Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ζητώ συγνώμη αλλά λόγω επειγόντως δεν προλαβαίνω να διαβάσω προηγούμενα posts οπότε θα ήθελα την βοήθεια ενός ευγενικόυ συμφορουμιτη

Πήγα το lg για σέρβις στην αρβατο κάθοτι η οθόνη ( η αφή) δεν λειτουργούσε σε κάποια σημεία και μου το έβγαλαν εκτός εγγύησης λόγω root...

Υπάρχει τρόπος να βγάλω το ρουτ και να μην φαίνεται η συσκευή ότι έχει ρουταριστει ??

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περνάς πάλι official rom αλλά μάλλον την πάτησες. Αν έχει καταγραφεί η συγκεκριμένη συσκευή με το συγκεκριμένο ΙΜΕΙ ότι ήταν root δεν ια στο πάρουν εντός εγγύησης σε κανένα επίσημο γιατί θα το δουν στον υπολογιστή.

 

Δυστυχώς, έπρεπε να είχες διαβάσει πριν το στείλεις

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

τραγικοί απλά.δεν πειράζει μια χαρά μπαίνω από τον browser και ας μείνει η ηλίθια εφαρμογή τους στα αζήτητα

 

Οπως ηταν αναμενομενο τιθεται θεμα ασφαλειας ... εγω αν φοραω γαντια , γυαλια και ακουστικα , δεν ειμαι αρκετα ασφαλης για να την ανοιξω ;

 

υπάρχει απ στο xposed που κρύβει το ρουτ σε εφαρμογές που επιλέγεις αλλά δεν το δοκίμασα, δεν θα μπω σε αυτή την διαδικασία επειδή κάποιοι είναι άσχετοι ή θέλουν να συλλέγουν πληροφορίες από το κινητό.πολύ απλά πάει στα σκουπίδια η εφαρμογή και όπως ξανα είπα μπαίνω μια στο τόσο που το χρειάζομαι από browser.

 

Εγώ πάλι που την δοκίμασα και σήμερα μπαίνει κανονικά.

Fulmics 5.2

 

και σε εμενα με limitless αναφερει στην αρχη rooted device detected αλλα παιζει κανονικα...

 

Δεν ξέρω αν τελικά λύθηκε το πρόβλημα με το winbank απλώς να αναφέρω μετά από διάφορες δοκιμές μάλλον βρέθηκε το πρόβλημα και την ιδέα μου την έδωσε το πρόβλημα σχεδόν ίδιο που έχει το Snapchat.

 

Για όσους δεν σας δουλεύει η εφαρμογή του Winbank το πρόβλημα δεν είναι το root. Για αυτό και σε μερικούς με την ίδια ρομ παίζει και σε άλλους όχι παρότι είναι όλοι ρουτ. Το πρόβλημα είναι το XPOSED. Όσοι έχουν εγκατεστημένο xposed τότε η εφαρμογή τους πετάει!

 

Σχεδόν ανάλογο πρόβλημα έχει το Snapchat που δεν κάνει Log in άμα έχεις xposed.( Πρέπει είτε να απεγκαταστήσεις το xposed είτε να κάνεις restore το snapchat από TB εαν το είχες κρατήσει backup όταν είχες κάνει ήδη log in)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι η τελευταία μέρα με τη τσουπα τσουπς και η τελευταία μέρα που κρατάω το κινητό μιας και πλέον στήνω το1+3.

 

Δεν είναι λοιπόν θέμα ούτε της πλακέτας ούτε sd.ούτε μπαταρίας. Το πρόβλημα είναι η 6.

 

Είμαι 4η μέρα με λολιποπ και όλα πάνε ρολόι όταν στη 5η ώρα με μαρςμελοου το κινητό πέφτει σε λούπα.

 

Αύριο θα καθαριστεί και θα το δώσω λοιπόν στη κοπέλα μου με 5.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ξερει καποιος αν μπορουμε να επισκευασουμε την πλακετα του g3?

