Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω μπορειτε να δειτε την διαφορα σε ταχυτητα σε σχεση με το Μ8

σε ανοιγμα εφαρμογων (ελαχιστη διαφορα υπερ M8 και σε λιγοτερες φορες το note )

 

σε browser (στο 60% τουλαχιστον πιο γρηγορο το νοτε)

 

Για μενα αναμενωμενα αποτελεσματα για ενα (Γεματο ) τηλ οπως το νοτε με ολα τα καλουδια του....σε σχεση με ενα (αδειο) M8.

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατι που δε βλεπω κανενα να γραφει για το κινητο.

Βαλτε το διπλα διπλα με οποιοδηποτε συγχρονο κινητο με lcd οθονη. Δειτε το λευκο στις 2 περιπτωσεις. Το νοτε εχει το χρωμα των... ουρων.

Αν προβαλλετε το επιχειρημα της super amoled, σας προτεινω να βαλετε διπλα διπλα ενα Galaxy S5 και το Note 4. Παλι χαλι στην αποδοση του λευκου συγκριτικα.

Δυστυχως, παιδια, η οθονη του νοτε εχει μια υπερυψηλη αναλυση (η οποια ελαχιστα ξεχωριζει απο μια ποιοτικη full hd), αλλα η αποδοση του λευκου (που για μενα ειναι πολυ σημαντικη) ειναι για τα πανηγυρια. Ολα αυτα σε 5-6 note 4 που ειχα τη δυνατοτητα να δω, φυσικα, οχι σε μια μονο συσκευη.

Ποσο δυσκολο ειναι για τη σαμμυ να βαλει ενα white balance setting?

 

Παντως σε review του displaymate απ οτι ειδα, το 4 εχει το πιο "σωστο" ασπρο, σε θερμοκρασια τουλαχιστον, απο οποιοδηποτε κινητο. 6,562 K (6.5 Κ ειναι το ιδανικο) αλλα σε Photo ή Basic mode. Οχι σε adaptive.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος και εγώ του νότ 4,προερχόμενος από το επίσης καλό νότ 3 το κινητό παιδιά απλά δεν παίζεται δεν λέω καλό και το 3 αλλά το 4 είναι από άλλο πλανήτη για την σύγκριση που βλέπω με το htc καμιά σχέσει τα δύο τους κλάσης ανώτερο το νοτ 4 σε όλους τους τομής εκτός του ηχείου εκεί παίζει μόνο του το htc,το HTC ανήκει σε αλλη κατηγορία και πρέπει να συγκριθεί με κινητά της κατηγορίας του το κακό είναι ότι το νοτ είναι μια κατηγορία μόνο του και παίζει μόνο του δεν υπάρχει αντίπαλος απλά.

http://www.phonearena.com/phones/benchmarks

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το F εχει παραπανω gestures απο το C?

 

και γω ακόμη δεν έχω καταλάβει τι έχει το ένα και τι ΔΕΝ έχει το άλλο...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει πλάκα με την διαχείριση μπαταρίας που κάνει το 4

Επιστρέφω το βράδυ σπίτι με υπόλοιπο μπαταρίας +-30%, αν είναι δυνατόν :)

Εχω ανοιχτά τα πάντα ΟΛΑ και κλήσεις πάνω από μια ώρα + BT...Gear2 - Edge

Snapdragon

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Παντως σε review του displaymate απ οτι ειδα, το 4 εχει το πιο "σωστο" ασπρο, σε θερμοκρασια τουλαχιστον, απο οποιοδηποτε κινητο. 6,562 K (6.5 Κ ειναι το ιδανικο) αλλα σε Photo ή Basic mode. Οχι σε adaptive.

 

 

Και μπράβο στη sammy που παρέχει τη σωστή "κινηματογραφική -φωτογραφική" θερμοκρασία του λευκού και με πλήρη κάλυψη του RGB χρωματοχώρου στη ρύθμιση οθόνης "βασικό".

Link to comment
Share on other sites

Και μπράβο στη sammy που παρέχει τη σωστή "κινηματογραφική" θερμοκρασία του λευκού και με πλήρη κάλυψη του RGB χρωματοχώρου στη ρύθμιση οθόνης "βασικό".

 

... και ευτυχώς γιατί αν είχε το ψυχρό λευκό π.χ. Μ8 θα μας έβγαιναν τα μάτια με QHD οθόνη και 5.7''

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

... και ευτυχώς γιατί αν είχε το ψυχρό λευκό π.χ. Μ8 θα μας έβγαιναν τα μάτια με QHD οθόνη και 5.7''

 

Ακριβως. Το ψυχρο λευκο μπορει φαινομενικα να μοιαζει καλυτερο, αλλα το σωστοτερο ειναι οτιδηποτε κοντα στο 6500.

