Jump to content

Stephen King


monica
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο με τις συνδεσεις ειναι επισης κατι που λατρευω... Οταν ξεκιναει το cujo αναφερεται σε εναν ηρωα απο το dead zone... το δολοφονο για την ακριβεια... σε ολα τα βιβλια υπαρχουν αυτα... και στο τελος γινεσαι τοσο μελος του castlerock που οπως λεει κι ο αντρας μου, αει σιχτιρι πιο καλα ξερεις τη γειτονια εκει κατω απο τη δικη σου!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (19 Οκτ. 2004 , 16:46)

 

Το πρώτο βιβλίου του Stephen King που εκδόθηκε στην Ελλάδα νομίζω (95%) πως είναι το Carrie.

 

 

Το Carrie ήταν και το είχα διαβάσει σε μια έκδοση από τη σειρά "Βιβλιοθήκη του Τρόμου" (κάτι σαν βίπερ) πάααααρα πολύ παλιά !!! :)

 

Δυστυχώς πιστεύω ότι ο παλιός καλός King δεν υπάρχει πια.

Γράφει για να γίνονται ταινίες και όχι για να διαβάζονται.

Ηδη το Riding the bullet έγινε ταινία

http://www.ridingthebulletmovie.com/

 

Από ένα σημείο και μετά ίσως από το Rose Madder ίσως και πιο πρίν έχει αλλάξει λίγο το στυλ.

Δεν ξέρω μπορεί να είναι και η ιδέα μου.

Παραμένει ο αγαπημένος μου. Αλλά περιμένω περισότερα.

Ισως και το ατύχημα να έπαιξε κάποιο ρόλο.

 

Το επίσημο site

http://www.stephenking.com/

 

Ενα καλό fan-site

http://stephen-king.net/

Link to comment
Share on other sites

To teleytaio pou diabasa htan to Bag of Bones, teleio!

To stand (oxyro nomizw h kapws etsi ellhnikos titlos)

paixthke apo to star to 97 h 98

einai 3 video kassetes

k yparxei hdh apo to 98 se ola ta enhmerwmena VideoBlue.

 

gia emena Wes Craven k Stephen King einai egyhsh!

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

μιας και μου αρεσει πολυ το βιβλιο ο σακκος με τα κοκκαλα , ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να υπαρξει σε ταινια? :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sugardad (20 Οκτ. 2004 , 02:28)

 

 

To stand (oxyro nomizw h kapws etsi ellhnikos titlos)

 

 

paixthke apo to star to 97 h 98

einai 3 video kassetes

 

 

 

Το κορακι μεταφραστηκε :wacko: :p

 

Αλλα τωρα που ειπες για 3βιντεοκασσετες,παιδια τι θυμηθηκα!?

ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ! (οχι αυτην με τον κλουνει :p )

 

μια καταπληκτικη ταινια την ειχα δει πολυ παλια και δεν την θυμομουν καν,πρεπει να ειναι του κινγκ.την εχει δει κανεις?που ειναι σε ενα νησι?

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos (20 Οκτ. 2004 , 02:34)

 

Το κορακι μεταφραστηκε :wacko: :p

 

Αλλα τωρα που ειπες για 3βιντεοκασσετες,παιδια τι θυμηθηκα!?

ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ! (οχι αυτην με τον κλουνει :p )

 

μια καταπληκτικη ταινια την ειχα δει πολυ παλια και δεν την θυμομουν καν,πρεπει να ειναι του κινγκ.την εχει δει κανεις?που ειναι σε ενα νησι?

 

την εχω δει εγω ....... ειναι αρκετα καλη ταινια .......

μου αρεσε . η fun πιστευω οτι αξιζει να την δουν

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα κάποιος να αναφέρει και το Night shift (νυχτερινή βάρδια) που το θεωρώ μια πολύ καλή συλλογή από πιο και λιγότερο τρομακτικές ιστοριούλες... για μένα καταπληκτικό! Ξεχωριστο το "Sometimes they come back" αλλά γενικώς όλη η συλλογή είναι ΄πολύ καλή... :happy:
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (20 Οκτ. 2004 , 02:31)

 

μιας και μου αρεσει πολυ το βιβλιο ο σακκος με τα κοκκαλα , ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να υπαρξει σε βιβλιο?

 

 

:wacko: :wacko: :wacko: Μήπως θες να πεις "να υπάρξει σε ταινία"; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Kαι το Nightmares & Dreamscapes ειναι συλλογη ιστοριων, μερικες εκ των οποιων ειναι πολυ καλες
http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (20 Οκτ. 2004 , 11:44)

 

:wacko: :wacko: :wacko: Μήπως θες να πεις "να υπάρξει σε ταινία"; :wacko:

 

δεν φταιω εγω , η ωρα φταει :p
Link to comment
Share on other sites

Το Bag Of Bones είναι ήδη στην διαδικασία του να γίνει ταινία ;)

 

kyramas: προσωπικά πιστεύω πως ο SK ατύχημα ή όχι ατύχημα είναι ο ίδιος και καλύτερος κάθε χρονιά που περνάει. Δεν μετράω πωλήσεις ή εισητήρια στο σινεμά ή πόσοι αναγνώστες τον διαβάζουν κλπ κλπ...μαρέσει αυτό που διαβάζω και θα μαρέσει για πολλά χρόνια ακόμα.

