Jump to content

iPhone 6


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@galanakop TLC εχεις. Το λεει κ ψηλα αλλα κ εκει που λεει default bits per cell=3. Στην MLC θα ελεγε 2.

Παντως αν θελετε τη γνωμη μου κακως ασχολειστε με τον τυπο μνημης εκτος κ αν σκοπευετε να κρατησετε το κινητο 10 χρονια.... Οκ σ αυτη την περιπτωση να συζητησουμε τα μειονεκτηματα της tlc...

Αλλιως ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε.

Και δεν πιστευω να νομιζετε οτι ολες οι αλλες εταιριες στα κινητα τους βαζουν MLC !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Δε μπορείς να προσέξεις κατι πριν την αγορά της συσκευής, πάρε το κινητό που θέλεις. Μη σε απασχολεί, ο καθένας και το κάθε άρθρο λεει το δικό του μοντέλο οτι εχει θέμα. Φίλος μου εχει το 6 στα 64GB και εχει την "καλή" μνήμη MLC.

2. Πλέον δεν αξίζει να παίρνεις τα 16GB ειναι λίγα, ανάλογα φυσικά με τη χρήση που κανεις. Εγω τα 64GB θα σου πρότεινα.

3. Το "other" ειναι κάποια προςωπικα έγγραφα σου, αρχεία του συστήματος και διαφορα τέτοια που δεν αφαιρούνται!!!

 

Εσυ ποιο εχεις τελικα;

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

@galanakop TLC εχεις. Το λεει κ ψηλα αλλα κ εκει που λεει default bits per cell=3. Στην MLC θα ελεγε 2.

Παντως αν θελετε τη γνωμη μου κακως ασχολειστε με τον τυπο μνημης εκτος κ αν σκοπευετε να κρατησετε το κινητο 10 χρονια.... Οκ σ αυτη την περιπτωση να συζητησουμε τα μειονεκτηματα της tlc...

Αλλιως ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε.

Και δεν πιστευω να νομιζετε οτι ολες οι αλλες εταιριες στα κινητα τους βαζουν MLC !!

Λέτε ρε παιδιά ; κυκλοφορούν και κάτι βίντεο που δείχνουν το ίδιο iphone 6 με tlc να αργεί δέκα δευτερόλεπτα παραπάνω από το mlc να Μπουτάρει. Θετικό πάντως που ιδιοκτήτες εδώ δηλώνουν άνευ προβλήματος.

 

Για την ιστορια το 5s έχει mlc.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποιο εχεις τελικα;

Το "προβληματικό"...TLC

Λέτε ρε παιδιά ; κυκλοφορούν και κάτι βίντεο που δείχνουν το ίδιο iphone 6 με tlc να αργεί δέκα δευτερόλεπτα παραπάνω από το mlc να Μπουτάρει. Θετικό πάντως που ιδιοκτήτες εδώ δηλώνουν άνευ προβλήματος.

 

Για την ιστορια το 5s έχει mlc.

 

Ειμαι μαζί με ενα φίλο μου που έχει το 6 στα 64 κι εγω το 6 στα 128, και μόλις το είπες δοκιμάσαμε μπουταρισμα. Το 128 άργησε 3 δευτερόλεπτα. Τα συμπεράσματα δικά σας, αλλά δε νομίζω να ειναι πρόβλημα!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ αναφέρεται είναι βέβαια για το plus ότι τα ...προβλήματα αρχίζουν μόλις αρχίσει και ...φορτώνεται η μνήμη.

https://discussions.apple.com/thread/6657526

Κρίμα γιατί αν ειναι έτσι τσάμπα έχουν πληρωθεί τα πολλά γίγα.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

1. Δε μπορείς να προσέξεις κατι πριν την αγορά της συσκευής, πάρε το κινητό που θέλεις. Μη σε απασχολεί, ο καθένας και το κάθε άρθρο λεει το δικό του μοντέλο οτι εχει θέμα. Φίλος μου εχει το 6 στα 64GB και εχει την "καλή" μνήμη MLC.

2. Πλέον δεν αξίζει να παίρνεις τα 16GB ειναι λίγα, ανάλογα φυσικά με τη χρήση που κανεις. Εγω τα 64GB θα σου πρότεινα.

3. Το "other" ειναι κάποια προςωπικα έγγραφα σου, αρχεία του συστήματος και διαφορα τέτοια που δεν αφαιρούνται!!!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Έχει τουλάχιστον ελληνικά?χωρίς t9?

Υπάρχουν πληκτρολόγια που υποστηρίζουν Ελληνικά π.χ. Swype ή flesky.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το "προβληματικό"...TLC

 

 

Ειμαι μαζί με ενα φίλο μου που έχει το 6 στα 64 κι εγω το 6 στα 128, και μόλις το είπες δοκιμάσαμε μπουταρισμα. Το 128 άργησε 3 δευτερόλεπτα. Τα συμπεράσματα δικά σας, αλλά δε νομίζω να ειναι πρόβλημα!!!

