Jump to content

Umi Zero


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Μπορούν όσοι έχουν βάλει είτε την 3,05 είτε την 3,03 να μας πουν εντυπώσεις? Εγώ ειμαι ακόμα με την 3,01 και θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις πριν κάνω το update.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με το που το πήρα στα χέρια μου πέρασα την 3.0.5.

Αύριο συμπληρώνω μία εβδομάδα και το μόνο που μου έχει κάνει είναι 4 rebbots!

Γενικά απόλυτα ευχαριστημένος.

Στη θέση θα την πέρναγα μιας και τα updates γενικά μιλώντας είναι για να διορθώνουν πράγματα!

Καλημέρα,

 

Μπορούν όσοι έχουν βάλει είτε την 3,05 είτε την 3,03 να μας πουν εντυπώσεις? Εγώ ειμαι ακόμα με την 3,01 και θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις πριν κάνω το update.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

http://umidigi.com/forums/topic/3-05-update-installation-manual/

 

 

ο τροπος με την Sd ειναι πιο ευκολος αλλα παντα υπαρχει ο κινδυνος να γδαρεις τις sim......κατα τα αλλα 5 λεπτα δουλεια ειναι.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μπορούν όσοι έχουν βάλει είτε την 3,05 είτε την 3,03 να μας πουν εντυπώσεις? Εγώ ειμαι ακόμα με την 3,01 και θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις πριν κάνω το update.

Ευχαριστώ.

 

3.03 έχω και εδώ και 20 μέρες μου έχει κάνει ένα screenshot και τίποτε άλλο...

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

http://umidigi.com/forums/topic/3-05-update-installation-manual/

 

 

ο τροπος με την Sd ειναι πιο ευκολος αλλα παντα υπαρχει ο κινδυνος να γδαρεις τις sim......κατα τα αλλα 5 λεπτα δουλεια ειναι.....

 

Δέν θά μπορούσε κάποιος νά αντιγράψει τό update αρχείο από τό PC στήν SD ενόσω είναι μέσα στό τηλέφωνο μέσω δικτύου μέ χρήση ενός file manager πού βλέπει LAN; Ή μέσω USB;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πάλι και αυτό. Μόλις ανοίγω το wifi χάνει το σήμα απo την μια sim. Έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα? Edited by Manwlhs13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παρέλαβα κι εγώ επιτέλους πριν από 3 μέρες. Αγορά από Aliexpress (η προσφορά με τα 3000 κομμάτια στα $204.99) στις 23 Δεκεμβρίου. Η αποστολή έγινε στις 7 ιανουαρίου (μετά από 15 μέρες). Παραλαβή στις 30 Ιανουαρίου. Μετά από 2.5 μέρες συνεχούς χρήσης θα σας πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για τα 167 ευρώ που έχω δώσει.

Εμφάνιση: Εντυπωσιακό, πάρα πολύ λεπτό και στιβαρό. Φοβερός ο συνδυαδμός αλουμινίου-γυαλιού. Όποιος το πήρε στο χέρι νόμισε ότι κοστίζει 500 ευρώ.

Οθόνη: Εξαιρετική με τέλεια χρώματα και πολύ καλή απόκριση στο touch.

Κάμερα: Τη μέρα είναι πάρα πολύ καλή (επιλογή: 20 Mpixels). Φοβερή ποιότητα με πολύ ωραία χρώματα. Τη νύχτα απλά καλή. Σε σκοτάδι και πολύ χαμηλό φωτισμό το σύγκρινα με άλλα high-end smartphones και πιστεύω υστερεί. Η μπροστινή κάμερα (επιλογή: 8 Mpixels) είναι απρόσμενα καλή. Οι selfies του με έχουν εντυπωσιάσει.

Σήμα: Κανένα πρόβλημα, ακόμα και σε δύσκολες περιοχές στο βουνό.

