Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το metal δεν σου ανοίγει τα σχετικά άρθρα που βρίσκονται σε παράταξη κάτω από το βασικό άρθρο μιας σελίδας στις ενημερώσεις. Επίσης, το touch της εφαρμογής μου φαινόταν υπερευαίσθητο και μου άνοιγε σελίδες, ενώ εγώ απλώς σκρόλλαρα προς τα κάτω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1) Μπήκα στη λίστα εφαρμογών του android και δεν τις βρίσκω όλες αυτές τις εφαρμογές. Πώς στις βγάζει εσένα έτσι;

2) Πώς έκανες αυτό με το adb; Έβαλες το κινητό σε εντοπισμό σφαλμάτων usb, ξεκίνησες από υπολογιστή το minimal adb and fastboot, έκανες reboot στο κινητό σε fastboot και μετά από το terminal της εφαρμογής στα windows έδινες εντολή pm hide και το όνομα της εφαρμογής; Το ρωτάω επειδή μπερδεύτηκα με αυτό που είπες ότι δεν χρησιμοποίησες terminal emulator.

 

1. Εξαγωγή ονομάτων έκανα μέσω terminal, το πως εμφανίζεται στην στη λίστα εφαρμογών του android εξαρτάται από την επιλεγμένη γλώσσα συστήματος η αντιστοίχιση μπορείς να βρεις εδώ https://androidobservatory.org/ επιλέγοντας το "By package name"

2. Έκανα με υπολογιστή, το κινητό ήταν σε κανονική λειτουργία με ενεργοποιημένο εντοπισμό σφαλμάτων USB

 

Το adb (Android Debug Bridge) είναι πρόγραμμα που περιλαμβάνεται στο Android SDK Manager

(Από κάποια site μπορείς να το κατεβάσεις χωριστά)

 

Θέλει πολύ προσοχή τι θα απενεργοποιήσετε πχ:

Μουσική Google Play (com.google.android.music) δεν το χρησιμοποιώ, κάποιοι ίσως το θέλουν,

Παιχνίδια Google Play (com.google.android.play.games) ... υπάρχουν παιχνίδια που δεν τρέχουν αν είναι απενεργοποιημένο.

 

ΥΓ Για να δίνουμε εντολές στο κινητό (αφού πρώτα το χουμε συνδέσει στο USB και έχουν περαστεί τα drivers) στο φάκελο που βρίσκεται το πρόγραμμα adb πληκτρολογούμε μέσω γραμμής εντολών: adb shell

και μετά με την εντολή pm απενεργοποιούμε εφαρμογές

Edited by kiovlad
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδία αυτό που είδα με τα ματια μου σημερα δεν το εχω ξαναδει πουθενα. Εχω την turbo rom http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/development/rom-turbo-rom-layers-t3364164

Με περασμένο FB και messenger δεν πηγαινε με τιποτα το κινητο. Βαζω ενα antutu test και βγαζει 13777. Σβήνω FB και Messenger και χωρις restart ξαναχτυπαω ενα antutu και βλεπω 18937. Τρελάθηκα! Μίλαμε για μεγάλη απατεωνιά, ενα μεγαθηριο σαν το facebook να μη βγαζει μια σωστη εφαρμογη , αλλα να σε αναγκαζει να αγοραζεις κινητα καθε λιγο και λιγακι.

 

Πώς είναι η turbo? έχω ακούσει φοβερά πράγματα για αυτήν, απλά έχω κολλήσει εδώ και κάνα χρόνο με purity που δεν έχω κανένα πρόβλημα και φοβάμαι να αλλάζω...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό όταν μπαίνω απο το κινητό σε κάποιες (όχι σε όλες τις ιστοσελίδες) και μιλώ για κοινές μεγάλες ιστοσελίδες μου πετά ένα παράθυρο μάλλον υπερσύνδεσμος είναι που λέει και καλά πως το κινητό μου ειναι μολισμένο και εχουν βρεθεί τέσσερις ιοι και καλά και εχει και αντίστροφη μέτρηση για να ξεκινήσει το καθάρισμα ή ότι άλλο εννοεί η ιστοσελίδα αυτή που εχω μέσα σε κόκκινο πλαίσιο στην φωτο. Φυσικά εγώ απλά με το βελάκι κάνω πίσω πίσω μέχρι που φτάνω στην αρχική μου σελίδα και όταν ξαναμπαίνω δεν εμφανίζει κάποιο άλλο πρόβλημα. Το αντιβιοτικό (avast) και το antimallware που εχω δεν βρίσκουν κάτι στη σάρωση που κάνουν και ούτε και κάποιο άλλο προβλημα εχει το κινητό. Προφανώς όμως κάτι έχει αρπάξει το wifi του κινητού πιθανώς από κάποια σύνδεση του σε κάποιο ρούτερ. Πως μπορώ να αποκλείσω αυτό το αναδυόμενο παράθυρο ή να καθαρίσω καλά το κινητό μου;
Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι η turbo? έχω ακούσει φοβερά πράγματα για αυτήν, απλά έχω κολλήσει εδώ και κάνα χρόνο με purity που δεν έχω κανένα πρόβλημα και φοβάμαι να αλλάζω...

