Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τηλέφωνο είναι ένα mind range τηλέφωνο που κάνει καλά τη δουλειά του για τον μέσο χρήστη.

Εγώ που πέρασα από πολλές ναυαρχιδες τα βρήκα σκούρα. Είδα τα κολλήματα του και το πώς το 1gb ram κάνει την διαφορά με άσχημο τρόπο.

Δεν λέω ότι δεν είναι καλό τηλέφωνο αλλά μην περιμένετε να δείτε τον killer των 300€ τηλεφώνων όπως διάβαζα και εγώ.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά, το 2014 με το kitkat, ειδικά αν το σύγκρινες με android συσκευές που κόστιζαν 300€ και ήταν με φορτωμένο λειτουργικό, υπό προϋποθέσεις το έλεγες και killer... Σήμερα όμως και με τις αναβαθμίσεις έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία του.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε ρωτούσα τι θες να κάνεις με το κινητό στην καθημερινή χρήση;

Απλά μόνο πράγματα. Τηλεφωνήματα, browsing, 2-3 απλές apps, maps&gps, camera, music.

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι. Έχει και πιο μεγάλη μπαταρία από το αρχικό του 2014. Μόνο που παίρνει μια sim. Αν δεν είναι πρόβλημα αυτό, είναι καλή περίπτωση.

 

Στάλθηκε από το XT1562 μου

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το facebook κάθε φορά που αναβαθμίζεται. Πατάω οκ στην ενημέρωση και μόλις το κατεβάσει και αρχίσει την εγκατάσταση κολλάει το σύμπαν. Του παίρνει γύρω στα 15 λεπτά για να τελειώσει με την αναβάθμιση. Μετά, στις ρυθμίσεις της εφαρμογής βλέπω ότι αναβαθμίστηκε, αλλά δεν λέει στο lay store ότι η εφαρμογή ενημερώθηκε πρόσφατα. Πώς το λύνουμε αυτό το πρόβλημα; Το είχα στο lollipop και συνεχίζω να το έχω και στο marshmallow, παρά το γεγονός ότι έκανα Factory reset.
Link to comment
Share on other sites

και στη δική μου περίπτωση τα πράγματα επιβαρύνθηκαν μετά από δύο βδομάδες καλής συμπεριφοράς. Εξαφάνισα facebook & nova, εγκατέστησα μόνο το icon changer free για να μικρύνω τα εικονίδια της επιφάνειας εργασίας, απενεργοποίησα τον chrome και έβαλα CM αλλά μόλις πλοηγηθώ πάνω από 3 λεπτά κολλάει ο γαλαξίας και το σύμπαν ολόκληρο. Κάνοντας ένα wipe cache στρώνει για μια δυο μέρες και μετά πάλι τα ίδια. Οι δε ρωγμές έχουν φτάσει αισίως τις 5. Αθάνατο Lenovo A820 πόσο μου λείπεις... :wacko::wacko::wacko:
There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είχα και εγώ παιδιά. Και μιλάμε για facebook που κατά τη γνώμη μου είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί στο playstore.

Είχα βάλει το lite και γενικά έχοντας το moto g στην κατοχή μου το browsing φαινόταν μαρτύριο.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει στρώσει και συνεχίζει να πηγαίνει μία χαρά προς το παρόν τουλάχιστον.

Ακόμα και το fb εκανε update εύκολα χθες.

Αν συνεχίσει έτσι με βλέπω να το κραταω.

 

Sent from my XT1068 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σημφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα σου. Κανένα πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι τώρα.. Ένα θέμα παίζει και είναι το WiFi που αργεί να κλειδώσει σε σχέση με KitKat και lollipop.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω ότι πέρα από το γεγονός ότι είναι στα επίπεδα του λολιποπ έχω διαπιστώσει το ίδιο που λέει ο συνάδελφος πιο πάνω για το WiFi και πολλές διακυμανσεις στο σήμα του 3g. Μπορεί να παίζει ρόλο η παλαιοτητα της συσκευής καθώς την αγόρασα σχεδόν μόλις κυκλοφόρησε στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου που το έχω 1 χρόνο τα ίδια,δύσκολα συνδέεται και με πετάει από το wifi πολλές φορες,τα ίδια και με το 3G

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με το WiFi ούτε ,με το 3G.