GPS: Κλειδώνει αμέσως (3-4 δευτερόλεπτα) χωρίς internet (μόνο το Google Maps έχω δοκιμάσει)

Μπαταρία: Δεν με εντυπωσίασε, περίμενα κάτι καλύτερο. Με φουλ χρήση έσβησε το απόγευμα, ενώ την άλλη μέρα με κανονική χρήση, το βράδυ έμεινε 12%. Τη νύχτα μετά από 7 ώρες standby έχασε 2%. Για πλήρη φόρτιση (με το φορτιστή του) από το 0% χρειάζεται 1 ώρα και 20 λεπτά. Κατά τη φόρτιση όντως ζεσταίνεται λίγο, όχι όμως σε ανησυχητικό επίπεδο.

Ήχος: Απλά καλός. Το μεγάφωνό του δεν είναι και το πιο δυνατό. Σε σύγκριση με άλλα smartphones, είχαν πιο δυνατό ήχο. Με ακουστικά όμως είναι τέλειος, τόσο σε καθαρότητα, όσο και σε ένταση.

Θήκες: Η θήκη τύπου Ζ το προστατεύει αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά. Είχε δώρο μια flip case, η οποία δεν το προστατευεί καθόλου. Παρήγγειλα σήμερα μια σιλικόνης από το aliexpress στα 4.50 ευρώ.

Μου ήρθε με την 3.0.1, με την οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, άρα δεν έχω σκοπό να την αλλάξω. Το φλας πίσω έχει ένα κίτρινο και ένα πορτοκαλί (άρα δεν έχω το beta version, σύμφωνα με τα προηγούμενα posts). Όσον αφορά τα πολλά ροβλήματα που έχω ακουσει, το μόνο που έχω δει είναι τα 3 screenshots την πρώτη μέρα. Ούτε restart, όυτε ζέσταμα ούτε τίποτα προς το παρόν. Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός, θα δείξει στον ένα μήνα, όταν θα κάνω ξανά ένα review. Πάντως μην το ματιάσω, μέχρι στιγμής είναι απρόσμενα καλο!

Edited by g9efthymios
Παρέλειψα να γράψω με ποια έκδοση της ROM μου ήρθε
Link to comment
Share on other sites

Οντως εισαι απο τους τυχερους και μακαρι να συνεχισει ετσι χωρις προβληματα !!!

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι ουκ ολιγοι εχετε προβληματα με το συγκεκριμενο τηλεφωνο,λιγο που διαβασα αναφερετε προβληματα για κακιστη κατασκευη οπου ξεκολανε τα γοριλα ,για υπερθεμανσεις κ.τ.λ,μπορει κανεις να κανει μια μικρη λιστα με τα προβληματα που που παρουσιαζει η συσκευη και σε τι ποσοστο συμβαινει αυτο απο εσας τους κατοχους?
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μέτρηση θέρμανσης, Gt racing 2, μιάμιση ώρα αδιάκοπα: cpu temperature 56 celsium, battery temperature 42 celsium. Καθόλου άσχημα θα έλεγα...

P.S.:

Ρε κανένα Avatar θα μας βάλετε? :p :p :p :p

Edited by Alfakias74
Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα πρεπει να γινει ενα reply που με "quote" να μεταφερετε στο φορουμ και να περιεχει τις εξης βασικες πληροφοριες :

 

Απο που εγινε η αγορα και ποτε σταλθηκε

Εαν φαίνεται καπου ( πχ στο σχετικα με το τηλεφωνο ) το Hardware Version

Προβληματα που τυχον εβγαλε .

 

 

Ετσι θα δουμε εαν τα προβληματα ειναι απο συγκεκριμενες παρτιδες - μαγαζια ή οπου κατσει

 

 

Ας ξεκινησει καποιος κατοχος

 

==================

Αγορά :

Αποστολή :

Hardware version :

Προβλήματα :

===================

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Απο που εγινε η αγορα και ποτε σταλθηκε :minideal 2/1/2015.(παραγγελία).......άφιξη 27/1/15(στη Μυτιλήνη)

Εαν φαίνεται καπου ( πχ στο σχετικα με το τηλεφωνο ) το Hardware Version 3.01

Προβληματα που τυχον εβγαλε .αργό gps

 

