Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικο μου σημερα το επιασε η μερα (Παρασκευη 13) και κατεληξε στο public για να σταλει για επισκευη.

Στα καλα καθουμενα εκανε reboot και εκτοτε δεν ξαναδουλεψε wifi και καρτες sim. Εκανα και επαναφορα αλλά τζιφος.Ελπιζω να ειναι γρηγοροι εκει στη motorola μιας και ηδη δεν τη παλευω με ενα παλιο κινητο που εχω.

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια χαρά. Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα (;) με την μπαταρία. Ενώ έβγαζα άνετα ημέρα (από τις 8 το πρωι το φόρτιζα ξανά στη 1 το βράδυ και είχα και 20%), εδώ και μερικές μέρες το φορτίζω το μεσημέρι. Δίνω screenshots μήπως κανένας μπορεί να καταλάβει τι πάει λάθος. Όλες αυτές τις μέρες έχω screen on time γύρω στη μιάμιση ώρα και location mode στο battery saving. Είμαι με Lollipop και έχω δοκιμάσει clear cache.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα (;) με την μπαταρία. Ενώ έβγαζα άνετα ημέρα (από τις 8 το πρωι το φόρτιζα ξανά στη 1 το βράδυ και είχα και 20%), εδώ και μερικές μέρες το φορτίζω το μεσημέρι. Δίνω screenshots μήπως κανένας μπορεί να καταλάβει τι πάει λάθος. Όλες αυτές τις μέρες έχω screen on time γύρω στη μιάμιση ώρα και location mode στο battery saving. Είμαι με Lollipop και έχω δοκιμάσει clear cache.

Spotify τοσο!!!! Τι ψάχνεις....ό,τι και να κάνεις άμα τόχεις για δικτυακό γουόκμαν...

Link to comment
Share on other sites

Spotify τοσο!!!! Τι ψάχνεις....ό,τι και να κάνεις άμα τόχεις για δικτυακό γουόκμαν...

 

 

Τo spotify παίζει σε offline mode, κομμάτια που έχω κατεβάσει και το κάνω από τότε που έχω αγοράσει το κινητό (και για κάθε κινητό που είχα). Τώρα δε θυμάμαι αν ήταν πάντα τόσο ψηλά σε κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Θα ηθελα την βοηθεια σας.Επειδη θα το αγορασω μεταχειρισμενο πως μπορω να τσεκαρω αν εχει rootαριστει στο παρελθον και δεν εχει χασει την εγγυηση του;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Θα ηθελα την βοηθεια σας.Επειδη θα το αγορασω μεταχειρισμενο πως μπορω να τσεκαρω αν εχει rootαριστει στο παρελθον και δεν εχει χασει την εγγυηση του;

Προϋπόθεση για να έχει γίνει root είναι να έχει ξεκλειδώσει ο bootloader. Μπορείς να δεις αν είναι ξεκλειδωτος απο το recovery menu.

Φυσικά μπορεί να ξανά κλειδώσει , αλλά νομιζω οτι μπορείς να το δεις και απο το site της motorola

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα στην κατοχη μου εχω καποια θεματακια να αναφερω...

1. Μετα απο εγκατασταση εγαρμογων που διαθετουν κ widget βλεπω πως δεν τα εμφανιζει γαι χρηση μετα το installation, αλλα πρεπει να κανω reboot για να ειναι διαθεσιμα.

2. Καταναλωση απο google play service/app/android os παρα πολυ...το γονατιζει.

3.Τελικα μονο Η δειχνει? Οχι Η+?

Γενικα ειναι αρκετα καλο κινητο κ value for money...ειδικα για δουλεια λογω 2 sim, αλλα αν διορθωνανε κανα 2 θεματακια θα πεταγε.

Δεν το ειχα με kit kat να κανω συγκριση βεβαια αλλα πιστευω να διορθωσουνε καποια θεματα.