Μετα απο ψαξιμο καταλαβα οτι επειδη δεν δουλευει το wifi το bluetooth και το ραδιο (στο ραδιο δεν υπαρχει καν η εφαρμογη)

θελει αλλαγη το τσιπακι,(γιατι και οι τρεις εφαρμογες δουλευουν σε ενα τσιπακι)δεν νομιζετε οτι ειναι κριμα να αλλαξω

ολοκληρη πλακετα και να δωσω 150ευρω?Οποιος ξερει καποιο καταστημα μενω στη θεσσαλονικη.

http://cdn02.androidauthority.net/wp-content/uploads/2014/05/lg-g3-teardown-4.jpg

με το μωβ χρωμα ειναι το τσιπακι που σας ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή του radio δεν υπάρχει σε κανέναν. Την κατεβάζεις με την εφαρμογή της lg. Αλλά τσεκαρε το πάλι γιατί νομίζω πως ίδιο chip είναι wifi bluetooth radio, αλλά radio δεν είναι το ραδιοφωνο. Αν δεν κάνω λάθος είναι άλλο chip για fm tuner. Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος, δεν έχω ανοίξει κανένα lg g3

 

Τώρα, για να αλλάξεις το chip μόνος σου, από εξαιρετικά δύσκολο ως αδύνατο, με μεγάλη πιθανότητα αποτυχίας. Και θέλεις φυσικά κατάλληλα εργαλεία, θερμοπιστολα κ.α., και εμπειρία. Ειδικά αν δεν έχεις εργαλεία, θα έλεγα ξέχνα το

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ξερει καποιος αν μπορουμε να επισκευασουμε την πλακετα του g3?

Μετα απο ψαξιμο καταλαβα οτι επειδη δεν δουλευει το wifi το bluetooth και το ραδιο (στο ραδιο δεν υπαρχει καν η εφαρμογη)

θελει αλλαγη το τσιπακι,(γιατι και οι τρεις εφαρμογες δουλευουν σε ενα τσιπακι)δεν νομιζετε οτι ειναι κριμα να αλλαξω

ολοκληρη πλακετα και να δωσω 150ευρω?Οποιος ξερει καποιο καταστημα μενω στη θεσσαλονικη.

http://cdn02.androidauthority.net/wp-content/uploads/2014/05/lg-g3-teardown-4.jpg

με το μωβ χρωμα ειναι το τσιπακι που σας ελεγα.

Φίλε επειδή έψαχνα και εγώ για αλλαγή πλακέτας, είχα δει ένα κατάστημα στο internet αλλά ήθελε 50€ μόνο να το δει. Οπότε το άφησα. Σαν μια λύση απόγνωσης, δοκίμασε να βάλεις μια rom με διαφορετικό κερνελ, πχ μια cm Rom μήπως και το ζωντανέψεις, σε κάποιους αυτή η λύση δούλεψε.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ξερει καποιος αν μπορουμε να επισκευασουμε την πλακετα του g3?

Μετα απο ψαξιμο καταλαβα οτι επειδη δεν δουλευει το wifi το bluetooth και το ραδιο (στο ραδιο δεν υπαρχει καν η εφαρμογη)

θελει αλλαγη το τσιπακι,(γιατι και οι τρεις εφαρμογες δουλευουν σε ενα τσιπακι)δεν νομιζετε οτι ειναι κριμα να αλλαξω

ολοκληρη πλακετα και να δωσω 150ευρω?Οποιος ξερει καποιο καταστημα μενω στη θεσσαλονικη.

http://cdn02.androidauthority.net/wp-content/uploads/2014/05/lg-g3-teardown-4.jpg

με το μωβ χρωμα ειναι το τσιπακι που σας ελεγα.

Στην εγνατια πριν το βαρδαρη ειναι η sigmafon.αν υπαρχει περιπτωση να φτιαχθει θα στο πουν.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πληθώρα kernel τις τελευταίες μέρες για stock roms. Solid, xceed και gabriel.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

οπως λέει και ο ζινταν όλες οι στοκ είναι για τον λούτσο.έχω δοκιμάσει άπειρα πράγματα και το κινητό πέφτει σε λούπα.μόνο οι aosp δουλεύουν σωστά.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα!