 

Ετσι θα δουμε εαν τα προβληματα ειναι απο συγκεκριμενες παρτιδες - μαγαζια ή οπου κατσει

 

 

Ας ξεκινησει καποιος κατοχος

 

==================

Αγορά :

Αποστολή :

Hardware version :

Προβλήματα :

===================

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

ειμαι κάτοχος του UMI zero επί 3 εβδμάδες

 

στην τελευταία έκδοση 3.0.5 πολλά έχουν διορθωθεί, συστήνω την αναβάθμιση - χρειάζεστε μόνο 2 λεπτά - έχουν διορθώσει και το σπαστικό πρόβλημα με τα screenshots όταν μιλάς, έβαλαν μια επιλογή να απενεργοποιείς τα screenshots και ησυχάσαμε

 

το μεγάλο πρόβλημα με το τηλέφωνο μου έσκασε όμως χτές, φούσκωσε η μπαταρία, πετάχτηκε το πίσω καπάκι και αντε τρεχα με τους κινέζους να ζητας αλλαγή

 

και εκεί καταλαβαίνεις και τα λοιπά προβλήματα... πχ η μπαταρία δν είναι κάποιο εμπορικό κομμάτι, μάλλον την φτιάχνουν οι ίδιοι χειροποίητη και τυλιγμένη σε αλουμινόχαρτο... και πουθενά δεν πουλάνε ανταλακτικό... και το καπάκι αν αναοιξει δεν κλεινει μηχανικά, είναι κολλητό.... τα κακά της φτήνιας

 

κατά τα άλλα είναι ΑΠΑΙΧΤΟ σε θέματα ταχύτητας και οθόνης

 

 

Άδωνης

Link to comment
Share on other sites

Κάμερα: Τη μέρα είναι πάρα πολύ καλή (επιλογή: 20 Mpixels). Φοβερή ποιότητα με πολύ ωραία χρώματα. Τη νύχτα απλά καλή. Σε σκοτάδι και πολύ χαμηλό φωτισμό το σύγκρινα με άλλα high-end smartphones και πιστεύω υστερεί. Η μπροστινή κάμερα (επιλογή: 8 Mpixels) είναι απρόσμενα καλή. Οι selfies του με έχουν εντυπωσιάσει.

 

Θήκες: Η θήκη τύπου Ζ το προστατεύει αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά. Είχε δώρο μια flip case, η οποία δεν το προστατευεί καθόλου. Παρήγγειλα σήμερα μια σιλικόνης από το aliexpress στα 4.50 ευρώ.

Μου ήρθε με την 3.0.1, με την οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, άρα δεν έχω σκοπό να την αλλάξω. Το φλας πίσω έχει ένα κίτρινο και ένα πορτοκαλί (άρα δεν έχω το beta version, σύμφωνα με τα προηγούμενα posts). Όσον αφορά τα πολλά ροβλήματα που έχω ακουσει, το μόνο που έχω δει είναι τα 3 screenshots την πρώτη μέρα. Ούτε restart, όυτε ζέσταμα ούτε τίποτα προς το παρόν. Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός, θα δείξει στον ένα μήνα, όταν θα κάνω ξανά ένα review. Πάντως μην το ματιάσω, μέχρι στιγμής είναι απρόσμενα καλο!

 

Με γειά. Δοκίμασε χωρίς φλάς και ίσως πειράζοντας το exposure όταν με τυπικό οικιακό εσωτερικό φωτισμό. Τά πίσω λέντ δεν είναι δυνατά ρυθμισμένα όπως σε torch mode καi γίνονται σκιές στο φόντο.

Η 3.01 καλή ήταν και σε εμένα, δέν έκανε reboot, αλλά ή 3.05 κόβει τά screenshots εντελώς καί δίνει notifications στα τρία κουμπιά αφής (αναβοσβήνουν κυκλικά). Το ίδιο κάνουν καί όταν φορτίζει. Σαν να μου φάνηκε λίγο πιό ενεργοβόρα η 3.05 όμως.

