Jump to content

Umi Zero


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. Έχω παραγγείλει το κινητό από τις 30 Δεκεμβρίου και απ' ό,τι βλέπω στο σάιτ που κάνω tracking έχει έρθει στο αεροδρόμιο. Η ερώτησή μου είναι επειδή έχει καθυστερήσει τόσον καιρό τι θα γίνει αν το τηλέφωνο είναι ελαττωματικό και θέλω να το γυρίσω. Το paypal μου δίνει περιθώριο 45 μέρες από την ημερομηνία πληρωμής για να κάνω dispute, οι οποίες έχουν σχεδόν περάσει. Τι άλλω μπορώ να κάνω για να σιγουρέψω ότι δε θα χάσω τα λεφτά σε περίπτωση που αποδειχθεί ελαττωματικό;

 

Είσαι σε λάθος θέμα, παρόλα αυτά, κάνε δισπιουτ πριν τις 45 για να είσαι καλυμμένος και βλέπεις στην πορεία πως θα κινηθείς...

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, το κατάλαβα γι' αυτό και πόσταρα στο θέμα αγορές από Κίνα. Αν κάνω dispute χωρίς να το έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου δε θα έχω προβλήματα με το paypal;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κατάλαβα γι' αυτό και πόσταρα στο θέμα αγορές από Κίνα. Αν κάνω dispute χωρίς να το έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου δε θα έχω προβλήματα με το paypal;

 

Σαφώς και όχι γιατί ουσιαατικά θα το κάνεις επειδή ΔΕΝ έχεις ακόμα παραλάβει, είναι ένας από τους βασικούς λόγους που το κάνουμε, σκέψου να μην παραλάβεις, να έχει παρέλθει το 45ήμερο, και να σου αρχίσει ο Κινέζος τις κινεζιές... Το dispute λειτουργεί ως δικλείδα ασφαλείας για διάφορες περιπτώσεις, η μη έγκυρη παραλαβή είναι μια από αυτές ;)

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Με πραγματικά ακουστικά τώρα (Grado SR 60 32 Ohm) οι εντυπώσεις πλησιάζουν αυτές με ενισχυτή. Ανοιχτός ήχος δηλαδή & κάπως ελαφρύς (για πιο pop παρά heavy η classical). Αρκετά mW αλλά οχι εκκωφαντική ισχύς εξόδου. Καλύτερα η επιλογή σε ακουστικά να είναι μοντέλα με μπόλικα Ohm ως φορτίο. Ωστόσο, παραμένει πιο γεμάτος ο ηχος όταν με ενισχυτή.

Κάτι είναι και αυτό. Αλλά το θέμα είναι ότι ο πολύς κόσμος δεν θα χρησιμοποιει τέτοιας ποιότητας ακουστικά, για την ακρίβεια θα έχει τα παλιά του προηγούμενου κινητού του. Απαράδεκτο από την umi.

 

ΥΓ. : Εξαιρετικά ακουστικά :)

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα το βρες... btw μου κανει εντύπωση που διαβαζω απο αλλους οτι ζεσταίνεται οταν φορτιζει. Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο, το αντιθετο μαλιστα μενει εκνευριστικά κανονικη η θερμοκρασια του οταν φορτιζει, ειτε με το δικο του φορτιστη, που τον αποσυνδεω αμεσως αφου φτασει 100%, ειτε με ενα sony 850mA που το βαζω ολη νυχτα (ειναι εκνευριστικά αργη η φόρτιση με αυτο το φορτιστή αλλα... ποιος βιαζεται...). Κραταω πισινες για το ποσο θα διαρκεσει αυτη η κατασταση με αυτα που διαβαζω παντως στο xda, στο φορουμ της umi και εδω...:rolleyes:

 

Σημερα παρατηρησα το πρωτο πραγματικο προβλημα του τηλεφωνου (το θεμα με το ανεπαίσθητο ξεκόλλημα οθονης πανω αριστερα δε με εχει ξανα απασχολησει απο τη πρωτη μερα που πιεσα και κολλησε καλα). Δε λειτουργει η "εξυπνη οθονη". Για την ακρίβεια ειτε το ενεργοποιώ ειτε οχι δεν εχει καμια διαφορα. :lol:Δ

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα το βρες... btw μου κανει εντύπωση που διαβαζω απο αλλους οτι ζεσταίνεται οταν φορτιζει. Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο, το αντιθετο μαλιστα μενει εκνευριστικά κανονικη η θερμοκρασια του οταν φορτιζει, ειτε με το δικο του φορτιστη, που τον αποσυνδεω αμεσως αφου φτασει 100%, ειτε με ενα sony 850mA που το βαζω ολη νυχτα (ειναι εκνευριστικά αργη η φόρτιση με αυτο το φορτιστή αλλα... ποιος βιαζεται...). Κραταω πισινες για το ποσο θα διαρκεσει αυτη η κατασταση με αυτα που διαβαζω παντως στο xda, στο φορουμ της umi και εδω...:rolleyes:

 

Σημερα παρατηρησα το πρωτο πραγματικο προβλημα του τηλεφωνου (το θεμα με το ανεπαίσθητο ξεκόλλημα οθονης πανω αριστερα δε με εχει ξανα απασχολησει απο τη πρωτη μερα που πιεσα και κολλησε καλα). Δε λειτουργει η "εξυπνη οθονη". Για την ακρίβεια ειτε το ενεργοποιώ ειτε οχι δεν εχει καμια διαφορα.

