπιά αλλά δούλευαν περίεργο ... Μέρα από 3 μήνες δεν δούλευε ο αισθητήρας κίνησης.αυτό μου έχει συμβεί σε όσα κινητά έχω πάρει με αυτές της χαμηλές τιμες.όσα έχω πάρει είχαν και από κάποιο πρόβλημα αυτό είναι δεδομενο. Τώρα Προς το παρόν το lg g3 πάει καλά δεν ξέρω αν θα βγάλει κάτι. Είναι of topic τώρα αλλά καλά θα ήταν να ανοιχτεί ένα τέτοιο θέμα περί προβληματικές παρτίδες και αγορές από τέτοια μαγαζιά σε σύγκριση με κινητά τηλέφωνα εκ των οποίων κοστίζουν διπλή τιμη. Ας το κοιτάξει κάποιος αυτό το θέμα και αν συμφωνείτε να το κάνουμε για να εξακριβωθεί το τι ακριβώς γινεται. Θα μπορεί ο καθένας να γράψει εμπειρίες από τέτοια μαγαζια. Γιατί από ότι θυμαμαι Όσο ψώνια από μεγάλα καταστήματα σε μεγάλες τιμές πότε δεν είχα πρόβλημα ποτε όχι φυσικά ότι είναι αδύνατο να σου κάτσει μια προβληματικη συσκευη .. Αλλά εδώ μιλάμε αυτή την στιγμή για ένα μεγάλο ποσοστό από προβληματικές παρτίδες. Για να μάθουμε το τι γινεται ώστε να αποφύγουμε στο μέλλον αυτή την ταλαιπωρία με τα σέρβις και τα πήγαινε ελα.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορεί να οφείλεται η τιμή αυτή ?Και γιατί σε άλλα μαγαζιά έχει 599?είναι πολύ μεγάλη διαφορά και σίγουρα κάτι υπάρχει πίσω από όλα αυτά δεν εξηγείται διαφορετικά. Κορόιδα είναι οι άλλοι που τα έχουν 599 και δεν πουλάνε ?δεν ξέρω τι γίνεται... Δική μου άποψη είναι ότι οι συσκευές είναι ανακατασκευής ανακατασκευής δηλαδή όταν βγάζει το εργοστάσιο προβληματικές παρτίδες της παίρνουν αυτά τα μαγαζιά μίση τιμή περιπου. Επίσης το λέω αυτό γιατί πριν από 11 μήνες είχα πάρει το note 3 από το πουλοτηλέφωνο και είχα μια μικρή υποψία για αυτό το θέμα ... Το κουτί από έξω σφραγισμένο κανονικά έλα όμως που μέσα υπήρχε κάτι που μου κίνησε την περιέργεια υποψιασμένος με το ότι κάτι δεν πάει καλά.... Ήταν από μεσα σκισμένο το χαρτάκι στην βάση που κρατούσε το κινητό δεν έδωσα σημασία μεγάλη Γιατί είπα ότι μπορεί να έγινε από το εργοστάσιο. Στην συνέχεια άνοιξα τα ακουστικά για τα αυτιά τα οποία ετριζαν τα κουμπιά αλλά δούλευαν περίεργο ... Μέρα από 3 μήνες δεν δούλευε ο αισθητήρας κίνησης.αυτό μου έχει συμβεί σε όσα κινητά έχω πάρει με αυτές της χαμηλές τιμες.όσα έχω πάρει είχαν και από κάποιο πρόβλημα αυτό είναι δεδομενο. Τώρα Προς το παρόν το lg g3 πάει καλά δεν ξέρω αν θα βγάλει κάτι. Είναι of topic τώρα αλλά καλά θα ήταν να ανοιχτεί ένα τέτοιο θέμα περί προβληματικές παρτίδες και αγορές από τέτοια μαγαζιά σε σύγκριση με κινητά τηλέφωνα εκ των οποίων κοστίζουν διπλή τιμη. Ας το κοιτάξει κάποιος αυτό το θέμα και αν συμφωνείτε να το κάνουμε για να εξακριβωθεί το τι ακριβώς γινεται. Θα μπορεί ο καθένας να γράψει εμπειρίες από τέτοια μαγαζια. Γιατί από ότι θυμαμαι Όσο ψώνια από μεγάλα καταστήματα σε μεγάλες τιμές πότε δεν είχα πρόβλημα ποτε όχι φυσικά ότι είναι αδύνατο να σου κάτσει μια προβληματικη συσκευη .. Αλλά εδώ μιλάμε αυτή την στιγμή για ένα μεγάλο ποσοστό από προβληματικές παρτίδες. Για να μάθουμε το τι γινεται ώστε να αποφύγουμε στο μέλλον αυτή την ταλαιπωρία με τα σέρβις και τα πήγαινε ελα.

