Jump to content

[Tablet] Google Nexus 9 (by HTC)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο δικό μου πάντως η πλάτη δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Πατιέται σε κάποιο σημείο κοντά στο κέντρο, αλλά πρέπει να βάλεις δύναμη για να το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι κάτοχος nexus 9 εδώ και 20 ημέρες.(αγορασμένο απο amazon.fr).

Οντως τα κουμπιά της έντασης πατιούνται δύσκολα αλλά είναι κάτι που συνηθίζεται.

Σαν μεγαλύτερο πρόβλημα θα έλεγα ότι είναι η μέτρια έως κακή διάρκεια της μπαταρίας.(5.5 ώρες s.o.t.).

Το μέγεθος του είναι ιδανικό για διάβασμα και σερφάρισμα στο internet.

Κάτοχοι άλλων tablet πόσες ώρες οθόνης βγάζει η δικιά σας συσκευή??

 

7 με 7.5 xperia z3 tablet

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος nexus 9 εδώ και 20 ημέρες.(αγορασμένο απο amazon.fr).

Οντως τα κουμπιά της έντασης πατιούνται δύσκολα αλλά είναι κάτι που συνηθίζεται.

Σαν μεγαλύτερο πρόβλημα θα έλεγα ότι είναι η μέτρια έως κακή διάρκεια της μπαταρίας.(5.5 ώρες s.o.t.).

Το μέγεθος του είναι ιδανικό για διάβασμα και σερφάρισμα στο internet.

Κάτοχοι άλλων tablet πόσες ώρες οθόνης βγάζει η δικιά σας συσκευή??

Z3 compact tablet με μόλις 1 πλήρη φόρτιση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Z3 compact tablet με μόλις 1 πλήρη φόρτιση.

Ποια ειναι η εφαρμογή για τον καιρο;

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η εφαρμογή για τον καιρο;
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Elecont.WeatherClock&hl=en

Καταπληκτική και σε Android και ios

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γνωρίζει κανένας ποτε θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα?Παρατηρώ μεγάλη καθυστέρηση στην άφιξη της συσκευής..Αξίζει να το αγοράσει κάποιος απο amazon.fr που η τιμή του είναι αισθητά χαμηλότερη σε σχεση με τα αντίστοιχα amazon αλλων χωρών?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας ποτε θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα?Παρατηρώ μεγάλη καθυστέρηση στην άφιξη της συσκευής..Αξίζει να το αγοράσει κάποιος απο amazon.fr που η τιμή του είναι αισθητά χαμηλότερη σε σχεση με τα αντίστοιχα amazon αλλων χωρών?

 

Eχει κυκλοφορησει

http://www.bestprice.gr/item/2154435235/htc-google-nexus-9-89-wifi-16gb.html?qid=316RCjuCMZL_b2afb&seq=1

http://www.bestprice.gr/item/2154435234/htc-google-nexus-9-89-wifi-32gb.html?qid=316RH58Zi8O_eb195&seq=2

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

 

Αγαπητέ φιλέ το θέμα είναι να υπάρχει σε κάποιο επισημο καταστημα εκθεσιακά να μπορέσουμε πρωτα να το δουμε!Αλλωστε δεν είναι και λιγα τα προβλήματα που είχαν οι πρωτες παρτίδες..Να προβουμε σε σωστη αγορά για να μην μπλεξουμε μετα με τα service..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φιλέ το θέμα είναι να υπάρχει σε κάποιο επισημο καταστημα εκθεσιακά να μπορέσουμε πρωτα να το δουμε!Αλλωστε δεν είναι και λιγα τα προβλήματα που είχαν οι πρωτες παρτίδες..Να προβουμε σε σωστη αγορά για να μην μπλεξουμε μετα με τα service..

 

Δεν ρωτησες ομως αυτο αρχικα;) Παρε ενα τηλεφωνο καποιο καταστημα μηπως υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απευθύνομαι σε ολους..Έχει αγοράσει κανεις προσφατα την συσκευη απο κάποιο καταστημα εντός η εκτός ελλαδος;Ρωταω για νά μου πείτε αν έχετε παρατηρήσει προβληματα με light bleed στις γωνίες της οθονης ή αν τα κουμπιά στα πλάγια ειναι αρκετά βυθισμένα μέσα η όχι..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απευθύνομαι σε ολους..Έχει αγοράσει κανεις προσφατα την συσκευη απο κάποιο καταστημα εντός η εκτός ελλαδος;Ρωταω για νά μου πείτε αν έχετε παρατηρήσει προβληματα με light bleed στις γωνίες της οθονης ή αν τα κουμπιά στα πλάγια ειναι αρκετά βυθισμένα μέσα η όχι..