 

Μην αλλάξεις καλυτερα. Χειροτερα απο stock νομιζω ειναι

Link to comment
Share on other sites

1. Εξαγωγή ονομάτων έκανα μέσω terminal, το πως εμφανίζεται στην στη λίστα εφαρμογών του android εξαρτάται από την επιλεγμένη γλώσσα συστήματος η αντιστοίχιση μπορείς να βρεις εδώ https://androidobservatory.org/ επιλέγοντας το "By package name"

2. Έκανα με υπολογιστή, το κινητό ήταν σε κανονική λειτουργία με ενεργοποιημένο εντοπισμό σφαλμάτων USB

 

Το adb (Android Debug Bridge) είναι πρόγραμμα που περιλαμβάνεται στο Android SDK Manager

(Από κάποια site μπορείς να το κατεβάσεις χωριστά)

 

Θέλει πολύ προσοχή τι θα απενεργοποιήσετε πχ:

Μουσική Google Play (com.google.android.music) δεν το χρησιμοποιώ, κάποιοι ίσως το θέλουν,

Παιχνίδια Google Play (com.google.android.play.games) ... υπάρχουν παιχνίδια που δεν τρέχουν αν είναι απενεργοποιημένο.

 

ΥΓ Για να δίνουμε εντολές στο κινητό (αφού πρώτα το χουμε συνδέσει στο USB και έχουν περαστεί τα drivers) στο φάκελο που βρίσκεται το πρόγραμμα adb πληκτρολογούμε μέσω γραμμής εντολών: adb shell

και μετά με την εντολή pm απενεργοποιούμε εφαρμογές

Και τις εντολές pm τις έδινες όσο το κινητό δούλευε κανονικά; χωρίς να κάνεις reboot σε fastboot;

Link to comment
Share on other sites

Και τις εντολές pm τις έδινες όσο το κινητό δούλευε κανονικά; χωρίς να κάνεις reboot σε fastboot;

 

Σε κανονική λειτουργία όλα. Πχ ενδιάμεσα μπορείς να δεχτεί μία κλίση και να απαντήσεις κανονικά.

Δεν χρειάζεταιι να κάνεις καμιά επανεκκίνηση, μόνο στο τέλος αν θέλεις απλά για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα. Εχω για λιγες ωρες ακομα το κινητο αυτο. Το εχω κανει διαφορες επεξεργασιες παλιοτερα. Εχω περασει twrp και custom rom(cyanogen 12.1 nightly titan).

Θελω να το κανω επαναφορα στις αρχικες ρυθμισεις να το δωσω στους γονεις μου "καινουργιο" αλλα με την επιλογη στις ρυθμισεις απλα αναβοσβηνει η οθονη στο twrp. Λογικα δεν γινεται απο εκει αλλα δεν ξερω τον κανονικο τροπο.

