Jump to content

LG G3s mini


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ευχαριστω για τις απαντήσεις... και εγω αν δεν ημουν Σαμο και ηταν πιο ευκολα τα πράγματα θα το εδινα πισω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 696
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην αγχωνεσαι ίδιο κινητό είναι! Περνα του μια αλλη ρομ και θα σαι πένα,αρκει να ειναι για το D722..εμενα με πείραξε η κουτοπονηριά απλα. :)
LG Optimus Black P970 (RIP) ----->LG G2 :D
Link to comment
Share on other sites

To g3s που πηρα ήταν wind branded και με vodafone & wind που δοκίμασα δεν είχα δεδομένα. Τελικά βρήκα τις ρυθμίσεις του apn:

 

Name: Wind internet

 

APN: gint.b-online.gr

 

APN type: internet

 

Auth type: None

 

mcc:202

 

MNC:10

 

Press the bottom left button

 

πηγή

 

Σε σχέση με το παραπάνω το internet το πρόσθεσα στο "Διακομιστής μεσολάβησης" μιας και το "τύπος "APN" το αναφέρει πιο μετά από τα mcc:202, MNC:10είναι χαμηλά". Μπορεί να δει κανείς ή να ανεβάσει κανά print screen να μάστε σίγουροι που γράφω τι;;;

 

 

Viber κανονικά στέλνω και λαμβάνω...internet δεν μπορούσα να μπω. Μου εμφανιζε μήνυμα "Ο έλεγχος ταυτότητας μέσω διακομιστή μεσολάβησης δεν ήταν επιτυχής". Μετά και με το wifi είχα το ίδιο θέμα.

 

Έκανα επανεκκίνηση και μπαίνει τώρα internet και μέσω δεδομένων και μέσω wifi. Αλλά με τον chrome & δεδομένα εξακολουθεί να μου αναφέρει το θέμα με τον διακομιστή....Συν ότι από ταχύτητα είναι λίγο αργό, πράγμα που με s2 δεν έπαιζε...

 

Συνεπώς μιας και το έχω σβήσει/γράψει κανά 3άρι φορές, μια βοήθεια με τα settings μπας και βγάλω άκρη....

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχουμε κανα νεο αν θα παρει Λολιποπ?

 

Πηρε το L90 Duos και δεν θα παρει το LG G3s?

Παντως γενικα τα θετικα που εχει το κινητο ειναι

παρα πολυ καλη οθονη (σε σχεση με S3 πολυ πιο καθαρη και το λευκο ειναι λευκο και οχι κρεμ)

γρηγορο ιντερνετ

πολυ καλη δουλεια στο λογισμικο χωρις ανουσιες εφαρμογες

καλο μεγεθος αν και θα το προτιμουσα λιγο πιο οβαλ στις γωνιες

και τελος η αυτονομια του για 5αρι θα ελεγα πολυ καλη αφου με μετρια χρηση χαλαρα βγαζει τις 2 μερες

 

για εμενα η καμερα υποβαθμιζει λιγο το κινητο μιας και οταν τραβας σε λιγοστο φως φαινονται ατελειες

ενω σε φωτισμο ημερας ειναι πεντακαθαρες..

αλλα να λεμε και του στραβου το δικιο σε αυτα τα χρηματα και παλι καλα με ολα αυτα!!

 

Για την τιμη που παιζει τωρα ειναι μια πολυ καλη επωνυμη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή ταλαιπωριέμαι λίγο με την συσκευή και με τις ρυθμίσεις ....Καταρχήν στα nexus από το ROM καταλάβαινα πως ήταν για Ρουμανία η συσκευή. Το δικό μου λέει WIN, έχει να κάνει ότι προορίζεται για την wind; Σαν μοντέλο είναι το D722 που προορίζεται για Ευρώπη.

 

 

Και βασικά το πρόβλημα που παραμένει είναι ότι κατά διαστήματα δεν μπαίνει ούτε με δεδομένα ούτε με wifi (πιο σπάνια αυτό) και εμφανίζει το μήνυμα που ανέφερα και πιο πριν:

 

"Ο έλεγχος ταυτότητας μέσω διακομιστή μεσολάβησης δεν ήταν επιτυχής"

 

Πρόβλημα έχω μόνο με τους browser, καθώς το wifi δουλεύει μια χαρά. Ο stock δουλεύει τις περισσότερες φορές, οι chrome & cm δεν με έχουν βάλει ούτε μια φορά με δεδομένα....