Απο την αλλη τα χρωματα στο basic mode της οθονης ειναι απο αλλο πλανητη. Οποιος λεει οτι oi IPS ειναι πιο αληθοφανεις και οι AMOLED ψευτικες, στο basic mode θα παθει σοκ και θα αναθεωρησει.

Οσον αφορα την καταναλωση στο snapdragon μοντελο θα δυμφωνησω οτι ειναι εξαιρετικη. Χτες ολη μερα το παλευα, ειχα και ενα 2ωρο σεμιναριο οπου "εσκισα" το πενακι και το βραδυ στις 7:15 που μπηκα σπιτι ειχε 35% μπαταρια.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Το ψυχρο λευκο μπορει φαινομενικα να μοιαζει καλυτερο, αλλα το σωστοτερο ειναι οτιδηποτε κοντα στο 6500.

 

Απο την αλλη τα χρωματα στο basic mode της οθονης ειναι απο αλλο πλανητη. Οποιος λεει οτι oi IPS ειναι πιο αληθοφανεις και οι AMOLED ψευτικες, στο basic mode θα παθει σοκ και θα αναθεωρησει.

 

Οσον αφορα την καταναλωση στο snapdragon μοντελο θα δυμφωνησω οτι ειναι εξαιρετικη. Χτες ολη μερα το παλευα, ειχα και ενα 2ωρο σεμιναριο οπου "εσκισα" το πενακι και το βραδυ στις 7:15 που μπηκα σπιτι ειχε 35% μπαταρια.

 

 

Έτσι είναι. Το αποτέλεσμα σε αυτό το mode μου θυμίζει, τηρουμένων των αναλογιών, το καλιμπραρισμένο μου Dell u2410

Link to comment
Share on other sites

Kαι μην ξεχναμε το καθαρα υποκειμενικο της υποθεσης,δηλαδη το πως βλεπει το λευκο το ματι του καθενος απο εμας.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Kαι μην ξεχναμε το καθαρα υποκειμενικο της υποθεσης,δηλαδη το πως βλεπει το λευκο το ματι του καθενος απο εμας.:)

 

Υποθετω οτι αν το ματι σαν οργανο δεν εχει καποια δυσλειτουργια, ολοι βλεπουμε το ιδιο λευκο! Ή μηπως οχι;;; :shifty:

Το αν αλλοι προτιμουν το ψυχρο ειναι αλλο θεμα και καθε αποψη ειναι σεβαστη.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι αν το ματι σαν οργανο δεν εχει καποια δυσλειτουργια, ολοι βλεπουμε το ιδιο λευκο! Ή μηπως οχι;;; :shifty:

Το αν αλλοι προτιμουν το ψυχρο ειναι αλλο θεμα και καθε αποψη ειναι σεβαστη.

Ναι βρε αυτο λεω,παραδειγμα,σε huawei,δειχνω την foto,με αρκετο λευκο σε ψυχρο και θερμο set σε 2 διαφορετικα ατομα,στον ενα αρεσε το ψυχρο,στον αλλον το θερμο.Αυτο ειναι το υποκειμενικο της υποθεσης.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα καθε αποψη σεβαστη.. αλλα το να διαβαζεις κατι ισοπεδωτικο του στυλ "ειναι για τα πανηγυρια" ε ειναι καπως.. ποσο μαλλον οταν τελικα μονο αντικειμενικο δεν ειναι αυτο συμφωνα με μετρησεις απο σοβαρα sites..Anyway..

 

Ερωτηση.. εχει προσπαθησει καποιος να βαλει exchange account (εταιρικο προφανως) και να του δουλεψει? Με λιγο ψαξιμο στο νετ ειδα οτι υπαρχουν κατα καιρους διαφορα προβληματακια. Εμενα για παραδειγμα ναι μεν "δεχεται" τα credentials αλλα οταν παει να κανει loading τα mails..ε μενει εκει ακριβως..στο loading :lol:

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλά τα λέμε αλλά το λευκο στο νοτε αποδίδεται χάλια. Πάρτε ένα s5 που είναι ίδιας τεχνολογίας και κάνετε τις συγκρίσεις. Από εκεί και πέρα επιβάλλεται να υπάρχει ρυθμιστικο για να το προσαρμόζει ο καθένας σε αυτό που του αρέσει. Έτσι γίνεται σε όλα τα σοβαρά panels. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Για τις μετρήσεις από τα σοβαρά sites απλά γελάω. Αν θέλετε ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα επί του θέματος, αλλά εδώ είμαστε εκτός ούτως ή άλλως...

