Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν σου είναι εύκολο πες μας τα επίπεδα όταν θα κατέβει η μπαταρία γύρω στο 13-15%

+1

 

Ας είναι και από 0 εώς 15%, με screen shot (battery use). Όπως και πρίν !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν το πάρω κάποια στιγμή προς το Πάσχα, θα είναι το exynos παρόλο που τότε το snapdragon στο skroutz θα είναι φθηνότερο απ ότι εδώ το octa.

 

Προς το παρών δεν το σκέφτομαι γιατί δεν έχω κλείσει δύο μήνες με το Μ8. Έτσι κι αλλιώς δεν έχει να μου προσφέρει κάτι τόσο απαραίτητο που να αξίζει να δώσω τόσα χρήματα συν το Μ8 μου.

Βέβαια αυτό με γνώμονα την λογική γιατί άμα θέλουμε να πείσουμε τον εαυτό μας για τα οφέλη της νέας αγοράς, βρίσκουμε ένα σωρό αιτίες :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, θα παίξουμε ανάμεσα σε SM-N910F (Snap) και SM-N910C (Exynos) από θέμα εκδόσεων, έτσι;

 

Αμα πας για Exynos παρε το SM-N910U

 

Εγω αυτο ψαχνω

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με ρωτατε πολλοι φιλοι,λοιπον να το γραψω και εδω,οταν ειναι να δωσετε ενα σεβαστο ποσο για την αγορα ενος τετοιου κντ και σε αυτην την τιμη,καλο θα ειναι να κοιτατε και την εγγυηση που θα εχετε σε περιπτωση αστοχιας,και στις καλυτερες οικογενειες συμβαινουν διαφορα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Με ρωτατε πολλοι φιλοι,λοιπον να το γραψω και εδω,οταν ειναι να δωσετε ενα σεβαστο ποσο για την αγορα ενος τετοιου κντ και σε αυτην την τιμη,καλο θα ειναι να κοιτατε και την εγγυηση που θα εχετε σε περιπτωση αστοχιας,και στις καλυτερες οικογενειες συμβαινουν διαφορα.:)

 

 

 

Για αυτό περιμένεις να φυγουν οι παιδικές ασθένειες. Αν η το android L δώσει 64bit λειτουργίες στο μοντέλο με τον exynos προσωπικά το θέμα εγγύηση δεν με απασχολεί

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό περιμένεις να φυγουν οι παιδικές ασθένειες. Αν η το android L δώσει 64bit λειτουργίες στο μοντέλο με τον exynos προσωπικά το θέμα εγγύηση δεν με απασχολεί

 

Eννοειται φιλε μου,οτι εαν εσυ δεν εχεις θεμα με την εγγυηση πολυ καλα θα κανεις και θα το παρεις.

Αλλα καποιοι αλλοι φιλοι εδω μεσα θα δωσουν ενα μηνιατικο σχεδον για την αγορα του.

Για αυτους παει η παρατηρηση μου,και αυτοι με ρωτησαν σχετικσ,οποτε σε αυτα τα παιδια δεν μπορεις να πεις παρτο με κλειστα ματια,ποτε δεν ξερεις,οσο καλη και να ειναι η συσκευη τι θα σου κατσει τελικα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται φιλε μου,οτι εαν εσυ δεν εχεις θεμα με την εγγυηση πολυ καλα θα κανεις και θα το παρεις.

Αλλα καποιοι αλλοι φιλοι εδω μεσα θα δωσουν ενα μηνιατικο σχεδον για την αγορα του.

Για αυτους παει η παρατηρηση μου,και αυτοι με ρωτησαν σχετικσ,οποτε σε αυτα τα παιδια δεν μπορεις να πεις παρτο με κλειστα ματια,ποτε δεν ξερεις,οσο καλη και να ειναι η συσκευη τι θα σου κατσει τελικα.:)

 

Συμφωνώ, το 3αρι το αλλαξα με doa αμεσως λογω ελατωματικης πλακετας (μαλλον)...αν δεν καλυπτε η αντιπροσωπια ακομη θα τρεχα να βγαλω ακρη. Κι εγω θα προτιμησω την ευρωπαικη εκδοση... ειναι πολλα τα λεφτα για μενα να το ρισκαρω, οσο και να προτιμω κι εγω αυτο με τον exynos. Μας εχει πρηξει αυτη η Σαμυ με τα ιδια και τα ιδια. Αντε και του χρονου αφου περασει αυτη η μεταβατικη χρονια μπας και αξιωθει να δωσει παντου exynos;)

Link to comment
Share on other sites

Άρα αγαπητοί φίλοι αποφεύγουμε και το ρουταρισμα πλέον γιατί αν γράψει ο knox πάει και εκεί η εγγύηση.