Xourxoulitsos: Λες για το Storm Of The Century με το παιδί που πήρε :) Το έχω και αυτό σε κασσέτα και θα το βρείτε σε όλα τα videoclub σε 2 κασσέτες. Τέλεια ταινία :)

anderson: πωπω αυτό το είχα ξεχάσει, που το θυμήθηκες ?:) Ανατρίχιασα

 

Άλλη μια ωραία ταινία και αρκετά παλιά είναι το Maximum Overdrive (ή λεγόταν Trucks δεν θυμάμαι καλά). Ήταν για φορτηγά και ηλεκτρικές συσκευές που είχαν τρελαθεί και σκότωναν ανθρώπους σε μια μικρή γειτονιά ή σε ένα μικρό εστιατόριο και βενζινάδικο...κάτι τέτοια.

 

Γενικά αυτό που μου αρέσει στις ιστορίες και στις ταινίες του είναι οτι δεν μας παρουσιάζει ένα κοινότυπο θρίλερ. Μας παρουσιάζει τον τρόμο σαν κάτι που μπορείς να το βλέπεις και κάθε μέρα συνεχώς μπροστά σου. ΠΧ στο IT ο κλόουν αντιπροσώπευε για κάθε παιδί τον δικό του τρόμο. Ή πχ στο The Langoliers...αυτά τα τεράστια σαγόνια που καταβρόχθιζαν τον χώρο και τον χρόνο. Μαρέσει που μας δίνει στα βιβλία του έναν τρόμο τον οποίο τον αφήνειθ χωρίς σύνορα δηλαδή μας επιτρέπει ενώ διαβάζουμε να ενσωματώνουμε και την δική μας φαντασία και να μεταμορφώνουμε το κάθε τέρας ή οτιδήποτε είναι στο βιβλίο. Δεν μας κλείνει στο δικό του κουτί μας αφήνει να φανταζόμαστε με τον δικό του χάρτη.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (20 Οκτ. 2004 , 13:07)

 

Xourxoulitsos: Λες για το Storm Of The Century με το παιδί που πήρε :) Το έχω και αυτό σε κασσέτα και θα το βρείτε σε όλα τα videoclub σε 2 κασσέτες. Τέλεια ταινία :)

 

 

 

Nαι ακριβως,αυτο ελεγα,την καταγιδα του αιωνα!πρωτη φορα δανειζομουν ταινια σε 2 κασσετες και μου ειχε φανει παραξενο!Ξερεις αν εχει κυκλοφορησει σε dvd?Δεν εχω διαβασει το βιβλιο,αλλα ηταν απο τις λιγες φορες που με ικανοποιησε ΤΟΣΟ πολυ ταινια βασισμενη σε βιβλιο του.

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (20 Οκτ. 2004 , 13:07)

 

.ΠΧ στο IT ο κλόουν αντιπροσώπευε για κάθε παιδί τον δικό του τρόμο.

 

 

Οσο για τους κλοουν. . . εμενα με τρομαζουν :o

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χουρχουλίτσε δεν το έχω βρει σε DVD ακόμα και το έχω ψάξει αρκετά. Μπορεί να βγει αργότερα που ξέρεις
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το βιβλίο που λάτρεψα είναι το Christine. Αν σας πω ότι μίλησε στην ψυχή μου, θα με κοροιδέψετε? Η όλη ατμόσφαιρά του είναι κάτι καταπληκτικό. Το έχω διαβάσει άπειρες φορές και δεν ξέρω τι είναι αυτό που με συναρπάζει. Σίγουρα η ατμόσφαιρα, το στυλ και τι άλλο? Ποιος ξέρει...

Θυμάμαι ένα χρόνο μετά που το είχα πρωτοδιαβάσει, περπατούσα στον δρόμο και είδα μια κοπέλα να το κρατάει στη στάση και να ρίχνει μια ματιά στο οπισθόφυλλο. Ζήλεψα τόσο πολύ αυτή την πρώτη ανάγνωση που θα έκανε που θυμάμαι το συναίσθημα μέχρι σήμερα.

Λίγο άρρωστα όλα αυτά ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος garfield (20 Οκτ. 2004 , 21:43)

Λίγο άρρωστα όλα αυτά ε?

 

φυσικα και οχι ...... ο καθενας κανει σκεψεις που δεν ειναι συμφωνες την κοινη λογικη ;)
Link to comment
Share on other sites

fan και εγώ.

 

ΜΕ αγαπημένες στιγμές το Salems Lot, The Shining και Desperation (το οποίο νομίζω αν δε κάνω λάθος πως είχε πάρει δικαιώματα να γυριστεί ταινία...γιατί αργεί?? )

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ (20 Οκτ. 2004 , 22:04)

 

fan και εγώ.