Εγώ όταν είχα πάει να ρωτήσω στο πλαίσιο ο υπάλληλος of the record μου είπε να μην το πάρω ακόμα γιατί έχει θέματα με επανεκκίνησεις κτλ και του τα γυρίζουν πίσω. Αυτό τον Ιουλίου. δεν νομίζω να έχει σχέση σκρουτζ ξεσκρουτζ

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα πάει να ρωτήσω στο πλαίσιο ο υπάλληλος of the record μου είπε να μην το πάρω ακόμα γιατί έχει θέματα με επανεκκίνησεις κτλ και του τα γυρίζουν πίσω. Αυτό τον Ιουλίου. δεν νομίζω να έχει σχέση σκρουτζ ξεσκρουτζ

 

Εξήγησε μου τότε πως Υπάρχουν αυτές οι τιμές

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον takaros31, όλες μου οι συσκευές τα τελευταία 3-4 χρόνια είναι αγορασμένες από τα σκρουτζομαγαζα, ένα Sony vivaz γαλλικό , ένα Ζ ευρωπαϊκό, ένα xperia Sp & xperia L ελληνικά, ένα tablet samsung tab Pro 8.4 γερμανικό και το πιο πρόσφατο πριν ένα μήνα και κάτι το lg-g2 γερμανικό επίσης. Όλα άψογα!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαστε off topic παιδιά ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δεκτό ας βγούνε και αυτοί τώρα που έχουν προβληματικές παρτίδες να δούμε πόσοι ειναι. Εσύ το πλαίσιο το θεωρείς σοβαρό μαγαζί ?με τα τόσα που έχουν ακουστεί? Πριν πολύ καιρό αγόρασα το satio από πλαίσιο δεν θα σχολιάσω τι πηρα. Είμαστε of topic αν συμφωνείτε ανοίγουμε ένα τέτοιο θέμα και να βάλουμε στατιστικές σε πίνακα
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα γιατί είναι φθηνότερα. Δεν έχω πραγματικά ιδέα το πως το κάνουν, δεν αποκλείεται να αγοράζουν μεγάλες ποσότητες και έτσι να πέφτει η τιμή. Μπορεί όχι το ίδιο το μαγαζί αλλά ένας χονδρέμπορος να πει θέλω 100.000 κομμάτια, και μετά αυτός να τα μεταπωλεί στα σκρουτζομάγαζα. Μια υπόθεση απλά ξέροντας πως όσο μεγαλύτερη ποσότητα αγοράζει κάποιος τόσο πέφτει η τιμή. Ακόμα μια παράμετρος είναι τα χαμηλά λειτουργικά έξοδα αυτών των μαγαζιών αφού κατά βάση πουλάνε online.

 

Από κει και πέρα εφόσον η αντιπροσωπεία τα αναγνωρίζει ως αυθεντικά και μου δίνει κανονικά τα 2 χρόνια εγγύησης είμαι καλυμμένος. Και το επόμενο μου τηλέφωνο πάλι από το σκρουτζ θα το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μου τότε πως Υπάρχουν αυτές οι τιμές

 

Νομίζω πως είναι πιο φτηνά κυρίως για 2 λόγους.

 

1) Μεγάλο μαγαζί, περισσότερα έξοδα, υπαλλήλους κτλ. Σκρουτζομάγαζα με μικρό ενοίκιο, με 1 ή και 0 προσωπικό.

