Jump to content

iPhone 6


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Ψάχνω να αγοράσω ένα Iphone 6 μεταχειρισμένο και σκέφτομαι αρκετά την ασφάλεια της ανταλλαγής.Μπορώ να έχω κατ'ιδίαν έλεγχο μόλις το φέρει o courier? Ή έστω να πάω από το μαγαζί να το παραλάβω και να το ελέγξω? Μπορώ να έχω αυτή την δυνατότητα από την υπηρεσία courier ή πρέπει να έχει συμφωνήσει και ο κάτοχος του και να έχουμε έρθει σε συμφωνία και με την courier? Κάποιος τρόπος άμα δεν ισχύει το παραπάνω να είμαι σίγουρος ότι το κουτί μέσα θα έχει το Iphone που θα έχω αγοράσει ακι δεν θα με εξαπατήσει? Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Από όσο ξερω τα δέματα δεν ανοίγουν πλέον.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευτυχής κάτοχος κι εγώ από σήμερα. Πολύ το καθυστέρησα βασικά . Η συσκευή έχει το ιδανικό μέγεθος για τα γούστα μου και πανέμορφη. Τα υπόλοιπα στη πορεία :)

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος κι εγώ από σήμερα. Πολύ το καθυστέρησα βασικά . Η συσκευή έχει το ιδανικό μέγεθος για τα γούστα μου και πανέμορφη. Τα υπόλοιπα στη πορεία :)

Τώρα το αποφάσισες? Το 6s θα είναι φοβερό με 2 γιγα και έμφαση στην κάμερα. Έπρεπε να περιμένεις λίγο η να πας σε μεταχειρισμενο.

Εγώ θα το περιμένω. Σαν μέγεθος είναι ότι πρέπει για δεύτερη συσκευή.

Δεν με τραβά κάτι άλλο αυτή την εποχή.

Ο Α9 με 2 γιγα ραμ θα το κάνει το πιο ολοκληρωμένο iphone ως τώρα.

Θα το έχω άμεσα οταν κυκλοφορήσει γιατί γνωρίζω τον ιδιοκτήτη αλυσίδας καταστημάτων με προϊόντα της apple.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξερω τα δέματα δεν ανοίγουν πλέον.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.Θα το κοιτάξω πάντως μόλις προβώ στην αγορά.Κάποια συμβουλή για αν είμαι σίγουρος ότι μέσα στο δέμα θα είναι το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το αποφάσισες? Το 6s θα είναι φοβερό με 2 γιγα και έμφαση στην κάμερα. Έπρεπε να περιμένεις λίγο η να πας σε μεταχειρισμενο.

Εγώ θα το περιμένω. Σαν μέγεθος είναι ότι πρέπει για δεύτερη συσκευή.

Δεν με τραβά κάτι άλλο αυτή την εποχή.

Ο Α9 με 2 γιγα ραμ θα το κάνει το πιο ολοκληρωμένο iphone ως τώρα.

Θα το έχω άμεσα οταν κυκλοφορήσει γιατί γνωρίζω τον ιδιοκτήτη αλυσίδας καταστημάτων με προϊόντα της apple.

 

Κοίτα να μην το βγάλουν με 1,5gb ram

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες ν περιμένεις για τ 6s σε ένα μήνα βγαίνει κ θα έχει ίδια τιμή

 

 

 

Τώρα το αποφάσισες? Το 6s θα είναι φοβερό με 2 γιγα και έμφαση στην κάμερα. Έπρεπε να περιμένεις λίγο η να πας σε μεταχειρισμενο.

Εγώ θα το περιμένω. Σαν μέγεθος είναι ότι πρέπει για δεύτερη συσκευή.

Δεν με τραβά κάτι άλλο αυτή την εποχή.

Ο Α9 με 2 γιγα ραμ θα το κάνει το πιο ολοκληρωμένο iphone ως τώρα.

Θα το έχω άμεσα οταν κυκλοφορήσει γιατί γνωρίζω τον ιδιοκτήτη αλυσίδας καταστημάτων με προϊόντα της apple.

 

 

Δε το πήρα καινούριο παιδιά. Ανταλλαγή με το s6 μου το έκανα, προς Θεού. Δε τη πάλεψα άλλο με τη Sammy και η αλήθεια είναι πως τίποτα άλλο στο android δε με συγκίνησε.

