Jump to content

LG G3s mini


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είναι όντως η ίδια,μόλις έκανα downgrade σε 4.4.2

http://lg-phone-firmware.c....php?id_mod=99

απο εδω θα βρειτε τη σωστη ρομ

και εδω ο οδηγος

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2797190

 

Και τι ειδες τελικα απο θεμα ταχυτητας καλυτερη; οταν κατεβαζεις την ρομ αππ το λινκ που δινεις σου επιλεγει αυτοματα την κιτ κατ; (βασικα το λινκ δεν υσχυει ,κοιταξε το λιγο).εγω εχω το πολωνικο μοντελο αγορασμενο απο kaizershop εσυ; σου εβγαλε την αναβαθμιση ξανα αφου του περασες την κιτκατ;

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 696
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα μόλις παρέλαβα το κινητό και μάλλον έχει πρόβλημα.Το notification led δεν ανάβει καθόλου κατά την φόρτιση και ενώ είναι ενεργοποιημένο από το αντίστοιχο μενού ρυθμίσεων.Μπορεί να μου πει κανείς αν είναι αυτό φυσιολογικό?Ούτε την sim δεν έχω βάλει ακόμα και ξεκινήσαμε στραβά..
Link to comment
Share on other sites

Ναι απ οσο ακουγεται καποιες παρτιδες ειχα αυτο το μικρο προβληματακι.

Αλλοι το πηγαν απλα στο σερβις και το φτιαξαν.

Εγω θα σου προτεινα αμα δεν ειναι μεγαλη μανουρα , να το πας πισω και να ζητησεις ενα αλλο αν θες.

LG Optimus Black P970 (RIP) ----->LG G2 :D
Link to comment
Share on other sites

Ναι απ οσο ακουγεται καποιες παρτιδες ειχα αυτο το μικρο προβληματακι.

Αλλοι το πηγαν απλα στο σερβις και το φτιαξαν.

Εγω θα σου προτεινα αμα δεν ειναι μεγαλη μανουρα , να το πας πισω και να ζητησεις ενα αλλο αν θες.

 

Μάλιστα...Από σκρουτζομάγαζο Αθηνών αγοράστηκε το κινητό...Από όσο είδα service στην θεσσαλονίκη η lg για κινητά δεν έχει..Θα επικοινωνήσω με το κατάστημα αύριο το πρωί..Ξενέρωμα..'Ενας λόγος που το προτίμησα,πέρα από την μεγάλη μπαταρία και τον καλό ήχο,ήταν και η ύπαρξη notification led..Και κάτι ακόμα να ρωτήσω..Το κινητό είναι branded vodafone,μάλλον γερμανικό..Ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο θέμα και με αυτό..Από όσο διάβασα αυτό έχει σχέση μόνο με τις ενημερώσεις για τις οποίες δεν ενδιαφέρομαι,εφόσον βέβαια το κινητό θα λειτουργεί κανονικά με το εργοστασιακό software...

Ευχαριστώ

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το πισω και επι τη ευκαιρια , παρε ενα unbranded αν εχουν, που χλωμο.

Θα σου προτεινα αν το σηκωνει η τσέπη σου να παρεις το G2.Εχω και τα 2 και το G2 ειναι ΠΟΛΥ ανωτερο σε όλα..

LG Optimus Black P970 (RIP) ----->LG G2 :D
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχεις δικιο. Εκανα λαθος.

 

Δεν ειμαι ευχαριστημενος με την lollipop.

Ουτε εμφανισιακα, (αυτο που εκαναν στην οθονη κλειδωματος, να την γεμισουν με ασχετες ειδοποιησεις, ειναι ασυγχωρητο), αλλα και ουτε απο αποψης αποδοσης. Ειμαι τωρα 1-2 κλικ πιο αργος. Ισως επρεπε να κανω factory reset ΠΡΙΝ παρω την αναβαθμιση (καπου το διαβασα). Αραγε θα βοηθουσε αν την εκανα τωρα, για να μην ειναι αργο τοσο αργο το κινητο?

Μάλλον δε το εψαξες...

 

Ρυθμίσεις συστήματος

Προβολή

Κλείδωμα οθόνης (αν έχεις βάλει κάποιο κλείδωμα που μάλλον θα έχεις “κανενα" επέλεξε κανένα και μετά...)

Μοτίβο (ακολούθησε τα βήματα μαζί με το pin)

Ειδοποιήσεις κλειδώματος οθόνης.... Επέλεξε το 3ο (Απόκρυψη όλων των ειδοποιήσεων) ;)

 

Κάνε επαναφορά εργαστασιακων ρυθμίσεων... Θα "στρώσει κατά πολύ!

 

Το back up της LG δουλεύει πολύ καλά!! Δε χάνεις ούτε τα SMS ακόμα και τις όποιες συνομιλίες στο viper... Μέχρι και τους κωδικούς κρατάει...