2) Επειδή θα πουληθούν στο εξωτερικό τα δίνει πιο φτηνά η "τοπική" αντιπροσωπία απ τις εγχώριες τιμές (πάντα αυτό της τοπικής αντιπροσωπίας θα έχει περισσότερο value στα μάτια του ανυποψίαστου αγοραστή). Άρα κατα κάποιο τρόπο έχουμε ανταγωνισμό μεταξύ των αντιπροσωπιών. Δηλ. η LG spain, bulgaria κτλ τα δίνει με μειωμένο κέρδος σε κάποιον μεσάζων ο οποίος αγοράζει απο διάφορες αντιπροσωπίες σε ποσότητες και τα μεταπωλεί σε μαγαζάκια. Όλα αυτά γίνονται σε χαμηλές τιμές γιατί όλων τα κόστη διατηρούνται χαμηλά. Έτσι φτάνουν στον καταναλωτή πιο κοντά στο πραγματικό κόστος. Οι πιθανότητα για προβληματικές συσκευές είναι η ίδια απο παντού, αν νομίζω είναι πιο εύκολο να προωθηθούν σε σκρουτζομάγαζα παρτίδες δέυτερης διαλογής ή επιστροφές. 4 αγορές που έκανα μέχρι τώρα απο σκρουτζ δεν παρατήρησα κάτι το ιδιαίτερο. Βέβαια αγορές πάντα απο τα αποδεδειγμένα αξιόπιστα μαγαζάκια που λογικά και αυτοί με την σειρά σου αγοράζουν απο έμπιστους προμηθευτές.

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε και το κέρδος της εδώ αντιπροσωπείας στα κινητά που πουλάνε οι γνωστές αλυσίδες και που δεν προστίθεται σε αυτά των σκρουτζομαγαζων
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να διανοηθω να σκάσω 230€ παραπάνω (370€vs 600€) για να αγοράσω το ίδιο πράγμα με τις ίδιες πιθανότητες να βγει ελλατωματικο απλά επειδή το πουλάει μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων και είναι "ελληνικό". Όταν συμβαδισουν με την εποχή και ρίξουν το τεράστιο περιθώριο κέρδους τους θα το σκεφτώ! Έως τότε σκρουτζομαγαζο και πάλι σκρουτζομαγαζο!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πιο φτηνά κυρίως για 2 λόγους.

 

1) Μεγάλο μαγαζί, περισσότερα έξοδα, υπαλλήλους κτλ. Σκρουτζομάγαζα με μικρό ενοίκιο, με 1 ή και 0 προσωπικό.

2) Επειδή θα πουληθούν στο εξωτερικό τα δίνει πιο φτηνά η "τοπική" αντιπροσωπία απ τις εγχώριες τιμές (πάντα αυτό της τοπικής αντιπροσωπίας θα έχει περισσότερο value στα μάτια του ανυποψίαστου αγοραστή). Άρα κατα κάποιο τρόπο έχουμε ανταγωνισμό μεταξύ των αντιπροσωπιών. Δηλ. η LG spain, bulgaria κτλ τα δίνει με μειωμένο κέρδος σε κάποιον μεσάζων ο οποίος αγοράζει απο διάφορες αντιπροσωπίες σε ποσότητες και τα μεταπωλεί σε μαγαζάκια. Όλα αυτά γίνονται σε χαμηλές τιμές γιατί όλων τα κόστη διατηρούνται χαμηλά. Έτσι φτάνουν στον καταναλωτή πιο κοντά στο πραγματικό κόστος. Οι πιθανότητα για προβληματικές συσκευές είναι η ίδια απο παντού, αν νομίζω είναι πιο εύκολο να προωθηθούν σε σκρουτζομάγαζα παρτίδες δέυτερης διαλογής ή επιστροφές. 4 αγορές που έκανα μέχρι τώρα απο σκρουτζ δεν παρατήρησα κάτι το ιδιαίτερο. Βέβαια αγορές πάντα απο τα αποδεδειγμένα αξιόπιστα μαγαζάκια που λογικά και αυτοί με την σειρά σου αγοράζουν απο έμπιστους προμηθευτές.

 

Ναι φίλε μου συμφωνώ με αυτά που λες. Αλλά αυτό που είπες ότι είναι δεύτερης διαλογής και ότι μπορεί να πέσουν σε διαφορά αναξιοπιστίας καταστήματα δηλώνει το γεγονός ότι υπάρχουν αυτές οι παρτίδες στην αγορά . Εκεί που θέλω να καταλήξω και από τα λεγόμενα σου βέβαιος είναι ότι ποιο εύκολα θα πάρεις προβληματικές συσκευές από τέτοια μαγαζιά οποία κ αν είναι αυτα.Όσο για Τις τιμές νομίζω έδωσες σαφή απάντηση λίγο ποσότητας και ελάχιστο προσωπικό. Αρα δηλαδή το συμπέρασμα με τα δεδομένα αυτά ψάχνουμε αξιόπιστα μαγαζιά όχι όμως ότι και σε αυτά δεν μπορεί να καθίσει προβληματικη παρτίδα. Στα μεγάλα μαγαζιά μειώνεται το ποσοστό αυτό περί προβληματικής παρτίδας λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα στο G3 οι πιθανoτητες ειναι περισσοτερες να πεσεις σε σκαρτη συσκευη..:)

 

Δεν συμφωνώ καθόλου. Όλες οι συσκευές, εταιρείες βγάζουν ελαττωματικές παρτίδες!

