Jump to content

Σας χρωστούν χρήματα και δεν σας τα δίνουν;


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι κάνετε για να τα πάρετε πίσω; Μήπως θέλετε μόνο εκδίκηση αφού μετά από πολλές προσπάθειες δεν καταφέρατε τίποτε; Παρ' όλα αυτά τι κάνετε;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 262
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Leolipop (11 Οκτ. 2004 , 23:14)

 

Δεν μπαινω στον κοπο να γινει κατι τετοιο,δεν δανειζω ποτε και σε κανενα.

 

και αν ειναι μεγαλη αναγκη ? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...ειμαστε στην ιδια φαση αδερφε...

Με χρωσταει 200ε εδω κ κατι μηνες κ δε το σηκωνει πλεον το κινητο του...

Θα τον βρω τον ποyστη,δε θα τον βρω.....

Θα "φαει" καλα αμα δε τα εχει πανω του....

Link to comment
Share on other sites

Εχω "καει" 2 φορες απο δανεισμο σε φιλους που εχω παρει ορκο να μην ξαναδανεισω σε κανεναν χρηματα.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (11 Οκτ. 2004 , 23:53)

 

και αν ειναι μεγαλη αναγκη ? :worry:

 

 

Εξαρταται την αναγκη και το ατομο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή δανείζω σε δικούς μου ανθρώπους (η τράπεζα μέσα στο σπίτι σας) είναι δύσκολο να τα ζητήσω πίσω. Αν δεν μου τα δώσουν μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα αναγκαστικά τα ξεχνάω :( ....

Σε φίλους και γνωστούς αποφεύγω να δανείζω :whistle: και βρίσκω πάντα κάποια καλή και λογική δικαιολογία του τύπου "ας τα κι εγώ χάλια είμαι οικονομικά, μου έχουν φύγει πολλά λεφτά για να φτιάξω το αυτοκίνητο κλπ".

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να κάνετε ότι και οι τράπεζες. Υπογραφή χαρτιού με δύο μάρτυρες κι αν δεν πληρωθούν στο χρόνο που ζητάτε να προβείτε σε κατασχέσεις αναλόγου αντιτίμου.

 

"Απλά και νοικοκυρεμενα" (που λεει και η διαφήμιση της Alpha Bank.

 

Γιατι όχι κι εσεις.??

Link to comment
Share on other sites

Guest stelios nikaia

Το να του κάνεις ζημιά στο αυτοκίνητο δε νομίζω ότι θα σε κάνει ποιό πλούσιο απ΄ότι είσαι. Εγώ θα το έλεγα σε όλους τους κοινούς μας γνωστούς. Εκτός ότι θα γινόταν "ρόμπα" , θα γλιτώνανε μελλοντικά θύματα από τα δανεικά και αγύριστα του "κυρίου"...

 

 

Και που ξέρεις, μπορεί και να τα γύριζε μετά από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Σε φίλους δανείζω μικρά ποσά ( ως 5 ευρώ ) αλλά πάντα τα παίρνω πίσω ( ή μετρητά ή να με κεράσουν κάτι όταν βγαίνουμε έξω ) . Τώρα σε 2-3 κολητούς αν χρειαστεί θα δανείσω όσα χρειάζονται εκείνη την στιγμή αλλά την επόμενη-μεθεπόμενη μέρα τα έχω πίσω. Αν πάμε κάπου, παραγγείλουμε αναψυκτικά, φαγητό κ.λ.π. και τύχει να έχω εγώ όσα λεφτά κάνουν στο σύνολο αυτά που πήραμε τα πληρώνω όλα εγώ και μετά πριν φύγουμε από εκεί που καθόμαστε υπολογίζουμε με βάση την απόδειξη πόσα χρήματα είναι να μου δώσει ο καθένας. Χρήματα τους δανείζω όταν είμαστε έξω και δεν τους φτάνουν αυτά που έχουν. Αντίστοιχα βέβαια δανείζουν και σε εμένα όποτε χρειάζομαι. Για συγγενείς: όταν μου ζήταγαν οι γονείς μου π.χ. 100 ευρώ τα έδινα και μετά από κάποιες μέρες μου τα έδιναν. Κάποια φορά όμως έδωσα 225 ευρώ. Μου έδωσαν μετά από 4-5 μήνες τα 100 και ακόμα περιμένω τα υπόλοιπα 125... Δύο χρόνια τραβάει αυτή η ιστορία. Από τότε τους έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν πρόκειται να τους ξαναδώσω λεφτά ποτέ. Και μέχρι σήμερα το τηρώ αυτό ( όποτε έχω λεφτά :p ). Τώρα αν είναι π.χ. κάποιες φορές που είμαι έξω και λέει ο πατέρας μου να του πάρω κάποια εφημερίδα την παίρνω γιατί το ποσό είναι αστείο ( 1-1,5 ευρώ το πολύ ) και δεν με νοιάζει τόσο αν δεν μου τα δώσει.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (11 Οκτ. 2004 , 23:53)