 

Οκέϊκ; :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το πισω και επι τη ευκαιρια , παρε ενα unbranded αν εχουν, που χλωμο.

Θα σου προτεινα αν το σηκωνει η τσέπη σου να παρεις το G2.Εχω και τα 2 και το G2 ειναι ΠΟΛΥ ανωτερο σε όλα..

 

Επικοινώνησα με το κατάστημα,το στέλνω πίσω.Σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα μου είπαν πως θα γίνει αντικατάσταση..Ίδωμεν..Το lg g2 είναι σαφώς ανώτερη συσκευή και για μένα και πιο όμορφη.Τα χρήματα όμως για την αγορά είναι σε αυτά τα επίπεδα.Σκέφτηκα το lenovo s60 και το lumia 640 αλλά προτίμησα το lg γιατί τα κριτήρια ήταν το μικρό μέγεθος-βολικό σχήμα,η ποιότητα κλήσεων,η μπαταρία και το λειτουργικό σύστημα..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε το εψαξες...

 

Ρυθμίσεις συστήματος

Προβολή

Κλείδωμα οθόνης (αν έχεις βάλει κάποιο κλείδωμα που μάλλον θα έχεις “κανενα" επέλεξε κανένα και μετά...)

Μοτίβο (ακολούθησε τα βήματα μαζί με το pin)

Ειδοποιήσεις κλειδώματος οθόνης.... Επέλεξε το 3ο (Απόκρυψη όλων των ειδοποιήσεων) ;)

 

Κάνε επαναφορά εργαστασιακων ρυθμίσεων... Θα "στρώσει κατά πολύ!

 

Το back up της LG δουλεύει πολύ καλά!! Δε χάνεις ούτε τα SMS ακόμα και τις όποιες συνομιλίες στο viper... Μέχρι και τους κωδικούς κρατάει...

 

Οκέϊκ; :)

 

 

Πρώτα-πρώτα ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες ovelix.

Όμως, το έψαξα και θα σου πω ΠΟΥ είναι για μένα το πρόβλημα.

1. Δεν είμαι αρνητικός γενικά με τις ειδοποιήσεις πάνω στην lockscreen, όπου βέβαια ειδοποιήσεις θεωρούμε τις αναπάντητες κλήσεις, μηνύματα, mail κλπ και γενικά πράγματα που αφού τα κάνεις aknowledge, εξαφανίζονται από την οθόνη κλειδώματος. ΟΚ;

2. Όμως (και αυτό είναι το πρόβλημα) υπάρχουν εφαρμογές που είναι "καρφωμένες" για διάφορους λόγους στο notification tray του κινητού, και τώρα με το νέο Android "οφείλουν" υποχρεωτικά να βρίσκονται και στην locksceen (να πιανουν χώρο λέω εγω) και καλά για να είναι πιο εύκολα προσβάσιμες σε μένα λες και θα κουραστώ αν σύρω προς τα κάτω το tray. Κατάλαβες ποιο είναι το πρόβλημα; Έχω πχ τις εφαρμογές battery notifier, quick profiles και notification toggle, που θέλω να τις έχω στο notification tray και τώρα ντε και καλά μου παίρνουν χώρο στην οθόνη κλειδώματος. Ε αυτό δεν μου αρεσει εμενα. Πάμε παρακάτω.

3. το λογισμικο δινει τη δυνατοτητα να βγαλει κανεις αυτες τις ειδοποιήσεις. Πως: Ρυθμισεις συστηματος -> ηχος -> κλειδωμα οθονης και μετα επιλεγουμε "αποκρυψη όλων των ειδοποιήσεων". Αλλα τοτε: (α) χάνονται και οι "καλές" ειδοποιήσεις (κλησεις μηνυματα κλπ), που δεν θα ηθελα να χαθούν και (β) εξαφανιζονται ΚΑΙ από το notification tray (ΟΤΑΝ το κατεβάζουμε απο lockscreen) και οι εφαρμογές που θα ήθελα να είναι εκεί και επιπλέον χάνεται και απο το status bar ψηλα η οποία ενδειξη αυτων των εφαρμογών. Όταν βέβαια ξεκλειδώσω την lockscreen, τότε επανεμφανίζονται οι εφαρμογές αυτές στο status bar και το notification tray. Αλλα με μία υποχρεωτική κίνηση απαραπάνω, δηλ. το ξεκλείδωμα. Μανταρα τα εχουν κανει, πίστεψε με. Παμε παρακατω ομως:

4. Αν χρησιμοποιήσω την άλλη δυνατότητα: Ρυθμισεις συστηματος ->ηχος ->εφαρμογές και ορισω ποια συγκεκριμενη εφαρμογή δεν θα εμφανίζεται στην lockscreen, θα έχω τότε το πρόβλημα ότι η εφαρμογή αυτή θα είναι εξαφανισμένη ΚΑΙ απο το notification tray (και status bar) ακόμα και αν προηγούμενως ξεκλειδώσω το τηλέφωνο και μετά κατεβάσω το notification tray. Μπάχαλο!