 

Ναι φίλε μου συμφωνώ με αυτά που λες. Αλλά αυτό που είπες ότι είναι δεύτερης διαλογής και ότι μπορεί να πέσουν σε διαφορά αναξιοπιστίας καταστήματα δηλώνει το γεγονός ότι υπάρχουν αυτές οι παρτίδες στην αγορά . Εκεί που θέλω να καταλήξω και από τα λεγόμενα σου βέβαιος είναι ότι ποιο εύκολα θα πάρεις προβληματικές συσκευές από τέτοια μαγαζιά οποία κ αν είναι αυτα.Όσο για Τις τιμές νομίζω έδωσες σαφή απάντηση λίγο ποσότητας και ελάχιστο προσωπικό. Αρα δηλαδή το συμπέρασμα με τα δεδομένα αυτά ψάχνουμε αξιόπιστα μαγαζιά όχι όμως ότι και σε αυτά δεν μπορεί να καθίσει προβληματικη παρτίδα. Στα μεγάλα μαγαζιά μειώνεται το ποσοστό αυτό περί προβληματικής παρτίδας λογικα.

 

Στο τελευταίο κομμάτι δεν συμφωνώ. Και να εξηγηθώ. Θεωρώ ότι μία μεγάλη εταιρεία προσπαθεί να επιτύχει μεγάλο κέρδος ανά συσκευή.( για αυτό και όταν τους μένουν βγάζουν προσφορές με 100-200 ευρώ κάτω από την τιμή που το πουλούσαν.) Αυτό για να το κάνει, θεωρώ ότι παραγγέλνει μεγάλη ποσότητα για μία συσκευή, αναλόγως την ζήτηση που θεωρεί το τμήμα marketing. Αυτό σημαίνει ότι π.χ. θα πάρει 100 συσκευές 405 όλες για να επιτύχει καλύτερη έκπτωση από την αντιπροσωπεία λόγω μεγαλύτερης παραγγελίας.

Η παρτίδα λοιπόν που θα πάρει θα είναι πολύ πιθανό και κατασκευασμένη ίδια στιγμή. Όχι μόνο μήνα αλλά σειρά παραγωγής. Εννοώ ότι το συγκεκριμένο πακέτο έφυγε από το εργοστάσιο όλο μαζί, και κατέληξε στο συγκεκριμένο μαγαζί όλο μαζί. Αν υπήρχαν προβληματικά parts θα έτυχαν σε όλες αυτές τις συσκευές.

 

Αντιθέτως τα σκορουτζομάγαζα δεν έχουν στοκ. Για αυτό και βρίσκεις εύκολα κινητά τελευταίας παρτίδας. Άρα δεν θεωρώ ότι είναι πιο πιθανό να έχω ελαττωματικό κινητό. Κάθε άλλο. Είναι καθαρά θέμα τύχης να μην έχει προμηθευτεί ελαττωματική παρτίδα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ καθόλου. Όλες οι συσκευές, εταιρείες βγάζουν ελαττωματικές παρτίδες!

 

 

 

Στο τελευταίο κομμάτι δεν συμφωνώ. Και να εξηγηθώ. Θεωρώ ότι μία μεγάλη εταιρεία προσπαθεί να επιτύχει μεγάλο κέρδος ανά συσκευή.( για αυτό και όταν τους μένουν βγάζουν προσφορές με 100-200 ευρώ κάτω από την τιμή που το πουλούσαν.) Αυτό για να το κάνει, θεωρώ ότι παραγγέλνει μεγάλη ποσότητα για μία συσκευή, αναλόγως την ζήτηση που θεωρεί το τμήμα marketing. Αυτό σημαίνει ότι π.χ. θα πάρει 100 συσκευές 405 όλες για να επιτύχει καλύτερη έκπτωση από την αντιπροσωπεία λόγω μεγαλύτερης παραγγελίας.