Καθυστερημένη απάντηση αλλά ναι. Το πήρα την περασμένη Τρίτη από Expansys. Είναι νεότερη παρτίδα που σημαίνει ότι το καπάκι πίσω δε βουλιάζει καθόλου και τα κουμπιά στο πλάι είναι μια χαρά. Το light bleed υπάρχει σε φυσιολογικά επίπεδα για μια τέτοια οθόνη. Αυτό που με ξενέρωσε εμένα είναι οτι η οθόνη κιτρινίζει σχετικά πάνω αριστερά. Θέλει αρκετή προσοχή για να το διαπιστώσεις, είναι όμως ορατό ιδίως στο scrolling. Επίσης νομίζω οτι το γυαλί λειτουργεί σαν πρίσμα και δημιουργεί κάποιες ροζ απόχρωσης (σαν διάθλαση) υπό συγκεκριμένες γωνίες. Ελπίζω με μια μεμβράνη ματ που έχω παραγγείλει να βελτιωθεί η κατάσταση.

 

Γενικά, πάντως, θεωρώ ότι τα 400€ είναι πολλά για μια συσκευή με τόσα κουσουρια. Το σώζουν όμως τα ωραία ηχεία, τα έντονα χρώματα και η υποστήριξη Nexus. Τελικά σε αυτά τα λεφτά μάλλον αξίζει καλύτερα ως συσκευή το Dell Venue 8 7000, αλλά εκεί είναι μεγάλο ερωτηματικό η υποστήριξη.

Edited by liberostelios
Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω 2 ερωτήσεις να σου κανω.

 

1) Από μπαταρία πως παει? Πόσες ωρες οθόνης βγαζει?

2) Από την στιγμή που δεν έχει led πως βλέπεις οπτικά τις ειδοποιησεις; Παραμένει κάποιο διάστημα η οθόνη ανοικτή π.χ η πρέπει να βάλεις εφαρμογή στυλ no led?

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω 2 ερωτήσεις να σου κανω.

 

1) Από μπαταρία πως παει? Πόσες ωρες οθόνης βγαζει?

2) Από την στιγμή που δεν έχει led πως βλέπεις οπτικά τις ειδοποιησεις; Παραμένει κάποιο διάστημα η οθόνη ανοικτή π.χ η πρέπει να βάλεις εφαρμογή στυλ no led?

Από μπαταρία μάλλον μέτρια πράγματα, περίπου 5-7 ως βαριάς χρήσης (που αν είναι παιχνίδι μπορεί να είναι και 4 ή λιγότερο. Από εκεί και πέρα, αν το αφήσεις "ήσυχο" δεν καίει καθόλου μπαταρία. Bottom line, εγώ που το χρησιμοποιώ συνέχεια για Chrome, YouTube, Teamviewer, Tapatalk βγάζει 1-1,5 ημέρα. Σημειωτέον ότι έχει Custom Kernel που πιθανόν να έχει ρίξει λίγο την αυτονομία σε σχέση με τον Stock.

 

Led διάβαζα ότι εντόπισαν στο XDA ότι έχει αλλά δεν το έχει ενεργοποιήσει η HTC μάλλον, οπότε πιθανό να έχουμε στο μέλλον. Οπως και να χει, στην πράξη δεν υπάρχει τρόπος να δεις pending notification, παρά μόνο με εφαρμογές τύπου acDisplay κλπ. που τρώνε μπαταρία όμως. Προσωπικά δε με ενοχλεί, δεδομένου ότι ούτε το Nexus 7 2012 που είχα πριν είχε led. Βοηθά, πάντως, το double tap to wake που έχει, οπότε τσεκαρεις εύκολα αν έχεις ειδοποίηση μόνος σου με διπλό χτύπημα στην οθόνη (πολύ πρακτικό πιστεύω).

