Jump to content

Sony Ericsson Z1010i


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cac ( 5 Ιαν. 2005 , 01:08)

 

paidia το εχω παει 3 φορες για αναβαθμιση και μου λενε ότι δεν μπορουν να την περάσουν... Εχω μεινει με τη R1C... και η συσκευη δεν είναι live! Μου λενε ότι δεν έχει προβλημα η συσκευη αλλά δεν ξερουν γιατί δεν περναει... Τι να κανω??? Βοήθειαα!

 

 

Το ίδιο πρόβλημα παρουσίαζε και το δικό μου. Τελικά το άφησα σε κατάστημα για αναβάθμιση (Καλλιρρόης 20), αυτοί το έστειλα στην S.E. και τελικά το αντικατέστησαν με καινούργια συσκευή. Γιατί εφ' όσον δεν δέχεται αναβάθμιση είναι προφανές ότι η συσκευή είναι ελλατωματική. Σ' αυτό να επιμείνεις ότι και αν σου πουν. Φυσικά χρειάζεται οπωσδήποτε η απόδειξη αγοράς για να ισχύει η εγγύηση.

 

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι μάλλον δεν λειτουργεί η θϋρα bluetooth. Ούτε βρίσκει άλλες συσκευές, ούτε την βρίσκουν... Ευτυχώς δουλεύει η υπερύθρων αν και δεν συνεργάζεται με όλα τα τηλέφωνα. Π.χ με το Samsung P510 φίλου δεν κατάφερε να συνεργαστεί ενώ με άλλα SE ή ΝΟΚΙΑ δεν είχε πρόβλημα...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 997
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Ζ1010 ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ.ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΓΚΩΔΕΣ.ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ.ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ, ΤΑ MP3 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΤΕΛΕΙΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΕΣ Ζ1010 ΜΕ VODAFONE LIVE:ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΟΥ Η VODAFONE TOΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΕ ΤΟ LIVE TI TO ΠΗΡΑΤΕ?ΣΚΕΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ.ΤΟ VODAFONE LIVE EINAI ΒΑΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΨΕΙ Η ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ Ζ1010 ΠΑΡΟΛΛΟ ΠΟΥ ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ USIM KAI ENA MEMORY STICK 128 KAI ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ...
Link to comment
Share on other sites

Για κάντε μια αναφορά όσοι μπορείτε σε ποιές περιοχές της Αθήνας έχετε δει ικανοποιητικό σήμα 3G.

Προσωπικά τις λίγες μέρες που το έχω στην κατοχή μου το Ζ1010, δεν βλέπω καθόλου σήμα στην Ν. Σμύρνη και στον Ν. Κόσμο και αδύνατο σήμα στο Θησείο. Παραδόξως είχε πολύ καλό σήμα στην Ε.Ο. Αθηνών - Λαμίας στο ύψος της YAMAHA (14o χλμ)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ Ζ1010 ΣΕ LIVE ΕΚΔΟΣΗ (R1G006) ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΕΝΩ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΒΗΝΕΙ! ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΕΠΕΡΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΑ ΕΣΒΗΝΕ ΚΑΙ ΑΝΕΙΓΕ(3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΚΑΝΕ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΗ ΚΩΔΙΚΟ!

ΤΗ ΣΗΝΜΒΑΙΝΕΙ?ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ?

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aoratos ( 5 Ιαν. 2005 , 17:39)

 

ΕΧΩ ΤΟ Ζ1010 ΣΕ LIVE ΕΚΔΟΣΗ (R1G006) ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΕΝΩ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΒΗΝΕΙ! ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΕΠΕΡΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΑ ΕΣΒΗΝΕ ΚΑΙ ΑΝΕΙΓΕ(3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΚΑΝΕ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΗ ΚΩΔΙΚΟ!

ΤΗ ΣΗΝΜΒΑΙΝΕΙ?ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ?