Η παρτίδα λοιπόν που θα πάρει θα είναι πολύ πιθανό και κατασκευασμένη ίδια στιγμή. Όχι μόνο μήνα αλλά σειρά παραγωγής. Εννοώ ότι το συγκεκριμένο πακέτο έφυγε από το εργοστάσιο όλο μαζί, και κατέληξε στο συγκεκριμένο μαγαζί όλο μαζί. Αν υπήρχαν προβληματικά parts θα έτυχαν σε όλες αυτές τις συσκευές.

 

Αντιθέτως τα σκορουτζομάγαζα δεν έχουν στοκ. Για αυτό και βρίσκεις εύκολα κινητά τελευταίας παρτίδας. Άρα δεν θεωρώ ότι είναι πιο πιθανό να έχω ελαττωματικό κινητό. Κάθε άλλο. Είναι καθαρά θέμα τύχης να μην έχει προμηθευτεί ελαττωματική παρτίδα.

ΛΟιπον για πάνω απο μήνα είχα σκαλώσει μεταξύ δυο κινητών το ενα εκατ των δυο lg G3 32gb πάντα για αγορά απο Σκρουτζ .Πηγα σε πολλα μαγαζιά μεγάλα εννοώ και τα δοκίμαζα για αρκετή έως ενοχλητική ώρα Κίνα μισάωρο .Το εν λόγο κινητό ωραίο και τούμπανο απο xαρακτηριστικα .Ομως στην υλοποίηση πάντα και σε αυτή την μικρή σχετικά χρήση έβλεπα κάποια θεματάκια για μένα τουλάχιστον ενοχλητικά ψιλό κολλήματα κλπ.Απο φίλο μου που δουλεύεισε μεγάλη αλυσίδα και την ψάχνει γενικότερα μου είπε ότι έχει πολλές επιστροφές απο θεματάκια έως θέματα πλακέτα κλπ .Δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν αρνητικά αν το επιλέξει και εύχομαι να του κάτσει καλό μοντέλο .Εγω δεν μπήκα σε αυτή την διαδικασια γιατί και τα 400€ δεν ειναι λίγα στις μέρες μας .Τωρα ο ανταγωνιστής του ήταν το alpha και ως κατοχως του είμαι απόλυτα ευχαριστημένος .Ισως στο μέλλον εάν βελτιωθεί η (εικόνα ) να το πάρω .ΠΑντως ενα μπράβο στην lg !!:)
Link to comment
Share on other sites

ΛΟιπον για πάνω απο μήνα είχα σκαλώσει μεταξύ δυο κινητών το ενα εκατ των δυο lg G3 32gb πάντα για αγορά απο Σκρουτζ .Πηγα σε πολλα μαγαζιά μεγάλα εννοώ και τα δοκίμαζα για αρκετή έως ενοχλητική ώρα Κίνα μισάωρο .Το εν λόγο κινητό ωραίο και τούμπανο απο xαρακτηριστικα .Ομως στην υλοποίηση πάντα και σε αυτή την μικρή σχετικά χρήση έβλεπα κάποια θεματάκια για μένα τουλάχιστον ενοχλητικά ψιλό κολλήματα κλπ.Απο φίλο μου που δουλεύεισε μεγάλη αλυσίδα και την ψάχνει γενικότερα μου είπε ότι έχει πολλές επιστροφές απο θεματάκια έως θέματα πλακέτα κλπ .Δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν αρνητικά αν το επιλέξει και εύχομαι να του κάτσει καλό μοντέλο .Εγω δεν μπήκα σε αυτή την διαδικασια γιατί και τα 400€ δεν ειναι λίγα στις μέρες μας .Τωρα ο ανταγωνιστής του ήταν το alpha και ως κατοχως του είμαι απόλυτα ευχαριστημένος .Ισως στο μέλλον εάν βελτιωθεί η (εικόνα ) να το πάρω .ΠΑντως ενα μπράβο στην lg !!:)

παιδιά αμάν με τα προβλήματα !!! ξέρει κάποιος κάποια εταιρεία που στα προϊόντα της να μην έχει ελαττωματικά μερικά κομμάτια?

