Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιθανώς έχεις λάθος ρυθμίσεις για Internet (apn). Τσέκαρε το site της wind να δεις τι πρέπει να έχει. Τώρα για να ανοιγοκλείνεις τα δεδομένα εύκολα χωρίς να τρέχεις στις ρυθμίσεις βάλε κανένα widget. Προσωπικά χρησιμοποιώ power toggles κατεβάζοντας την κουρτίνα στη notification bar τα ενεργοποιώ από εκεί, μαζί με διάφορα άλλα(bluetooth, wi-fi, φακό κλπ)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιθανώς έχεις λάθος ρυθμίσεις για Internet (apn). Τσέκαρε το site της wind να δεις τι πρέπει να έχει. Τώρα για να ανοιγοκλείνεις τα δεδομένα εύκολα χωρίς να τρέχεις στις ρυθμίσεις βάλε κανένα widget. Προσωπικά χρησιμοποιώ power toggles κατεβάζοντας την κουρτίνα στη notification bar τα ενεργοποιώ από εκεί, μαζί με διάφορα άλλα(bluetooth, wi-fi, φακό κλπ)

 

 

Εννοείς αυτές;

(http://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/devices/PDF/Android_OS_Terminals.pdf)

 

Έβαλα αυτές που βρήκα στο λινκ που αναφέρω αλλά και πάλι δεν έχω 3g...

Edited by pitvelis
Δεν βρήκα λύση.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το θεμα με το tehthering είναι απο τις ρυθμίσεις της wind αντέγραψα απο την vodafone το πεδίο ΤΥΠΟΣ APN (default,sulp,agps,fota,dun) στην wind και δουλεύει κανονικά και απο τις δυο κάρτες το tehering κανονικά!!

 

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-> ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΔΙΚΤΎΟΥ ΚΙΝΗΤΗΣ->WIND-> ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΗΜΕΙΩΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ->WIND GR INTERNET-> TYΠΟΣ ΑΡΝ επικόλληση τις ρυθμίσεις και ολα οκ

 

Θα το δοκιμάσω και στην διάρκεια της μέρας και επανέρχομαι μήπως δεν δουλεύει κάτι άλλο απο την αλλαγή (πχ 3g ή οτι άλλο)

 

 

κ@κ@κι@.... ξανα τα ιδια......

Edited by kolotrip
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλή χρονιά σε όλους. Πώς στο... καλό ενεργοποιείς το 3g και πώς το απενεργοποιείς; Στο δικό μου (huawei p1) υπάρχει στην μπάρα διακίνηση δεδομένων. Απενεργοποιώ το wifi και το ενεργοποιώ όταν είμαι σπίτι. Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω κάτι τέτοιο στο μοτο γ και δεύτερον, πηγαίνοντας μέσω ρυθμίσεων, πάλι είναι ενεργοποιημένα τα δεδομένα αλλά δεν έχω ίντερνετ εκτός σπιτιού πλην wi-fi! Η εταιρεία είναι (καρτο) wind. Ευχαριστώ

Super widget-switch και τις κάνεις όλες τις ρυθμίσεις με ένα κλικ σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρε κανένας από e-shop? Είναι όλα οκ?

 

Κανένα πρόβλημα όλα οκ

:dizzy:Αν η κοπέλα σου παραπονιέται ότι δεν την πας ποτέ κάπου ακριβά, πήγαινέ την σε ένα βενζινάδικο
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το θεμα με το tehthering είναι απο τις ρυθμίσεις της wind αντέγραψα απο την vodafone το πεδίο ΤΥΠΟΣ APN (default,sulp,agps,fota,dun) στην wind και δουλεύει κανονικά και απο τις δυο κάρτες το tehering κανονικά!!

 

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-> ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΔΙΚΤΎΟΥ ΚΙΝΗΤΗΣ->WIND-> ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΗΜΕΙΩΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ->WIND GR INTERNET-> TYΠΟΣ ΑΡΝ επικόλληση τις ρυθμίσεις και ολα οκ

 

Θα το δοκιμάσω και στην διάρκεια της μέρας και επανέρχομαι μήπως δεν δουλεύει κάτι άλλο απο την αλλαγή (πχ 3g ή οτι άλλο)

 

 

κ@κ@κι@.... ξανα τα ιδια......

