Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και τα προγράμματα έμειναν ή μόνο τα αρχεία??

 

Τα πάντα μένουν ως έχουν. Γενικά είναι γρήγορα και όμορφα απλά θεωρώ ότι είναι πιο πόλύ προσαρμοσμένα για τάμπλετς, κατά τη γνώμη μου. Και δυστυχώς έβγαλαν την επιλογή όταν πηγαίνεις τον κέρσορα στις γωνίες και εμφανίζονται όλες οι εφαρμογες, οι ρυθμισεις κτλ που εμενα με βόλευε στη δουλεια μου άλλα οκ θα ζήσω και χωρίς αυτό.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν την είχα. Δεν μου είχε καν το δικό μου cd key..! :ninja: :ninja:

 

...proof ???

 

...no way...

...μην μπερδεύεσαι με τα κλειδιά ενεργοποίησης...

...αν έχεις εγκαταστήσει το OS μέσα από το insider program, τότε έχεις το build 10240 πλήρως ενεργοποιημένο , χωρίς ημερομηνία λήξης και χωρίς timebomb watermark κάτω δεξιά...

...έλεγξε το ενσωματωμένο στο λειτουργικό tool, about windows και θα το διαπιστώσεις...

...πάτα το πλήκτρο των Win + R και γράψε winver ...

...ή δες το στο system tool-->system information...

 

...σου μιλάω εξ ιδίας εμπειρίας φυσικά...

Edited by jazzu4ia
Hate Me Now Bite Me Later
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις να ενωσει στα 10αρια το android smartphone του;Εμενα δεν μου το αναγνωριζει πια σαν εξωτερικο σκληρο οπως εκανε στα 7...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

...proof ???

 

...no way...

...μην μπερδεύεσαι με τα κλειδιά ενεργοποίησης...

...αν έχεις εγκαταστήσει το OS μέσα από το insider program, τότε έχεις το build 10240 πλήρως ενεργοποιημένο , χωρίς ημερομηνία λήξης και χωρίς timebomb watermark κάτω δεξιά...

...έλεγξε το ενσωματωμένο στο λειτουργικό tool, about windows και θα το διαπιστώσεις...

...πάτα το πλήκτρο των Win + R και γράψε winver ...

...ή δες το στο system tool-->system information...

 

...σου μιλάω εξ ιδίας εμπειρίας φυσικά...

 

Και εγώ έτσι είχα διαβάσει. Anyway, γύρισα στα 8.1 και μετά ξανά στα 10αρια με το δικό μου cdkey. Ούτε 1 ώρα δουλειά δεν ήταν..! :D

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση έρχεται σε όλους όσους έχουν κάνει κράτηση σωστά;

Ακόμη και σε αυτούς που έχουν με πλάγιο τρόπο κάποια έκδοση 7/8/8.1;

Έχω κάνει κράτηση και υποτίθεται πως περιμένω την ειδοποίηση.

Τι προβλήματα μπορεί να εμφανιστούν;

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση έρχεται σε όλους όσους έχουν κάνει κράτηση σωστά;

Ακόμη και σε αυτούς που έχουν με πλάγιο τρόπο κάποια έκδοση 7/8/8.1;

Έχω κάνει κράτηση και υποτίθεται πως περιμένω την ειδοποίηση.

Τι προβλήματα μπορεί να εμφανιστούν;

Στο 1 ερώτημα σου... Σωστά!!! Απλά σε μερικούς μπορεί να καθυστερήσει λίγο....

Για το 2 ερώτημα του πλαγίου τρόπου δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω 8.1 pro και φαίνονται ενεργοποιημένα στην σχετική καρτέλα.

 

Το PC είναι ένα παλιό laptop.

 

Αν έρθουν και είναι λειτουργικά, τότε θα αγοράσω νέο PC μετά από λίγο καιρό κυκλοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα πέρασα από το Windows Update, κράτησε αρχεία, προγράμματα κτλ, αλλά έγιναν όλα χάλια! ΜΗΝ ανοίξετε εφαρμογή που είχατε στα Windows 7/8.1 που απαιτεί Net Framework 3.5 και σας την έχει κρατήσει στα 10 χωρίς πρώτα να εγκαταστήσετε όπως έγραψα στο πρηγούμενο μου μήνυμα το Framework. Άνοιξα το πρόγραμμα της Vodafone για internet και είδα την πρώτη μπλε οθόνη!

 

Κατά τ'άλλα, η ενεργοποίηση έγινε κανονικά αυτή τη φορά, ενώ το Phone Companion (προβληματικό app από Insider εποχή) εξακολουθεί να μην λειτουργεί ούτε στην RTM.

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις να ενωσει στα 10αρια το android smartphone του;Εμενα δεν μου το αναγνωριζει πια σαν εξωτερικο σκληρο οπως εκανε στα 7...

