Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα να μην τι κάνω αυτό. Και τι γίνεται στη δικιά μας περίπτωση δηλαδή;

 

Γύρισα σε 8.1 και με το που τελείωσε την εγκατάσταση με ειδοποίησε να βάλω τα 10αρια. Και τα κατεβάζει αυτή τη στιγμή.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γύρισα σε 8.1 και με το που τελείωσε την εγκατάσταση με ειδοποίησε να βάλω τα 10αρια. Και τα κατεβάζει αυτή τη στιγμή.

 

Πως γύρισες στα 8.1;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα θετικο που ανακάλυψα! Τα δοκιμάζεις κ αν δεν σ'αρεσουν έχεις περιθώριο 1 μήνα να γυρίσεις πίσω στα windows που είχες πριν [ATTACH]63312[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Πως γύρισες στα 8.1;

 

Έχω για ώρα ανάγκης ένα στικάκι με τα 8.1 περασμένα μέσα. Αλλά μπορείς εύκολα. Αν ψάξεις στο google μπορείς να βρείς media creation tool windows 8.1! Απλά θέλει στικάκι το λιγότερο με 6gb ram. Και σου κατεβάζει την έκδοση των 8 ή των 8.1 που θέλεις. Αναγνωρίζει αυτόματα το cd key αρκεί να βάλεις την έκδοση που ήδη έχεις, και μετά κατεβάζει τα windows στο στικάκι φτιάχνοντας boot usb. 20 λεπτά έκανα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις τα πέρασα και έχω τις εξής παρατηρήσεις:

1) Η MSFT συνεχίζοντας τη γνωστή τακτική από τα Windows 8, ενώ δίνει το Framework 3.5 στα installation files, σε αναγκάζει να συνδεθείς στο internet για να τα κατεβάσεις. Γι'αυτούς που έχουν ADSL/WiFi δεν είναι τίποτα, αλλά για όσους χρησιμοποιούν στικάκια για internet (πχ VF) αυτά χρειάζονται το Framework κι έτσι δεν μπορείς να έχεις internet για το κατεβάσεις. Σούπερ; Η λύση δίνεται με αυτό το πολύ σημαντικό εργαλείο που είναι offline.

 

2) Όπως και στις προηγούμενες εκδόσεις των Windows, έτσι και τα 10 κάνουν εγκατάσταση και χωρίς DVD/USB Stick. Όσοι τα κατεβάσατε σε iso, απλά ξεζιπάρετε τα αρχεία, τρέχετε το setup.exe και τα έχετε. Έτσι τα εγκατέστησα και όλα πήγαν καλά.

 

3) Μέχρι στιγμής έχουν κάποια bug. Στην 3η φορά που επέλεξα την "εξατομίκευση" μου έβγαλε μήνυμα με τίτλο "ms-configuration" και συνέχιζε ενώ στο κυρίως μήνυμα έγραφε ότι πρέπει να εγκαταστήσω κάποια εφαρμογή για να ανοίξει η εξατομίκευση! Επιλέγοντας ένα τραγούδι, η metro app εφαρμογή της μουσικής απέτυχε να ανοίξει με την πρώτη φορά.

 

Αυτά τα λίγα έως τώρα. Επέλεξα μόνο να κρατήσω τα προσωπικά μου αρχεία και όλα ήταν εκεί που τα άφησα και όχι σε κάποιο "windows.old" φάκελο. Επίσης, ενώ τα τραγούδια στα 5 πρώτα λεπτά της εγκατάστασης είχαν το εικονίδιο του Media Player, στη συνέχεια άλλαξαν σε metro app ενώ ο driver της κάρτας γραφικών από τα 8.1 δούλεψε κανονικότατα.

 

Edit: Από 7 SP1 δεν γίνεται ενεργοποίηση! Πατάω στο ενεργοποίηση μέσω internet και μου εμφανίζει μήνυμα να προσπαθήσω αργότερα. Pff..

Edited by ParafronGR

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Με το που έβαλα τα 10 μου ήρθαν 5 ενημερώσεις και τις εκανα. Μετά την τελευταία όμως (KB3081704) σταμάτησε να μου λειτουργεί το store. Πριν κατέβαζε μια χαρά αλλά τώρα μπαίνω και δεν κατεβάζει προγράμματα. Μου λέει να ξαναπροσπαθησω αργοτερΑ λόγω κάποιο σφαλματος !!!! Δεν κατεβάζει τίποτα πλέον. Δεν το λέω για να μου βρείτε λύση μιας και είναι και η πρώτη μέρα σήμερα και λογικά θα το φτιάξουν το πρόβλημα με αλλά updates. Απλά το αναφέρω για να ξέρετε !!