 

Συνεπώς αν ξέρει κανείς να βοηθήσει...είναι θέμα συσκευής, ρυθμίσεων apn ή και τα δυο; Για να ξέρω και που να ρωτήσω. Το περίεργο είναι ότι δουλεύει όπως του έρθει. Αν φάει κανά κόλλημα του κάνω restart και ισιώνει...Καμιά γνώμη;;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχουμε κανα νεο αν θα παρει Λολιποπ?

 

Πηρε το L90 Duos και δεν θα παρει το LG G3s?

Παντως γενικα τα θετικα που εχει το κινητο ειναι

παρα πολυ καλη οθονη (σε σχεση με S3 πολυ πιο καθαρη και το λευκο ειναι λευκο και οχι κρεμ)

γρηγορο ιντερνετ

πολυ καλη δουλεια στο λογισμικο χωρις ανουσιες εφαρμογες

καλο μεγεθος αν και θα το προτιμουσα λιγο πιο οβαλ στις γωνιες

και τελος η αυτονομια του για 5αρι θα ελεγα πολυ καλη αφου με μετρια χρηση χαλαρα βγαζει τις 2 μερες

 

για εμενα η καμερα υποβαθμιζει λιγο το κινητο μιας και οταν τραβας σε λιγοστο φως φαινονται ατελειες

ενω σε φωτισμο ημερας ειναι πεντακαθαρες..

αλλα να λεμε και του στραβου το δικιο σε αυτα τα χρηματα και παλι καλα με ολα αυτα!!

 

Για την τιμη που παιζει τωρα ειναι μια πολυ καλη επωνυμη επιλογη

 

Για αυτό που λες για την οθονη εχεις δικιο. Το προηγούμενο κινητο μου ειχε AMOLED οθονη, η οποία είναι εντυπωσιακότατη (ειδικά το κόκκινο χρώμα είναι απίστευτο, σαν ψευτικο) σε εσωτερικούς χώρους. Αναγκάζεσαι να την έχεις σε χαμηλή φωτεινότητα (πχ 10%) γιατί αλλιώς είναι πολύ έντονη, αλλά σε εξωτερικούς χώρους, με έντονη ηλιοφάνεια έχει πρόβλημα. Αυτα για την AMOLED.

Πάμε τώρα στο G3s. Αυτό εχει IPS οθόνη. Με το που το βλέπω πρώτη φορά, φυσικά σε εσωτερικό χώρο, λέω "τι μάπα οθόνη είναι αυτή; Σαν ξεβαμμένη, άσε που πρεπει να την έχω τουλάχιστον στο 50% για να βλέπω σε εσωτερικούς χώρους". Οταν όμως είδα πόσο καθαρά φαίνεται σε εξωτερικό περιβάλλον η οθόνη, αμέσως άλλαξα γνώμη. Πεντακάθαρη. Καμια σχεση με το προηγούμενο κινητο μου.

Για την αυτονομία τα ειπες όλα. Τεραστιο ατου του κινητού μας.

Οσο για την κάμερα, θα σου πω ότι πολλές φορες την χρησιμοποιώ για να σκαναρω εγγραφα, οπότε κάνω κοντινες λήψεις με φλας. Αποτελεσμα: αθλιο. Πολυ υποφωτισμένες οι φωτογραφίες. Θεωρώ όμως ότι θα μπορουσε να αντιμετωπισθει απλα και μονο με αλλαγες στο software. Κατ αρχην μου δίνεται η εντυπωση ότι δεν ειναι καλά χρονισμένο το φλας σε σχεση με το κλειστρο. Θα μπορούσε επίσης να αυξηθεί ο χρόνος έκθεσης. Οι "κανονικές" φωτό με φλας δεν είναι τόσο αθλιες, Μονο οι κοντινές σε λευκο χαρτί.

By the way, ξερουμε αν υπάρχει κανενα site της LG για feedback, για να μπορεσουμε να τους πούμε να το κοιταξουνε σε καμια από τις επόμενες αναβαθμίσεις;

 

Σε γενικές γραμμές όμως είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό. Ειναι value for money. Ούτε 50 Ευρώ δεν εδωσα με την επιδοτηση Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το παρηγγειλα απο tokinito.gr για unbranded φυσικα,συμφωνα και με το site τους.

