Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest YiorgosA

Αυτό που θέλω κατά βάση να μάθω, είναι αν είμαστε ήδη ρουτ, και περάσουμε custom recovery με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/d855-one-click-root-twrp-recovery-t3072767

μετά αν θελήσουμε να περάσουμε ενημερώσεις τι γίνεται; Θα πρέπει πρώτα να φλασάρουμε την επίσημη ρομ, και μετά πάλι να κάνουμε την διαδικασία με ρουτ, custom recovery κλπ?

Και κατά δεύτερον, εφόσον περάσουμε το custom recovery, με ποια διαδικασία περνάμε το Xposed Framework και κάνουμε τα βήματα που μου παραθέτεις πιο πάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό που θέλω κατά βάση να μάθω, είναι αν είμαστε ήδη ρουτ, και περάσουμε custom recovery με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/d855-one-click-root-twrp-recovery-t3072767

μετά αν θελήσουμε να περάσουμε ενημερώσεις τι γίνεται; Θα πρέπει πρώτα να φλασάρουμε την επίσημη ρομ, και μετά πάλι να κάνουμε την διαδικασία με ρουτ, custom recovery κλπ?

Και κατά δεύτερον, εφόσον περάσουμε το custom recovery, με ποια διαδικασία περνάμε το Xposed Framework και κάνουμε τα βήματα που μου παραθέτεις πιο πάνω;

 

1)Ο τρόπος δεν έχει σημασία. Ή έχεις ρουτ ή δεν έχεις. Ή έχεις recovery ή δεν έχεις. Ότι από τα δύο έχεις δεν κάνεις αναβαθμίσεις μέσω OTA ή PC Suite. Αλλά με φλασάρισμα της στοκ ρομ με το kdz αρχείο και το LG Flash Tool.

 

2) Xposed στο xda λέει τι χρειάζεσαι. Ένα αρχείο zip που το φλασάρεις στο recovery είναι και ένα apk που είναι η εφαρμογή που ήταν και παλιά(απλά εδώ δεν κάνεις μέσω αυτής εγκατάσταση του framework καθώς είναι ήδη εγκατεστημένο από το zip) και είναι η εφαρμογή για να κατεβάσεις modules και να τα ενεργοποιήσεις.

smartcover app και weather app νομίζω όμως πρέπει να τα αφαιρέσεις πριν εγκαταστήσεις το xposed.

http://forum.xda-developers.com/xposed/official-xposed-lollipop-t3030118

Μπες, διάβασε, ξεστραβώσου και θα σου απαντηθούν όλα.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θέλωντας να βάλω custom rom πήγα να εγκαταστήσω custom recovery το twrp αλλά μαλλον ήταν για κιτκατ και εγω lollipop :( εχω και τωρα καθε φορα που παω να βαλω recovery mode εχει μπλε/κοκκινη ενδειξη το λαμπακι και τιποτα αλλο, μαυρη οθονη ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root δοκίμασε να κάνεις το εξής,κατεβασε το flashify,κατέβασε και το κατάλληλο img αρχείο recovery για lollipop,φλασαρε το μεσω flashify και δοκίμασε μετα να μπεις σε recovery mode.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.εγω αυτό που θα έκανα είναι το εξής.

Back up επαφές,μηνύματα κτλ με κάποια εφαρμογή απο το store η με της lg που εχει η συσκευή αν εισαι σε stock ή stock based rom και μετά ενα reset με τα πίσω πλήκτρα και ξανα φλασαρισμα του recovery img,αν παλι είχα θέμα,με flash tool εγκατάσταση απο την αρχη και ξανά root και recovery.