αυτο με τν αισθητηρα κατι παιζει γιατι τν αναβω την εξυπνη οθονη και δεν αναβει καν

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εχω κάποιο πρόβλημα με το κινητό μόνο αυτό με την έξυπνη οθόνη που ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι , στην φόρτιση τώρα δεν το έχω φόρτιση με τον δικό του φορτιστή. Το φορτιζω στον υπολογιστή στο usb 3.0 και δεν έχω κανένα θέμα με την θερμοκρασία.

Κατι screen shot Μου έβγαζε στην αρχη αλλά πιθανόν πρέπει να πατιωτανε το power+volume... Η οθονη δεν μου έχει ξεκολλήσει αν και είναι νωρίς ακόμα, πάντως το κινητό ήρθε προχθές με την έκδοση 3.05 και το καλώδιο usb δεν είναι αυτό που μπαινει και με τις 2πλευρες...

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

UMi to release UMi Tool for firmware updates and customisations

 

http://www.gizchina.com/2015/02/12/umi-release-umi-tool-firmware-updates-customisations/

 

τη διαβασα κι εγω την ειδηση αλλα η ολη υποθεση μου κανει για "παρηγορια στον αρρωστο"

 

χαιρομαι που διαβαζω για νεους αγοραστες που δεν ειχαν προλβημα, αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι διορθωθηκαν ολα τα προβληματα. Μακαρι να βελτιωσαν τον ποιοτικο ελεγχο και να αναβαθμισαν την παραγωγη γιατι οι πρωτες φουρνιες ηταν απαραδεκτες. Το μονο που φοβαμαι ειναι οτι πολλα θα γυρισουν πισω για refund και θα πουληθουν ξανα σαν καινουρια απο τους κινεζους. Να ζητατε να τα ελεγχουν πριν σας τα στειλουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Να αναφέρω με την σειρά μου, ότι μετά απο 3 εβδομάδες χρήσης, δεν έχω κανένα!! (φτου μου) πρόβλημα με την συσκευή, και ουσιαστικά μου καλύπτει τον κύριο λογο που την αγόρασα, την 2 ημερών αυτονομία!

Δεν έχω ξεκολλήματα του γυαλιού, δεν έχω screenshot, και είμαι με την 3,01 και δεν πρόκειται να την αλλάξω, γιατί το μόνο πρόβλημα που ειχα αναφέρει με το gps, σήμερα το δοκίμασα βγάζοντας την "Ζ" θήκη που ειχε και ως δια μαγείας έδειχνε με απίστευτη ακρίβεια που ειμαι, διαδρομή κλπ... και μεσα στο κέντρο της Αθήνας και παραέξω!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αρχιζω να το συμπαθω παρα πολυ το κινητο. Ειναι ερωτευσιμο :O

 

Πως μπορουμε να το κανουμε να ανοιγει η οθονη με double tap, υπαρχει καμια εφαρμογη δοκιμασμένη?

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο αύριο παίρνει το δρόμο του για Κίνα. Έστειλα Mail και video στο μαγαζί. Άνοιξα case στο PayPal, τη επόμενη escalate και δυο μέρες μετα το PayPal με ειδοποίησε να το στείλω πίσω για αποζημίωση.

Τέλος λοιπόν απο μένα. Προς αναζήτηση νέου στόχου. Κρίμα γιατί αν δεν είχε όλα αυτά τα προβλήματα το κινητό θα σάρωνε.

 

Και εγώ μια από τα ίδια Σήμερα πήρε το δρόμο του γυρισμού.

Ήδη παράγγειλα το KINGZONE N3 plus .

Ελπίζω να βγει καλό και να μην έχω τίποτα ιστορίες ξανά.

Πάντως UMI μακριά και αγαπημένη!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε παραπάνω δείτε την απάντηση του μαγαζιού όταν τους είπα οτι θα επιστρέψω το τηλέφωνο για refund

Dear friend,

ok, i understand, we hope your phone no scratches, and not effect to second sale, :)

Λίγο προσοχή λοιπόν απο όποιον σκέφτεται να αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

πολυ κακο σημαδι αυτο..

 

μηπως εννοουν να το στειλεις πισω χωρις φθορες χρησης ωστε να μην ισχυριστει το εργοστασιο κακη χρηση? σαν τους ορους της εγγυησης εδω ενα πραγμα.

 

μακαρι να μη διοχετευσουν στην αγορα κινητα απο επιστροφες ή ανακτασκευασμενα, αν και πολυ φοβαμαι οτι το κανουν... κινεζοι που να παρει!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως μπορουμε να το κανουμε να ανοιγει η οθονη με double tap, υπαρχει καμια εφαρμογη δοκιμασμένη?

 

Δεν είναι θέμα εφαρμογής, πρέπει να υποστηρίζεται από τον kernel της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πολυ κακο σημαδι αυτο..