 

 

Aν του έχεις βάλει screen saver κάνε μια δοκιμή και απενεργοποιείσε το. Επίσης τσεκάρισε μήπως η φωτό που τυχόν έχεις βάλει σαν φόντο έχει πολύ μεγάλη ανάλυση και άλλαξε την με μια μικρότερη. Μου το έκανε και μένα και μόλις έκανα αυτά ηρέμησε... :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΚΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΧΩ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΦΟΝΤΟ!screen saver ΕΧΩ ΤΗΣ VΟDAFONΕ ΤΗΣ 3G ΕΝΑ!

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

geia sas paideia

 

lipon exo kapoies erotiseis sxetika me to z1010

exo skopo na to agoraso kai tha ithela na matho ta exis:

1.akousa oti exei 32MB esoteriki mnimi kai alla 32MB exoteriki me tin morfi kartas

2.ti einai i usin

3. gia na paixo se 3G diktio tha prepei na allaxo tin idi yparxousa sim mou?

4. exo voda. mexri pote einia i dokimastiki-dorean periodos?

5.axizei telika to z1010 san kinito eiste euxaristimenoi?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος _^PiNhEaD^_ ( 5 Ιαν. 2005 , 20:06)

 

geia sas paideia

 

lipon exo kapoies erotiseis sxetika me to z1010

exo skopo na to agoraso kai tha ithela na matho ta exis:

1.akousa oti exei 32MB esoteriki mnimi kai alla 32MB exoteriki me tin morfi kartas

2.ti einai i usin

3. gia na paixo se 3G diktio tha prepei na allaxo tin idi yparxousa sim mou?

4. exo voda. mexri pote einia i dokimastiki-dorean periodos?

5.axizei telika to z1010 san kinito eiste euxaristimenoi?

 

 

1. Η εσωτερικη μνημη ειναι 4ΜΒ και υπαρχει και μια καρτα 32ΜΒ.

2. Usim ειναι μια sim που σου επιτρεπει να χρησιμοποιεις τις υπηρεσιες τριτης γενιας (π.χ. να κανεις βιντεοκληση)

3. Ναι, εκτος αν εχεις vodafone η οποια σου ενεργοποιει τις υπηρεσιες 3G στην υπαρχουσα sim (αν δεν θες να την αλλαξεις)

4. 31/3/05

5. Κατα τη γνωμη μου αξιζει αν δεν ειναι vodafone live.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mythos_bt ( 5 Ιαν. 2005 , 20:22)

 

2. Usim ειναι μια sim που σου επιτρεπει να χρησιμοποιεις τις υπηρεσιες τριτης γενιας (π.χ. να κανεις βιντεοκληση)

 

 

 

Η usim ειναι μια καρτα sim (λιγο διαφορετικη απο τις απλες). τα περισσοτερα δικτυα, οπως η Cosmote και η TIM δεν σου επιτρεπουν να μπεις στο δικτυο 3g με απλη καρτα, παρα μονο με usim. Ετσι εχοντας ενα ericsson πχ το Ζ1010, το οποιο αν ανιχνευσει δικτυο 3g παει και προσπαθει να μπει σε αυτο. Αν δεν εχει usim δεν μπαινεις. Το κινητο το συγκεκριμενο επιμενει να μπει στο 3g και δεν γυριζει στο 2, οποτε μενεις εκτος δικτυου. Σε Vodafone, το 3G επιτρεπει την προσβαση και σε απλες καρτες sim.

Γενικα πες οτι εχουμε το δικτυο ΤΙΜ και το ΤΙΜ2 (που ειναι το 3G). Για να μπεις στο ΤΙΜ2 θες usim. Αν εχεις 1010 και αυτο δει οτι στην περιοχη σου υπαρχει ΤΙΜ2, θα προσπαθει να μπει σε αυτο, αγνοοντας το ΤΙΜ οποτε μενεις εκτος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TakeOverNet ( 6 Ιαν. 2005 , 15:18)

 

Η usim ειναι μια καρτα sim (λιγο διαφορετικη απο τις απλες). τα περισσοτερα δικτυα, οπως η Cosmote και η TIM δεν σου επιτρεπουν να μπεις στο δικτυο 3g με απλη καρτα, παρα μονο με usim. Ετσι εχοντας ενα ericsson πχ το Ζ1010, το οποιο αν ανιχνευσει δικτυο 3g παει και προσπαθει να μπει σε αυτο. Αν δεν εχει usim δεν μπαινεις. Το κινητο το συγκεκριμενο επιμενει να μπει στο 3g και δεν γυριζει στο 2, οποτε μενεις εκτος δικτυου. Σε Vodafone, το 3G επιτρεπει την προσβαση και σε απλες καρτες sim.