 

Δεν το συζητούμε. Είναι αμελητέο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ αναφέρεται είναι βέβαια για το plus ότι τα ...προβλήματα αρχίζουν μόλις αρχίσει και ...φορτώνεται η μνήμη.

https://discussions.apple.com/thread/6657526

Κρίμα γιατί αν ειναι έτσι τσάμπα έχουν πληρωθεί τα πολλά γίγα.

 

Πιςτευω πως σε όλες τις συσκευές αν το γεμίσεις θα αρχίσει να εχει κολλήματα, και ειναι λογικό. Νταξει τωρα αν το 128αρι κρασάρει στα 50Gb γεμισμένα τότε ειναι πρόβλημα αλλά αν κολλάει στα 80-90 το λες και λίγο λογικό!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Πιςτευω πως σε όλες τις συσκευές αν το γεμίσεις θα αρχίσει να εχει κολλήματα, και ειναι λογικό. Νταξει τωρα αν το 128αρι κρασάρει στα 50Gb γεμισμένα τότε ειναι πρόβλημα αλλά αν κολλάει στα 80-90 το λες και λίγο λογικό!!!

 

 

Εχεις δικαιο, μια χαρα ειναι.

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Πιςτευω πως σε όλες τις συσκευές αν το γεμίσεις θα αρχίσει να εχει κολλήματα, και ειναι λογικό. Νταξει τωρα αν το 128αρι κρασάρει στα 50Gb γεμισμένα τότε ειναι πρόβλημα αλλά αν κολλάει στα 80-90 το λες και λίγο λογικό!!!

 

Τότε ας το βγάζανε στα 80gb και μην το κυκλοφοροσανε στα 128gb.πολλοι χρήστες το απέκτησαν γιατί χρειάζονται και το τελευταίο gb μνήμης.πληρωνεις 1100 ευρώ για να λες α είμαι ευχαριστημένος που έφτασα στα 80 gb και ας μην έχω απαιτήσεις παραπάνω.:(

Αν πάντως αποδειχθεί ότι ηapple έβαλε ένα μηχανημα(μνήμη)εννοώ φτηνοδουλικο γιατί τσιγκουνεύτηκε και πήγε να βγάλει από την μύγα ξύγκι τότε τι ναπω είμαστε άξιοι της τύχης μας.1100 σκας για να αγοράσεις το plus δεν δίνεις 200 και λες δεν βαριέσαι πήρα κάτι ...δεύτερο.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κατα τύχη βρέθηκα σε σκρουτζομάγαζο που έχει το iphone 6 σε εξευτελιστική τιμή. Χαρακτηριστικά ειναι πολύ φθηνότερα απο το 5s ...μάλιστα δεν πρόκειται για κάποιο καινούριο μαγαζί έχει πάνω απο 100 αξιολογήσεις με μέσο όρο 4/5. Που μπορει να οφείλεται αυτό;


Να πω οτι αναφέρει οτι είναι us, βέβαια απο οτι είδα αργότερα και αλλα μαγαζια με "φυσιολογικές" τιμες λένε οτι εχουν us.Το δευτερο περίεργο που αναφερει ειναι οτι λεει "* πιθανόν στην συσκευασία να συμπεριλαμβάνεται demo sim. (δοκιμαστική sim)". Αυτο σημαίνει οτι είναι κλειδόμένο;Ακόμη αναφέρει οτι παρέχει 2 χρόνια εγγυηση και doa. Για να παρέχει κάτι τέτοιο δεν πρέπει να ειναι ευρωπαικής αντιπροσωπείας; Μπορεί να είναι Refurbished και να το πουλαει για καινούριο; Αν είναι έτσι μπορώ να το ελέγξω απο μακριά με κάποιον κωδικό εαν μου επιμείνει οτι ειναι καινουριο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κατα τύχη βρέθηκα σε σκρουτζομάγαζο που έχει το iphone 6 σε εξευτελιστική τιμή. Χαρακτηριστικά ειναι πολύ φθηνότερα απο το 5s ...μάλιστα δεν πρόκειται για κάποιο καινούριο μαγαζί έχει πάνω απο 100 αξιολογήσεις με μέσο όρο 4/5. Που μπορει να οφείλεται αυτό;