Μια βοηθεια παρακαλω? :D

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια παιδες γιατι εχω φαει κολλημα και θα σπασω το κεφαλι μου.. Μετα απο factory reset δεν μπορω να επιλεξω mp3 σαν ηχο στο ξυπνητηρι (το ξυπνητηρι που εχει ηδη το κινητο). Οταν ειναι να βαλω ηχο κλησης πχ μου βγαζει την κλασσικη επιλογη του πως θελω να ψαξω τον ηχο (και διαλεγω μεσω του ES explorer και βρισκω οτι θελω απο τους φακελους). Αλλα στο ξυπνητηρι μου βγαζει αμεσως μια λιστα με καμια 10αρια προεπιλεγμενα χωρις αλλη επιλογη. Με αλλες εφαρμογες για ξυπνητηρι μπορω να διαλεξω mp3 κανονικα, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θελω να το βαραινω και αλλο το κινητακι με εφαρμογες γιατι ειναι ηδη οριακα!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό όταν μπαίνω απο το κινητό σε κάποιες (όχι σε όλες τις ιστοσελίδες) και μιλώ για κοινές μεγάλες ιστοσελίδες μου πετά ένα παράθυρο μάλλον υπερσύνδεσμος είναι που λέει και καλά πως το κινητό μου ειναι μολισμένο και εχουν βρεθεί τέσσερις ιοι και καλά και εχει και αντίστροφη μέτρηση για να ξεκινήσει το καθάρισμα ή ότι άλλο εννοεί η ιστοσελίδα αυτή που εχω μέσα σε κόκκινο πλαίσιο στην φωτο. Φυσικά εγώ απλά με το βελάκι κάνω πίσω πίσω μέχρι που φτάνω στην αρχική μου σελίδα και όταν ξαναμπαίνω δεν εμφανίζει κάποιο άλλο πρόβλημα. Το αντιβιοτικό (avast) και το antimallware που εχω δεν βρίσκουν κάτι στη σάρωση που κάνουν και ούτε και κάποιο άλλο προβλημα εχει το κινητό. Προφανώς όμως κάτι έχει αρπάξει το wifi του κινητού πιθανώς από κάποια σύνδεση του σε κάποιο ρούτερ. Πως μπορώ να αποκλείσω αυτό το αναδυόμενο παράθυρο ή να καθαρίσω καλά το κινητό μου;

Κανε απεγκατασταση τον crome η θα σου πει να βάλει την οριτζιναλ βερσιον του crome ,εάν κάνεις απεγκατάσταση ξανά βάλτον και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα την 6άρα και επέλεξα να μην είναι εσωτερική η αποθήκευση καθώς δεν ήθελα να κάνει διαμόρφωση γιατί δεν είχα σώσει τις φωτογραφίες μου.

Το κινητό πέρα από το ότι κολλάει σε σχέση με πριν μου εμφανίζει και μήνυμα για ανεπαρκή εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο.Οπότε η επιλογή να κάνω την SD και εσωτερική είναι μονόδρομος.

Αυτό που πρέπει να κάνω τώρα είναι να σώσω τις φωτογραφίες μου.Τι άλλο θα διαγαφεί και πρέπει να σώσω?

Επιπλέον.Μετά θα κάνω factory reset και wipe cache?

Όταν θα επιλέξω να είναι εσωτερική η SD διάβασα ότι δε θα μπορώ να "βλέπω" το κινητό από τον υπολογιστή. Άρα φωτογραφίες πως θα τις περνάω στον υπολογιστή ώστε να αδείαζω την SD?

Link to comment
Share on other sites

απλα ρυθμισε τις εφαρμογες να σωζουν στην καρτα

και μετεφερε οποιες εφαρμογες γινεται στην καρτα

μεσω ρυθμισεων-> εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανενας να βαλει στην υποδοχη των ακουστικων κατι κεραιες υπερυθρων που κυκλοφορουν.Υποστηριζονται απ το κινητο μας;
My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

παιδια την micro sd που εχω αμα την βαλω στο card reader δεν μου την διαβαζει καθολου στο pc ,

παιζει να εχει καποια κρυπτογραφηση το κινητο για προστασια δεδομενων απο κλοπη; η ειναι κατι αλλο που δεν κανω σωστα;:wacko:

θελω να την κανω back up γιατι αγορασα γρηγοροτερη και δεν μπορω...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Android 6 και την είχες ορίσει ως επέκταση του εσωτερικού χώρου αποθήκευσης, για να μπορείς να έχεις και εφαρμογές εκεί, δεν θα διαβαστεί. Δοκίμασε καλύτερα ενώ την έχεις στο τηλέφωνο να το συνδέσεις στον υπολογιστή, ή να συνδέσεις κάποιο φλασάκι με καλώδιο otg στο κινητό και με κάποιον file manager να μεταφέρεις τα αρχεία που θες να πάρεις backup.

 

Sent from my XT1524

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θέλω να δω τις φωτογραφίες που βρίσκονται στην SD.

Δεν την έχω κάνει εσωτερική.