Τώρα τον αν η τιμή του 6s θα κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με του τωρινού 6αριου αυτό πριν το Πάσχα δε το κόβω να συμβαίνει εδώ στην Ελλάδα. Το περιμένω πως και πως πάντως.

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος κι εγώ από σήμερα. Πολύ το καθυστέρησα βασικά . Η συσκευή έχει το ιδανικό μέγεθος για τα γούστα μου και πανέμορφη. Τα υπόλοιπα στη πορεία :)

 

Σε περιμέναμε... Σε τι χρώμα το πήρες;

Ετσι ειναι πάντως μετα τα iPhone ξεχνάς και τα htc :p

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Θα το κοιτάξω πάντως μόλις προβώ στην αγορά.Κάποια συμβουλή για αν είμαι σίγουρος ότι μέσα στο δέμα θα είναι το κινητό?

 

 

Δεν ξερω φίλε μονο αν καπνίσεις τίποτα με τη μεταφορική εμένα δεν με άφησαν να ανοίξω δέμα ούτε με χίλια ζόρια.

 

Μεγεια στο φίλο.

Παμε για iPhone 7 Κώστα (Tesalat) ή τότε 6s να ειναι κάτω η τιμή

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε στο space grey αυστηρά. Έχει τα κουσούρια της η apple, αλλα αυτό το minimal σχεδιο και η ομορφιά της συσκευής βγαίνει πολύ σπάνια στο android. Μέχρι και το έταιρων ήμισυ ψήθηκε να πάρουμε ακόμα ένα. Οπότε με το καλό το 6s σε μένα και ας κρατήσει το 6αρι :D

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες ν περιμένεις για τ 6s σε ένα μήνα βγαίνει κ θα έχει ίδια τιμή

 

Καλησπέρα

Πως το ξέρουμε ότι το 6s θα έχει ίδια τιμή με το 6 ?? ( Λόγω capital controls ?? )

Λογικά ( όπως πάντα) θα είναι ακριβότερο .

Ωραίο το 6 αλλά δεδομένου ότι για μένα το μέγεθος δεν με βολεύει ( μια χαρά είναι το νέο μου 5s - ελπίζω να τρέχει άνετα το ios 9 ) , σκέφτομαι το 6 για δώρο στην σύζυγο για Σεπτέμβριο.

 

Το άλλο θέμα που προκύπτει ( όπως πάντα ), είναι πότε θα έρθει το 6s ( αναφέρομαι σε ευρεία διανομή και όχι 2 τεμάχια εκθεσιακά ανά κατάστημα)

Όσο αφορά τα 2 gb ram , νομίζω ότι δεν είναι σίγουρο ( μακάρι , αλλά η γνώμη μου είναι ότι θα είναι στο 7.. )

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Το ίδια τιμή είναι σχετικό.γιατί πολύ απλά δεν θα έχει την ίδια ακριβώς τιμή.

Επίσης σαφώς να περιμένει κάποιος το 6s παρά να πάρει το λίγο πλέον 6.

Η μνήμη ram όπως όλα δείχνουν,σίγουρα θα είναι 2gb,επιβαλλόταν αυτή η αλλαγή πού κανονικά θα πρεπε να είχε γίνει από πέρσι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Θεωρείται λίγο το 6 λόγο μνήμης και επεξεργαστή; Εμένα παει αέρα με γεμάτο τηλέφωνο από εφαρμογές κτλ.
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Θεωρείται λίγο το 6 λόγο μνήμης και επεξεργαστή; Εμένα παει αέρα με γεμάτο τηλέφωνο από εφαρμογές κτλ.

Θοδωρή δεν ξέρω για το 6 επειδή δεν το έχω δουλέψει πραγματικά.

Όμως στο 5s και στο ipad Air που έχω ακόμα υπάρχουν θέματα.

Εκτός από τα report που ήταν γεμάτα με αναφορές για έλειψη μνήμης, παρατηρούσα μετά από αρκετή χρήση ότι όταν γυρνούσα μετά από ώρα σε εφαρμογές που είχα δουλέψει πριν τις έβρισκα τελείως κλειστές.

Δηλαδή όχι σε φάση αναμονής με κάποια apis να τις κρατούν έτοιμες για χρήση.

Δεν ήταν απλό reload αλλά φόρτωμα από την αρχή.

