Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μόλις έκανα αναβάθμιση το PC και πήρα τον σκληρό από το λαπτοπ που είχε Windows 10. Έκανε boot κανονικά αλλά είχε ότι νανε drivers και πάτησα επαναφορά συστήματος με διαγραφή όλων των δεδομένων. Λέτε να δουλέψει και να κάνει εγκατάσταση τους drivers από το καινούργιο hardware?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εδω κ ενα - δυο μηνες εχω παρατηρησει συχνες επανεκκινησεις . Αφηνω για λιγο τον υπολογιστη και τον βρικσω στην οθονη κλειδωματος . Μπορει να συμβει κ 2-3 φορες την ημερα , ακομα και στις "working hours" . Επισης μερικες φορες δεν ανταποκρινεται το ποντικι ( εχω σετ ποντικι + πληκτρολογιο ) παρολο που το εχω αλλαξει .. Καμια ιδεα ? Λετε να θελει κανα φορματ?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εδω κ ενα - δυο μηνες εχω παρατηρησει συχνες επανεκκινησεις . Αφηνω για λιγο τον υπολογιστη και τον βρικσω στην οθονη κλειδωματος . Μπορει να συμβει κ 2-3 φορες την ημερα , ακομα και στις "working hours" . Επισης μερικες φορες δεν ανταποκρινεται το ποντικι ( εχω σετ ποντικι + πληκτρολογιο ) παρολο που το εχω αλλαξει .. Καμια ιδεα ? Λετε να θελει κανα φορματ?

 

το εκανε συχνα στον αδελφο μου , του καναμε φορματ και γενικα εχει στρωσει κοιτα να δεις εαν υπαρχει πουθενα σκονη στην μοναδα μην ξεσταινεται και κανει επανεκκινησεις .

Επισης δοκιμασε να κανεις και μια επαναφορα συστηματος πριν το φορματ σε ημερομηνια που δεν στο εκανε να δεις εαν θα στρωσει .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετος με τα 10αρια και γενικά πολύ λίγες γνώσεις σε υπολογιστή έχω 2 ερωτήσεις.

1) να εμπιστευτώ το αντιβαιρους που έχει η να βαλω avast;

2) ενώ μου έχει βγάλει ενημέρωση έχει σταματήσει στο 95% κολλημένο πάνω από 2 ώρες τι μπορω να κανω;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

8aa88e204d6b8dba35bf12c7824082c7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άσχετος με τα 10αρια και γενικά πολύ λίγες γνώσεις σε υπολογιστή έχω 2 ερωτήσεις.

1) να εμπιστευτώ το αντιβαιρους που έχει η να βαλω avast;

2) ενώ μου έχει βγάλει ενημέρωση έχει σταματήσει στο 95% κολλημένο πάνω από 2 ώρες τι μπορω να κανω;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

8aa88e204d6b8dba35bf12c7824082c7.jpg

 

Δεν χρειάζεται έξτρα antivirus.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται έξτρα antivirus.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ΟΚ έτσι μου είπε και κάποιος γνωστός αλλά μου έκανε πολύ περίεργο για Windows να μην έχω αντιβαιρους.

Θα σε ακούσω.

 

Η αναβάθμιση μετά από 2 επανεκινηση ξεκόλλησε και έγινε κανονικά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω καθαρή εγκατάσταση από την αρχή θα ενεργοποιηθούν μόνα τους τα Windows; Είμαι με την τελευταία insider preview και θέλω να πάω στην επίσημη έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ έτσι μου είπε και κάποιος γνωστός αλλά μου έκανε πολύ περίεργο για Windows να μην έχω αντιβαιρους.

Θα σε ακούσω.

 

Η αναβάθμιση μετά από 2 επανεκινηση ξεκόλλησε και έγινε κανονικά.

Ευχαριστώ.

Για να κολλήσεις ιο με τόση προφύλαξη που παρέχουν τα windows, πρέπει να είναι κάποιος πολύ άσχετος, για να το πω ευγενικά.

 

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω καθαρή εγκατάσταση από την αρχή θα ενεργοποιηθούν μόνα τους τα Windows; Είμαι με την τελευταία insider preview και θέλω να πάω στην επίσημη έκδοση.

Τι εννοείς να ενεργοποιηθούν; Αν τα έχεις αγοράσει, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να ενεργοποιηθούν; Αν τα έχεις αγοράσει, φυσικά.

 

Το είχα αγοράσει με 8.1

Τα 10 τα πήρα απο την αρχή με insider preview. Θα μου ζητήσει σειριακο αριθμό ή θα γίνει αυτόματα ενεργοποίηση μόλις τα περάσω;

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αγοράσει με 8.1

Τα 10 τα πήρα απο την αρχή με insider preview. Θα μου ζητήσει σειριακο αριθμό ή θα γίνει αυτόματα ενεργοποίηση μόλις τα περάσω;

 

Θα τα περάσει χωρίς να ζητήσει serial αν δεν έχει αλλάξει το motherboard.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα περάσει χωρίς να ζητήσει serial αν δεν έχει αλλάξει το motherboard.