5. Και ρωτάω τώρα: υπάρχει τρόπος βρε παιδια να εξαφανίσω τις εφαρμογές από την οθόνη κλειδώματος, αλλά παράλληλα να υπάρχουν (αν εγω το επιλέξω) στο status bar και το notification tray και ενώ το κινητό μου είναι στην lockscreen? Εγώ δεν μπόρεσα να βρω. Ωστόσο, όσο ήμουν με την 4.4.2 αυτά ήταν αυτονόητα. ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

6. Εσυ τωρα περιγραφεις έναν αλλο τρόπο (Ρυθμίσεις συστήματος -> Προβολή -> Κλείδωμα οθόνης -> Μοτίβο) που δεν πολυκατάλαβα. Εγώ σαν κλείδωμα οθόνης έχω απλά "σύρετε". Δεν καταλαβα καλά. πρέπει ντε και καλά να το κάνω "μοτιβο"? Θελεις να μου το εξηγήσεις; Και αυτα τα "αυτονοητα" που λέω παραπάνω τα επιτυχγανουμε;

 

Και για να μην θεβρηθεί ότι εγω είμαι ο παράξενος (μπορει και να είμαι βεβαίως-βεβαίως, αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση), αντιγραφω από ενα forum:

«Unfortunately, it seems that blocking the notifications by app will also hide the icon in the notification bar when the screen is unlocked. For example, I have a battery app which displays how much juce I have left in percent in the notification bar. When I blocked the notification, it hid it from the lock screen (which is what I wanted), but it also disappeared from the notification bar after I unlocked my phone. I had to restart the app to get the icon back»

 

Μουσκεμα τα εχουν κάνει

Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καντο μοτίβο...στο τελος της ρύθμισης θα σου βγάλει επιλογή (τη 3η) να μην εμφανίζεται τιποτα στο κλειδωμα...

 

Μονο αυτη τη λυση βρηκα εγω γιατί και εμένα μου έσπαγαν τα νευρα αυτες οι ειδοποιήσεις...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ναι καντο μοτίβο...στο τελος της ρύθμισης θα σου βγάλει επιλογή (τη 3η) να μην εμφανίζεται τιποτα στο κλειδωμα...

 

Μονο αυτη τη λυση βρηκα εγω γιατί και εμένα μου έσπαγαν τα νευρα αυτες οι ειδοποιήσεις...

 

Οκ θα το δω Ovelix. Λογικο μου ακούγεται και λογικα θα δουλευει και με PIN-lock και όχι μονο μοτιβο. Αλλα αν είναι κάθε φορά που ξεκλειδώνω το κινητό (γιατι μπορεί να γίνεται συχνα) να πρέπει να κάνω το μοτιβο, πάει, θα μου σπασει τα νευρα και αυτό.

Και η Lock-delay εφαρμογη δεν δουλευει στα lollipop...

 

Αυτο που έχω κάνει τωρα ειναι να απενεργοποιήσω όλες τις ενημερωσεις, αλλα πρεπει να ξεκλειδωσω το κινητο μου για να δω τις εφαρμογες στο notification tray. Πρακτικα ό,τι κανεις και εσυ με το μοτιβο. Αστα, δεν παλευονται οι τυποι.

Για το αλλο, θα κανω factory reset

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να τις αφαιρεσεις απο την οθονη κλειδωματος,ψαξτο λιγο κ στην επεξεργασια συντομευσεων κανε αφαιρεση ολων κ μετα αποθηκευση!
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει αυτό νομίζω δεν θα του βγάζει και στη μπάρα ειδοποιήσεις... Ας το δοκιμάσει...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ενδιαφερεται ενας φιλος για την αγορα του απο ελλαδα.

Καμια προταση απο πιο μαγαζι?

Ειστε ευχαριστημενοι απο το κινητο?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα με το σημα εκει που ειναι φουλ ξαφνικα χανεται τελειως υπαρχη και σε αλλους το προβλημα η μονο εγω το εχω ? παρακαλω εαν ξερει καποιος ας μου απαντησει ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση σε Lollipop το τηλέφωνο

1. φαίνεται να εχει χειρότερη αυτονομία. Οχι χάλια, αλλά όχι και σαν την απίστευτη αυτονομία που είχε επι 4.4.2

2. ειναι πιο αργό

 

Συμφωνιύμε με τα παραπάνω;

 

Θα κάνω τώρα μια factory reset (που κακώς δεν είχα κάνει με την αναβαθμιση) και να δουμε αν βοηθήσει.