Στα χέρια της γυναίκας μου δεν συμβαίνει αυτό γιατί δουλεύει μόνο browser και κάνα δυο εφαρμογές.

 

Με την ραμ δεν γίνονται θαύματα. Η θα κλείνουν εφαρμογές για να υπάρχει διαθέσιμη η μόλις κάποια νέα εφαρμογή την χρειαστεί θα υπάρξει καθυστέρηση στο άνοιγμα μέχρι να την εξασφαλίσει και μερικές φορές κρασαρισμα γιατί κάτι δεν πηγαίνει καλά την στιγμή αυτή.

 

Μπορεί η Apple να κάνει καλή διαχείριση με σωστές επιλογές στις ρυθμίσεις του λειτουργικού της, αλλά το κλασσικό που ισχύει σε όλους τους υπολογιστές "Όσο πιο πολύ ραμ τόσο καλύτερα", ισχύει και στο ios.

 

Με διπλάσια ραμ θα διατηρούνται περισσότερες εφαρμογές σε ετοιμότητα.

Τα ίδια ακριβώς γράφαμε και πέρυσι. Πάλι κάποιοι επέμεναν ότι δεν χρειάζεται περισσότερη. Όμως όλα εξαρτονται από την χρήση και τις απαιτήσεις καθενός.

Στο 5s αν άνοιγες την κάμερα να τραβήξεις μερικές φώτο και μετά γυρνούσες στο recent apps, έβλεπες ότι είχαν κλείσει 2-3 εφαρμογές για να εξασφαλιστεί η περισσότερη ραμ που χρειάζονταν η εφαρμογή της κάμερας.

Δουλεύοντας παράλληλα το M8 δεν είχα τέτοια θέματα.

Οι εφαρμογές άνοιγαν στον ίδιο χρόνο είτε μετά από reset είτε μετά από 10 ώρες λειτουργίας.

 

Πιθανώς στο 6 να γίνεται λιγότερο αντιληπτό γιατί έχει πολύ πιο δυνατό επεξεργαστή που μπορεί να ανοίγει την εφαρμογή ταχύτερα έστω και αν έχει κλείσει.

Θυμάμαι ότι με εκνευριζε πολύ η καθυστέρηση στο Evernote.

Το έβρισκα συνεχώς κλειστό όταν ήθελα να προσθέσω μια νέα υπενθύμιση.

Στο 6 που εχω δοκιμασει, η ίδια εφαρμογή ανοίγει ταχύτερα.

Γενικά πάντως το 5s με είχε απογοητεύσει δίπλα στο One Plus One και Μ8.

 

Ελπίζω η σειρά 6S να είναι όπως την θέλω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω, παλιό καινούριο, πάντως αρκετά αέρατο το βλέπω το 6αρι. Για δε multitasking σε σχέση με το πρώην s6 ας μη το σχολιάσω καλύτερα

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Γνώμες είναι αυτές παιδιά.εγώ δεν το βλέπω και τόσο αεράτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα συμφωνώ και εγω. Θα ήθελα περισσότερη ραμ.

Και πιστεύω πως θα την βάλει πλέον η Apple για να δουμε.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω, παλιό καινούριο, πάντως αρκετά αέρατο το βλέπω το 6αρι. Για δε multitasking σε σχέση με το πρώην s6 ας μη το σχολιάσω καλύτερα

Για δες και εδω...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η ram ποτε δεν ειναι αρκετή (μας το απέδειξαν και τα android)! Οι προγραμματιστές ειναι υπεύθυνοι. Ειναι αλήθεια πως η apple την εκμεταλλεύεται όσο μπορεί αλλα δεν ειναι η σούπερ λύση. Ο tesalat πχ ψάχνει πολυ το multitasking ξεχνώντας πως και το android συμπεριφέρεται με τον ιδιο τροπο. Τι εννοώ; Θέλετε 5 καρτέλες ανοικτές το θέμα ειναι πως σε ανδροιδ και απλ το flag για το ποτε θα "διαγραφούν" απο την μνήμη ορίζεται σε κάποια χρονικά διαστήματα πράγμα που σημαίνει πως και το νοτε 3 είχε την ιδια συμπεριφορά. Ίσως να κρατούσε λόγω browser λιγο περισσότερη ωρα αλλα άπαξ και το ειχες εκτός προσκήνιο για αρκετή ωρα τοτε το refresh δεν το γλιτώνεις. Και ειναι λογικό για αυτές τις συσκευές. Απλά εμεις έχουμε στο μυαλό μας λειτουργία υπολογιστή. Αν πχ φορτώσεις ενα παιχνίδι γιατί να κρατήσει δεδομένα στην ραμ. Γενικά η ραμ ειναι για την φόρτωση εκείνης της στιγμής. Το να έχουμε επι μόνιμου βασεως προγράμματα στην ραμ φορτωμένα δεν συμφέρει.