@Rospy

Οχι φίλε ευτυχώς ούτε οφθαλμιατρο χρειάζομαι στην παρούσα φάση, ούτε έχω σαν γνώμονα μια μόνο συσκευή.

Δε συνεχίζω γιατί ούτε χρόνο έχω να γράφω, ούτε εσείς να με διαβάζετε...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ηθελα να γραψω εχθες στον v@gelis αλλα κρατηθηκα γιατι θα φαινοταν πολυ ειρωνικο αυτο που σκεφτηκα εκεινη την στιγμη ο λογος καπως μου καθησε η φραση το ''χρωμα ουρων'' η για τα ''πανηγυρια'' συγνωμη αλλα το N910C που εχω στην κατοχη μου εχει καταπληκτικο λευκο και ας εχει Super Amoled παιζει να ειναι ο μονος στο forum που εγραψε τετοιο σχολιο.Δεν θελω να φανω κακος αλλα πρεπει να επισκεφτεις εναν οφθαλμιατρο η να αλλαξεις συσκευη σιγουρα εχει προβλημα η οθονη σου.Βλεπω κιολας οτι εχεις και 7000+ σχολια εισαι πολυ εμπειρο μελος καποιο λαθος εχει γινει.
Link to comment
Share on other sites

το μονο λαθος που εχει γινει ειναι οτι τελικα ολοι εγιναν ειδικοι και κρινουν τα παντα..!!!

Ο καθενας θεωρει καλυτερη συσκευη αυτη που αγοραζει για τον ιδιο και τις απαιτησεις του ιδιου... αλλοι καλυτερη συσκευη θεωρουν την πιο φτηνη και αλλοι την πιο ακριβη..αλλοι θελουν πολλες λειτουργιες και αλλοι ψαχνουν να ανοιγει μια εφαρμογη πριν καλα καλα ανοιγοκλεισουν τα ματια τους...και παει λεγοντας...

απλα οταν μεσα σε ενα φορουμ ο καθενας σχολιαζει με χαρακτηρισμους του "ποδαριου" υπαβαθμιζει το ιδιο το φορουμ (και ιδιως χωρις να επεμβαινει κανενας mod) και ουτε καν υπαρχει θεμα εαν εχεις 1 post ή 10.000 ολοι θεωρω εχουν τα ιδια δικαιώματα και για ολους ισχυουν οι ιδιοι κανονες...

Για να κλεινω, η γνωμη του καθενος ειναι σεβαστή το θεμα ειναι πως θα την πει...με τροπους ή για τα πανηγυρια οπως λεει και ο φιλος μας.

Edited by xiou
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλά τα λέμε αλλά το λευκο στο νοτε αποδίδεται χάλια. Πάρτε ένα s5 που είναι ίδιας τεχνολογίας και κάνετε τις συγκρίσεις. Από εκεί και πέρα επιβάλλεται να υπάρχει ρυθμιστικο για να το προσαρμόζει ο καθένας σε αυτό που του αρέσει. Έτσι γίνεται σε όλα τα σοβαρά panels. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Για τις μετρήσεις από τα σοβαρά sites απλά γελάω. Αν θέλετε ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα επί του θέματος, αλλά εδώ είμαστε εκτός ούτως ή άλλως...

@Rospy

Οχι φίλε ευτυχώς ούτε οφθαλμιατρο χρειάζομαι στην παρούσα φάση, ούτε έχω σαν γνώμονα μια μόνο συσκευή.

Δε συνεχίζω γιατί ούτε χρόνο έχω να γράφω, ούτε εσείς να με διαβάζετε...

 

Επειδή δουλεύω παράλληλα πολλες συσκευές αδυνατώ να συμφωνησω μαζι σου. Δεν εχω δει καν το note 4 απο κοντά αλλα στο tab s vs tab pro(ιδιας αναλυσης, διαφορετικης τεχνολογιας panel), ξέπλυμα θα χαρακτήριζα την ips του tab pro.

 

Απ το S5 και μετα δεν εχω δει κανένα panel να πλησιάζει τις αψογες πλεον amoled.

Link to comment
Share on other sites

το μονο λαθος που εχει γινει ειναι οτι τελικα ολοι εγιναν ειδικοι και κρινουν τα παντα..!!!

Ο καθενας θεωρει καλυτερη συσκευη αυτη που αγοραζει για τον ιδιο και τις απαιτησεις του ιδιου... αλλοι καλυτερη συσκευη θεωρουν την πιο φτηνη και αλλοι την πιο ακριβη..αλλοι θελουν πολλες λειτουργιες και αλλοι ψαχνουν να ανοιγει μια εφαρμογη πριν καλα καλα ανοιγοκλεισουν τα ματια τους...και παει λεγοντας...