Δε ξέρω τι γίνεται....

Σημειώνω εδώ ότι μετά το καζο που επαθα στην αρχή με το MM & την ενσωμάτωση της SD ,πλέον στην SD υπάρχουν μόνο φωτογραφίες ,video και έγγραφα.

Το κινητό το έχω απο τον 10/2014.

 

 

Sent from my XT1068 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα γρηγορα αν μπορει να απαντησει καποιος:

Τι φάση είναι αυτή με τις κάρτες; Εγω εχω μια 32αρα, νομιζω κλασ 10, δεν ξέρω πώς να το τσεκάρω...

 

Σε ρωτάει σε κάποια φάση του update κάτι που πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

επειδή πλέον δεν περνάνε οι εφαρμογές που πέρναγαν στην SD και ο χώρος έχει μικρύνει πολύ ,αν το κάνω ροοτ θα μπορεί να τις περνάει? η υπαρχει άλλος τρόπος χωρίς ροοτ να τις περάσω ?
Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε θεμα με WiFi / 3G εχετε αλλαξει καρτα sim με νεες?

γιατι εγω που δεν ειχα θεμα με το τηλεφωνο αλλα ειχα την κλασικη καρτα sim (κομμενη) για micro sim με το που αλλαξα καρτες sim και πηρα τις Multi Sim (Micro/Nano/Κανονικη) το τηλεφωνο πεταει σε οτι αφορα δεδομενα κινητης

 

σε οτι αφορα το WiFi δεν εχω αντιμετωπισει κανενα θεμα με το WiFi που βγαζει το ZTE (VDSL) ρουτερ που δινει η COSMOTE (OTE) ουτε με ενα TP-Link που εχω ως AP για το WiFi

 

οσοι τωρα ρωτατε για καρτα μνημης SD

 

αν την κανετε εσωτερικη μνημη αποθηκευσης για να μπορειτε να βαζετε εφαρμογες/φωτογραφιες/βιντεο/μουσικη

 

θελει Class 10 UHS 1-3 εγω προσωπικα αγορασα SanDisk Extreme Micro SD 16GB και 32GB UHS1 και UHS3 και δουλευουν μια χαρα με το τηλεφωνο (αν και εχω βαλει την μια 16αρα) απλα τις δοκιμασα ολες

 

αλλιως αν εχετε παλια καρτα μνημης τοτε γινεται φορητος χωρος αποθηκευσης και εκει μπορειτε να βαλετε μονο φωτογραφιες/μουσικη/βιντεο οχι εφαρμογες

 

οταν κανετε την αναβαθμιση στην 6η εκδοση και βρει καρτα μνημης σας ρωταει τι να κανει οποτε εκει μπορειτε να δοκιμασετε να την κανετε εσωτερικη (αν βγαλει το γνωστο μηνυμα λαθους) τοτε ατυχησατε και πρεπει να αγορασετε νεα καρτα μνημης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα γρηγορα αν μπορει να απαντησει καποιος:

Τι φάση είναι αυτή με τις κάρτες; Εγω εχω μια 32αρα, νομιζω κλασ 10, δεν ξέρω πώς να το τσεκάρω...

 

Σε ρωτάει σε κάποια φάση του update κάτι που πρέπει να προσέξω;

 

υπαρχει τροπος να το τσεκαρεις https://motorola-global-portal.custhelp.com/app/answers/prod_answer_detail/a_id/109134/p/1449,9582

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε θεμα με WiFi / 3G εχετε αλλαξει καρτα sim με νεες?

γιατι εγω που δεν ειχα θεμα με το τηλεφωνο αλλα ειχα την κλασικη καρτα sim (κομμενη) για micro sim με το που αλλαξα καρτες sim και πηρα τις Multi Sim (Micro/Nano/Κανονικη) το τηλεφωνο πεταει σε οτι αφορα δεδομενα κινητης

 

σε οτι αφορα το WiFi δεν εχω αντιμετωπισει κανενα θεμα με το WiFi που βγαζει το ZTE (VDSL) ρουτερ που δινει η COSMOTE (OTE) ουτε με ενα TP-Link που εχω ως AP για το WiFi

 

οσοι τωρα ρωτατε για καρτα μνημης SD

 

αν την κανετε εσωτερικη μνημη αποθηκευσης για να μπορειτε να βαζετε εφαρμογες/φωτογραφιες/βιντεο/μουσικη