 

Για το αν παει αέρα ενα θα πω... Κάντε τις δοκιμές σας με απαιτητικά παιχνίδια. Εκει θα δείτε και την διαφορά στην απόκριση(άλλωστε και τα PC με παιχνίδια τα μετράνε, οχι τόσο με office κλπ - πανε εκείνες οι παλιές εποχές με winmark ). Θα έχετε δει σιγουρα τα benchmarks μεταξύ και του S6.

Όποτε ναι ας κανει refresh ο σαφάρι αφού ξεκίνησα το infinity blade 3 άμεσα και χωρίς lag.

 

ΥΓ. Αυτο δεν σημαίνει βέβαια πως δεν συμφωνώ με την αναγκαιότητα των 2 γίγα στο νέο iPhone

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Κώστα συμφωνώ και εγω. Θα ήθελα περισσότερη ραμ.

Και πιστεύω πως θα την βάλει πλέον η Apple για να δουμε.

 

Όσα ειπώθηκαν λίγο πριν είναι θεωρώ πολύ σωστά ..

Εξαρτάται από την χρήση του καθενώς , π.χ εγώ που έχω ελάχιστες εφαρμογές ανοικτές δεν έχω θέμα με το 5s όπως δεν είχα και πριν με το 5 .

Σίγουρα χρειάζεται περισσότερη ram ( δεν γίνονται θαύματα χωρίς επαρκή μνήμη όπως γράφει και ο φίλος πιο πάνω ..) και θα πρέπει η Apple να την δώσει στο 6s ( καιρός είναι ..). Το androind εχει φτάσει τα 4 gb , βέβαια με άλλες απαιτήσεις διαφορετικού λειτουργικού.

 

Δεδομένου ότι το 6s δεν είναι νέα σειρά , εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα 2 GB θα τα δώσει στο 7 ( μακάρι να διαψευστώ ..) , προκειμένου να δώσει κάτι καινούργιο στην νέα σειρά.

Όσο για το 6s , προκειμένου να δικαιολογήσει την αναβάθμιση του μοντέλου , θα δώσει force touch και καλύτερη camera..

*Εκτός και εάν για να λειτουργήσει σωστά το force touch , χρειάζεται οπωσδήποτε 2 GB ( δεν γνωρίζω ..)

 

Επειδή πριν λίγες μέρες αγόρασα το 5s , ελπίζω να να μπορεί να τρέξει άψογα την 9 , όπως τρέχει άψογα θεωρώ την 8 το 5άρι , μιας και είναι το ιδανικό μέγεθος συσκευής για την χρήση που θέλω να κάνω ( τηλεφωνήματα και επαγγελματικά emails - για όλα τα άλλα υπάρχει το ipad ) , και να μην χρειαστεί να αναγκαστώ να πάω σε σειρά 6 τόσο γρήγορα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για δες και εδω...

 

Αυτά τα test των συσκευών ποτέ δεν τα κατάλαβα ..Εννοώ ότι την μικρή διαφορά σε seconds που έχουν τα υπόλοιπα , δεν θεωρώ ότι την καταλαβαίνεις σε πραγματική χρήση ..

(παρεπιπτώντως το iphone τα πηγαίνει πολύ καλά ανάμεσα σε άλλες δυο κορυφαίες συσκευές ..)

Για να είμαι ειλικρινής , αν με ρωτούσαν για το αποτέλεσμα μεταξύ των τριών , θα απαντούσα ότι είναι πιο γρήγορο το htc ..

Τόσο μεγάλη διαφορά έχει τελικά το HTC M9 από το M8 ??

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το 9 περιμένω και ελπίζω να την παλέψει γιατί δεν διαβαζω τα καλύτερα για τις beta. Λογικό ειναι δοκιμαστικές ακομα.