 

Η ενημέρωση ακριβως λέγεται:

Ενημέρωση για windows 10 για συστήματα X64 (KB3081704)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με την ενεργοποιηση των windows 10.Εκανα καθαρη εγκατασταση απο usb stick κι ενω εγινε κανονικα η εγκατασταση δεν αναγνωριζει το product key του λαπτοπ μου το οποιο εχει αδεια για windows 7 home premium.

Εγκατεστησα τα 10 home N 64bit και δεν αναγνωριζει το κλειδι.Εχει συμβει σε αλλον;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με την ενεργοποιηση των windows 10.Εκανα καθαρη εγκατασταση απο usb stick κι ενω εγινε κανονικα η εγκατασταση δεν αναγνωριζει το product key του λαπτοπ μου το οποιο εχει αδεια για windows 7 home premium.

Εγκατεστησα τα 10 home N 64bit και δεν αναγνωριζει το κλειδι.Εχει συμβει σε αλλον;

 

Ναι. Σε αρκετούς. Η πρώτη εγκατάσταση πρέπει να γίνει σαν update και μετά να γίνει το clean install.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο μήνα ξανά γυρνάς στα 8,1...........μετά έχεις μόνο 10

 

http://s7.postimg.org/5fblq9ziz/Picture0001.png

image hosting site no sign up

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο μήνα ξανά γυρνάς στα 8,1...........μετά έχεις μόνο 10

 

http://s7.postimg.org/5fblq9ziz/Picture0001.png

image hosting site no sign up

Το έχω γράψει κ εγώ λίγο πιο κάτω. Πολύ θετικό αυτό! Φαντάζεσαι να μην σου αρεσανε και να έπρεπε να τα φορτώνεις ?? Τουλάχιστον σου αφήνει ένα περιθώριο

Link to comment
Share on other sites

Είχα technical preview. Δεν μου ήρθε ακόμα αναβάθμιση παρόλο που το έκανα και εξαναγκασμένα. Αντ' αυτού βλέπω αυτο: τώρα εγώ έχω κανονικά ή όχι..? :blink: :blink:

 

...καλά οι άλλοι...αλλά...

...οι insiders γιατί παιδεύονται ;;;

...τα έχουν ήδη εγκατεστημένα + ενεργοποιημένα...http://www.winbeta.org/news/windows-10-insiders-already-have-todays-public-release-just-check-system-updates

Hate Me Now Bite Me Later
Link to comment
Share on other sites

...καλά οι άλλοι...αλλά...

...οι insiders γιατί παιδεύονται ;;;

...τα έχουν ήδη εγκατεστημένα + ενεργοποιημένα...http://www.winbeta.org/news/windows-10-insiders-already-have-todays-public-release-just-check-system-updates

 

Και όμως δεν την είχα. Δεν μου είχε καν το δικό μου cd key..! :ninja: :ninja:

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σε αρκετούς. Η πρώτη εγκατάσταση πρέπει να γίνει σαν update και μετά να γίνει το clean install.

 

Μόλις έκανα το roll back σε Windows 7 για το λόγο που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω περί Product Key. Ο λόγος? Τα ISO της MSFT ΔΕΝ είναι για OEM Windows, όσοι δηλαδή έχουμε τα 7 προεγκατεστημένα από τη μαμά εταιρεία του υπολογιστή μας, αναγκαστικά πρέπει να κάνουμε την αναβάθμιση μέσω του Windows Update και εν συνεχεία, κατεβάζοντας το ISO να κάνουμε Clean Install αν το επιθυμούμε!

 

@panosfx, γύρισε πίσω την έκδοση 7/8.1 που είχες, 20 λεπτά δουλειά είναι και τα αρχεία σου είναι απείραχτα (στο δικό μου συνέχισε κανονικά τη λήψη των 10 από το 15% μόλις φόρτωσε). Από κει, συνεχίζεις κανονικά τη λήψη.

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα το roll back σε Windows 7 για το λόγο που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω περί Product Key. Ο λόγος? Τα ISO της MSFT ΔΕΝ είναι για OEM Windows, όσοι δηλαδή έχουμε τα 7 προεγκατεστημένα από τη μαμά εταιρεία του υπολογιστή μας, αναγκαστικά πρέπει να κάνουμε την αναβάθμιση μέσω του Windows Update και εν συνεχεία, κατεβάζοντας το ISO να κάνουμε Clean Install αν το επιθυμούμε!

 

@panosfx, γύρισε πίσω την έκδοση 7/8.1 που είχες, 20 λεπτά δουλειά είναι και τα αρχεία σου είναι απείραχτα (στο δικό μου συνέχισε κανονικά τη λήψη των 10 από το 15% μόλις φόρτωσε). Από κει, συνεχίζεις κανονικά τη λήψη.