Στον υπολογιστή δεν εμφανίζεται κάτι στον φάκελο της SD,κανένα αρχείο ή φάκελος.Πως μπορώ να τα δω ώστε να τις κρατήσω γιατι σκέφτομαι να την κάνω εσωτερικη?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Android 6 και την είχες ορίσει ως επέκταση του εσωτερικού χώρου αποθήκευσης, για να μπορείς να έχεις και εφαρμογές εκεί, δεν θα διαβαστεί. Δοκίμασε καλύτερα ενώ την έχεις στο τηλέφωνο να το συνδέσεις στον υπολογιστή, ή να συνδέσεις κάποιο φλασάκι με καλώδιο otg στο κινητό και με κάποιον file manager να μεταφέρεις τα αρχεία που θες να πάρεις backup.

 

Sent from my XT1524

την εχω δηλωσει σαν εξωτερικη καρτα με android 6 φυσικα .εκανα αυτο που ειπες με το καλωδιο δεδομενων -φορτισης και εκανα ετσι back up .

εκανα μεταφορα των αρχειων απο καρτα σε καρτα μεσω του pc με copy paste με επιτυχια

και μετα στην νεα καρτα που τοποθετησα στο κινητο μου εμφανιζει κανονικα τις φωτος και τα βιντεο

αλλα οχι τις εφαρμογες που ειχα μεταφερει στην micro- sd

οποτε μικρο το κακο γιατι θα τις ξανακατεβασω απο το play store.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό το πραγμα,τι άλλο να κανω πριν το πετάξω από το παράθυρο?

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160715/ebeefdddef98034ebf5b8bd6f402f9ec.jpg

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μια μικρή ερώτηση γτ αυτά τα θέματα δεν τα γνωρίζω καθόλου, στη χρηση δεδομένων έχει κάτι που λέγεται "εφαρμογές και χρήστες που έχουν καταργηθεί" και τρώει δεδομένα συνεχεια. Το έχει παρατηρήσει κάποιος και πως τα διαγραφώ τα αρχεία αυτά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Καλησπέρα.Θέλω να δω τις φωτογραφίες που βρίσκονται στην SD.

Δεν την έχω κάνει εσωτερική.

Στον υπολογιστή όταν συνδέω το κινητό δεν εμφανίζεται κάτι στον φάκελο της SD,κανένα αρχείο ή φάκελος.Πως μπορώ να τα δω ώστε να τις κρατήσω γιατι σκέφτομαι να την κάνω εσωτερικη?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνδέεις το καλώδιο, κατεβάζεις την κουρτίνα και από εκεί που είναι επιλεγμένο το "φόρτιση μόνο" να επιλέξεις το μεταφορά αρχείων mtp ;

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνδέεις το καλώδιο, κατεβάζεις την κουρτίνα και από εκεί που είναι επιλεγμένο το "φόρτιση μόνο" να επιλέξεις το μεταφορά αρχείων mtp ;

 

Sent from my XT1562

 

Ναι ναι.και σε αυτο αλλα και στο μεταφορα εικονων δε βλεπω τιποτα στο φακελο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια , πηγα να κανω μοντα πριν μερικες ημερες στο κινητο τις γυναικας μου να το κανω ροοτ κτλ και τα εχω κανει χαλια ... δεν πετυχε το ροοτ ενω πριν απο ρεσταρτ ελεγε οτι ειναι ροοτ με το king root και τωρα ειναι ενα αργο πραγμα ... τον dialer πατας και κανει αρκετα δευτερα να τον ανοιξει ...

ποιος μπορει να μου πει με λεπτομεριες τι πρεπει να κατεβαζω και απο ποιο λινκ ωστε να το κανω ? καποια λινκ με οδηγιες που ελεγαν τα εκανα μανταρα ... πειτε ρε παιδια καμια ιδεα τι και πως ... εχει εκδοση την τελευταια το κινητο και ειναι κριμα να πηγαινει τοσο χαλια

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γεια , ξεκελειδωσα τον boot loader και εβαλα ενα προγραμα το Kingroot gia root.

Εχει το κινητο την 6.0 εκδοση

κερνελ¨3.4.42-γεφ77327

μνήμη 216 μβ απο 891

χώρος στην εσωτερική σε χρήση 1.59 απο 5.51GB

... τι ειναι καλυτερα να κανω ? να κατεβχ στην 5.χ ? και εαν ναι σε κατεβαζω και απο που ?

 

gapps απο εδω ? http://forum.xda-developer...ition-t2943330

ρομ απο εδω ? http://forum.xda-developer...26-04-t3093155

 

για πειτε βρε παιδια

 

ευχαριστω πολυ

αυτα ειχα κανει αλλα μαλλον δεν τα πετυχα ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...