 

Το force touch τι καλύτερο έχει; Δεν ξερω γιατί ρωτάω

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το 9 περιμένω και ελπίζω να την παλέψει γιατί δεν διαβαζω τα καλύτερα για τις beta. Λογικό ειναι δοκιμαστικές ακομα.

 

Το force touch τι καλύτερο έχει; Δεν ξερω γιατί ρωτάω

 

Φίλε Θοδωρή , το Iphone 6 που έχεις εσύ ( αν έχω καταλάβει σωστά) δεν θεωρώ ότι θα έχει θέμα με την 9

Οι beta δεν είναι για ασφαλή συμπεράσματα θεωρώ , έχουν τα θέματά τους και σίγουρα θα βελτιωθεί η official 9

Αυτό που φοβάμαι είναι μην επαναληφθεί η ιστορία της 8 ( όπου έστρωσε η συσκευή στην 8.4 ..) και περάσουμε όλο το χειμώνα με προβλήματα..

Όσο αφορά το force touch δεν γνωρίζω πολλά και εγώ , σε γενικές γραμμές , ασκώντας μικρή πίεση στην οθόνη αποκτάς πρόσβαση σε συγκεκριμένες λειτουργίες ( όπως συμβαίνει τώρα δηλαδή ) αλλά όταν θα πατάς πιο δυνατά θα μπορείς να αποκτάς πρόσβαση σε διαφορετικές λειτουργίες ( αντιλαμβάνεται η οθόνη την πίεση που της ασκείται δηλαδή ). Υπάρχει ήδη η λειτουργία νομίζω στα applewatch.

Κάποιος κάτοχος apple watch θα μπορέσει να μας εξηγήσει περισσότερα ..

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Όσα ειπώθηκαν λίγο πριν είναι θεωρώ πολύ σωστά ..

Εξαρτάται από την χρήση του καθενώς , π.χ εγώ που έχω ελάχιστες εφαρμογές ανοικτές δεν έχω θέμα με το 5s όπως δεν είχα και πριν με το 5 .

Σίγουρα χρειάζεται περισσότερη ram ( δεν γίνονται θαύματα χωρίς επαρκή μνήμη όπως γράφει και ο φίλος πιο πάνω ..) και θα πρέπει η Apple να την δώσει στο 6s ( καιρός είναι ..). Το androind εχει φτάσει τα 4 gb , βέβαια με άλλες απαιτήσεις διαφορετικού λειτουργικού.

 

Δεδομένου ότι το 6s δεν είναι νέα σειρά , εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα 2 GB θα τα δώσει στο 7 ( μακάρι να διαψευστώ ..) , προκειμένου να δώσει κάτι καινούργιο στην νέα σειρά.

Όσο για το 6s , προκειμένου να δικαιολογήσει την αναβάθμιση του μοντέλου , θα δώσει force touch και καλύτερη camera..

*Εκτός και εάν για να λειτουργήσει σωστά το force touch , χρειάζεται οπωσδήποτε 2 GB ( δεν γνωρίζω ..)

 

Επειδή πριν λίγες μέρες αγόρασα το 5s , ελπίζω να να μπορεί να τρέξει άψογα την 9 , όπως τρέχει άψογα θεωρώ την 8 το 5άρι , μιας και είναι το ιδανικό μέγεθος συσκευής για την χρήση που θέλω να κάνω ( τηλεφωνήματα και επαγγελματικά emails - για όλα τα άλλα υπάρχει το ipad ) , και να μην χρειαστεί να αναγκαστώ να πάω σε σειρά 6 τόσο γρήγορα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτά τα test των συσκευών ποτέ δεν τα κατάλαβα ..Εννοώ ότι την μικρή διαφορά σε seconds που έχουν τα υπόλοιπα , δεν θεωρώ ότι την καταλαβαίνεις σε πραγματική χρήση ..

(παρεπιπτώντως το iphone τα πηγαίνει πολύ καλά ανάμεσα σε άλλες δυο κορυφαίες συσκευές ..)

Για να είμαι ειλικρινής , αν με ρωτούσαν για το αποτέλεσμα μεταξύ των τριών , θα απαντούσα ότι είναι πιο γρήγορο το htc ..

Τόσο μεγάλη διαφορά έχει τελικά το HTC M9 από το M8 ??