Οσο περναει ο καιρος θα αναφερω κ αλλα θεματακια αν προκυψουν μπας κ μου λυσετε/βοηθησετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έχω το moto g 2014 περίπου ενα μήνα τώρα, αγορασμένο απο skroutz. Είμαι πολύ ευχαριστημενη από τό κινητό απλά τίς τελευταίες μέρες έτυχε να προσέξω κάτι πού με προβλημάτισε. Όταν το κινητό είναι σε μαύρο φόντο παρατήρησα οτι στην κάτω δεξιά γωνία έιναι πιο φωτεινό...σαν να χάνει η οθόνη τού. Είναι ορατό μονο σε μαύρο φόντο κ με 100% φωτεινότητα πού χρησιμοποιώ σπάνια γιαυτό κ δέν τό είχα προσέξει νωρίτερα μάλλον...είναι ελαττωματικό;;Τό έχει συναντήσει κανείς; Γενικά δεν με ενοχλεί γιατί δεν φαίνεται αλλά μήπως μέ τόν καιρό χειροτερέψει;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο γενικό προβλημα με το wifi και την μπαταρία; Σε μένα την εξαντλεί πολυ γρήγορα οσο το εχω ανοιχτό. Σε αντιθεςη με τα data που η διαχείριση της μπαταρίας ειναι πολυ καλη!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, οι θήκες που βλέπω για το παλιό generation κάνουν και για το νέο? Ξέρει κανείς?

http://www.you.gr/proionta/telephony-networking/axesouar-gia-kinita/axesouar-kiniton/flip-shell-case-for-moto-g-turquoise

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

θα 'θελα να κάνω μια ερώτηση, κατά πόσο η συσκευή αυτή εδώ που είναι και το θέμα του τόπικ μπορεί να κάνει βιντεοκλήση μέσω παρόχου και όχι αναγκαστικά να είναι κανείς συνδεδεμένος μέσω ίντερνετ (hungouts) για να την πραγματοποιήσει...προσπάθησα να δω αν γίνεται και απο απαντήσεις που μου έδωσαν, σε άλλο τοπικ εδώ στο φόρουμ που κατά λαθος ρώτησα, μάλλον δεν γίνεται...γνωρίζουμε κάτι περισσότερο;

επίσης αν υπάρχει κάποια σχετική εφαρμογή που να ενεργοποιεί μια τέτοιου είδους βιντεοκλήση επειδή υποθέτω (δεν ξέρω αν είναι σωστό βέβαια) ότι εφόσον μια συσκευή έχει δυο κάμερες μπροστά-πίσω, γιατί να μην γίνεται κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά το ξεχνάς καθώς πρόκειται για παρωχημένη υπηρεσία.

Σε γενικές γραμμές το Android από τη "μάνα" του δεν υποστηρίζει videoκλήση όπως την ξέραμε από παλιά.

Μερικοί κατασκευαστές παραμετροποιώντας το λειτουργικό δίνουν αυτή τη δυνατότητα, αλλά αυτό είναι η εξαίρεση(Samsung κλπ).

Δεν υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθεί κάτι με εφαρμογή κλπ. Μόνο μέσω εφαρμογών που χρησιμοποιούν σύνδεση δεδομένων μπορείς να κάνεις βίντεοκλήση. Αυτός είναι ο λόγος της ύπαρξης της 2ης κάμερας (όπως επίσης και για selfies).

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που είπα ότι με αυτό το κινητό δεν θα ασχοληθω με αλλες Ρομ, να σου επίσημη υποστήριξη από την cm

Ε δεν την γλυτώνει, και έχουν κυκλοφορήσει και κάτι kernel μουρλια για cm12....

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι για δύο πράγματα που θα παρέχουν προστασία (έξτρα) στο νέο μου Moto G

 

και θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας αν έχετε ακούσει κάτι? (αναζήτηση και τιμή από skroutz)

 

Motorola Moto G 2014 - Προστατευτικό Οθόνης Tempered Glass 0.33mm

€9.90

 

Motorola Moto G 2014 / Moto G2 XT1068 - Θήκη TPU GEL S-Line Μαύρη (OEM)

