Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ούτε εγω είχε θεμα σε επιδόσεις και μπαταρία με στοκ. απλά είχε γίνει αυτό:

Καλησπέρα σε όλους!

Είναι η δεύτερη φορά που αντιμετωπίζω το πρόβλημα που θα περιγράψω παρακάτω.

Είμαι στην 5.0.2 και για δεύτερη φορά παίρνω κάθε τρεις και λίγο μήνυμα ότι "Google play services has stopped ".

Την προηγούμενη φορά, πριν από έναν μήνα, έκανα επαναφορά και όλα καλά μέχρι χθες, που ξεκίνησαν πάλι τα ίδια.. Έκανα clear cache και uninstall updates από Google play και Google play services, αλλα τιποτα..

Το έχει πάθει κανένας άλλος;

 

 

και με την ευκαιρία είπα να αρχίσω τα παιχνίδια με τη συσκευή :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα εχω την 5.02 και μου εμφανίζει είτε είμαι σε δίκτυο HSPA είτε HSPA+ σκέτο το Η χωρίς το +.Είναι bug της επίσημης αυτό το κάνει σε ολους;
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι σε όλα. Νομίζω είναι θέμα lollipop και όχι Motorola. Έχει πλέον μόνο Ε/Η/4G. Και επίσης όταν είναι σε roaming βγάζει ένα R χωρίς άλλη ένδειξη του σήματος.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος οδηγος με τα βασικα σταδια για να βαλω custom rom στο κινητο?

Δοκιμασα να κανω root με το auto root που βρηκα οτι δουλευει στο μοντελο μας αλλα δεν επιασε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω το moto g 3ης γενιας.

εχω επιλεξει στις επιλογες του wifi - advanced - wifi on during sleep - never

το ιδιο και στο viber που εχει αναλογη επιλογη.

το προβλημα ειναι οτι το wifi παραμενει ανοιχτο συνεχεια,

και το βραδυ και κατα τη διαρκεια της μερας οταν δε το χρησιμοποιω.

εχει κανεις καμια προταση,τι μπορει να φταει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω το moto g 3ης γενιας.

εχω επιλεξει στις επιλογες του wifi - advanced - wifi on during sleep - never

το ιδιο και στο viber που εχει αναλογη επιλογη.

το προβλημα ειναι οτι το wifi παραμενει ανοιχτο συνεχεια,

και το βραδυ και κατα τη διαρκεια της μερας οταν δε το χρησιμοποιω.

εχει κανεις καμια προταση,τι μπορει να φταει?

 

Τσέκαρε και την τοποθεσία..αν ειναι υψηλή ακρίβεια το wifi ειναι μόνιμος ενεργό αλλα δεν χρησιμοποιείται συνέχεια και δεν επηρεάζει την κατανάλωση όπως εχω διαπιστώσει

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την [unOfficial] Euphoria OS

οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, αλλά θα επιστρέψω με λεπτομέρειες τις επόμενες μέρες ;)

Πώς πάει η Euphoria? Το σκέφτομαι κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε και την τοποθεσία..αν ειναι υψηλή ακρίβεια το wifi ειναι μόνιμος ενεργό αλλα δεν χρησιμοποιείται συνέχεια και δεν επηρεάζει την κατανάλωση όπως εχω διαπιστώσει

 

τοποθεσια off εντελως!

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάει η Euphoria? Το σκέφτομαι κι εγώ.

 

προς το παρόν είναι καλή. δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα. για μπαταρία δεν ειμαι σίγουρος ακόμα, αλλά νομίζω ότι ειναι πάνω κάτω στα ίδια με την stock. έχει αρκετές επιλογές παραμετροποίησης. επιδόσεις νομίζω λίγο καλύτερες από στοκ, αν και εγώ δεν ειχα θεμα με την 5,0,2.

 

αν την βάλεις, να κάνεις και αυτό για να λειτουργήσει το gps, γιατί αλλιώς δεν παίζει. μετά από αυτό, όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα αυτο ξερει κανεις αν ισχυει ? λεει για την OTA της 5.1.1

http://www.vcpost.com/articles/84112/20150812/android-5-1-lollipop-update-guide-official-ota-release-motorola.htm

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Προσπαθώ να μπω σε ένα ασύρματο δίκτυο και δεν με αφήνει καν να δω τη λίστα με τα διαθέσιμα δίκτυα. Η εφαρμογή ρυθμίσεις δεν ανταποκρινεται.

 

Έκανα φυσικά restart, τίποτα. Μπορεί κάποιος να σκεφτεί μια λύση διότι είναι σε διακοπές και γράφω από το κινητό; Επίσης για τον ίδιο λόγο μπορεί κάποιος να μου γράψει εδώ το ποστ όπου υπάρχουν οι οδηγίες για clear cache;

 

Όλες οι άλλες λειτουργίες του κινητού δείχνουν να δουλεύουν κανονικά, φυσικά και τα δεδομένα, ενώ η λίστα των ρυθμίσεων είναι κομπλέ. Μόνο στο WiFi κολλάει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Προσπαθώ να μπω σε ένα ασύρματο δίκτυο και δεν με αφήνει καν να δω τη λίστα με τα διαθέσιμα δίκτυα. Η εφαρμογή ρυθμίσεις δεν ανταποκρινεται.