Να πω οτι αναφέρει οτι είναι us, βέβαια απο οτι είδα αργότερα και αλλα μαγαζια με "φυσιολογικές" τιμες λένε οτι εχουν us.Το δευτερο περίεργο που αναφερει ειναι οτι λεει "* πιθανόν στην συσκευασία να συμπεριλαμβάνεται demo sim. (δοκιμαστική sim)". Αυτο σημαίνει οτι είναι κλειδόμένο;Ακόμη αναφέρει οτι παρέχει 2 χρόνια εγγυηση και doa. Για να παρέχει κάτι τέτοιο δεν πρέπει να ειναι ευρωπαικής αντιπροσωπείας; Μπορεί να είναι Refurbished και να το πουλαει για καινούριο; Αν είναι έτσι μπορώ να το ελέγξω απο μακριά με κάποιον κωδικό εαν μου επιμείνει οτι ειναι καινουριο;

 

 

Φίλε εξευτελιστική τιμή και καινούριο κάτι λάκο εχει η φάβα. ΕΣΥ βέβαια αποφασίζεις τι θα κανείς.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αν μας άφηνες link να κοιτάξουμε να σε βοηθήσουμε. Αν είναι κάτω από 630eur(το 16gb) τότε κάτι δεν πάει καθόλου καλά.
NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν την παλεύω με την μπαταρία του iphone 6. μου βγάζει μία μέρα με το ζόρι. αλλά είμαι heavy user και σερφάρω συνέχεια όπως και παίζω και κανά παιχνιδάκι. λέω να πάω στο plus. ελπίζω να είναι σωστή η επιλογή μου. καθαρά λόγο μπαταρίας.

 

αλλά δεν θα κάτσω να ψάξω κιόλας τη μνήμη έχει

 

το μόνο που δε μαρέσει είναι το χαμηλότερο contrast που διαβάζω ότι έχει.....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν την παλεύω με την μπαταρία του iphone 6. μου βγάζει μία μέρα με το ζόρι. αλλά είμαι heavy user και σερφάρω συνέχεια όπως και παίζω και κανά παιχνιδάκι. λέω να πάω στο plus. ελπίζω να είναι σωστή η επιλογή μου. καθαρά λόγο μπαταρίας.

 

αλλά δεν θα κάτσω να ψάξω κιόλας τη μνήμη έχει

 

το μόνο που δε μαρέσει είναι το χαμηλότερο contrast που διαβάζω ότι έχει.....

 

Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρεις energy bank;

 

Μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα που αφορούν το iPhone και το λειτουργικό του σύστημα, ακολουθώντας το σύνδεσμο, σε λίγες μέρες θα είναι σε πλήρη λειτουργία learn differently! beta... :)

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εξευτελιστική τιμή και καινούριο κάτι λάκο εχει η φάβα. ΕΣΥ βέβαια αποφασίζεις τι θα κανείς.

Εξευτελιστική τιμή για i-phone και για τα ποσά που βλέπω να δαπανώνται από μέλη του forum για κινητά. Το κινητό βγαίνει στα 370 euro μισή από όλες τις άλλες αγγελίες

 

Αν μας άφηνες link να κοιτάξουμε να σε βοηθήσουμε. Αν είναι κάτω από 630eur(το 16gb) τότε κάτι δεν πάει καθόλου καλά.

Αν επιτρέπεται :X εννοείται να το ανεβάσω . Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα. Το μόνο καλό σενάριο που μπορώ να σκεφτώ είναι να πρόκειται απο συμβόλαιο αμερικής...

Αν μπορείτε να μου απαντήσετε στα ερωτήματά μου θα με βοηθούσατε γιατί σκέφτομαι να στείλω mail. Να ξέρω τι πρέπει να περιμένω ως σωστή απάντηση. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν την παλεύω με την μπαταρία του iphone 6. μου βγάζει μία μέρα με το ζόρι. αλλά είμαι heavy user και σερφάρω συνέχεια όπως και παίζω και κανά παιχνιδάκι. λέω να πάω στο plus. ελπίζω να είναι σωστή η επιλογή μου. καθαρά λόγο μπαταρίας.

 

αλλά δεν θα κάτσω να ψάξω κιόλας τη μνήμη έχει

 

το μόνο που δε μαρέσει είναι το χαμηλότερο contrast που διαβάζω ότι έχει.....

Πήγαινε σε κατάστημα και δοκιμαστώ από κοντά γιατί θεωρώ το υπερβολικά μεγάλο κινητό. Εκτος και αν έχεις μεγάλα χερια και είσαι ok.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εξευτελιστική τιμή για i-phone και για τα ποσά που βλέπω να δαπανώνται από μέλη του forum για κινητά. Το κινητό βγαίνει στα 370 euro μισή από όλες τις άλλες αγγελίες

 

 

Αν επιτρέπεται :X εννοείται να το ανεβάσω . Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα. Το μόνο καλό σενάριο που μπορώ να σκεφτώ είναι να πρόκειται απο συμβόλαιο αμερικής...