€12.90

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το πρώτο, αλλά το δεύτερο μου φαίνεται πανάκριβο. Δεδομένου πάντα πως πήρα μια τέτοια από eBay και μου κόστισε μόλις 1€ και είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας...
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου το thread είναι πλεον τεράστιο, οποτε ζήτω συγγνώμη εξ αρχής. Δε μπορώ να ορισω σαν ,default χώρο αποθήκευσης την κάρτα sd; Πρέπει πάντα να κατεβαζω στον εσωτερικό. χώρο και μετά να μεταφέρω; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια απορία, μου είναι αδύνατον να μετακινησω αρχεία Bluetooth με μουσική στην κάρτα μνήμης, όσο κι αν προσπάθησα.
There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το πρώτο, αλλά το δεύτερο μου φαίνεται πανάκριβο. Δεδομένου πάντα πως πήρα μια τέτοια από eBay και μου κόστισε μόλις 1€ και είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας...

 

για αυτό ρωτάω αν έχετε εμπειρία από το εξωτερικό μήπως αντί να προτιμήσω την ελληνική αγορά και τις τιμές αυτές και παραπάνω σύμφωνα με το skroutz να τα αγοράσω από το εξωτερικό (e-bay) ή κάτι άλλο.

 

όπως και αν ξέρετε

 

γιατί αγόρασα θήκη ακολουθώντας την συμβουλή κάποιων εδώ μέσα φίλων αλλά δυστυχώς τσάμπα τα ευρώ που έδωσα

 

δύσχρηστες και καθόλου ευχαριστημένος δεν έμεινα.

Edited by Zer0c00L

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου το thread είναι πλεον τεράστιο, οποτε ζήτω συγγνώμη εξ αρχής. Δε μπορώ να ορισω σαν ,default χώρο αποθήκευσης την κάρτα sd; Πρέπει πάντα να κατεβαζω στον εσωτερικό. χώρο και μετά να μεταφέρω; Ευχαριστώ.

Αν μιλάς για apps όχι δε μπορείς.

 

Έχω την ίδια απορία, μου είναι αδύνατον να μετακινησω αρχεία Bluetooth με μουσική στην κάρτα μνήμης, όσο κι αν προσπάθησα.

 

Με ένα file manager σαν το ES3, μπορείς να μεταφέρεις ότι θες όπου θες.

Link to comment
Share on other sites

για αυτό ρωτάω αν έχετε εμπειρία από το εξωτερικό μήπως αντί να προτιμήσω την ελληνική αγορά και τις τιμές αυτές και παραπάνω σύμφωνα με το skroutz να τα αγοράσω από το εξωτερικό (e-bay) ή κάτι άλλο.

Αρχικά πήρα ένα σετ με 5 screen protectors με 2.22€ που ήταν δημοπρασία και καλά. Παράλληλα πήρα μία γκρι/διάφανη θήκη σιλικόνης με 1€. Ήρθε η θήκη και ήταν τόσο καλή που έδωσα άλλο 1€ και πήρα και μια μαύρη, γιατί την πρώτη τη μετέτρεψα κολλώντας ένα μεταλλάκι πάνω που πιάνει σε μια βάση αυτοκινήτου. Στη συνέχεια μου ήρθαν οι μεμβράνες. Ήθελα 5 γιατί δεν είμαι τόσο καλός στην τοποθέτηση. Με τη 2η τα ψιλοκατάφερα, και ένα μήνα τώρα δεν έχει την παραμικρή γρατζουνιά(η ίδια η μεμβράνη). Σε αντίθεση με κάτι άλλες που πήρα για ένα Sony που έχω, και από την 1η ώρα έχουν γεμίσει χαρακιές...

 

Στα λέω όλα αυτά γιατί πήρα 2 θήκες και 5 μεμβράνες με λιγότερα από 5€. Καλύτερα από eBay, ακόμα και αν δεν σου βγει όπως περίμενες αλλιώς είναι να δώσεις 1-2€ και αλλιώς 5-10 για το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

xionistra3 δες αμα σε μαυρο φόντο πχ σε μια φωτο φαίνεται το ίδιο γιατί έχω την εντύπωση οτι είναι θέμα εφέ του λειτουργικού και όχι πρόβλημα της οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...