 

Δεν έχω αλλάξει τίποτα. Απλά επειδή ο υπολογιστής ήταν αγορασμενος με 8ρια και όχι με 10ρια σίγουρα δεν θα έχω θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αλλάξει τίποτα. Απλά επειδή ο υπολογιστής ήταν αγορασμενος με 8ρια και όχι με 10ρια σίγουρα δεν θα έχω θέμα;

Εφόσον τα Insider ήταν ενεργοποιημένα κανονικά, δε θα έχεις πρόβλημα στον ίδιο υπολογιστή να εγκαταστήσεις την ίδια έκδοση των 10 (Home/Pro).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Κάθε φορά που ανοίγω έναν φάκελο και αφού κάνω scroll ψάχνοντας να βρω κάτι μετά από λίγο αυτόματα με βγάζει στην κορυφή. Αυτό γίνεται συνεχώς και σε όλους τους φακέλους. Έχω τα επίσημα redstone 1 αλλά δεν παίζει ρόλο η έκδοση γιατί το έκανε από πάντα. Τι φταίει;
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Από το κινητό μέσω του solid explorer όταν είμαι στο δίκτυο του σπιτιού μπαίνω στα αρχεία του laptop και τα βλέπω... Μπορώ να κάνω copy paste κτλ... Όταν όμως θέλω να κάνω επικόληση ένα αρχείο από το κινητό στην επιφάνεια εργασίας του λαπτοπ μου λέει access denied.... Πρέπει να δώσω από κάπου δικαιώματα?
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στον σταθερό του γραφείου δεν έχω κανένα θέμα.. . Ότι αρχείο θέλω το κάνω επικόλληση και μεταφέρεται στον υπολογιστή... Στο λαπτοπ μόνο να πάρω κάποιο αρχείο γίνεται... Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το τοίχος προστασίας η κάτι τέτοιο...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Οταν προσπαθώ να δω μια ταινία απο ένα dvd δισκάκι ,που είναι γραμμένο να παίζει σε απλές συσκευές dvd , δεν με αφήνει να το κάνω αναπαραγωγή με τα bsp , vlc . Το βλέπει σαν να περιέχει δυο διαφορετικούς φακέλους , έναν audio & ένα video . Εχω πάει στον πίνακα ελέγχου - προγράμματα - προεπιλεγμένα προγράμματα - αλλαγή ρυθμίσεων αυτόματης εκτέλεσης μου δίνει 4 επιλογές:

1. ευρεση νέας εφαρμογής από το store

2. καμία ενέργεια

3.άνοιγμα φακέλου για προβολή αρχείων

4. να γίνεται πάντα ερώτηση.

Δεν μου δίνει επιλογή ούτε για media player, ουτε vlc ,ούτε κανένα. Ενώ παρακάτω που έιναι τα cd μπορώ να δηλώσω όποια εφαρμογή θέλω.

Στα 7άρια δεν είχα ποτέ πρόβλημα, τα έβλεπε κανονικά αυτά τα ίδια dvd.

Τι άλλο πρέπει να πάω να αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα desktop με win 10 το οποίο ανοίγει αυτόματα όταν ανοίγω ένα laptop (win10 κι αυτό).

Συμβαίνει 8 φορές στις 10 περίπου.

Άρχισε να συμβαίνει όταν αναβαθμίστηκε το desktop σε win 10.

Υπάρχει καμιά ιδέα τι μπορεί να το προκαλεί ;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Μετά από επαναφορά του υπολογιστή (διαγραφή όλων των αρχείων) και εγκατάσταση 5-6 βασικών προγραμμάτων που χρησιμοποιώ (office 365, evernote, chrome, dropbox, google drive, acrobat κλπ) όταν πατάω το My Computer αργεί πολύ να εμφανίσει τα εικονίδια του σκληρού δίσκου, του dvd drive κλπ. Μπορεί να κάνει και 1-2 λεπτά, μπορεί και χειρότερα.

Υπάρχει κάποια λύση γι αυτό?

Επίσης, όταν ανοίγω έναν φάκελο αρχείων που έχει πχ αρχεία word (οι φάκελοι γενικά ανοίγουν μπάμ, μόνο το my computer αργεί) , το εικονίδιο των αρχείων στην αρχή φαίνεται όπως είναι τα μη γνωστά αρχεία (δηλαδή αρχεία που δεν μπορούν να ανοίξουν με κάποιο πρόγραμμα) και μετά από λίγη ώρα αλλάζουν τα εικονίδια και φαίνεται ότι πρόκειται για αρχεία word.

Τι περίεργα είναι αυτά ρε ****το, τόσα χρόνια δεν μου έχουν ξανατύχει....:(

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

χθες πήρα ένα pc με windows10 και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η τραγική εμφάνιση των fonts. Τα γράμματα είναι πανάσχημα....

 

υπάρχει κάποια λύση για αυτό το θέμα;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Πίνακας Ελέγχου--> Γραμματοσειρές--> Ρυθμίσεις γραμματοσειρών και πάτα επαναφορά προεπιλεγμένων ρυθμίσεων.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σας αναπαράγουν κανονικά τα 10αρια δισκάκια με ταινίες?

Από όταν με πήγαν στην 1607 εμένα δεν τα παίζουν,ούτε με το media ούτε και με 3rd party εφαρμογές.

Έχει τύχει και σε άλλον η μόνο σε μένα και να κάνω εγκατάσταση πάλι από την αρχή?

Ξέρει κάποιος?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σας αναπαράγουν κανονικά τα 10αρια δισκάκια με ταινίες?

Από όταν με πήγαν στην 1607 εμένα δεν τα παίζουν,ούτε με το media ούτε και με 3rd party εφαρμογές.

Έχει τύχει και σε άλλον η μόνο σε μένα και να κάνω εγκατάσταση πάλι από την αρχή?

Ξέρει κάποιος?

Ευχαριστώ.

 

Επανεγκατασταση codecs ή και τον video players δοκιμασε αρχικα. Κανενα προβλημα δεν ειχα με αναπαραγωγη βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...