 

Μια χαρά το αναγνωρίζει το android smartphone, και με το καλώδιο, και με bluetooth....;)

 

http://s22.postimg.org/fyc15wxtt/Picture0002.png

free image host

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η αναβάθμιση έρχεται σε όλους όσους έχουν κάνει κράτηση σωστά;

Ακόμη και σε αυτούς που έχουν με πλάγιο τρόπο κάποια έκδοση 7/8/8.1;

Έχω κάνει κράτηση και υποτίθεται πως περιμένω την ειδοποίηση.

Τι προβλήματα μπορεί να εμφανιστούν;

 

1.3.1 Ναι, αλλά έχω σπασμένα Windows 7 / 8.1 και μου έβγαλε το εικονίδιο για την κράτηση!

Σου εξηγεί τα πάντα ..... Windows 10: Όλες οι Απαντήσεις στις Ερωτήσεις Σας

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα πέρασα από το Windows Update, κράτησε αρχεία, προγράμματα κτλ, αλλά έγιναν όλα χάλια! ΜΗΝ ανοίξετε εφαρμογή που είχατε στα Windows 7/8.1 που απαιτεί Net Framework 3.5 και σας την έχει κρατήσει στα 10 χωρίς πρώτα να εγκαταστήσετε όπως έγραψα στο πρηγούμενο μου μήνυμα το Framework. Άνοιξα το πρόγραμμα της Vodafone για internet και είδα την πρώτη μπλε οθόνη!

 

Κατά τ'άλλα, η ενεργοποίηση έγινε κανονικά αυτή τη φορά, ενώ το Phone Companion (προβληματικό app από Insider εποχή) εξακολουθεί να μην λειτουργεί ούτε στην RTM.

 

Κάνε όλα τα update απο το store. Εμένα στην αρχή δεν δούλευε το companion αλλά μετά τα updates (ξεκίνησαν τυχαία όταν δοκίμασα να κατεβάσω το viber) δουλεύουν τα πάντα άψογα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από χθες τα έβαλα... Σήμερα έκανα τα απαραίτητα updates από το store...

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι το λάπτοπ πάει αρκετά πιο αργα από πριν... Το θέμα είναι ότι πριν με τα Win8 το λαπτοπ πετούσε παρότι 6ετίας και με intel i3...

 

Υπάρχουν τίποτα τιπς γενικά??? Ήθελα να το ψάξω λίγο πριν γυρίσω στα 8.1...

 

Αξίζει να δοκιμάσω clean install (γιατί τα πέρασα από πάνω)????

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα περασα απο πανω και πραγματικά το λαπτοπ σέρνεται σε σχεση σχεση με τα 8.1.

 

Core 2 Duo και με τα 8.1 ηταν μπομπα, τωρα με τα 10 έχει γινει αργο και το ανεμιστηρακι δουλευει συνέχεια.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από χθες τα έβαλα... Σήμερα έκανα τα απαραίτητα updates από το store...

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι το λάπτοπ πάει αρκετά πιο αργα από πριν... Το θέμα είναι ότι πριν με τα Win8 το λαπτοπ πετούσε παρότι 6ετίας και με intel i3...

 

Υπάρχουν τίποτα τιπς γενικά??? Ήθελα να το ψάξω λίγο πριν γυρίσω στα 8.1...

 

Αξίζει να δοκιμάσω clean install (γιατί τα πέρασα από πάνω)????

 

Και εγω τα περασα απο πανω και πραγματικά το λαπτοπ σέρνεται σε σχεση σχεση με τα 8.1.

 

Core 2 Duo και με τα 8.1 ηταν μπομπα, τωρα με τα 10 έχει γινει αργο και το ανεμιστηρακι δουλευει συνέχεια.

 

Σε ένα φίλο παρατήρησα ότι δούλευε ο δίσκος στο 100% συνέχεια. Το άφησε μια μέρα και τώρα έχει πέσει σε ικανοποιητικά επίπεδα. Απο εκεί που κολλούσε το σύμπαν τώρα πετάει.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω το ονομα που φαινετε επανω οταν παταμε την εναρξη αλλα δεν γινετε.Ειναι καποιο bug η πλεον δεν γινετε στα 10??Στα 7ρια που ειχα μπορουσα να αλλαξω το ονομα...
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω το ονομα που φαινετε επανω οταν παταμε την εναρξη αλλα δεν γινετε.Ειναι καποιο bug η πλεον δεν γινετε στα 10??Στα 7ρια που ειχα μπορουσα να αλλαξω το ονομα...

Διάβασε το σχόλιο 53 !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα στα 10, πως ξε-zipαρουμε αρχεία ??? Ενώ είχα το winrar και το winzip μου τα έχει απενεργοποιήσει !!!!

Μάλλον ασυμβατότητα ... Δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα στα 10, πως ξε-zipαρουμε αρχεία ??? Ενώ είχα το winrar και το winzip μου τα έχει απενεργοποιήσει !!!!

Μάλλον ασυμβατότητα ... Δε ξέρω.

