Jump to content

[Tablet] Google Nexus 9 (by HTC)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να και το πρώτο review http://www.theverge.com/2014/11/3/7148087/nexus-9-review

Μου φαίνεται ή τρώει (αρκετό) θάψιμο...?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και το 4:3 που στο android ειναι άγνωστη λέξη σε σχέση με iPad μιας και όλες οι εφαρμογές έχουν γραφτεί για 16-9/16:10 aspect.
Τι εννοεις; Και ποιο ειναι το καλυτερο ratio;
Link to comment
Share on other sites

Να και το πρώτο review http://www.theverge.com/2014/11/3/7148087/nexus-9-review

Μου φαίνεται ή τρώει (αρκετό) θάψιμο...?

Αυστηρό μεν,δίκαιο δε.

Έχω γράψει πολύ παλιότερα για το ανύπαρκτο store προσαρμοσμένο για tablet form factor και στην ουσία αυτό που βλέπουμε σήμερα ειναι απλά ένα μεγενθυμενο-τραβηγμένο κινητό και τίποτα άλλο.

Ούτε με την νέα έκδοση άλλαξε κάτι.

Βάλε ότι όλες οι εφαρμογές του store έχουν αναπτυχθεί για aspect ratio 16:9 των κινητών να δέσει το γλυκό.

Και αυτό μόνο η software μεριά του προβλήματος,διότι υπάρχει και η hardware πχ υπερθέρμανση στα παιχνίδια που ειναι άγνωστη λέξη σε iPad.

Και το κάτι ενδιάμεσο σε 7.9 και 9.7 ιντσες μάλλον ατυχείς επιλογή.

Και με αυτά τα μειών τολμάει η Google ζητάει 400 και 500 δολάρια,πέρα από τα προφανή σε έλλειψη πχ micro sd,πράγμα απαράδεκτο για android tablet.

 

Τι εννοεις; Και ποιο ειναι το καλυτερο ratio;

Για διάβασμα,browsing,το 4:3 ειναι το ιδανικό.

Για multimedia περιεχόμενο το 16:9-16:10.

Δεν υπάρχει ιδανικό aspect για όλες τις πιθανές χρήσεις ενός χρήστη.

Κάπου το ένα κερδίζει κάπου το άλλο η αλλιώς βολεύεσαι με 2 προϊόντα και με τα 2 aspect έτσι ώστε 100% καλυμμένος να ειςαι.

Εγώ προσωπικά αυτό κάνω.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως η android πλατφόρμα στα tablets μου φαίνεται κι εμένα κάπως,όσες φορές το δοκίμασα έφυγα.

Σαν το ipad πάντα έλεγα κανένα.

Το htc όμως μου αρέσει αλλά θα δούμε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδλφος που το είχε προπαραγγείλει μου έστειλε μήνυμα σήμερα ότι του το έστειλαν από HK. Οπότε σε κανα δυο μέρες θα το έχει στα χέρια του και θα έχω την ευκαιρία να το δω από κοντά για αρκετή ώρα. Αν θέλει κάποιος να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο ή να ενημερώσω για κάτι, μου λέει.
Link to comment
Share on other sites

Συνάδλφος που το είχε προπαραγγείλει μου έστειλε μήνυμα σήμερα ότι του το έστειλαν από HK. Οπότε σε κανα δυο μέρες θα το έχει στα χέρια του και θα έχω την ευκαιρία να το δω από κοντά για αρκετή ώρα. Αν θέλει κάποιος να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο ή να ενημερώσω για κάτι, μου λέει.

 

Περιμένουμε γενικά εντυπώσεις!!

Ποιότητα κατασκευής,ui,εμπειρία χρήσης,κάμερα,οθόνη κτλ...