 

και αν ειναι μεγαλη αναγκη ? :worry:

 

 

Να πάει να πάρει καταναλωτικό. :mad:

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχει τύχει να δώσω χρήματα σε φίλη...ξέρω ότι δεν πρόκειται να πάρω χρήματα πίσω και το είπα και η ίδια ότι δεν θέλω να μου τα επιστρέψει ( τους φίλους μου τους εμπιστεύομαι πλήρως και δεν θα ήθελα να τον βάλω στο αγχος να επιστρέψει και αυτά που θα του δώσω εγώ )

 

τώρα όταν δίνουμε σε αγνωστους - γνωστούς ε εκει σχεδόν κατά 99,9% χρήματα δεν βλέπεις :whistle: και για να τα πάρεις ίσως αν του το πεις και έχει φιλότιμο ΊΣΩΣ ...( ίσως λέμε...) να στα δώσει :!:

 

η λύση εξαρχής ειναι "συμβολαιο" :whistle: για να εισαι καταχυρωμένος και για να τον κυνηγουν οι δικαστες μετά :happy:

Link to comment
Share on other sites

Guest stelios nikaia
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jane_butterfly (12 Οκτ. 2004 , 16:40)

 

η λύση εξαρχής ειναι "συμβολαιο" :whistle: για να εισαι καταχυρωμένος και για να τον κυνηγουν οι δικαστες μετά :happy:

 

 

 

Αν κάποιος έρθει σ΄εσένα για δανεικά, θα έρθει γιατί δεν θέλει να κάνει συμβόλαιο.

 

Αν ήθελε κάτι τέτοιο θα πήγαινε σε τράπεζα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος konv (12 Οκτ. 2004 , 15:57)

 

Ξέρει κανείς κάποιο ισχυρο διαβρωτιικό για το αυτοκινητό του;;;

 

 

Προφανώς πλακίτσα κάνεις. Δεν ξέρεις ότι αν μία στο εκατομύριο σε πιάσουν στα πράσα , και τα λεφτά σου θα χάσεις και θα μαυρίσεις και το ποινικό σου μητρώο και θα πληρώσεις και από την τσέπη σου τις ζημιές?

 

Και στο φινάλε , ας ΜΗΝ δάνειζες. :!:

 

Τι πρακτική είναι αυτή? Για κόψτε να βλέπετε άλλες ταινίες με μαφία. :p

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stelios nikaia (12 Οκτ. 2004 , 16:46)

 

Αν κάποιος έρθει σ΄εσένα για δανεικά, θα έρθει γιατί δεν θέλει να κάνει συμβόλαιο.

 

Αν ήθελε κάτι τέτοιο θα πήγαινε σε τράπεζα...

 

 

μα αν πεις να υπογράψει κάτι και αρνηθεί...πάει να πει πως δεν έχει σκοπό να σου επιστρέψει χρήματα :whistle:

 

δεν είπαμε να βάλεις και τόκο :D :p

Link to comment
Share on other sites

Ego otan mou zitane oi filoi tous dino mikroposa 1-3 E kai den tous ta zitao piso giati tis perissoteres fores tous zitao kai ego mesa stin evdomada i tin epomeni evdomada kai den iparxei provlima...