Πηγα μεχρι εκει να το παραλαβω (15 χιλιομετρα) και βλεπω ταινια vodafone..αντε γεια ρε.

 

 

Φιλε περνα μια v10g πχ απο Ιταλια.

Αν και θα σου προτεινα να κανεις υπομονη ,σε λιγο θα βγει η λολιποπ.

πως φλασαρω νεο. kdz;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που λες για την οθονη εχεις δικιο. Το προηγούμενο κινητο μου ειχε AMOLED οθονη, η οποία είναι εντυπωσιακότατη (ειδικά το κόκκινο χρώμα είναι απίστευτο, σαν ψευτικο) σε εσωτερικούς χώρους. Αναγκάζεσαι να την έχεις σε χαμηλή φωτεινότητα (πχ 10%) γιατί αλλιώς είναι πολύ έντονη, αλλά σε εξωτερικούς χώρους, με έντονη ηλιοφάνεια έχει πρόβλημα. Αυτα για την AMOLED.

Πάμε τώρα στο G3s. Αυτό εχει IPS οθόνη. Με το που το βλέπω πρώτη φορά, φυσικά σε εσωτερικό χώρο, λέω "τι μάπα οθόνη είναι αυτή; Σαν ξεβαμμένη, άσε που πρεπει να την έχω τουλάχιστον στο 50% για να βλέπω σε εσωτερικούς χώρους". Οταν όμως είδα πόσο καθαρά φαίνεται σε εξωτερικό περιβάλλον η οθόνη, αμέσως άλλαξα γνώμη. Πεντακάθαρη. Καμια σχεση με το προηγούμενο κινητο μου.

Για την αυτονομία τα ειπες όλα. Τεραστιο ατου του κινητού μας.

Οσο για την κάμερα, θα σου πω ότι πολλές φορες την χρησιμοποιώ για να σκαναρω εγγραφα, οπότε κάνω κοντινες λήψεις με φλας. Αποτελεσμα: αθλιο. Πολυ υποφωτισμένες οι φωτογραφίες. Θεωρώ όμως ότι θα μπορουσε να αντιμετωπισθει απλα και μονο με αλλαγες στο software. Κατ αρχην μου δίνεται η εντυπωση ότι δεν ειναι καλά χρονισμένο το φλας σε σχεση με το κλειστρο. Θα μπορούσε επίσης να αυξηθεί ο χρόνος έκθεσης. Οι "κανονικές" φωτό με φλας δεν είναι τόσο αθλιες, Μονο οι κοντινές σε λευκο χαρτί.

By the way, ξερουμε αν υπάρχει κανενα site της LG για feedback, για να μπορεσουμε να τους πούμε να το κοιταξουνε σε καμια από τις επόμενες αναβαθμίσεις;

 

Σε γενικές γραμμές όμως είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό. Ειναι value for money. Ούτε 50 Ευρώ δεν εδωσα με την επιδοτηση Cosmote.

 

Συμφωνω απολυτα.

Οταν ειδα την οθονη μου φανηκε οντως καπως μη ζωηρη και ζωντανη και εμενα. Μετα αντιληφθηκα οτι τελικα ερχομενος απο την σαμσουνγκ ειχα μαθει σε πολυ κορεσμενα και πιο πλουσια απο το φυσικο χρωματα..

Η οθονη στο g3s εχει παρα πολυ ρεαλιστικη αποικονιση και πολυ καλη πιστοτητα στα χρωματα και με παρα πολυ καλη λεπτομερεια.

Φωτογραφισα με το σ3 ενα πλακακι και μετα με το g3s. Η χρωματικη αποδοση στο σ3 αφαντη αφου ενα γκρι με νερα φαινοταν δυο τονους πιο σκουρο ενω στο g3s ειχες ακριβως οτι εβλεπες!!

Η γυναικα με το S3 και εγω με το G3s σε αυτονομια...χαωδης διαφορα. Πρωτη φορα που δεν με πειραζει να φυγω απο το σπιτι χωρις φορτιστη και ας ειμαι στο 63%..