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστω να το εχει ακομα και σημερα. Το Ν5 μου και τις 2 φορες που το πηρα σε 2-3 μερες ηταν εδω. Οπως και να εχει, μολις το πιασω στα χερια ακοκουθει review. Και αφου θα ειμαστε στο γραφειο δεν θα μπορει να μου το παρει για 8 ωρες τουλαχιστον :D
Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστω να το εχει ακομα και σημερα. Το Ν5 μου και τις 2 φορες που το πηρα σε 2-3 μερες ηταν εδω. Οπως και να εχει, μολις το πιασω στα χερια ακοκουθει review. Και αφου θα ειμαστε στο γραφειο δεν θα μπορει να μου το παρει για 8 ωρες τουλαχιστον :D

 

Update: μας την έχει κάνει η google. Έχει κολλήσει το shipment στο ΗΚ, και ακόμα περιμένει. Είχαν λέει κάποια προβλήματα γραφειοκρατικής φύσης και έχουν κρατήσει όλες τις παραγγελίες για Αυστραλία στην αποθήκη του τελωνείου (ή κάτι τέτοιο, η πληροφόρηση είναι λίγο πλάγια).

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει σβάρνα όλα τα reviews!!! :P

Το μόνο πράγμα που με χαλάει είναι αυτή η πλαστική πλάτη που βάλαμε!!Ειδικά στο μπλε σκούρο φαίνεται ότι κάνει όλο δαχτυλιες!!:wacko:

Χάθηκε ο κόπος να χρησιμοποιήσουν μέταλλο,όπως το iPad.... ;)

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβε. Πρώτες εντυπώσεις, είναι σαν μεγάλο Nexus 5. Το μαύρο τουλάχιστον. Σχεδόν η ίδια αίσθηση η πλάτη με το μαύρο Ν5, ίσως ελάχιστα πιο σκληρή. Από ποιότητα, είμαι λίγο διχασμένος. Το frame περιμετρικά είναι μεταλλικό αλλά δεν μου άρεσε καθόλου που είναι διαφορετικό χρώμα από την πλάτη. Αν το παρατηρήσεις από το πλαί, η διαφορά ανάμεσα στο μαύρο frame και την μπλε πλάτη μου βγάζει μάτι. Επίσης υπάρχει κενό ανάμεσα στα δύο. Μεγαλύτερο από το Ν5. Επίσης δεν μου άρεσαν καθόλου τα κουμπιά. Νομίζω ότι πρέπει να βάλεις νύχι για να πατηθούν και με κλειστό λειτουργικό δεν καταλαβαίνω που κλείνει ο διακόπτης.

 

Από εκεί και πέρα, το μέγεθος φαίνεται βολικό, τα bezels δεν με ενόχλησαν και το βάρος είναι πολύ κοντά στο ιδανικό για μένα. Ούτε βαρύ να μην μπορείς να το κρατήσεις από τις άκρες, ούτε όμως ελαφρύ να λες γιατί πλήρωσα τόσα λεφτά για ένα κομμάτι πλαστικό.

 

Ακολουθούν εντυπώσεις από τη λειτουργία και γενικά από τη συσκευή αναμένη.

Edited by lordelesar
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβε. Πρώτες εντυπώσεις, είναι σαν μεγάλο Nexus 5. Το μαύρο τουλάχιστον. Σχεδόν η ίδια αίσθηση η πλάτη με το μαύρο Ν5, ίσως ελάχιστα πιο σκληρή. Από ποιότητα, είμαι λίγο διχασμένος. Το frame περιμετρικά είναι μεταλλικό αλλά δεν μου άρεσε καθόλου που είναι διαφορετικό χρώμα από την πλάτη. Αν το παρατηρήσεις από το πλαί, η διαφορά ανάμεσα στο μαύρο frame και την μπλε πλάτη μου βγάζει μάτι. Επίσης υπάρχει κενό ανάμεσα στα δύο. Μεγαλύτερο από το Ν5. Επίσης δεν μου άρεσαν καθόλου τα κουμπιά. Νομίζω ότι πρέπει να βάλεις νύχι για να πατηθούν και με κλειστό λειτουργικό δεν καταλαβαίνω που κλείνει ο διακόπτης.