Link to comment
Share on other sites

Nα 'σαι καλα. Στα χαρτια το N9 ειναι κατωτερο απο το tab pro που εχω αλλα το pure android μου λειπει παρα πολυ. Το ui και το lag της samsung δεν παλευεται. Μαλλον θα ενδωσω.
Link to comment
Share on other sites

Nα 'σαι καλα. Στα χαρτια το N9 ειναι κατωτερο απο το tab pro που εχω αλλα το pure android μου λειπει παρα πολυ. Το ui και το lag της samsung δεν παλευεται. Μαλλον θα ενδωσω.

Αν μπορείς να βρεις μια καλή CM based ROM για το Tab Pro θα σου έλεγα οτι δε βρίσκω σοβαρό λόγο να αλλάξεις. Καλύτερα περίμενε να πέσει λίγο η τιμή του (ήδη έχει πέσει στα ελληνικά μαγαζιά που έχει έρθει αλλά είναι μεγάλο ερωτηματικό αν είναι από τις πρώτες "κακές" παρτίδες).

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες screen on σήμερα, στο 100% φωτεινότητα, συνέχεια ανοιχτό το wifi ακόμα και στο tube, και η μπαταρία στο 25% αυτή την στιγμή. Το είχε η δικιά μου όλη μέρα βιβλιοθήκη, 2 άτομα ήταν και διάβαζαν από το ταμπλετ κυρίως. Ξέχασα να αναφέρω πως όλη μέρα είναι συνδεδεμένο με το keyboard folio της htc. Επίσης τοποθεσία είναι στο wifi only, δεν την έχω εντελώς κλειστή, όπως λόγω keyboard folio και το nfc & bluetooth είναι συνέχεια ανοιχτά.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Nα 'σαι καλα. Στα χαρτια το N9 ειναι κατωτερο απο το tab pro που εχω αλλα το pure android μου λειπει παρα πολυ. Το ui και το lag της samsung δεν παλευεται. Μαλλον θα ενδωσω.

Στα χαρτιά το nexus 9 είναι ανώτερο του tab pro

Link to comment
Share on other sites

Στα χαρτιά το nexus 9 είναι ανώτερο του tab pro

 

Με το 10αρι tab pro εχω βγαλει μεχρι και 11 ωρες οθονη, ολα στοκ. Απο μονο του αυτο ειναι ενα τεραστιο συν, ειδικα για tablet.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας οτι μια συσκευή είναι καλύτερη απο μια άλλη "στα χαρτιά" ο κοινός νους καταλαβαίνει οτι η μία εκ των δύο υπερτερεί σε τεχνικά χαρακτηριστικά και τυποποιημένες μετρήσεις.

Εκεί το nexus 9 υπερτερεί του samsung tab pro.(συνολικά)

Τα αναφέρω όλα αυτά για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις μιας και το forum διαβάζεται από πολλούς υποψήφιους αγοραστές.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι. Αλλα εμενα προσωπικα δεν μου λεει τιποτε να βγαζω σκορ σε benchmarks. Και νομιζω στους περισσοτερους.

 

Κοιταω ποιοτητα κατασκευης, οθονη, μπαταρια, εμπειρια χρησης. Στα πρωτα 2 δεν υπαρχει καποια αξιοσημειωτη διαφορα (ισως στην κατασκευη το N9 να ειναι λιγο πιο πισω) Στην μπαταρια το tab pro ειναι μακραν καλυτερο και στην χρηση το N9, για τα δικα μου γουστα.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σύγκριση συσκευών υπάρχει το θέμα της επιλογής συσκευής! Ας συνεχίσουμε εδώ αποκλειστικά με τα του nexus 9 ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που το είδα είχε 40% μπαταρία και 4.45 screen on time. Πάντα ανοιχτά wifi, bluetooth, nfc & battery saving location. Επίσης όλα αυτά παραμένουν ανοιχτά 1 ώρα στο μετρό δίχως να μπαίνει σε flight mode. Φωτεινότητα 100%

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Πολύ μικρή κινητικότητα στο θέμα, τι γίνεται βρε παιδιά, κανείς δεν έχει τιμήσει το 9αρακι; Είμαι ακόμα σε σκέψη μέχρι να το δω από κοντά (εδώ στην επαρχία δε το έχουν τα μαγαζιά για δοκιμή ακόμη).

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

και απο ότι λέει η επίσημη HTC δεν αναμένεται να έρθει επίσημα τουλάχιστον για τώρα. Και εγώ πάντως το έχω προς αγορά, πιστεύω ως το Πάσχα θα το έχω πάρει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...