 

θελει Class 10 UHS 1-3 εγω προσωπικα αγορασα SanDisk Extreme Micro SD 16GB και 32GB UHS1 και UHS3 και δουλευουν μια χαρα με το τηλεφωνο (αν και εχω βαλει την μια 16αρα) απλα τις δοκιμασα ολες

 

αλλιως αν εχετε παλια καρτα μνημης τοτε γινεται φορητος χωρος αποθηκευσης και εκει μπορειτε να βαλετε μονο φωτογραφιες/μουσικη/βιντεο οχι εφαρμογες

 

οταν κανετε την αναβαθμιση στην 6η εκδοση και βρει καρτα μνημης σας ρωταει τι να κανει οποτε εκει μπορειτε να δοκιμασετε να την κανετε εσωτερικη (αν βγαλει το γνωστο μηνυμα λαθους) τοτε ατυχησατε και πρεπει να αγορασετε νεα καρτα μνημης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

υπαρχει τροπος να το τσεκαρεις https://motorola-global-portal.custhelp.com/app/answers/prod_answer_detail/a_id/109134/p/1449,9582

 

ΤΡΑΝΗ μ@λ@κί@ αυτή η ιστορία με το φορμάτ κλπ....ΤΡΑΝΗ

Link to comment
Share on other sites

τελικά είναι απλό. Εάν κάνεις αναβάθμιση χωρίς επαναφορά εργοστασιακών, το τηλέφωνο θα μπουκώσει σύντομα. Εγώ είχα κάνει μόνο μερικά wipe cache και τώρα με το hard reset τα πάει καλά και είναι ταχύ
There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Εχώ κάνει χαζομάρα.

Το ρούταρα προχθές με οδηγίες απο δώ http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/general/xt1063-t3018818

και έπαιξα λίγο με το app app2sd για να μεταφέρω/συνδέσω όλες τις εφαρμογές στην 64gb sd πού είχα ηδη σαν εσωτερικη. Αλλά συνδέοντας εφαρμογές μέσω του app και αλλάζοντας τα partition της sd το κινητο σταμάτησε να την αναγνωρίζει και εξαφανίστηκαν η δεν άνοιγαν οι εφαρμογές που είχα ήδη μέσα.

 

Τελικά έκανα format την sd και επαναφορά στις εργοστασιακές το κινητο για να το στήσω σαν νέο. Ομως το dropbox μόλις το εγκαθιστω πια δεν ανοιγεί,λεεί οτι η εφαρμογή σταμάτησε και στο swiftkey δεν μπορεί να κατεβάσει πακέτα γλώσσας βγάζει πως δεν ηταν εφικτο να αποθηκευτεί στο χώρο αποθήκευσης.

Kάποια ιδέα;

Edited by tidalus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορει καποιος να μου πει πως γινεται να δω σε real time ποση RAM χρησιμοποιει το κινητο? Γιατι εχει φαει σκαλωμα και συνεχεια βγαζει μηνυματα οτι η ταδε εφαρμογη σταματησε να λειτουργει και κολλανε τα παντα.. :mad:

 

edit: Μετα απο 4-5 ρεσετ σταματησε να κολαει, στο μενου->Ram λεει μονο το ποσο ειναι διαθεσιμη, και ελεγε οτι ηταν 80ΜΒ. Εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο? Να βγαζει δηλαδη συνεχεια μηνυματα οτι σταματησαν οι ταδε εφαρμογες, και οτι και να ανοιγεις εσυ να κλεινει και να βγαζει μηνυμα οτι η εφαρμογη (αυτη που ανοιξες) σταματησε να λειτουργει..

Edited by yanniliki
Link to comment
Share on other sites

Ενώ μέχρι τώρα πάντα όποτε έκανα σύνδεση του τηλεφώνου με τον υπολογιστή μου, μέσω καλωδίου usb αναγνώριζε την κάρτα μνήμης των 32g που του έχω βάλει, ξαφνικά (και νομίζω μετά απο την αναβάθμιση του λογισμικού που έγινε πρόσφατα) ενώ κάνω διπλό κλικ μου την εμφανίζει κενή, ενώ στο κινητό βλέπω κανονικά τα αρχεία που έχω μέσα σ' αυτήν. Τι κάνουμε; :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...