Μου εδωσε ο κολλητος μου το 32αρι του να του φλασαρω μια custom rom καθως αυτος ειναι λιγο ασχετος αλλα απολαμβανει καποιες ρουτ εφαρμογες σε καθε κινητο που του ρουταρω.Το θεμα ειναι οτι ειναι Κρητη κι εγω Αθηνα οποτε θα ηθελα να ειναι οσο πιο απροβληματιστη γινεται.

Επισης θα προτιμουσε να ειναι stock based.

Λιγο που διαβασα ειδα αρκετα προβληματα με την ΜΜ οποτε λεω να του βαλω καποια λολλιποπ.Εχετε να προτεινετε καποια;

Ελαφρια να ειναι κυριως κι απροβληματιστη.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα!

Μου εδωσε ο κολλητος μου το 32αρι του να του φλασαρω μια custom rom καθως αυτος ειναι λιγο ασχετος αλλα απολαμβανει καποιες ρουτ εφαρμογες σε καθε κινητο που του ρουταρω.Το θεμα ειναι οτι ειναι Κρητη κι εγω Αθηνα οποτε θα ηθελα να ειναι οσο πιο απροβληματιστη γινεται.

Επισης θα προτιμουσε να ειναι stock based.

Λιγο που διαβασα ειδα αρκετα προβληματα με την ΜΜ οποτε λεω να του βαλω καποια λολλιποπ.Εχετε να προτεινετε καποια;

Ελαφρια να ειναι κυριως κι απροβληματιστη.

 

Εγώ θα έλεγα να του βάλεις MM. είτε βάζεις τη stock και την ρουταρεις είτε βάζεις μια custom απο τις πιο γνωστές fulmics, limitless, N&N. Απροβλημάτιστη δεν είναι καμία ούτε καν η στοκ. Εγώ πάντως με στοκ και xceed kernel δουλεύει μια χαρά. Το θέμα είναι τι ζητάει και ο καθένας.Μην του βάλεις όμως lolli δεν υπάρχει λόγος. Γνώμη όλα αυτά. Εσύ αποφασίζεις.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να του βάλεις MM. είτε βάζεις τη stock και την ρουταρεις είτε βάζεις μια custom απο τις πιο γνωστές fulmics, limitless, N&N. Απροβλημάτιστη δεν είναι καμία ούτε καν η στοκ. Εγώ πάντως με στοκ και xceed kernel δουλεύει μια χαρά. Το θέμα είναι τι ζητάει και ο καθένας.Μην του βάλεις όμως lolli δεν υπάρχει λόγος. Γνώμη όλα αυτά. Εσύ αποφασίζεις.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο λογος που θελω να του βαλω την πιο απροβληματιστη ειναι λογω της αποστασης.Αν του παθει κατι δεν θα μπορω να τον βοηθησω.

Αν εσυ θεωρεις την fulmics σταθερη κι απροβληματιστη τοτε δεν εχω θεμα να του φλασαρω αυτην.

Το καλο ειναι οτι εχει κι ενα G4 σαν βασικο τηλεφωνο,οποτε το G3 δεν θα το πολυχρησιμοποιει.

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σταθερή 6ρα.Ξεκαθαρα.Καποια στιγμή θα σου τη σκασει το bootloop.

 

Η πιο απλη στοκ ρουτ 5 ειναι η τσουπατσουπ.L G based και βάζεις ότι θες.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που θελω να του βαλω την πιο απροβληματιστη ειναι λογω της αποστασης.Αν του παθει κατι δεν θα μπορω να τον βοηθησω.

Αν εσυ θεωρεις την fulmics σταθερη κι απροβληματιστη τοτε δεν εχω θεμα να του φλασαρω αυτην.