 

Καμία ασυμβατότητα, μου πέρασε το WinRar από τα Windows 7 και δουλεύει κανονικότατα. Το απεγκατέστησα όμως γιατί μου έκανε μπέρδεμα με τα ISO και θεωρώ ότι το in build mount των Windows 8/10 είναι κορυφή!

 

Τώρα, όσον αφορά αυτά που λέτε για ταχύτητα, το ίδιο έχω παρατηρήσει κι εγώ. Η CPU παίζει στο 80-90% ενώ παιχνίδια που με 7/8.1 έτρεχαν νεράκι (όσο νεράκι μπορούν να τρέξουν με 2πύρηνο και 2Gb RAM) τώρα κολλάνε. Η έναρξη δεν ανταποκρίνεται συνέχεια ενώ το metro app Video + Movies δεν έπαιζε αν δεν έκανα ενημέρωση. Άσχημο σε RTM να μην παίζουν βασικά apps και να χρειάζεται όλη την ώρα να είσαι online για ενημερώσεις.

 

Τέλος, διάβαζα ότι στη Home έκδοση οι ενημερώσεις κατεβαίνουν από μόνες τους υποχρεωτικά χωρίς δυνατότητα απενεργοποίησης. Αυτό δεν ισχύει για τις περιπτώσεις που χρησιμοποιείται Mobile Broadband. ;)

 

Μια παρατήρηση: Στην έναρξη βλέπω μερικά tiles με την ένδειξη "εδώ θα υπάρξει μια εφαρμογή" ή κάτι τέτοιο. Αυτό είναι παράδειγμα tile για να δείξει πως τα βάζουμε εκεί ή όντως θα εμφανιστεί με τις ενημερώσεις κάποια εφαρμογή? Περίεργο, αλλά είπα να ρωτήσω. :lol: :p

 

Edit: Μόλις έψαξα για ενημερώσεις και όντως δεν μπορώ να κατεβάσω με Usb stick, θέλει WiFi ή ADSL. Το θέμα δεν είναι τόσο οι ενημερώσεις των Windows, όσο ότι έχει βρει ενημέρωση για την κάρτα γραφικών και δεν μπορώ να το κάνω να κατεβάσει μόνο αυτή, ή και όλες όπως στα Windows 7. Αυτά.

Edited by ParafronGR

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

εμενα καιει το λαπτοπ κανει επανεκινησεις συνεχεια και μου γραφει system thread exception not handled παει να κανει επιδιορθωση αλλα δεν ανοιγει!τζιφος?
Link to comment
Share on other sites

ΤΑ πέρασα χτες βράδυ μέσω της σελίδας της microsoft που τα κατεβάζεις μόνος σου απευθείας.

 

Το laptop είναι 2πυρηνο, με 4gb Ram 7ετιας και πήρε κάποιες ώρες να τα περάσει.

 

Πρώτες εντυπώσεις κακές. Φαίνεται να δουλεύουν όλα τα παλιά προγράμματα, ακόμα και η sidebar και κάποια από autostart.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ πέρασα χτες βράδυ μέσω της σελίδας της microsoft που τα κατεβάζεις μόνος σου απευθείας.

 

Το laptop είναι 2πυρηνο, με 4gb Ram 7ετιας και πήρε κάποιες ώρες να τα περάσει.

 

Πρώτες εντυπώσεις κακές. Φαίνεται να δουλεύουν όλα τα παλιά προγράμματα, ακόμα και η sidebar και κάποια από autostart.

 

κανε clean install μονο μην παθεις οτι επαθα εγω πιο πανω που το εκαψα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε ταχύτητα δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά. Ίσως λίγο πιο αργό στο bootάρισμα.

Το μόνο θέμα που έχω είναι με τους drivers της κάρτας ήχου. Ενώ έχω ήχο δεν λειτουργεί η εφαρμογή ήχου για να ρυθμίσω τον equalizer.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν προεγκατεστημένα τα 8.1 χωρίς product key και cd, η ενεργοποίηση όταν μπουν τα 10 θα γίνει αυτόματα? Γιατί κάπου διάβασα ότι στα προεγκατεστημένα το product key είναι εγκατεστημένο στο bios. Επίσης αν θέλω να κάνω clean install μετά, λογικά δεν θα χρειαστώ product key, σωστα?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν προεγκατεστημένα τα 8.1 χωρίς product key και cd, η ενεργοποίηση όταν μπουν τα 10 θα γίνει αυτόματα? Γιατί κάπου διάβασα ότι στα προεγκατεστημένα το product key είναι εγκατεστημένο στο bios. Επίσης αν θέλω να κάνω clean install μετά, λογικά δεν θα χρειαστώ product key, σωστα?

 

ισχύουν όλα αυτά ναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα πως μπορώ να κάνω ω καθαρή εγκατάσταση παιδιά. Σε λαπτοπ μου δίνει την επιλογή επαναφορά συστήματος.

Από κει δεν γίνεται;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...