απλα οταν μεσα σε ενα φορουμ ο καθενας σχολιαζει με χαρακτηρισμους του "ποδαριου" υπαβαθμιζει το ιδιο το φορουμ (και ιδιως χωρις να επεμβαινει κανενας mod) και ουτε καν υπαρχει θεμα εαν εχεις 1 post ή 10.000 ολοι θεωρω εχουν τα ιδια δικαωματα και για ολους ισχυουν οι ιδιοι κανονες...

Για να κλεινω, η γνωμη του καθενος ειναι σεβαστή το θεμα ειναι πως θα την πει...με τροπους ή για τα πανηγυρια οπως λεει και ο φιλος μας.

 

couldn' t agree more..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο καθένας να έχει την υποκειμενική του άποψη αλλά σίγουρα το Note 4 δεν το λες για τα ... πανηγύρια :rolleyes:.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, εγινε αναφορα σε ενα πολυ συγκεκριμενο πραγμα (αποδοση λευκου της οθονης) κι η κουβεντα επεκταθηκε σε:

- χρωματα οθονης γενικα

- ταχυτητα συσκευης

- αξια κινητου

- τροπος εκφρασης σε δημοσια φορα κλπ κλπ

Πως η αναφορα σε κατι πολυ συγκεκριμενο γενικευτηκε επι παντος επιστητου που αφορα τη συσκευη και φτασαμε να αναφερομαστε στον τροπο εκφρασης σε ενα φορουμ τεχνολογιας στηλιτευοντας το χιουμοριστικο υφος λες κι ειμαστε σε αιθουσα δικαστηριου (ομιλωντας για moderators, δεσμοφυλακες κι αστυνομους), αδυνατω να το αντιληφθω.

Over and out...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Περιττο να πω πως τα 2 τελευταια (που ειναι πολυ φθηνοτερα) κανουν πλακα σε ταχυτητα στο νοτε (ανοιγμα εφαρμογων, scrolling στο internet, εγκατασταση εφαρμογων και δε συμμαζευεται). Αμα βαλεις και την κατουρο QHD η σαμμυ εγκληματισε. Αυτα για να λεμε και πραγματα που δε γραφονται γιατι μονο διθυραμβοι δεν ωφελησαν κανενα...

 

Φίλε v@gelis εσύ ανοιξες το θέμα ταχυτητας και με την φράση που χρησιμοποιησες ουτε λιγο ούτε πολύ το είπες αργό, αν και ολες οι κριτικές μιλάνε για ένα πολύ γρηγορο κινητο.

Οσον αφορα το θέμα λευκού εγω απλά θα πω γουστα είναι αυτά και περί ορέξεως ουδείς λόγος.

Εμενα πάντως μια χαρά μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε v@gelis εσύ ανοιξες το θέμα ταχυτητας και με την φράση που χρησιμοποιησες ουτε λιγο ούτε πολύ το είπες αργό, αν και ολες οι κριτικές μιλάνε για ένα πολύ γρηγορο κινητο.

Οσον αφορα το θέμα λευκού εγω απλά θα πω γουστα είναι αυτά και περί ορέξεως ουδείς λόγος.

Εμενα πάντως μια χαρά μου φαίνεται.

 

Ούτε λίγο ούτε πολύ το είπα αργό. Είπα ότι είναι πιο αργό από τα κατά πολύ φθηνότερα mate 7, Meizu MX4 που έχω παράλληλα. Καμία παρερμηνεια κι εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Κινητα ειναι...μην σας πιανει τρελα!!!

 

Ούτε λίγο ούτε πολύ το είπα αργό. Είπα ότι είναι πιο αργό από τα κατά πολύ φθηνότερα mate 7, Meizu MX4 που έχω παράλληλα. Καμία παρερμηνεια κι εδώ...

 

Καλησπερα φιλε, στην 87 σελιδα σε ειχα ρωτησει καποια πραγματα αναμεσα στο Note 4 και Mate 7...αν δε σου κανει κοπο μπορεις να τα κοιταξεις και να γραψεις τη γνωμη σου γιατι ψαχνομαι για αγορα και ακομα δεν εχω καταληξει καπου.

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα...

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Ούτε λίγο ούτε πολύ το είπα αργό. Είπα ότι είναι πιο αργό από τα κατά πολύ φθηνότερα mate 7, Meizu MX4 που έχω παράλληλα. Καμία παρερμηνεια κι εδώ...

Νομίζω ότι χάνουμε το νόημα αν συγκρίνουμε δύο προϊόντα μόνο στην ταχύτητα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...