από τα χέρια μου έχουν περάσει πολλά κινητά ...αυτή την στιγμή υπάρχει σπιτι ενα lg g3 16 gb απο γερμανο παρτίδα 407

απο το πρωι εως το βραδυ το κινητο δεν σταματάει λεπτό το εχει η γυναίκα μου και η κορη μου και ολη την ωρα ασχολούνται με διάφορα και παίζουν και candy crush ολη την μερα στην κυριολεξία ...!!! ε το κινητο δεν εχει παρουσιάσει το παραμικρό και δουλεύει 12 ώρες ασταμάτητα

...δεν μπορώ να καταλάβω πως το έχετε βγάλει άχρηστο το κινητό ... α και για να λέμε τα πράγματα όπως είναι ..lag δεν έχουν μόνο τα iphone και τα blackberry ...που υπάρχει αυτή την στιγμή ενα z30 και ενα 5s

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαισιο και αυτα τα μαγαζια εκτος οτι ειναι μεγαλα, με πολλα εξοδα, πολλους υπαλληλους κτλ, εχουν και το θεμα της διαφημισης.

Το Πλαισιο ενας θεος ξερει ποσα πληρωνει στα ραδιοφωνα, τηλεορασεις, εντυπα, εφημεριδες κτλ. Αυτο ανεβαζει το κοστος αρκετα.

Επισης στηριζονται στο γεγονος οτι δεν ειναι ολοι εξοικειωμενοι με τις αγορες στο net, η τις φοβουνται. Οποτε αυτοι θα πανε να πληρωσουν τα παραπανω λεφτα για το χ κινητο. Οπως επισης πολλοι δεν κανουν καθολου ερευνα αγορας πριν παρουν κατι.

Στις δικες μου επισκεψεις στο Πλαισιο Ηρακλειου, εχω δει οτι οι μισοι πελατες, αν οχι παραπανω, οχι μονο δεν εχουν κανει ερευνα αγορας, αλλα δεν ξερουν γενικα τι τους γινεται σε θεματα προιοντων τεχνολογιας.

Αν λοιπον το Πλαισιο πουλαει 10 συσκευες g3 στα 600 ευρω, εχει κερδος πολλαπλασιο (η εστω μεγαλυτερο) απο ενα μικρο μαγαζακι που πουλαει πολυυυυ πιο κατω, αλλα μεγαλυτερες η ισες ποσοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε και το κέρδος της εδώ αντιπροσωπείας στα κινητά που πουλάνε οι γνωστές αλυσίδες και που δεν προστίθεται σε αυτά των σκρουτζομαγαζων

 

Παιδια δεν ειναι μονο θεμα τηλεφωνων αλλα ολων των προιοντων,εδω μια τοστιερα πηρα και ειχε 15 ευρω διαφορα με γνωστη αλυσιδα μιλαμε 21 με 36 ευρω,αρα αυτο συμβαινει σε ολα τα προιοντα πιθανων υπαρχουν κανονες της αγορας που μπορουν να ξερουν μονο οι ειδικοι που ασχολουνται,παντως και εγω εχω ψωνισει απο τηλ.ταμπλετ μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις απο σκρουτζ παντα φτηνοτερα απο τα μεγαλα μαγαζια και ποτε με προβλημα

Link to comment
Share on other sites

το εχω ακουσει και εγω αυτο για τα skroutz...αλλα και εγω οτι εχω παρει απο skroutz ολα αψογα ειδικα σε samsung...και ομως απο media market που εχω παρει ενα tablet ειχε προβλημα αλλα το εστειλα για servise και ολα καλα!!!οι ελληνικες αλυσιδες φερνουν ελληνικα πιο πολυ...δεν ξερω που οφειλεται!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest YiorgosA

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντησή σου στα ερωτήματά μου.

Το να διαβάσω 530 σελίδες σε ένα φόρουμ που δεν ξέρω καν αν απαντάει στο ερώτημα που θέλω, μάλλον είναι λίγο ουτοπικό.

Σε αντίθεση με εδώ που ένας χρήστης\φίλος\συμφορουμιτης μπορεί να δώσει κατευεθυνσεις και εύστοχες απαντήσεις σε 2 γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετική άποψη τότε καθαρά. Ακριβώς αυτό το ετοιματζίδικο που λες είναι που κάνει το κακό. Ειδικά όταν μιλάμε για αρχάριους χρήστες. Και μετά αρχίζουν οι ερωτήσεις πανικού τύπου, έχω bootloop! Τι κάνω? SOS, Μαύρη οθόνη και το τηλέφωνο δεν ανταποκρίνεται SOS, error και δεν μπουτάρει SOS, κλπ κλπ κλπ κλπ. Άποψη μου. Δεν είναι προς συζήτηση.