Σίγουρα είναι μια συσκευή καθόλου φθηνη οπότε ναι πρέπει να πάτε στα σίγουρα.

Εμένα πάντως μου αρέσει το ρίσκο και τα παρακάτω αποτέλεσματα.

 

Edit

Το υπόλοιπο ποσοστό που απομένει μέχρι να κλείσει η συσκευή μεταφράζεται με χρήση WiFi σε άλλες δύο ώρες περίπου.

Τώρα το παρακάτω ποσοστό είναι με χρήση WiFi εκτός από περίπου 1:30 ώρα που ήμουν στο αυτοκίνητο(συνοδηγός) και το σκαλιζα με 3g.

Όλα αυτά στο τελείωμα της δεύτερης πλήρης φόρτισης!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα αυτό που βλέπω από τα screen shots σου, είναι ότι το snapdragon έχει μέτρια αυτονομία ενώ το exynos μόλις πλησιάζει συσκευές με οθόνη FHD όπως το Ζ3.

Εσύ θα μας πείτε που έχεις και το Sony.

Οι QHD καταναλώνουν τελικά παρα πολύ. Η συνεχής αύξηση της ανάλυσης δεν μας αφήνει να κερδίσουμε τις βελτιώσεις των επεξεργαστών σε κατανάλωση.

 

Ή αυτονομία του είναι καλή αλλά δεν με τρελαίνει καθώς ήταν σχεδόν αποκλειστικά με χρήση wifi.

 

Όταν το κακόμοιρο το M8 δίνει αποτελέσματα όπως αυτό στο link και μάλιστα με πάρα πολύ 3g, θα περίμενα κάτι καλύτερο αλλά δυστυχώς το τρώει η ανάλυση της οθόνης. Το βέβαιο είναι ότι σε QHD δύσκολα θα υπάρξει κάτι καλύτερο εκτός και αν ο 810 κάνει θαύματα.

 

Screenshot_2014-10-17-13-52-33

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τις 8 ώρες σε μπαταρία με WiFi της έχει για πλάκα παιδιά...

Επίσης αυτό που έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία είναι το ότι όταν δεν το δουλεύεις αυτό κοκαλονει...

Και όλα αυτά εντελώς στοκαδουρα.

Ούτε καν nova δεν εγώ βάλει στο τηλέφωνο για να καταλάβετε.

 

Όταν λες κοκαλώνει εννοείς οτι δεν έχει καθόλου κατανάλωση; Αυτό συμβαίνει και με το Note 3. Κοιμάσαι και το πρωί δεν έχεις χάσει ούτε 1 τοις εκατό.

 

Καλό νέο οτι έχει καλή αυτονομία. Για τους hardcore λάτρεις της αυτονομίας ας περιμένουν καμια extended από Anker. :p

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα με τι φωτεινότητα ήσουν κατά την διάρκεια αυτής της επίδοσης? Κώστα το λινκ δεν μου το ανοίγει αλλά στο One δεν είδα πάνω από 5 ώρες σε κατάσταση στοκ πάντα και με φωτεινότητα μεταξύ 70% και αυτόματο 100% όταν κινουμουν σε εξωτερικό χώρο..
Link to comment
Share on other sites

Άρα αγαπητοί φίλοι αποφεύγουμε και το ρουταρισμα πλέον γιατί αν γράψει ο knox πάει και εκεί η εγγύηση.

Σίγουρα είναι μια συσκευή καθόλου φθηνη οπότε ναι πρέπει να πάτε στα σίγουρα.

Εμένα πάντως μου αρέσει το ρίσκο και τα παρακάτω αποτέλεσματα.

 

Edit

Το υπόλοιπο ποσοστό που απομένει μέχρι να κλείσει η συσκευή μεταφράζεται με χρήση WiFi σε άλλες δύο ώρες περίπου.