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

prosopika de maresei oute na daneizomai oute na daneizo..gia to 2o eidika exo asxhmh empeiria ka8os apo perysi mou xrostane 350 eyro kai oses fores ekana kouventa gia to pote 8a mou epistrafoun,to 8ema....allaze!!
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω το εξης ελλατωμα... Δανειζω στους περισσοτερους που μου ζηταν χρηματα (εως 5€) αλλα μετα απο 3ς μερες τα ξεχναω... Αυτοι ''δεν τα θυμουντε'' οποτε γινοντε δανεικα και αγυριστα... Αλλα δε με πειραζει και πολυ! Στο κατω κατω φιλοι ειναι... Αλλα οταν ειναι να δανειζεις 200+ και δεν σ'τα επιστρεφει, ε ειναι για μπατσες...
Link to comment
Share on other sites

καλα σε εμενα ειχε τυχει ενα γαματο.εκανα παρεα με ενα παιδι πολυ καλη(!!!!) αλλα ηταν σουπια.του στυλ ρε παιδια δεν εχω ψηλα βαλτε ταξι κ τα βρησκουμε, πηγαιναμε για ψωνια στις διακοπες διναμε λογαριασμο 90Ε και αντι για 30Ε (ειμασταν τρεις) εδινε 15 για παραδειγμα και το κλασικο οταν ερχεσαι σπιτι φερε ενα πακετο τσιγαρα και οταν πηγαινα ******α.

αλλα το καλυτερο στα γεννεθλια του ελατε παιδια να σας βγαλω σε κλαμπ και μολις πηγαμε ουτε την εισοδο δεν πληρωσε και εχει 100Ε (ειμασταν σπιτι και ο πατερας του του εδωσε τα λεφτα και λεει κερασε που εχεις γεννεθλια).

 

ε τοτε του τι φεραμε..........

 

κλεισαμε τραπεζι στο διογενη περσι που ηταν βισση,Ηι5 και λοιπα με το ονομα του και οταν ηταν να πληρωσουμε μια στιγμη παμε τουαλετα και τον πουλογλου που λεμε.....

 

τσαο τσαο

Βlog για τον κινηματογράφο με κριτικες, νέα και τρέιλερ. Με καθημερινή ανανεωση

We set the movies in the corner....

Link to comment
Share on other sites

Σε φίλους κλπ χαρίζω 5-10 ευρώ αν τα χρειαστούν και φυσικά τα έχω...δεν χαλάμε τις καρδιές μας για τέτοια μικροποσά. Αλλά μεγάλα ποσά δεν δανείζω...μόνο δανείζομαι από τα αδέρφια μου :Ρ...

 

 

Αλλά εν καιρό τα ξεπληρώνω (μέσα σε 1-2 χρόνια ^^).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα οταν προκειται να δανεισω χρηματα,απλως τα δινω!Μαλιστα το ξεχναω,προσπαθωντας κυριως να ανακαλυψω κατι παραπανω για καποιον φιλο μου.Εαν δεν μου τα επιστρεψει,χαλαλι του,εκεινος θα χασει/εχασε!Εξ'αλλου εγω,ηθικα τουλαχιστον,ειμαι κερδισμενος.Θυμαμαι μαλιστα μια περιοδο πυ ο κολλητος μου νταραβεριζοταν με μια υψηλων οικονομικων προδιαγραφων κοπελα.Ε,του πληρωνα τα κερατιατικα του!Προτου φυγει για Ρωσσια,για σπουδες,μου επεστρεψε ολο το ποσο.Ο ανθρωπος ειναι αξιος σεβασμου.Παντως να ξερετε οτι τα λεφτα μεν ειναι αναγκη αλλα δεν ειναι και το παν!Ποτε να μην χαλασετε μια φιλια για οποιοδηποτε ποσο!Να κρατατε απλως το μετωπο σας καθαρο...μια πραξη ανεκτημιτης αξιας! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...