Το καλο ειναι οτι εχει κι ενα G4 σαν βασικο τηλεφωνο,οποτε το G3 δεν θα το πολυχρησιμοποιει.

Βάλε την stock τότε ρουταρισετην και θα είσαι οκ κατεμε. Μην του βάζεις καμία custom Rom και τελειωσε αν δεν θες να μπερδευεσε παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω απελπιστεί.καμία ρομ δεν παίζει σωστά.οι στοκ τρώνε κολλήματα με bootloop, οι aosp είναι κουκουρουκου στο θέμα της sd, πας να βάλεις την snaphdr να αποθηκεύει στην sd και λέει βάλτε πρώτα την sd.ήμαρτον ρε φίλε, τόσες ρομ και ούτε μια δεν παίζει καλά.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με καμιά ρομ, custom + stock. Τόση κωλοφαρδία, φτου μου

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με καμιά ρομ, custom + stock. Τόση κωλοφαρδία, φτου μου

καθιερομενα λοιπον αλλη μια φορα +1000 το ιδιο.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ομοιως , εχω βαλει και βγαλει την fulmics αρκετες φορες απο την 5 και μετα , εχω γυρισει αλλες τοσες σε cloudy 5.0 και Ti-X και ακομα τωρα με fulmics 5.3 , δεν εχει γινει το παραμικρο.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, τι να πω, η fulmics μου έκανε bootloop ενώ οι αοσπ όχι.βέβαια στις αοσπ με χαλάει που δεν μπορούν κάποιες εφαρμογές να αποθηκεύσουν στην sd για αυτό τις ξήλωσα.ε νταξ και λίγο η κάμερα που η xcam είναι ότι πιο πλήρες υπάρχει.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας θεμα με το gps σε fulmics?

Βρίσκει σημα (μονο gps χωρίς data) και μετα απο λίγο το χάνει για κανένα λεπτό.

Μετα πάλι τα ίδια.

Δοκιμασμένο με 2 gps προγράμματα αγορασμένα και όχι σπασμένα.

Ενώ με data δουλεύει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, τι να πω, η fulmics μου έκανε bootloop ενώ οι αοσπ όχι.βέβαια στις αοσπ με χαλάει που δεν μπορούν κάποιες εφαρμογές να αποθηκεύσουν στην sd για αυτό τις ξήλωσα.ε νταξ και λίγο η κάμερα που η xcam είναι ότι πιο πλήρες υπάρχει.

Σε ισπανικο σαιτ προτεινουν οταν κανουμε fullwipe να γινεται τουλαχιστον 3 φορες και το ιδιο σεformat data μηπως εμεινε στην μνημη κατι και σκαλωνει η συσκευη?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

To χω διαβασει χρονια πριν στο xda για αλλη συσκευη που λεει οτι καλο ειναι να κανουμε [wipe system, data , cache x 3-5] φορες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γραψω πολλα απλα θα βαλω ενα link.

Εχω αλλαξει οτι υπαρχει κ δεν υπαρχει απο customs stock based για το g3. Αυτη ειναι η καλυτερη rom με διαφορα απο ολες που ειναι full UX 5.0.Το G3 τοσο κρυο στο χερι μου δεν ηταν ποτε.

https://tekcafe.vn/threads/rom-d855-android-marshmallow-cho-f400s-k-l-vs985-ls990-d850-d851-d852-d855.2275/

Δεν ειναι γνωστη αλλα αξιζει τον κοπο να την δοκιμασετε μαγκες.Εχω ενθουσιαστει με τη δουλεια του dev της ρομ.Αλλο κινητο εχω στα χερια μου 4 ωρες τωρα.ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ

 

Κανά νεώτερο από την Tekcafe? Πως σου πάει?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κανά νεώτερο από την Tekcafe? Πως σου πάει?

Εγω εχω την 5.3 μια εβδομαδα.ειναι σταθερη μπαταρια στα ιδια πλαισια εβαλα και τα tweaks απο fulmics γενικα καλη.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...