Γενικα πες οτι εχουμε το δικτυο ΤΙΜ και το ΤΙΜ2 (που ειναι το 3G). Για να μπεις στο ΤΙΜ2 θες usim. Αν εχεις 1010 και αυτο δει οτι στην περιοχη σου υπαρχει ΤΙΜ2, θα προσπαθει να μπει σε αυτο, αγνοοντας το ΤΙΜ οποτε μενεις εκτος.

 

 

To δικό μου Ζ1010 (με κάρτα usim φυσικά) δεν είναι Vodafone Live και ωστόσο δουλεύει κανονικότατα σε οποιοδήποτε δίκτυο, είτε 2G είτε 3G (της Vodafone εννοείται...). Aναλόγως την κάλυψη της περιοχής κάνει αυτόματα και χωρίς καμιά παρενέργεια την επαφή. Μένω Ν. Σμύρνη όπου δεν "βλέπει" δίκτυο 3G και αυτόματα κάνει lock στο 2G χωρίς κανένα πρόβλημα....

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harmon17 ( 5 Ιαν. 2005 , 17:20)

 

Για κάντε μια αναφορά όσοι μπορείτε σε ποιές περιοχές της Αθήνας έχετε δει ικανοποιητικό σήμα 3G.

Προσωπικά τις λίγες μέρες που το έχω στην κατοχή μου το Ζ1010, δεν βλέπω καθόλου σήμα στην Ν. Σμύρνη και στον Ν. Κόσμο και αδύνατο σήμα στο Θησείο. Παραδόξως είχε πολύ καλό σήμα στην Ε.Ο. Αθηνών - Λαμίας στο ύψος της YAMAHA (14o χλμ)

 

 

θα βοηθούσε περισσότερο αν μας έλεγες ποιο από τα 3 δίκτυα χρησιμοποιείς!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkc ( 7 Ιαν. 2005 , 09:31)

 

θα βοηθούσε περισσότερο αν μας έλεγες ποιο από τα 3 δίκτυα χρησιμοποιείς!

 

 

Έχεις δίκιο, παράλειψη μου... αν και φαίνεται από το προηγούμενο post μου. Βασικά αναφέρομαι στο δίκτυο της Vodafone (που είμαι συνδρομητής) αλλά ας αναφερθούν και τα άλλα δίκτυα για να πάρουμε όλοι μια ιδέα για το εύρος κάλυψης σε 3G.

 

Και να συμπληρώσω ότι είδα πολύ δυνατό σήμα 3G (Vodafone) στην περιοχή Κ. Πατήσια...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος LuCuMaS ( 7 Ιαν. 2005 , 00:23)

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΤΟΥ Ζ1010.

ευχαριστώ πολύ.

 

 

R1K

Link to comment
Share on other sites

Ποιες δια φορες εχει η [r1g006 vodafone live] απο την [r1k] στο κινητο?

Θα χρειαστει αναβαθμιση?

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ποιό είναι το μέγιστο μέγεθος κάρτας μνήμης memory stick duo που δέχεται το Ζ1010; Τώρα τελευταία το χρησιμοποιώ και σαν μέσο μεταφοράς αρχείων. Ό,τι δεν μπορεί να ανοίξει το σώζει στο others και εσύ έχεις πάνω σου ότι θες και μπορείς να το στείλεις με btooth!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κανείς πού στο καλό μπορώ να βρω firmware για το z1010 να το κατεβάσω?

έχω ψάξει στο διαδύκτιο αλλα πουθενά τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ποιό είναι το μέγιστο μέγεθος κάρτας μνήμης memory stick duo που δέχεται το Ζ1010; Τώρα τελευταία το χρησιμοποιώ και σαν μέσο μεταφοράς αρχείων. Ό,τι δεν μπορεί να ανοίξει το σώζει στο others και εσύ έχεις πάνω σου ότι θες και μπορείς να το στείλεις με btooth!