Συμφωνώ καί γιά τίς παρατηρήσεις σχετικά μέ τίς θήκες. Έχει την σιλικόνης μόνο στο To2C.com όσον αφορά αυτόνομα μαγαζιά με paypal προς το παρών. Εννοώ αυτή:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξεκόλλησε και σε εμένα το γυαλί πίσω. ευτυχώς δεν έσπασε απλά ξεκόλλησε. νομίζω ότι φούσκωσε ελαφρά η μπαταρία. δουλεύει προς το παρών, μέχρι το 20-30% και μετά κλείνει το τηλέφωνο και θέλει φόρτιση.

 

να αναφέρω ότι το φόρτιζα με απλο φορτιστη οχι με αυτόν που είχε μέσα το τηλέφωνο.

 

επίσης παρατήρησα ότι υπάρχουν κάποια σημεία όπου λογικά θα έπρεπε να υπάρχει βίδα (αλλά υπάρχει κενή τρύπα)!!! γύρω γύρω θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφία να σας το δείξω.

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

και εκεί καταλαβαίνεις και τα λοιπά προβλήματα... πχ η μπαταρία δν είναι κάποιο εμπορικό κομμάτι, μάλλον την φτιάχνουν οι ίδιοι χειροποίητη και τυλιγμένη σε αλουμινόχαρτο... και πουθενά δεν πουλάνε ανταλακτικό... και το καπάκι αν αναοιξει δεν κλεινει μηχανικά, είναι κολλητό.... τα κακά της φτήνιας

 

Μπορεί μία αιτία νά είναι καί ό φορτιστής. Άν τυχόν κομπλάρει καί χάσει τόν έλεγχο. Εχθρός τής Li-ion είναι ή υπερφόρτιση-υπερθέρμανση. Καλύτερο είναι νά φορτίζεται όταν όχι κάτω από 40% καί νά διακόπτεται από τό χρήστη στό 90%. Δέν θέλουν φούλ κύκλο, μόνο μία φορά τό μήνα γιά καλιμπράρισμα. Δέν έχουν φαινόμενο μνήμης οι Li-ion. Όταν κοντά στό μηδέν αποτελούν σχεδόν βραχυκύκλωμα σέ σχέση μέ παλιότερες χημείες καί τραβάνε πολύ ρεύμα απότομα. Άν εκεί δέν κάνει σωστό περιορισμό ρεύματος κορυφής ο φορτιστής μπορεί νά αρπάξουν βαθμούς Κελσίου.

Edited by Instek
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα και το gps του τηλεφώνου. Έκανα μια διαδρομή απο κέντρο ως τα μεσόγεια για δουλειά και το εβαλα να δω πως πάει. Έπιασε δορυφόρους σε δευτερόλεπτα, και πανω που πήγα να χαρώ, μετά απο μερικά λεπτά, μια με εβγαζε στον παράδρομο της Μεσογείων, μια έχανε τους δορυφόρους, την άλλη με έδειχνε ότι ήμουν πάνω στα βουνα κλπ..κλπ... Γενικότερα δεν ειναι εμπιστοσύνης. Φανταστείτε να βιάζεστε και να σας κάνει τέτοια κόλπα. Πρόγραμμα εχω το ginius το οποίο σε άλλες συσκευές δούλευε άψογα.

Είμαι ακομα με την 3,01. Εσεις? gps εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεο μελος του φορουμ .....

 

Εχο παραγγηλει το υμι ζερο και βρισκεται στον δρομο ...

διαβαζω διαφορα προβληματα για το συγκεκριμενο κινητο και μπενω σε διλημα .. :worry:

προσωπικα πιστεβω οτι το μαγαλητερο προβλημα ειναι οτι φουσκωνει η μπαταρια..

 

Σε περιπτωση που φουσκωσει η μπαταρια τι μπορω να κανω ??

Μορω να το στηλω πισω για αντικατασταση η επισκευη ??

Το πηρα απο geekbuying

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ειμαι νεο μελος του φορουμ .....