Τώρα το παρακάτω ποσοστό είναι με χρήση WiFi εκτός από περίπου 1:30 ώρα που ήμουν στο αυτοκίνητο(συνοδηγός) και το σκαλιζα με 3g.

Όλα αυτά στο τελείωμα της δεύτερης πλήρης φόρτισης!!!

 

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τα screen shots σου και για την περιγραφή όσο αφορά την χρήση σου !

Εξαίρετη αυτονομία για μια stock συσκευή με απίστευτες επιδόσεις specs ! Σαφέστατη υπεροχή του exynos πλέον έναντι του θερμοκαμένου snap και μάλιστα από Ελληνικά χέρια γραμένη !

 

Σε ευχαριστώ πολύ, δεν θα χρειαστώ κάτι άλλο για να επιλέξω τον απόλυτο exynos !!

 

http://www.28mobile.com/collections/mobile-phones/products/samsung-galaxy-note-4. = Στα 743€ τώρα

 

Στα 680~700€ σε 3/4 εβδομάδες ! :)

Edited by kioren
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, θα παίξουμε ανάμεσα σε SM-N910F (Snap) και SM-N910C (Exynos) από θέμα εκδόσεων, έτσι;

 

Αμα πας για Exynos παρε το SM-N910U

 

Εγω αυτο ψαχνω

 

Γνωρίζεις τις διαφορές ανάμεσα σε SM-N910C και SM-N910U.:O

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

http://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_4-6434.php

(via: Gsm Arena)

 

:lol:SM-N910C - Asia, Europe, South America:lol:

:lol:SM-N910U - Hong Kong, Taiwan, Australia, New Zealand, Chile:lol:

Και με ότι άλλο αυτό συνεπάγεται !

Να είσαι απόλυτα σίγουρος, ότι κάποιος θα βρέθει να μας απαντήσει φίλε Γιώργο :O !

Edited by kioren
Link to comment
Share on other sites

Για την καμερα τι εντυπωσεις εχετε? Ειδικα σε low light εκει που πασχει λιγο το note 3. Διαβαζω οτι κανει πολυ αργο focus σε low light οποτε θα ειναι δυσκολο να φωτογραφισεις παιδια εν κινηση. Ισχυει? Και το ηχειο τι λεει σε σχεση με το 3?
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα με τι φωτεινότητα ήσουν κατά την διάρκεια αυτής της επίδοσης? Κώστα το λινκ δεν μου το ανοίγει αλλά στο One δεν είδα πάνω από 5 ώρες σε κατάσταση στοκ πάντα και με φωτεινότητα μεταξύ 70% και αυτόματο 100% όταν κινουμουν σε εξωτερικό χώρο..

Όπως σε αυτό έτσι και στο z3 παίζω με αυτόματη φωτεινότητα στην μέση ακριβώς.

Ο αισθητηρας του λειτουργεί υποδειγματικα και δεν έχω αντιμετώπιση κανένα πρόβλημα όσον αφορά την σωστή όραση της οθόνης.

Νικόλα αυτό που βλέπω από τα screen shots σου, είναι ότι το snapdragon έχει μέτρια αυτονομία ενώ το exynos μόλις πλησιάζει συσκευές με οθόνη FHD όπως το Ζ3.

Εσύ θα μας πείτε που έχεις και το Sony.

Οι QHD καταναλώνουν τελικά παρα πολύ. Η συνεχής αύξηση της ανάλυσης δεν μας αφήνει να κερδίσουμε τις βελτιώσεις των επεξεργαστών σε κατανάλωση.

 

Ή αυτονομία του είναι καλή αλλά δεν με τρελαίνει καθώς ήταν σχεδόν αποκλειστικά με χρήση wifi.

 

Όταν το κακόμοιρο το M8 δίνει αποτελέσματα όπως αυτό στο link και μάλιστα με πάρα πολύ 3g, θα περίμενα κάτι καλύτερο αλλά δυστυχώς το τρώει η ανάλυση της οθόνης. Το βέβαιο είναι ότι σε QHD δύσκολα θα υπάρξει κάτι καλύτερο εκτός και αν ο 810 κάνει θαύματα.