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση σε Lollipop το τηλέφωνο

1. γαίμεται να εχει χειρότερη αυτονομία. Οχι χάλια, αλλά όχι και σαν την απίστευτη αυτονομία που είχε επι 4.4.2

2. ειναι πιο αργό

 

Συμφωνιύμε με τα παραπάνω;

 

Θα κάνω τώρα μια factory reset (που κακώς δεν είχα κάνει με την αναβαθμιση) και να δουμε αν βοηθήσει.

 

Συμφωνούμε. προχωρα

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους , ρε παιδιά όταν φορτίζεται το κινητό κλειστό και μετά το βγάζετε από την μπρίζα το κινητό ενεργοποιείται ?
Link to comment
Share on other sites

μετα την αναβαθμιση σε lollipop δεν ειχα κανει factory reset το οποιο εκανα τελικα προχθες!!! το κινητο επιτελους ζωντανεψε ξανα ακομα και αφου περαστηκαν ολες οι εφαρμογες που ειχε μεσα. επισης δεν ξερω γιατι ενω ειχε φτασει να εχει διαθεσιμο χωρο 1.5 gb τωρα εχει 2,5( ολα οσο ειχε μεσα απο data ξαναμπηκαν στην θεση τους)

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα με το σημα εκει που ειναι φουλ ξαφνικα χανετε τι πρεπει να κανω να το παω για service παρακαλω οποιος ξερει ας μου απαντησει ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα με το σημα εκει που ειναι φουλ ξαφνικα χανετε τι πρεπει να κανω να το παω για service παρακαλω οποιος ξερει ας μου απαντησει ευχαριστω

Χάνεται τελείως ή από το 4 πάει στο ένα ας πούμε? Αν είναι το δεύτερο είναι οι εναλλαγές από 4g σε 3g,2g κτλ δηλαδή μπορεί να έχει 4 γραμμές σήμα σε 3g και επειδή βρήκε 4g να σε ανεβάσει εκεί αλλά να έχει 1 γραμμή, δεν σημαίνει ότι έχεις κακό σήμα σε αυτή την περίπτωση εκτός και αν έχεις παρατηρήσει πρόβλημα στο να βγάλεις γραμμή ή στην ποιότητα κλήσεων

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις wind παραβλεψέτω...

Παντως το τηλεφωνο ειναι εξαιρετικο για τα χρηματα του!

Αν δεν εβρισκα G3 δε θα το "εδινα"!!! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας. Όπως γράφω και στον τίτλο του thread, έχω πρόβλημα στο κινητό μου μετά από αναβάθμιση που έγινε αυτόματα από Android 4.4.2 σε Android 5.0.2. Εγώ έχω το LG G3s, το ίδιο πρόβλημα έχουν και άλλοι κάτοχοι της ίδιας συσκευής (φίλοι μου) όπως και κάτοχοι της LG L90 συσκευής.

 

Τα συμπτώματα είναι:

 

-Αργό μπουτάρισμα και γενικά αργή συμπεριφορά/απόκριση στο μενού.

-Κόλλημα με το knock code για το ξεκλείδωμα της συσκευής: πολλές φορές δεν ανιχνεύει καθόλου η συσκευή το tap στην οθόνη ή δεν μπορεί να αναγνωρίσει τον σωστό κωδικό.

-Το facebook app έχει γίνει αρκετά αργό στη χρήση του και το messenger app πολλές φορές κολλάει και δεν ανοίγει, ή εκεί που πας να γράψεις εξαφανίζεται το πληκτρολόγιο και δεν εμφανίζεται ποτέ για κανένα λόγο. Τα links από άρθρα της αρχικής σελίδας πολλές φορές με το που κάνεις κλικ εμφανίζουν μια άσπρη οθόνη και ποτέ δεν ανοίγουν στον browser.

-Το viber app παρουσιάζει πολλά κολλήματα και πολύ αργή συμπεριφορά (κόλλημα με φωτογραφία προφίλ, background, εισερχόμενα, κ.α.).

 

Τα συμπτώματα αυτά εμφανίστηκαν μετά την αναβάθμιση σε 5.0.2. Με την 4.4.2 έκδοση όλα λειτουργούσαν άψογα και γρήγορα.

 

Φαντάζομαι θα έχει συμβεί και σε άλλους, ακόμα και σε άλλες συσκευές mid-range...

 

Το ερώτημά μου είναι τι κάνουμε τώρα για να γίνει το κινητό πάλι γρήγορο και λειτουργικό όπως ήταν στην αρχή;

Υπάρχει κάποιο tweak ή ακόμα καλύτερα, υπάρχει δυνατότητα υπαναχώρησης στην παλιά 4.4.2 έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG G3s mini

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...