 

Από εκεί και πέρα, το μέγεθος φαίνεται βολικό, τα bezels δεν με ενόχλησαν και το βάρος είναι πολύ κοντά στο ιδανικό για μένα. Ούτε βαρύ να μην μπορείς να το κρατήσεις από τις άκρες, ούτε όμως ελαφρύ να λες γιατί πλήρωσα τόσα λεφτά για ένα κομμάτι πλαστικό.

 

Ακολουθούν εντυπώσεις από τη λειτουργία και γενικά από τη συσκευή αναμένη.

 

Αυτό που λες για το μπλε το παρατήρησα και εγώ σε κάτι reviews και σε ευχαριστώ που το επιβεβαιωνεις!!Αν το πάρω,θα πάρω σίγουρα το λευκό.

Ή ποιότητα των κουμπιών δηλαδή δεν είναι καλή;;Το νιώθεις η λες τώρα θα μπει όλο μέσα;;

Με διπλό tap δεν ανοίγει η οθόνη;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει σβάρνα όλα τα reviews!!! :P

Το μόνο πράγμα που με χαλάει είναι αυτή η πλαστική πλάτη που βάλαμε!!Ειδικά στο μπλε σκούρο φαίνεται ότι κάνει όλο δαχτυλιες!!:wacko:

Χάθηκε ο κόπος να χρησιμοποιήσουν μέταλλο,όπως το iPad.... ;)

 

Έλα Ντε έτσι κι αλλιώς τιμολογείται αλα iPad.

Το μπλε όμως είναι το ομορφότερο πιστεύω από τα κλασικά.

Double tap πρέπει να έχει κανονικά άλλα ίσως θέλει ενεργοποίηση στα setting της οθόνης.

Επίσης με nova prime και screen on and off στα gestures ορίζεις και με double tap να σβήνει η οθόνη η με swipe up η άλλο συνδυασμό.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά τον αρχικό ενθουσιασμό πάντως έχω απογοητευθεί. Διαβάζω παρά πολλά ανάμικτα πράγματα. Μάλλον Υπάρχουν αρκετά προβλήματα στην αρχική παραγωγή του και αν δεν διορθώνουν απορρίπτεται από εμένα

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το lollipop φαίνεται ότι την απογειώνει την συσκευή!!!

Πρέπει να είναι ή καλύτερη εκδοχή του android!!

Όλα φαίνεται να πάμε φέτες.Όσο και αν το πιέζουν και το φορτώνουν.

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο συνάδελφος σκέφτεται να το επιστρέψει. Η ποιότητα κατασκευής είναι κακή για αρχή. Το πίσω καπάκι "βαθουλωνει" έντονα. Επίσης δοκιμάσαμε slimport καλώδιο και δεν παίζει. Ψάχνω τα στο xda δεν υποστηρίζει πια hdmi out.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο συνάδελφος σκέφτεται να το επιστρέψει. Η ποιότητα κατασκευής είναι κακή για αρχή. Το πίσω καπάκι "βαθουλωνει" έντονα. Επίσης δοκιμάσαμε slimport καλώδιο και δεν παίζει. Ψάχνω τα στο xda δεν υποστηρίζει πια hdmi out.

 

Τι εννοείς βαθουλωνει;;

Αν το πιέσεις μπαίνει μέσα;;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς βαθουλωνει;;

Αν το πιέσεις μπαίνει μέσα;;

 

premium.gif

 

Πηγή

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Deal breaker για μένα αυτό... Σοβαρό κατασκευαστικό λάθος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα!!!!:mad:

Ελπίζω μέχρι τις παρτίδες που θα φτάσουν Ελλάδα,να έχει διορθωθεί αυτό το κατασκευαστικό epic fail!!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...