 

Εχο παραγγηλει το υμι ζερο και βρισκεται στον δρομο ...

διαβαζω διαφορα προβληματα για το συγκεκριμενο κινητο και μπενω σε διλημα .. :worry:

προσωπικα πιστεβω οτι το μαγαλητερο προβλημα ειναι οτι φουσκωνει η μπαταρια..

 

Σε περιπτωση που φουσκωσει η μπαταρια τι μπορω να κανω ??

Μορω να το στηλω πισω για αντικατασταση η επισκευη ??

Το πηρα απο geekbuying

 

Ευχαριστω...

 

Ναι... μπορείς να το στείλεις πίσω αλλά με ότι συνέπειες θα έχει αυτό χρονικά για σένα που θα μείνεις χωρίς συσκευή για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα και το gps του τηλεφώνου. Έκανα μια διαδρομή απο κέντρο ως τα μεσόγεια για δουλειά και το εβαλα να δω πως πάει. Έπιασε δορυφόρους σε δευτερόλεπτα, και πανω που πήγα να χαρώ, μετά απο μερικά λεπτά, μια με εβγαζε στον παράδρομο της Μεσογείων, μια έχανε τους δορυφόρους, την άλλη με έδειχνε ότι ήμουν πάνω στα βουνα κλπ..κλπ... Γενικότερα δεν ειναι εμπιστοσύνης. Φανταστείτε να βιάζεστε και να σας κάνει τέτοια κόλπα. Πρόγραμμα εχω το ginius το οποίο σε άλλες συσκευές δούλευε άψογα.

Είμαι ακομα με την 3,01. Εσεις? gps εντυπώσεις?

 

Αγορά :24/12/2014 from To2C.com

Αποστολή :27/12/2014 και παραλαβη μολις σημερα

Hardware version :3,0,1

Προβλήματα :δεν εχω βρει ακομη κατι.....

 

Μολις σημερα παρελαβα, συμφωνω απολυτα περι ομορφιας-οθονης-χρωματων και εξωτερικης εμφανισης που ειναι ΤΟΠ για να μην λεμε συνεχεια τα ιδια!:)

Ηρθε με 3,0,1 και αφου εβαλα προσεκτικα μια σιμ και μια 32g το ανοιξα και ολα καλα εκτος απο πολλα σπασιματα του stock launcher.

Hμουν ετοιμος με την sd οποτε κατεβαζω-εγκαθιστω mobile uncle tools και του βαζω TWRP recovery και αμεσως παιρνω ενα backup το IMEI & Rom :cool: για παν ενδεχομενο και φλασσαρω την 3,0,3 με 2 απανωτες επαναφορες τηλεφωνου.....

Ολα δουλευουν καλυτερα για αρχη και ειμαι ευχαριστημενος προς το παρων!

 

Τωρα το Gps ειναι για πεταμα στα σιγουρα (κατηγοριας Jiayu G4 και παλιων UMI) και απορω πως μερικοι λενε οτι ειναι ο.κ αφου στο Gps test δεν κλειδωνει παραπανω απο 4-5 δορυφορους (βλεπει καμια 10αρια) και απο αυτους το SNR δεν ειναι σε κανεναν πανω απο 30......:(

Οποτε μην περιμενετε ακριβη πλοηγηση και ειδικα σε κατοικημενες περιοχες με μεγαλα κτηρια κλπ με οποιο προγραμμα και να βαλετε!

 

Υπολοιπα συμπερασματα μολις το στησω για τα καλα και περασουν καμια 3-4 μερες.

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι απαραδεκτη κινεζικη σαχλαμαρα πηγα και αγορασα!!Αλλα καλα να τα παθω αφου βιαστηκα να το αγορασω χωρις να περιμενω τις εντυπωσεις απο τα παιδια του forum.Το κινητο παντως δεν εχει ερθει ακομα,το αγορασα 2/1/15 απο vickmall.Εαν αρνηθω την παραλαβη τι θα γινει??Θα το στειλουν πισω??Και πως θα παρω τα λεφτα μου πισω???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...