 

μηπως εννοουν να το στειλεις πισω χωρις φθορες χρησης ωστε να μην ισχυριστει το εργοστασιο κακη χρηση? σαν τους ορους της εγγυησης εδω ενα πραγμα.

 

μακαρι να μη διοχετευσουν στην αγορα κινητα απο επιστροφες ή ανακτασκευασμενα, αν και πολυ φοβαμαι οτι το κανουν... κινεζοι που να παρει!

Ω ναι, το κάνουν! Θα δεις πολλές αναφορές διάσπαρτες στα νήματα του forum εδώ...

Ο ίδιος την έχω πάθει με tablet από το Merimobiles... που δεν ήρθε απλώς από 2ο χέρι (λείπανε κάθε λογής ζελατίνες και αυτοκόλλητα, ακόμα και τα σακούλια που περιβάλλουν το tablet και τα περιφερειακά στη συσκευασία), αλλά δεν το είχαν καν επισκευάσει επιτυχώς από τον προηγούμενο -ατυχή- ιδιοκτήτη και παρουσίαζε -σοβαρό- πρόβλημα στην οθόνη - ενώ (προφανώς κατάλοιπο της... επισκευής) αν το κούναγες, αισθανόσουν ολόκληρο το board να πηγαινοέρχεται μέσα στο κέλυφος - το ίδιο και αν προσπαθούσες να βάλεις κάποιο βύσμα - π.χ. φόρτισης ή USB.

Εννοείται έφυγε κατευθείαν για πίσω!

 

Απλά άλλο ένα ρίσκο των αγορών από Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

http://umidigi.com/forums/topic/umi-zero-3-06-update/

 

3.06 update κατεβάζω αλλα ΔΕ ξερω αν θα δοκιμασω :O ειμαι οκ με τη 3.05

 

Εδώ δεν αλλάζω εγώ που είμαι με την 3.03 ... :p :p :p :X

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα . Κατι σχετικό με την μπαταρία μου τελιώνει λιγο γρήγορα χωρίς να έχω ιδιαίτερα κατι ανοιχτό . Ξέρει κανεις πως μπορώ να το φτιάξω η αν το έχει κανεις αλος αυτο το πρόβλημα να μου πεί.Εχω την έκδοση 3.03 Ευχαιστώ
Link to comment
Share on other sites

Ω ναι, το κάνουν! Θα δεις πολλές αναφορές διάσπαρτες στα νήματα του forum εδώ...

Ο ίδιος την έχω πάθει με tablet από το Merimobiles... που δεν ήρθε απλώς από 2ο χέρι (λείπανε κάθε λογής ζελατίνες και αυτοκόλλητα, ακόμα και τα σακούλια που περιβάλλουν το tablet και τα περιφερειακά στη συσκευασία), αλλά δεν το είχαν καν επισκευάσει επιτυχώς από τον προηγούμενο -ατυχή- ιδιοκτήτη και παρουσίαζε -σοβαρό- πρόβλημα στην οθόνη - ενώ (προφανώς κατάλοιπο της... επισκευής) αν το κούναγες, αισθανόσουν ολόκληρο το board να πηγαινοέρχεται μέσα στο κέλυφος - το ίδιο και αν προσπαθούσες να βάλεις κάποιο βύσμα - π.χ. φόρτισης ή USB.

Εννοείται έφυγε κατευθείαν για πίσω!

 

Απλά άλλο ένα ρίσκο των αγορών από Κίνα...

 

πολυ κακο σημαδι αυτο..

 

μηπως εννοουν να το στειλεις πισω χωρις φθορες χρησης ωστε να μην ισχυριστει το εργοστασιο κακη χρηση? σαν τους ορους της εγγυησης εδω ενα πραγμα.

 

μακαρι να μη διοχετευσουν στην αγορα κινητα απο επιστροφες ή ανακτασκευασμενα, αν και πολυ φοβαμαι οτι το κανουν... κινεζοι που να παρει!

Διαχρονικά γίνεται αυτό, σε κάθε μα κάθε είδος που μπορείς να αγοράσεις online. Μέχρι και ηλεκτρική κιθάρα έχω αγοράσει(καινούρια...)την οποία μόνο τυφλός δεν θα αναγνωριζε ως μεταχειρισμενη, και μάλιστα από γερμανικό κατάστημα. Εννοείται ότι την άκουσαν κανονικά.

Η μόνη λύση είναι η ΜΗΔΕΝΙΚΗ ανοχή σε τέτοια προϊόντα. Ακόμα και καλά να λειτουργούν, το στέλνουμε πίσω και φυσικά μαύρισμα στα φόρουμ...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Απλά άλλο ένα ρίσκο των αγορών από Κίνα...

Μπα, ρίσκο από μη επιβεβαιωμένα καλούς πωλητές.

Για να είμαι ειλικρινής, έτσι έλεγα κι εγώ μέχρι που γνώρισα καλούς πωλητές στο eBay και τα καταστήματα VickMall και B2CBuying.

Εμπιστεύομαι τα συγκεκριμένα καταστήματα περισσότερο και από κάποια ελληνικά.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...