Η καμερα ειναι ακριβως οπως το περιγραφεις και προφανως κατι χρειαζεται για να βελτιωθει και προφανως software αφου καπου στο εστιασμα καποιες στιγμες θολωνει και βγαζεις φωτογραφια με θολουρα ενω καποιες αλλες εστιαζει πολυ καθαρα και τραβαει πολυ καθαρες εικονες..

Link to comment
Share on other sites

επειδή σκοπεύω να πάρο και εγώ το g3s κάντε μια δοκιμη τις cameras με αυτό το πρόγραμμα να δείτε αν έχει διαφορα στις φωτογραφίες

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.flavionet.android.camera.lite&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τα wind branded κινητά την παλεύετε ή έχετε θέμα με την σύνδεση με τα δεδομένα;;;

 

εγω με κοσμοτε δεν εχω κανενα θεμα..

Link to comment
Share on other sites

επειδή σκοπεύω να πάρο και εγώ το g3s κάντε μια δοκιμη τις cameras με αυτό το πρόγραμμα να δείτε αν έχει διαφορα στις φωτογραφίες

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.flavionet.android.camera.lite&hl=el

 

Κατ αρχην ευχαριστουμε για το πρόγραμμα, και όποιος άλλος εχει καποια ιδέα, ας την πει, διότι ναι, η κάμερα του κινητού μας είναι η αχίλλειος πτερνα του.

Θελω τωρα να ρωτησω για το FV-5 προγραμμα που προτείνεις φιλε μου. Κάνω μήπως κάποιο λάθος εγώ ή αληθεύει ότι η ανάλυση των φωτογραφιών είναι της τάξεως του 0.3 ΜΡ, αντε στην καλυτερη του 1 ΜΡ; Διότι αν ισχύει αυτό, ε τότε δεν υπάρχει και πολλή συζήτηση.

 

Εγω πάντως που δοκίμασα να βγαλω κοντινές με φλας (εκεί είναι που χάνουν σε φωτεινότητα η φωτογραφίες) τα αποτελέσματα ήταν το ίδιο ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην ευχαριστουμε για το πρόγραμμα, και όποιος άλλος εχει καποια ιδέα, ας την πει, διότι ναι, η κάμερα του κινητού μας είναι η αχίλλειος πτερνα του.

Θελω τωρα να ρωτησω για το FV-5 προγραμμα που προτείνεις φιλε μου. Κάνω μήπως κάποιο λάθος εγώ ή αληθεύει ότι η ανάλυση των φωτογραφιών είναι της τάξεως του 0.3 ΜΡ, αντε στην καλυτερη του 1 ΜΡ; Διότι αν ισχύει αυτό, ε τότε δεν υπάρχει και πολλή συζήτηση.

 

Εγω πάντως που δοκίμασα να βγαλω κοντινές με φλας (εκεί είναι που χάνουν σε φωτεινότητα η φωτογραφίες) τα αποτελέσματα ήταν το ίδιο ασχημα.

 

 

παντως να πουμε οτι γενικα οι φωτο που βγαζει ειναι μια χαρα και για καποιους που δεν ειναι και πολυ πολυ απαιτητικοι δεν υπαρχει κανενα θεμα απλα εμεις ζηταμε μεσα σε αυτην την εξαιρετικη τιμη να ειχε και καμερα που να σκοτωει και ετσι με 170 ευρω να εχεις ενα κινητο παραπλησιο των πολλα παραπανω ευρω..

για τα χρηματα του ειναι Αριστο

και η μπαταρια καθε μερα με εκπλησει και περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην ευχαριστουμε για το πρόγραμμα, και όποιος άλλος εχει καποια ιδέα, ας την πει, διότι ναι, η κάμερα του κινητού μας είναι η αχίλλειος πτερνα του.

Θελω τωρα να ρωτησω για το FV-5 προγραμμα που προτείνεις φιλε μου. Κάνω μήπως κάποιο λάθος εγώ ή αληθεύει ότι η ανάλυση των φωτογραφιών είναι της τάξεως του 0.3 ΜΡ, αντε στην καλυτερη του 1 ΜΡ; Διότι αν ισχύει αυτό, ε τότε δεν υπάρχει και πολλή συζήτηση.