 

 

Άλλαξα θέση τις κάρτες και δουλεύει.... μάλλον δεν τις αρέσει τις wind να είναι δεύτερη!!!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν οι συσκευές και παίρνουν με OTA την 5.0.2.

Έχει έρθει σε κανέναν, εδώ στην Ελλάδα; Γνωρίζετε αν μπορούμε να επιταγχύνουμε την αναβάθμιση με Clear Data του framework, όπως κάνουμε με τα Nexus;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν οι συσκευές και παίρνουν με OTA την 5.0.2.

Έχει έρθει σε κανέναν, εδώ στην Ελλάδα; Γνωρίζετε αν μπορούμε να επιταγχύνουμε την αναβάθμιση με Clear Data του framework, όπως κάνουμε με τα Nexus;

Ακόμα τίποτα γενικά σε Ευρώπη...

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή. Τη δώσανε δοκιμαστικά σε κάποιους εκτός Ευρώπης, και αν όλα πάνε καλά σε λίγες μέρες θα αρχίσουν να δίνουν παντού.

 

Αν ο λόγος που άργησαν είναι τα bugs , και πάρουμε κάτι που είναι σταθερό και λειτουργεί απροβλημάτιστα, τότε χαλάλι η υπομονή. Στην περίπτωση που αληθεύουν και αυτά που γράφονται στο XDA, ότι έχει ακόμη περισσότερη διαθέσιμη μνήμη, και αφήνει ελεύθερη κοντά στα 500 νομίζω πως θα δούμε άλλο τηλέφωνο στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση :D

Συνεχιζω τις ερωτησεις μου!:p

Κοιταξα λιγο στο eshop για φορτιστή

 

και για κάρτα μνήμης

 

Με το φορτιστη θα εχω καποιο θεμα?

Εχει να προτεινει κανεις καποιον αλλον φορτιστη ή καποια αλλη καρτα που να ειναι πιο καλη/οικονομικη ή δοκιμασμενη?

 

Επισης ειδα και μια θήκη απο ebay!Την εχει τυχον καποιος?

 

Παιδια αν μπορει καποιος να με διαφωτισει για τον φορτστη και την καρτα μνημης μην κανω καμια πατατα!

 

Λεω να το τσιμπησω το κινητο αυριο-μεθαυριο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα το φορτιζω με μια μπριζα ασφαλειας που εχει και δυο usb πανω.

 

http://www.e-shop.gr/energenie-spg1-u-single-ac-socket-surge-protected-usb-charger-black-p-PER.701553

 

Καρτα μνημης πιστευω οτι κι αν παρεις σε επωνυμη class 10 μια χαρα θα εισαι.

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/general/official-lollipop-indian-ota-captured-t3002674

Πλέον με τον παραπάνω έμμεσο τρόπο είμαι στην Official 5.02 έκδοση.Δώστε προσοχή στο πρώτο post για να επιβεβαιώστε εαν η έκδοση που έχετε είναι συμβατή.Μετά κατεβάζετε το αρχείο της αναβάθμισης το μεταφέρετε στην sd και απο τις ρυθμίσεις τις συσκευής κάνετε έλεγχο για ενημέρωση. Αυτό ήταν σε 20 λεπτάκια θα έχετε την 5.02 και δεν θα έχετε χάσει ούτε εφαρμογές ούτε τίποτα. Απλά θα πρέπει να ορίσετε ξανά το τι θα κάνουν οι κάρτες sim (ποια θα ειναι για φωνή sms κλπ).Πρώτη εντύπωση περίπου 480mb ελεύθερη μνήμη (με 10 εφαρμογές εγκατεστημένες) .