Ενδεικτικα ειναι ολα αυτα. Πχ το Μ9 κολλησε στο ανοιγμα μιας σελιδας και βγηκε τελευταιο στο παραπανω συγκριτικο.

 

Απλα δειχνει οτι και στο multitasking τα πηγε καλα το αιφον.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικα ειναι ολα αυτα. Πχ το Μ9 κολλησε στο ανοιγμα μιας σελιδας και βγηκε τελευταιο στο παραπανω συγκριτικο.

 

Απλα δειχνει οτι και στο multitasking τα πηγε καλα το αιφον.

 

Όντως , το iphone τα πήγε καλά, όταν και τα υπόλοιπα είναι κορυφαίες συσκευές ...

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Η ram ποτε δεν ειναι αρκετή (μας το απέδειξαν και τα android)! Οι προγραμματιστές ειναι υπεύθυνοι. Ειναι αλήθεια πως η apple την εκμεταλλεύεται όσο μπορεί αλλα δεν ειναι η σούπερ λύση. Ο tesalat πχ ψάχνει πολυ το multitasking ξεχνώντας πως και το android συμπεριφέρεται με τον ιδιο τροπο. Τι εννοώ; Θέλετε 5 καρτέλες ανοικτές το θέμα ειναι πως σε ανδροιδ και απλ το flag για το ποτε θα "διαγραφούν" απο την μνήμη ορίζεται σε κάποια χρονικά διαστήματα πράγμα που σημαίνει πως και το νοτε 3 είχε την ιδια συμπεριφορά. Ίσως να κρατούσε λόγω browser λιγο περισσότερη ωρα αλλα άπαξ και το ειχες εκτός προσκήνιο για αρκετή ωρα τοτε το refresh δεν το γλιτώνεις. Και ειναι λογικό για αυτές τις συσκευές. Απλά εμεις έχουμε στο μυαλό μας λειτουργία υπολογιστή. Αν πχ φορτώσεις ενα παιχνίδι γιατί να κρατήσει δεδομένα στην ραμ. Γενικά η ραμ ειναι για την φόρτωση εκείνης της στιγμής. Το να έχουμε επι μόνιμου βασεως προγράμματα στην ραμ φορτωμένα δεν συμφέρει.

 

Για το αν παει αέρα ενα θα πω... Κάντε τις δοκιμές σας με απαιτητικά παιχνίδια. Εκει θα δείτε και την διαφορά στην απόκριση(άλλωστε και τα PC με παιχνίδια τα μετράνε, οχι τόσο με office κλπ - πανε εκείνες οι παλιές εποχές με winmark ). Θα έχετε δει σιγουρα τα benchmarks μεταξύ και του S6.

Όποτε ναι ας κανει refresh ο σαφάρι αφού ξεκίνησα το infinity blade 3 άμεσα και χωρίς lag.

 

ΥΓ. Αυτο δεν σημαίνει βέβαια πως δεν συμφωνώ με την αναγκαιότητα των 2 γίγα στο νέο iPhone

Δεν μιλώ για refreshing στον browser. Αυτό είναι αποδεκτό από ένα σημείο και μετά.

Αναφέρομαι σε εφαρμογές όπως το Evernote που το χρησιμοποιώ πολλές φορές την μέρα για δημιουργία υπενθυμίσω και το έβρισκα να φορτώνει από την αρχή.

Στις συσκευές που χρησιμοποιώ και υποτίθεται δεν έχουν το καλύτερο multitasking, δεν βρισκω εφαρμογές εντελώς κλειστές. Μπορεί να υπάρχει μια καθυστέρηση του ενός δευτερολεπτου όταν γυρνώ μετά από ώρα σε κάποιες εφαρμογές όχι σε όλες.

 

Εκεί βέβαια αν μιλαμε για Samsung υπάρχουν άλλες βλακειες.

 

Όπως και να χει, είναι τι ενοχλεί καθένα περισσότερο. Εμένα με την χρήση που κάνω το 5s μου φάνηκε πολύ λίγο για συσκευή τέτοιας χρηματικής αξίας.

Έχεις που έχεις τις έλειψες του ios από χέρι, βάλε την ανύπαρκτη αυτονομία και τους περιορισμούς λόγο μεγέθους οθόνης συν αυτά που είπα προηγουμένως, και καταλαβαίνεις γιατί το κράτησα μόνο 6 μήνες και πάντα σαν δεύτερη συσκευή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...