Link to comment
Share on other sites

Μεσαίο κατω και μόλις δεις το lg logo ξανά μεσαίο πατημένο και θα σε βγάλει σε μια ασπρη οθόνη να κάνεις την επιλογή που θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους

εκανα ενα διαβασμα στις σελιδες με βαση αυτα που μπορουσα να καταλαβω

αλλα δεν ξερω τι ακριβως να κανω και δεν θελω να κανω ζημια

 

πριν μια βδομαδα αγορασα ενα g3 16gb αλλα με το που περασα την νεα εκδοση η μπαταρια πεφτει απιστευτα γρηγορα

θελω να κατεβω στην προηγουμενη εκδοση η ακομα να του κανω και ροοτ

θα ηθελα να μ πειτε τι να κανω αλλα με λιγο απλα βηματα για να μπορω να καταλαβω και να μην κανω λαθος

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους

εκανα ενα διαβασμα στις σελιδες με βαση αυτα που μπορουσα να καταλαβω

αλλα δεν ξερω τι ακριβως να κανω και δεν θελω να κανω ζημια

 

πριν μια βδομαδα αγορασα ενα g3 16gb αλλα με το που περασα την νεα εκδοση η μπαταρια πεφτει απιστευτα γρηγορα

θελω να κατεβω στην προηγουμενη εκδοση η ακομα να του κανω και ροοτ

θα ηθελα να μ πειτε τι να κανω αλλα με λιγο απλα βηματα για να μπορω να καταλαβω και να μην κανω λαθος

ευχαριστω πολυ

Το ότι σου πέφτει η μπαταρία είναι μάλλον θέμα κάποιας εφαρμογής που κατεβασες και της τελευταίας Rom η οποία κατ'αλλα έχει καλή μπαταρία. Βέβαια εσύ τι εννοείς ότι πέφτει γρήγορα? Και με τι χρήση?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

χωρις να κατεβασω καμια εφαρμογη και με κλειστο το κινητο στη τσεπη μεσα σε 3 ωρες μπορει απο 100 να παει σε 25

αμα το ανοιγω κιολας μπορει να χασει 5 % ανα 2-3 λεπτα

αυτο το διαβασα σε ενα φορουμ του εξωτερικου το οποιο το αναφερανε και αλλα ατομα ακριβως το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα χρειαστει να το στειλεις στην lg... Η μπαταρια δεν πρεπει να λεφτει με κλειστο κινητο...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην στελνετε κοσμο χωρις λογο να παει lg. Φιλε κανε πρωτα ενα reset και πες μας το διαφορες βλεπεις.

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη οταν το πηρα ηταν μια χαρα

ολα εγιναν μετα το update

πηρα να ρωτησω και την lg και μ ειπε πως επειδη ειναι ευρωπαικο το λογισμικο 5 εχει θεμα με τη μπαταρια

εκανα και επαναφορα εργοστασιακων αλλα μου περασε απευθειας την 5 δεν πηρε στη πρωτη εκδοση του

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη επειδη ειμαι ασχετος τι πρεπει να κανω? σορρυ αν ταλαιπωρω παιδια απλα προτιμω να μιλησω με ατομα απο εδω παρα με την lg
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη οταν το πηρα ηταν μια χαρα

ολα εγιναν μετα το update

πηρα να ρωτησω και την lg και μ ειπε πως επειδη ειναι ευρωπαικο το λογισμικο 5 εχει θεμα με τη μπαταρια

εκανα και επαναφορα εργοστασιακων αλλα μου περασε απευθειας την 5 δεν πηρε στη πρωτη εκδοση του

Με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δε σου "γυρνάει" στην προηγούμενη έκδοση λογισμικού!! Αν θες να γυρίσεις σε Kit Kat πρέπει να την περάσεις με flash tool!

Αν και προσωπικά δε νομίζω να έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα λόγω lollipop. Με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων λογικά θα στρώσει, αν όχι, ή κάποια εφαρμογή σου κάνει ζημιά ή όντως "τα 'παιξε" η μπαταρία σου, άρα δε θα αποφύγεις το service...

Link to comment
Share on other sites

Προτεινα lg επειδη η μπαταρια τελειωνει με κλειστο κινητο... Αρα υπεθεσα οτι ειναι προβλημα της μπαταριας η της φορτισης της.

Φορτισε το κινητο και αμεσως κλειστο και βγαλε τη μπαταρια. Ξαναβαλτη μετα απο καποια ωρα και δες αν επεσε η ταση της.

 

Δεν χρειαζεται να γυρισεις σε κιτκατ. Κανε απλα μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...