Edited by Terminator
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/general/official-lollipop-indian-ota-captured-t3002674

Πλέον με τον παραπάνω έμμεσο τρόπο είμαι στην Official 5.02 έκδοση.Δώστε προσοχή στο πρώτο post για να επιβεβαιώστε εαν η έκδοση που έχετε είναι συμβατή.Μετά κατεβάζετε το αρχείο της αναβάθμισης το μεταφέρετε στην sd και απο τις ρυθμίσεις τις συσκευής κάνετε έλεγχο για ενημέρωση. Αυτό ήταν σε 20 λεπτάκια θα έχετε την 5.02 και δεν θα έχετε χάσει ούτε εφαρμογές ούτε τίποτα. Απλά θα πρέπει να ορίσετε ξανά το τι θα κάνουν οι κάρτες sim (ποια θα ειναι για φωνή sms κλπ).Πρώτη εντύπωση περίπου 480mb ελεύθερη μνήμη (με 10 εφαρμογές εγκατεστημένες) .

 

Σε ευχαριστουμε για την ενημερωση φιλε! Αμα βαλλουμε αυτην ομως θα μπορουμε να βαλλουμε την ευρωπαικη μετα? Ή λογικα δεν θα εχει διαφορες?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει κι εγώ το συγκεκριμένο θέμα στο XDA. Η ουσία είναι πως το συγκεκριμένο update είναι αυτό που πήραν όσοι συμμετείχαν στο soak test στην Ινδία. Το πιθανότερο είναι πως όλα θα πάνε καλά και κάποια στιγμή θα πάρουμε το ίδιο κι εμείς. Αν όμως κάτι πάει στραβά, μία στο εκατομμύριο, και διορθώσει κάτι πριν μας το δώσει, μήπως έχουμε θέμα; Δεν μιλάω για μελλοντική αναβάθμιση δηλαδή που φυσιολογικά δεν θα έχει πρόβλημα. Για αυτό λέω να περιμένω να έρθει επίσημα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις εκανα την αναβάθμιση με τον τροπο που υπέδειξε ο φιλος ....όλα λειτουργουν άψογα ....καινούρια στοιχεια ....γρηγορότερο το τηλ..

Καλύτερη διαχείρηση μνημης....

Πιστευω θα οτι αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε κανα κλασσικ πληκτρολογιο 3χ4 με ελληνικα να κατεβασω για το κινητο?

Toutchpal. Υπάρχει και σχετικό θέμα με πληκτρολόγια

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω σημερα την αναβαθμιση με τον παραπανω τροπο. Κανενα προβλημα, το τηλεφωνο ειναι πολυ πιο ανετο. Redraw στον Nova ειδα μονο ενα, (ενω πριν ειχα συνεχεια). Γενικα βλεπω πολυ καλη διαχειριση της μνημης.
....
Link to comment
Share on other sites

Απο προχτές έβαλα κι εγώ lollipop στο κινητό. Προσπαθώ να είμαι συγκρατημένος, αλλά πραγματικά η Google έδωσε ρέστα με αυτή την έκδοση. Βασικά flashαρα τη μοναδική custom rom που υπάρχει αυτή τη στιγμή την Titan. Οποιον δεν τον καίει το root δε χρειάζεται να πειράξει το κινητό. Σε λίγο καιρό θα βγει και η ota έκδοση. Οσο για διαχείρηση μνήμης 550-555mb ελεύθερα ! Αν και 2 Μέρες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να βγάλω συμπέρασμα, είναι μεγάλος ο ενθουσιασμός.
Life' s Good 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το lollipop. Μια ερώτηση: ακόμα και απενεργοποιημένη η δεύτερη sim , φένεται τώρα δίπλα στη μπαταρία;

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα στην μπαταρία εγώ δε βλέπω κάτι. Μόνο κάτω από το notification τη βλέπω

Αυτό εννοώ.

Ενω την έχω απενεργοποιημενη εμφανιζεται αχνά. Στη kitkat δεν φαινόταν.

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Προς αυτούς που έβαλαν την Lolipop:

 

Το θέμα με το εκνευριστικό force kill των background εφαρμογών πως σας φαίνεται σε σχέση με πριν? Ακόμα killάρει κάτω από 300mb μνήμης? (άσχετα αν φτάνει τα 500 ελεύθερα κάποια στιγμή)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...