 

Τώρα. Δεν χρειάζεται να διαβάσεις 500 σελίδες. Και 50 αρκούν διότι είναι δεδομένο ότι ακριβώς επειδή κάποιοι αντί να διαβάσουν, ρώτησαν και έτσι έγινε επανάληψη της απάντησης. Άρα πιθανό πολύ στις τελευταίες 50, και αν όχι στις 100 να βρεις χρήστες G3. Δεύτερον υπάρχει το εργαλείο αναζήτησης μόνο στο θέμα. Όπου το χρησιμοποιείς και αυτό πριν καν διαβάσεις τις 50 για γρηγορότερο αποτέλεσμα. Και αν δεν βρεις δεν έχασες. Δεν βρήκες ή διαβάζεις άλλες 50 ή πας σε ένα αντίστοιχο θέμα στις ενότητες του G3(σίγουρα θα υπάρχει). Επίσης μέσα από αυτές τις 50 και την τριβή σου με το θέμα θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις έννοιες και πράγματα γύρω από το θέμα που σε ενδιαφέρει αλλά και γενικής φύσης και ειδικά όταν μιλάμε για modding. Βάλτο λοιπόν αυτό, αν το κάνεις για 1 χρόνο και ξαφνικά είσαι εσύ αυτός που απαντά σε 2 γραμμές.

Δεν λέω να μην ρωτήσεις φυσικά, για να δεις ας πούμε αν κάποιος το έβαλε και βρήκε κάτι που δεν λειτουργεί όπως σε εμάς το smartcover. Και πάλι θα πω , είναι άποψη μου και δεν είναι προς διάλογο και συζήτηση. Δεν αλλάζει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Κώστα καλημέρα.

Δεν είναι κακό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, είτε είναι για απλά αυτονόητα πράγματα, είτε για πυρηνική φυσική.

Δεν είμαστε μια κοινότητα καφενείου,είμαστε μια κοινότητα σε τεχνολογικό φόρουμ, αυτόνομη, δεν κάνουμε troubleshooting στο xda.

Κάποιος για άπειρους λόγους πιθανόν να μην μπορεί να μπει σε μια διαδικασία όπως αυτή που περιγράφεις.

Αντ' αυτού, ρωτάει σε μια μεγάλη κοινότητα, χρήστες της αυτής κοινότητας, πως έχουν τα πράγματα.

Αν θα μπορούσε να διαβάσει σε μια άλλη κοινότητα; Όσο φυσικά θα μπορούσε, τόσο φυσικά και δεν θα μπορούσε.

Αν κάποιος λοιπόν μπορεί να συζητήσει γι αυτό, και εφόσον συντρέχουν και άπειροι λόγοι που να μπορεί να το κάνει, το κάνει.

Επιθετικές/προσβλητικές ατάκες του στυλ ''Μπες, διάβασε, ξεστραβώσου και θα σου απαντηθούν όλα'' δεν νομίζω ότι είναι εποικοδομητικές, καθώς είναι το λιγότερο άστοχες, πόσο μάλλον δε, από μέλος που έχει βοηθήσει και έχει βοηθηθεί. Εν τέλει, γι' αυτό ρωτάει κάποιος εδώ και συζητάει. Αλλιώς δεν χρειάζεται να το πράξει.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά γραπτού με προφορικού λόγου. Δεν το λέω με προσβλητικό τόνο αλλά συμβουλευτικό. Αν εσύ ή οποιοσδήποτε το παρεξηγεί, δεν είναι δικό μου θέμα. Και το εννοώ από τη άποψη ότι οι περισσότεροι εδώ μπαίνουν πολλές φορές ήδη έτοιμοι να αρπαχτουν (δεν λέω για σένα, απλά αν δεις τόσα θέματα θα καταλάβεις) Εξάλλου πριν το πω σου έχω απαντήσει σε γενικές γραμμές. Αλλιώς θα σου έλεγα μονο αυτή τη φράση. Ούτε links ούτε τίποτα.

 

Είχα γράψει και άλλα, αλλα θεώρησα καλύτερα να στα στείλω με π.μ. για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Off topic] LG G3 (D855)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...