 

Aν δεν κάνω λάθος memory stick duo υπάρχουν μέχρι 128 mb.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τηλεφωνο εχει προβλημα, κυριως στην ληψη σηματος.

Εγω παντως το πηγα πισω, και πηρα το gx30i.

Σιγουρα το Z1010 ηταν καλυτερο, αλλα τι να το κανω οταν δεν μπορω να τηλεφωνησω?

Για τον επομενο που θα το αντικαταστησει, του προτεινω το Κ700, αφου η μονη σημαντικη διαφορα περα απο το 3g, ειναι η καρτα μνημης (που δεν εχει το Κ700), και το ραδιοφωνο (που δεν εχει το Z1010).

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κάνω λάθος memory stick duo υπάρχουν μέχρι 128 mb.

Πιθανόν να υπάρχουν και μεγαλύτερα memory stick αλλά εξακριβωμένα το Ζ1010 δουλεύει/δέχεται μέχρι τα 128 mb.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τηλεφωνο εχει προβλημα, κυριως στην ληψη σηματος.

Εγω παντως το πηγα πισω, και πηρα το gx30i.

Σιγουρα το Z1010 ηταν καλυτερο, αλλα τι να το κανω οταν δεν μπορω να τηλεφωνησω?

Για τον επομενο που θα το αντικαταστησει, του προτεινω το Κ700, αφου η μονη σημαντικη διαφορα περα απο το 3g, ειναι η καρτα μνημης (που δεν εχει το Κ700), και το ραδιοφωνο (που δεν εχει το Z1010).

Πιθανότατα το (πρώην) δικό σου Ζ1010 είχε κάποιο πρόβλημα γιατί δεν αντιμετώπισα κανένα τέτοιο πρόβλημα είτε ήμουν σε περιοχή κάλυψης 3G είτε όχι.

Και έγραψα "αντιμετώπισα" γιατί δεν είμαι πλέον κάτοχος του... το κινητό (και άλλα πράγματα...) εκλάπη μετά από διάρρηξη σπίτι μου... :(

Πάμε γι' άλλα...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βάλω 256 μεμορυ στικ duo δεν θα δουλέψει???? Είναι σίγουρο? Παιδιά αν μπορείς κάποιος ας απαντήσει στα σίγουρα... Μην την πατήσουμε και κλαίμε τα euro? ειναι σιγουρο ότι υπάρχουν μεγαλύτερα μεμορυ στικ, λειτουργούν όμως με Ζ1010????
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Δηλαδή αν βάλω 256 μεμορυ στικ duo δεν θα δουλέψει???? Είναι σίγουρο? Παιδιά αν μπορείς κάποιος ας απαντήσει στα σίγουρα... Μην την πατήσουμε και κλαίμε τα euro? ειναι σιγουρο ότι υπάρχουν μεγαλύτερα μεμορυ στικ, λειτουργούν όμως με Ζ1010????

Tα μεγαλύτερα σε χωρητικότητα memory stick (256,512 κλπ)είναι duo pro και όχι απλά duo,και απ'όσο ξέρω η sony ericsson δεν έχει εφαρμόσει ακόμη αυτό το πρότυπο σε καμία συσκευή της.Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάρτα μέχρι 128 που είναι απλή duo κι όχι παραπάνω.Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Tα μεγαλύτερα σε χωρητικότητα memory stick (256,512 κλπ)είναι duo pro και όχι απλά duo,και απ'όσο ξέρω η sony ericsson δεν έχει εφαρμόσει ακόμη αυτό το πρότυπο σε καμία συσκευή της.Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάρτα μέχρι 128 που είναι απλή duo κι όχι παραπάνω.Ελπίζω να βοήθησα. :)

Με βοήθησες πολύ και με γλίτωσες από άσκοπη αγορά! ειχα την εντύπωση πως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και την pro στο Ζ1010! Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Z1010i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...