 

Screenshot_2014-10-17-13-52-33

Κωστή νομίζω πως είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα εδώ, ή στην χειρότερη ίδια και μην ξεχνάμε τι οθόνη έχει το νοτελι και τι το z3 σε ανάλυση πάντα.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγω το συμπέρασμα που βγάζω οτι η Sammy έκανε ένα μεγαλοπρεπές αυτογκόλ και γκάφα ολκης εφόσον υπάρχει αυτη η τεράστια διαφορά σε αυτονομία ανάμεσα σε exynos/805.

Απο την μια είτε συμβιβάζεσαι με κατώτερη συσκευη(805) και έχεις εγγύηση είτε πας στην ανώτερη συσκευη(exynos) χωρίς εγγύηση.

Μπρος γκρεμός και πιςω ρέμα με αλλα λόγια.

Ακόμα και αν μου άρεσε η συσκευη,δεν θα έπαιρνα καμία απο της 2 version διοτι θα αισθανόμουν με αρνητικά αισθήματα να το πω ως επιεικώς χαρακτηρισμός και συμβιβαζόμενος που σε συσκευη 700-800 ευρω δεν κάνω σε καμία περίπτωση.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω το συμπέρασμα που βγάζω οτι η Sammy έκανε ένα μεγαλοπρεπές αυτογκόλ και γκάφα ολκης εφόσον υπάρχει αυτη η τεράστια διαφορά σε αυτονομία ανάμεσα σε exynos/805.

Απο την μια είτε συμβιβάζεσαι με κατώτερη συσκευη(805) και έχεις εγγύηση είτε πας στην ανώτερη συσκευη(exynos) χωρίς εγγύηση.

Μπρος γκρεμός και πιςω ρέμα με αλλα λόγια.

Ακόμα και αν μου άρεσε η συσκευη,δεν θα έπαιρνα καμία απο της 2 version διοτι θα αισθανόμουν με αρνητικά αισθήματα να το πω ως επιεικώς χαρακτηρισμός και συμβιβαζόμενος που σε συσκευη 700-800 ευρω δεν κάνω σε καμία περίπτωση.

Καλημέρα αλεξ...

Σωστά τα λες αλλά μιλάς και λίγο εκ του ασφαλούς μιας και η σονυ φέτος έβγαλε το εκπληκτικό z3...

Χαχαχα

Αν δεν ήταν τόσο καλό, τότε θα ερχοσουν πιστεύω από την αποδω μεριά...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ποση διαφορα αυτονομιας εχουν το exynos με τον snapdragon? Κ ποσο πιο γρηγορο ειναι? Θεωρω αν δεν ειναι τοσο μεγαλες οι διαφορες ειναι καλο να εχουμε κ την εγγυηση!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αλεξ...

Σωστά τα λες αλλά μιλάς και λίγο εκ του ασφαλούς μιας και η σονυ φέτος έβγαλε το εκπληκτικό z3...

Χαχαχα

Αν δεν ήταν τόσο καλό, τότε θα ερχοσουν πιστεύω από την αποδω μεριά...

 

Το ίδιο θα έλεγα/αισθανόμουν Νίκο σε οποιαδήποτε αλλα αντίστοιχη περίπτωση οποιαδήποτε εταιρίας.

Ειναι ένας διαχωρισμός που μόνο θετικά δεν μπορεις να το εκλάβει ο οποιοδήποτε.

Στην ουςια δημιουργεί μια κατηγορία 2 ταχυτήτων καταναλωτών.

Φαντάζομαι οι πλοιοψηφια των καταναλωτών που πηγαίνει απλά και αγοράζει τη συσκευη σε πολυκαταστήματα δεν θα γνωρίζει τίποτα,αν όμως μάθει κάποια στιγμή οτι η exynos version αποδίδει καλύτερα σε ένα πολυ βασικό παράγοντα μια σύγχρονης συσκευής θα αισθανθεί μειονέκτηκα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το επόμενο τριήμερο λόγω δουλειάς στο Λονδίνο θα έχουμε πολλές μα πολλές φωτογραφίες και βίντεο.

Μετά θα πιάσει δουλειά ο Κώστας (te salat) για να δούμε και την κάμερα του καλύτερα.

Πάντως στις βραδινές σε σχέση με το note 3 και το s5 είναι πιο καλές οι φωτογραφίες αν με βάλετε να το συγκρίνω.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αμα πας για Exynos παρε το SM-N910U

 

Εγω αυτο ψαχνω

 

http://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_4-6434.php

(via: Gsm Arena)

 

:lol:SM-N910C - Asia, Europe, South America:lol:

:lol:SM-N910U - Hong Kong, Taiwan, Australia, New Zealand, Chile:lol:

Και με ότι άλλο αυτό συνεπάγεται !