 

ΜΕ αγαπημένες στιγμές το Salems Lot, The Shining και Desperation (το οποίο νομίζω αν δε κάνω λάθος πως είχε πάρει δικαιώματα να γυριστεί ταινία...γιατί αργεί?? )

 

 

Για σένα mplip

Desperation

 

garfield επειδή πριν πάρω το τουτού πηγαινοερχόμουν με λεωφορεία και πάντα μαζί μου είχα βιβλίο του SK λες να με πέτυχες στην στάση? ahaahhaha :happy:

 

ΕDIT: βρήκα πληροφορίες για το Salems Lot.

Τον Ιούνιο είχε παιχτεί ως μίνι σειρά στο αμερικάνικο TNT και βγήκε σε DVD στις 12 του μηνός :happy: πρωταγωνιστούν Rob Lowe :up: Donald Sutherland και Rutger Hauer. Ειδικά ο Lowe έχει χρησιμοποιηθεί αρκετές φορές απο τον SK

Link για το Salems Lot στο TNT

Το ποστερ της σειράς

και το DVD

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (19 Οκτ. 2004 , 23:42)

 

το Rose Red έχει βγει στα video club σαν σειρά και ήταν ανατριχιαστικό. Δεν βασίστηκε όμως σε κάποιο βιβλίο του King αλλά σε ένα ημερολόγιο της Helen...δεν θυμάμαι το όνομά της όμως τώρα.

 

 

Έχεις δίκο ότι έχει βασιστεί στο ημερολόγιο αυτής της Helen, αλλά όταν μεταφέρθηκε στην τηλεόραση (και μετά σε ταινία), ένας από τους δύο σκηνοθέτες ήταν ο King. Μάλιστα έχει βγει ειδικό βιβλίο - στα αγγλικά πάντα, έτσι; Άμα κοιτάξεις στο amazon θα το δεις - το οποίο περιγράφει το πώς γυρίστηκε το έργο, φωτογραφίες κτλ. και ένας από τους "συγγραφείς" είναι και πάλι ο King. Γι'αυτό το έγραψα έτσι.... ;)

 

 

 

Χθες είδα και το Secret Window. Πολύ καλό! Ωραίο τέλος. Φαντάζομαι ότι το βιβλίο είναι - όπως πάντα - καλύτερο.

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Το Secret Window είναι αυτό το βιβλίο με το συγγραφέα και τα σπουργίτια; :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αυτό που λες είναι The dark half. Πάρα πολύ ωραίο βιβλίο. Και σ' ένα άλλο , το Needful things, μας πληροφορεί πως το ζευγάρι του dark half στο τέλος χώρισε. Πολύ λυπηρό.

Σε ποιο ατύχημα του King αναφέρεστε πιο πάνω?

Α ξέχασα! Greek Charmed αποκλείεται να ήσουν εσύ, η κοπέλλα. Αυτό έγινε το '84. Αν είχες γεννηθεί τότε, το πιθανότερο να μπουσουλούσες :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (21 Οκτ. 2004 , 08:44)

 

Το Secret Window είναι αυτό το βιβλίο με το συγγραφέα και τα σπουργίτια; :D

 

 

Όχι, το secret window είναι πάλι με ένα συγγραφέα, μόνο που αυτός αποσύρεται στο σπίτι του κοντά σε μια λίμνη μετά από τον χωρισμό με την γυναίκα του, όπου ξαφνικά εμφανίζεται ένας που του λέει ότι του είχε κλέψει την ιδέα για ένα βιβλίο - και αυτός προσπαθεί να αποδείξει το αντίθετο.

Καταπληκτικό, να το δεις οπωσδήποτε. Κυκλοφορεί τώρα σε DVD και ο Depp παίζει φοβερά.

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ismini20 (21 Οκτ. 2004 , 20:56)

 

Όχι, το secret window είναι πάλι με ένα συγγραφέα, μόνο που αυτός αποσύρεται στο σπίτι του κοντά σε μια λίμνη μετά από τον χωρισμό με την γυναίκα του, όπου ξαφνικά εμφανίζεται ένας που του λέει ότι του είχε κλέψει την ιδέα για ένα βιβλίο - και αυτός προσπαθεί να αποδείξει το αντίθετο.

Καταπληκτικό, να το δεις οπωσδήποτε. Κυκλοφορεί τώρα σε DVD και ο Depp παίζει φοβερά.

 

 

Τέλειο το "secret window",το προτείνω και γω με τη σειρά μου. Μια από τις καλύτερες ερμηνείες του Depp.

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

fan h oxi fan, den mporo na po,

 

exo dei polles tainies toy kai telika pira ena biblio toy

 

Insomnia... to latrepsa. Marese poy protagonistes htan geroi, marese o tropos poy domise thn istoria, marese olo to periergo background, marese to telos...

 

Epomenos stathmos Tommynockers.....To latrepsa poly perrisotero kai akoma to brikso ena apo ta kalitera biblia...

 

Meta irthe to Dark Half... Marese

 

Needful things... OK

 

Bag of bones... em..perrissotero to diabasa giati to eixa agorasei...

 

Meta barethika... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...