 

Έκανα φυσικά restart, τίποτα. Μπορεί κάποιος να σκεφτεί μια λύση διότι είναι σε διακοπές και γράφω από το κινητό; Επίσης για τον ίδιο λόγο μπορεί κάποιος να μου γράψει εδώ το ποστ όπου υπάρχουν οι οδηγίες για clear cache;

 

Όλες οι άλλες λειτουργίες του κινητού δείχνουν να δουλεύουν κανονικά, φυσικά και τα δεδομένα, ενώ η λίστα των ρυθμίσεων είναι κομπλέ. Μόνο στο WiFi κολλάει.

 

Ευχαριστώ.

 

Recovery -> Πατημένο το Power και το Volume Down. Στο μενού που σου εμφανίζει κατεβαίνεις προς τα κάτω με το Volume Down, μέχρι να επιλέξεις το Recovery. Το επιλέγεις με Volume Up.

Όταν εμφανιστεί το ξαπλωμένο Ανδροϊδές με την κοιλιά του ανοιχτή, κρατάς πατημένο το Power για πολύ λίγο και πατάς και το Volume Up.

Στο μενού που εμφανίζεται προχωράς με το Volume Down και πατώντας το Power εκτελείται η επιλεγμένη λειτουργία.

 

Από το μενού αυτό θα επιλέξεις Wipe Cache Partition.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά και εγώ πιστεύω ότι το κινητό με μια custom ROM πετάει και είναι κρίνα να μην εκμεταλλευόμαστε στο 100% τις δυνατότητες του κινητού μας εγώ είμαι με Cyanogen Mod 12.1 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Για όποιον θέλει όμως και πιο κοντά στην stock της Motorola υπάρχει η Titan Prime που είναι βασισμένη στην stock και είναι πραγματικά εξαιρετική, πολύ γρήγορη με τουλάχιστον 480MB ram ελεύθερα χωρίς κανένα κόλλημα και το κινητό πραγματικά πετούσε. Το μόνο που με έκανε να μην την κρατήσω είναι τα customizations που δεν έχεις μιας και ουσιαστικά είναι η stock της Motorola και το γεγονός ότι η Cyanogen είναι 5.1.1 σε ανήγειραν με την stock.

 

Υπαρχει καπου καποιος αναλυτικος οδηγος ή βιντεο που να μπορει να ακολουθησει καποιος που ειναι αρχαριος ωστε να καταφερει να περασει custom Rom ;;;

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα ότι έβλεπα σε αυτά τα βίντεο. είναι πολύ αναλυτικά.

 

 

αν δεν σου παίζει το gps όπως εμένα δώσε στο τέλος

 

adb reboot bootloader

fastboot erase modemst1

fastboot erase modemst2

 

δες και αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=416210

Link to comment
Share on other sites

Καινούριος στην παρέα του moto g2 και μία σύντομη ερώτηση: υπάρχει τρόπος για ρουτάρισμα χώρις το ξεκλείδωμα του bootloader και άρα αυτόματη ακύρωση της εγγύησης? Είχα λιώσει με το S2 στα φλασαρίσματα και τώρα με "τρώει το χέρι μου" να πω την αλήθεια αλλά σκέφτομαι και την εγγύηση δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Καινούριος στην παρέα του moto g2 και μία σύντομη ερώτηση: υπάρχει τρόπος για ρουτάρισμα χώρις το ξεκλείδωμα του bootloader και άρα αυτόματη ακύρωση της εγγύησης? Είχα λιώσει με το S2 στα φλασαρίσματα και τώρα με "τρώει το χέρι μου" να πω την αλήθεια αλλά σκέφτομαι και την εγγύηση δυστυχώς.

 

Νομίζω πως όχι φίλε μου χωρίς να είμαι 100% σίγουρος. Και εγώ έχει 2 μέρες που ξεκλειδωσα bootloader root και custom recovery. Υπάρχει τρόπος να ξανά κλειδώσεις τον bootloader πάντως αλλά δεν ξέρω αν αφήνει κάποιο στίγμα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι αφήνει στίγμα, από τη στιγμή που ζήτησες τον κωδικό για το ξεκλείδωμα του bootloader, έχει μπει η συσκευή νομίζω σε λίστα με όσες είναι πλέον εκτός εγγύησης.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι αφήνει στίγμα, από τη στιγμή που ζήτησες τον κωδικό για το ξεκλείδωμα του bootloader, έχει μπει η συσκευή νομίζω σε λίστα με όσες είναι πλέον εκτός εγγύησης.

 

Α ναι δίκιο έχεις. Ξέχασα ότι ζητάς κωδικό από Motorola. Κάπου πηρε το μάτι μου ότι σε ευρωπαϊκές χώρες δεν χάνεις εγγύηση ακόμα και αν ζητήσεις κωδικό ξεκλειδωματος αλλά δεν εκατσα να το ψαξω περισσότερο οπότε να μη σε πάρω στον λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διάβαζα κάτι σχετικό στο xda, όπου ένας (Έλληνας μάλιστα) με Moto E ρωτούσε το live chat της Motorola σχετικά με την εγγύηση και το ξεκλείδωμα bootloader. Ότι και αν τους έλεγε, αυτοί απαντούσαν πως για να σας δώσουμε τον κωδικό αποδεχτήκατε τους τάδε όρους κλπ και δεν έχετε εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...