Να είσαι απόλυτα σίγουρος, ότι κάποιος θα βρέθει να μας απαντήσει φίλε Γιώργο :O !

 

Μου κάνει εντύπωση που ο Φίλιππος προτείνει SM-N910U και όχι το C που είναι για Ευρώπη.:confused:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο Φίλιπος έχοντας διαβάσει πολλά τέτοια

 

http://browser.primatelabs.com/geekbench3/compare/750158?baseline=745794

 

Και τέτοια, σε διάφορα μερη

 

http://gsminsider.com/2014/09/samsung-galaxy-note-4-sm-n910u-antutu-benchmark-geekbench/

 

μέχρι σήμερα, ίσως να έχει (πολύ φυσιολογικό) μπερδευτεί με κάτι.

Εκτός και αν μου διαφεύγει εμένα κάτι και δεν το έχω προσέξει !

 

Όπως και να έχει, μόλις μας διαβάσει σίγουρα θα μας πεί !

Επίσης όπως και να έχει η πραγματική υπεροχή του exynos και για εμένα είναι πλέον δεδομένη και νιώθω πως η SAMSUNG το πάει καλά το γράμμα άλλη μια φορά και φέτος ξανά μανά πάλι ! Λόγω και των σύντομα μελλοντικών εξελίξεων 64/32 bit L os !

 

Φυσικά δεν γουστάρω καθόλου τις πρακτικές τους εδώ και χρόνια. Αλλά SAMSUNG είναι αυτή !

Edited by kioren
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που ο Φίλιππος προτείνει SM-N910U και όχι το C που είναι για Ευρώπη.:confused:

Αυτό (που παρήγγειλα) ποιό από τα δύο είναι;

http://www.ebay.com/itm/111467371619?_trksid=p2059210.m2749.l2649&var=410461763925&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

@Εύθυμη αν κατάλαβα καλά η χρήση του Νίκου ήταν εντός με WiFi εκτός μιάμισης ώρας που βρέθηκε έξω.

 

Σαφώς όταν κινείσαι δεν θα δεις πάνω από 5 ώρες με 3g-4g .

Σ αυτές τις περιπτώσεις αυξάνεται η κατανάλωση γιατί ψάχνει διαρκώς.

 

Τις τελευταίες μέρες κάποιες συγκυρίες μ έκαναν να χρησιμοποιώ το Μ8 για τα πάντα.

Δεν είχα ίντερνετ στο γραφείο και είμαι χωρίς tablet.

Χρησιμοποιώ μόνο 3g σχεδόν όλη μέρα.

Χθες μου έβγαλε 7,5 ώρες οθόνη με μια 25 λεπτή φόρτιση στο αυτοκίνητο που του έδωσε συν 15%.

 

Μετακινήσεις δεν είχα αφού φορτιζε όσο ήμουν στο αυτοκίνητο.

Το 80% ήταν με χρήση 3g.

 

Ή χρήση που κάνω εκτός από τα καθιερωμένα της δουλειάς, περιλαμβάνει πολύ browsing αφού παρακολουθώ πολλά ειδησεογραφικά blogs, αρκετές φώτο αλλά καθόλου games. Συν ότι για μισή ώρα είχα το internet tethering ανοικτό.

 

Περιμένω από τον Νικόλα τα screen shots από μια παρόμοια χρήση για να έχω σαφή εικόνα.

 

Απλά είμαι σίγουρος ότι με το Ν4 όπως και με τα Ζ3 & M8, δεν υπάρχει θέμα αυτονομίας.

 

Επιμένω ότι οι QHD είναι άχρηστες. Διαφορά βλέπεις σε σχέση με τις FHD, αλλά θα προτιμούσα βελτίωση των foul όπως έκανε η Apple στο plus αντί ανέβασμα στην ανάλυση.

Υπήρχαν περιθώρια βελτίωσης γιατί καμία android FHD δεν είναι σαν του iPhone 6 plus.

 

Θα είχαμε καλύτερες ακόμα επιδόσεις και πολύ μεγαλύτερη αυτονομία.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...