 

Εγω πάντως που δοκίμασα να βγαλω κοντινές με φλας (εκεί είναι που χάνουν σε φωτεινότητα η φωτογραφίες) τα αποτελέσματα ήταν το ίδιο ασχημα.

 

η δωρεάν εφαρμογή νομίζω έχει περιορισμό στα mp

Link to comment
Share on other sites

παντως να πουμε οτι γενικα οι φωτο που βγαζει ειναι μια χαρα και για καποιους που δεν ειναι και πολυ πολυ απαιτητικοι δεν υπαρχει κανενα θεμα απλα εμεις ζηταμε μεσα σε αυτην την εξαιρετικη τιμη να ειχε και καμερα που να σκοτωει και ετσι με 170 ευρω να εχεις ενα κινητο παραπλησιο των πολλα παραπανω ευρω..

για τα χρηματα του ειναι Αριστο

και η μπαταρια καθε μερα με εκπλησει και περισσοτερο

 

Παιδια 170 έχει στα σκρουτζομάγαζα. Στις μεγάλες αλυσίδες έχει 300€. Στην κατηγορία που ανήκει θα μπορούσε να έχει πιο καλή κάμερα. Υστερεί στις χαμηλού φωτισμού και στο μενού της κάμερας. Το μοναδικό ψεγάδι για μένα που θεωρώ ότι θα έπρεπε να τα πήγαινε λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 170 έχει στα σκρουτζομάγαζα. Στις μεγάλες αλυσίδες έχει 300€. Στην κατηγορία που ανήκει θα μπορούσε να έχει πιο καλή κάμερα. Υστερεί στις χαμηλού φωτισμού και στο μενού της κάμερας. Το μοναδικό ψεγάδι για μένα που θεωρώ ότι θα έπρεπε να τα πήγαινε λίγο καλύτερα.

 

Ετσι ακριβως ειναι οπως το ειπες. Και κάτι ακόμα. Το βίντεο "γραφει" με bitrate καπου 16Mbps. Δηλαδή για ένα βίντεο 2 λεπτων "τρωει" 200MB. Και μιλάω για το 720p. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το 1080p!

Το προηγούμενο τηλέφωνο μου είχε την επιλογή να τραβαω χαμηλότερης ανάλυσης βίντεο (πχ 720x480) όταν το γεγονός που τραβάω (κάτι πολύ συνηθισμένο) δεν είναι και τόσο σημαντικό, έτσι για να εξοικονομήσω χώρο. Αυτό το κινητό δεν έχει αυτήν την επιλογή και αναγκάζομαι να κάνω μετατροπές.

Αυτό δεν σημαίνει ότι στην τελική σούμα έχω πρόβλημα με το τηλέφωνο μου. Ειμαι μια χαρα, αλλά αυτό με την φωτογραφική θα μπορουσε να ειχε προσεχθεί

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο ειδα βγηκε λολιποπ για Αγγλικο D722.

Οποτε αναμενουμε συντομα κι εμεις!

LG Optimus Black P970 (RIP) ----->LG G2 :D
Link to comment
Share on other sites

Aν κάποιος ψάχνεται για τις ρυθμίσεις apn σε wind:

 

Name: Wind internet

 

APN: gint.b-online.gr

 

mcc:202

 

MNC:10

 

Τύπος APN: default

 

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά

 

Εγώ έβαζα settings που αντιστοιχούσαν στα tablet αν και έχω την εντύπωση ότι μέχρι να μιλήσω με wind οι ρυθμίσεις που είχαν στο site ήταν ίδιες tablet & terminal. Τέλος πάντων αφού έβγαλα άκρη και μετά από κανά 3άρι επανεκκινήσεις το τηλέφωνο έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο ειδα βγηκε λολιποπ για Αγγλικο D722.

Οποτε αναμενουμε συντομα κι εμεις!

 

που το διαβασες; εχεις λινκ?

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

σημερα ανοιγω το κινητο και εχω ειδοποιηση για νεα version os v20a 633,95mb

 

Μαλλον μου ηρθε η αναβαθμιση σε lollipop!!!!

LG!

Link to comment
Share on other sites

σημερα ανοιγω το κινητο και εχω ειδοποιηση για νεα version os v20a 633,95mb

 

Μαλλον μου ηρθε η αναβαθμιση σε lollipop!!!!

LG!

την εκανες;

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG G3s mini

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...