 

Την πάτησα και εγώ έτσι το απόγευμα. Οπότε τώρα ξανά από την αρχή. Έχει κολλήσει στο 53% αλλά θα το αφήσω όλο το βράδυ και αν δεν τελειώσει αύριο πάλι στο γραφείο, με media creator, που έχω και 24αρα..! :D

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα δεν αναγνωριζε το κλειδι μεχρι που εκλεισα εντελως τον υπολογιστη και τον ανοιξα παλι.Οταν πατουσα activate μου εβγαζε οτι δεν ειχε συνδεση στο internet μετα επανηλθε.
Link to comment
Share on other sites

Στα W10 όλα τα λεφτά είναι η έναρξη, βάζεις όποια προγράμματα θέλεις και τα ανοίγεις με 2 κλικ........;) άρα κρατάς καθαρή την επιφάνεια εργασίας..!!!

 

http://s3.postimg.org/6r32ysopv/Picture0002.png

 

αυτο που κανουν τα δωρεαν linux δηλαδη εδω και χρονια :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Μίαν ερώτηση: Πέρασα τα 10 πάνω από τα 8.1. Έχω τα αυθεντικά κτλ. Τώρα αν κάνω επαναφορά (φορματ) απο την επιλογή που έχει λογικά πάλι θα μου περάσει τα 10 έτσι;

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Μίαν ερώτηση: Πέρασα τα 10 πάνω από τα 8.1. Έχω τα αυθεντικά κτλ. Τώρα αν κάνω επαναφορά (φορματ) απο την επιλογή που έχει λογικά πάλι θα μου περάσει τα 10 έτσι;

Που έχει τέτοια επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Που έχει τέτοια επιλογή;

Ενημέρωση και ασφάλεια - αποκατάσταση

Νομίζω αυτό εννοει. Αν δεις πιο πανω στα σχολια υπάρχουν φώτο γι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το να κατεβάζεις τέτοια ενημέρωση από το Windows Update είναι πολύ δαπανηρό και ακόμα ψάχνω το γιατί. Το ISO των Windows 10 ήταν 2,2Gb, το πρόγραμμα της κράτησης έλεγε ότι θα κατεβάσει 3Gb, αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση της (ξανα)εγκατάστασης και μου έχει καταναλώσει: 2Gb από τη γραμμή του internet, 2,5Gb από τη γραμμή του κινητού και 2 πακέτα των 1Gb από τη δεύτερη γραμμή κινητού που έχω = 6,5(!)Gb => επιπλέον κόστος 10€.

 

Και όλα αυτά έχοντας το ISO των Windows 10 στην επιφάνεια εργασίας. Καλημέρα και καληνύχτα! :)

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω κάνει reserve σχεδόν από τις πρώτες μέρες,πέρασα όλα τα updates των γνήσιων Windows 7 home premium service pack 1 και από εχθές δεν μου έχει δώσει το update για τα 10 είναι φυσιολογικό? Να σημειώσω ότι κατέβασα patch για να βγει το εικονίδιο και να κάνω reserve δεν μου το είχε βγάλει μόνο του... Edited by donkixoths
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση και ασφάλεια - αποκατάσταση

Νομίζω αυτό εννοει. Αν δεις πιο πανω στα σχολια υπάρχουν φώτο γι αυτο

 

Βασικά εννοώ την "επαναφορά υπολογιστή" που το έχει κι αυτό πιο πάνω στην εικόνα και εγκαθιστα ξανά τα windows (λογικά θεωρώ ότι εννοεί πως γίνεται format)

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και τα προγράμματα έμειναν ή μόνο τα αρχεία??

 

Εμένα δεν άλλαξε κάτι στο πισι. Μόνο προστέθηκαν πράγματα. Δεν αφαιρέθηκαν

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοώ την "επαναφορά υπολογιστή" που το έχει κι αυτό πιο πάνω στην εικόνα και εγκαθιστα ξανά τα windows (λογικά θεωρώ ότι εννοεί πως γίνεται format)

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εμένα δεν άλλαξε κάτι στο πισι. Μόνο προστέθηκαν πράγματα. Δεν αφαιρέθηκαν

Έμειναν δηλαδή όλα τα προγράμματα office κλπ??

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση και ασφάλεια - αποκατάσταση

Νομίζω αυτό εννοει. Αν δεις πιο πανω στα σχολια υπάρχουν φώτο γι αυτο

 

εγω δηλαδη που εκανα update απο 7 σε 10 με αυτην την επιλογη κανω αν θελησω clean install?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...