Αν μπορείτε να μου απαντήσετε στα ερωτήματά μου θα με βοηθούσατε γιατί σκέφτομαι να στείλω mail. Να ξέρω τι πρέπει να περιμένω ως σωστή απάντηση. :shifty:

Δεν υπάρχει καινούργιο iphone 6 στα 370ευρ ακόμα και locked σε US carrier. Αυτά πουλιούνται 400-500ευρ αμερική, ποσο μάλλον Ευρώπη όταν έρχονται με φορολογίες κτλ. Ακόμη και τα κλειδωμένα στο UK πάνε 500ευρ. Και refurbished να είναι πάλι πάνω από 500ευρ είναι. Κάτι δεν πάει καθόλου καλά με αυτό που λες.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Εξευτελιστική τιμή για i-phone και για τα ποσά που βλέπω να δαπανώνται από μέλη του forum για κινητά. Το κινητό βγαίνει στα 370 euro μισή από όλες τις άλλες αγγελίες

 

 

Αν επιτρέπεται :X εννοείται να το ανεβάσω . Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα. Το μόνο καλό σενάριο που μπορώ να σκεφτώ είναι να πρόκειται απο συμβόλαιο αμερικής...

Αν μπορείτε να μου απαντήσετε στα ερωτήματά μου θα με βοηθούσατε γιατί σκέφτομαι να στείλω mail. Να ξέρω τι πρέπει να περιμένω ως σωστή απάντηση. :shifty:

 

Αναφερεσαι στο phonegallery. Το ειδα τώρα μεσω του bestprice.gr και κατα 99% πρόκειται για τυπογραφικό λάθος. Διαφορά us με eu model 300€ γιατι;;; Αφου πρακτικά δεν εχουν καμια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι στο phonegallery. Το ειδα τώρα μεσω του bestprice.gr και κατα 99% πρόκειται για τυπογραφικό λάθος. Διαφορά us με eu model 300€ γιατι;;; Αφου πρακτικά δεν εχουν καμια διαφορά.

 

:lol: ναι φίλε!!! Σε αυτό αναφέρομαι....υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο!!!που μάλλον είναι το πιο λογικό αν πρόκειται για σοβαρό μαγαζι...

Link to comment
Share on other sites

:lol: ναι φίλε!!! Σε αυτό αναφέρομαι....υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο!!!που μάλλον είναι το πιο λογικό αν πρόκειται για σοβαρό μαγαζι...

 

Δεν υπαρχει αυτη η τιμη πλεον... Οσοι προλαβαν το πηραν :)

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Είχα αποφασίσει να πάρω τη συσκευή, αλλά δεν το έκανα λόγω προβληματικής λήψης σήματος εντός του σπιτιού μου και με δεδομένο ότι στην κοσμοτε δεν θα έχω τη δυνατότητα για 2g μόνο.

Έχει δοκιμάσει κανείς το tweak που έχει βγει από έναν Κινέζο νομίζω που σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής μόνο 2g;

Επίσης κάτι διάβασα για bug με το σιγμα τελικό. Τι ακριβώς γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Είχα αποφασίσει να πάρω τη συσκευή, αλλά δεν το έκανα λόγω προβληματικής λήψης σήματος εντός του σπιτιού μου και με δεδομένο ότι στην κοσμοτε δεν θα έχω τη δυνατότητα για 2g μόνο.

Έχει δοκιμάσει κανείς το tweak που έχει βγει από έναν Κινέζο νομίζω που σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής μόνο 2g;

Επίσης κάτι διάβασα για bug με το σιγμα τελικό. Τι ακριβώς γίνεται;

 

Υπάρχει tweak, αλλα υπάρχει και για μη jb συσκευές εφαρμογή πάλι απο κινέζο που σου δίνει επιλογή για 2G, δε θυμάμαι πως λέγεται αλλα την είδα χθες. Όντως με το σίγμα υπάρχει θέμα εδω και καιρό. Δηλαδή γράφεις μια λέξη που περιέχει το κανονικό σίγμα αλλα δε σε αφήνει να το βάλεις και εχεις υποχρεωτικά το σίγμα τελικό, όποτε θέλει ξεμπλοκάρει. Νταξει δεν ειναι τραγικό, αλλα ελπίζουμε να διορθωθεί!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ησυχάσεις...

Η μνήμη σου είναι MLC, διότι "default-bits-per-cell = 2".

 

Εγώ πώς μπορώ να δω τι μνήμη έχω; απ ότι κατάλαβαη MLC είναι καλή;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πώς μπορώ να δω τι μνήμη έχω; απ ότι κατάλαβαη MLC είναι καλή;

 

Έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ πως το ελέγχουμε με ένα μικρό αππ.

Δες λίγο στη σελίδα 48 !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...