Jump to content

Meizu MX4 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι δε κοιταξα να σου πω την αληθεια. απο παιχνιδια μονο τα 2 candy crush εχω. αλλα και εγω το ειχα βαλει στο power saving mode

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο battery consumption εννοεις? που βγαζει σε ποσοστο % τις εφαρμογες? αν εννοεις αυτο το μεγαλυτερο το εχει η οθονη που ειδα τωρα με 15%

 

15% Για 2Κ οθονη λογικο..... αφου εισαι root κανε ενα clear το αρχειο batterystats.bin

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

που παω για να το κανω αυτο ακριβως? σε εχω ζαλισει... :wacko:

 

εφοσον ξαναβαλεις τον λογαριασμο flyme που εχεις, θα δωσεις και δικαιωματα (priviledges) root, και με εναν file explorer (es3) θα κανεις αναζητηση για το αρχειο batterystats.bin , οταν το βρει, διεγραψε το και κανε επανεκκινηση, με την μπαταρια στο 100%, το συστημα στην εκκινηση θα δημιουργησει ενα νεο αρχειο στατιστικων μπαταριας. Εχει και apps στο playstore που κανουν αυτη την δουλεια.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

θα το κανω ακριβως ετσι οπως μου το ειπες! Σε ευχαριστω για ακομα μια φορα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εκανα τα δικαιωματα που ειπες να ειναι open και εκανε επανεκιννηση μονο του. κατεβασα και τον es3 απο το play store αλλα οταν παω να κανω search και γραφω batterystats.bin μου βγαζει πως δεν υπαρχει κανενα τετοιο αρχειο :/

Link to comment
Share on other sites

θα το κανω ακριβως ετσι οπως μου το ειπες! Σε ευχαριστω για ακομα μια φορα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εκανα τα δικαιωματα που ειπες να ειναι open και εκανε επανεκιννηση μονο του. κατεβασα και τον es3 απο το play store αλλα οταν παω να κανω search και γραφω batterystats.bin μου βγαζει πως δεν υπαρχει κανενα τετοιο αρχειο :/

 

λογικο, επιλεγεις να ψαξει σε ποιον αποθηκευτικο χωρο? εχει root δικαιωματα ο es3? (θα πρεπει να βρεις και να ενεργοποιησεις την λειτουργια του ως εξερυνητης root .

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είμαι καινούριος στο Forum και δεν ξέρω αν βάζω σωστά το ερώτημά μου εδώ.

Έχω παραλάβει το Meizu MX4 pro από κινεζομάγαζο και έχω πρόβλημα μη σύνδεσης στο δίκτυο του παρόχου μου (wind).

Το κινητό μου είναι το μοντέλο M462 και το αναφέρω γιατί σε κάποιο site γράφει ότι το συγκεκριμένο δεν υποστηρίζει UCMT συχνότητες αντίθετα από το M462U. Όμως υποστηρίζει WCDMA 2100 που είναι το ζητούμενο? νομίζω.

Το OS είναι το Flyme 4.5.7A και όταν βάζω τη sim μου, μου ζητάει pin και μετά δε συνδέεται καθόλου (no carriers)

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Μπορεί να χρειάζεται κάποια manual ενέργεια με προσθήκη APN για τη Wind ή μπορεί να είναι καθαρά hardware problem και να μη γίνεται τίποτα?

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είμαι καινούριος στο Forum και δεν ξέρω αν βάζω σωστά το ερώτημά μου εδώ.

Έχω παραλάβει το Meizu MX4 pro από κινεζομάγαζο και έχω πρόβλημα μη σύνδεσης στο δίκτυο του παρόχου μου (wind).

Το κινητό μου είναι το μοντέλο M462 και το αναφέρω γιατί σε κάποιο site γράφει ότι το συγκεκριμένο δεν υποστηρίζει UCMT συχνότητες αντίθετα από το M462U. Όμως υποστηρίζει WCDMA 2100 που είναι το ζητούμενο? νομίζω.

Το OS είναι το Flyme 4.5.7A και όταν βάζω τη sim μου, μου ζητάει pin και μετά δε συνδέεται καθόλου (no carriers)

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Μπορεί να χρειάζεται κάποια manual ενέργεια με προσθήκη APN για τη Wind ή μπορεί να είναι καθαρά hardware problem και να μη γίνεται τίποτα?

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Καλησπέρα, κ καλώς ορισες. Μπορείς να το γυρίσεις σε flyme 4.5.7. Ι . Με άλλη sim απο άλλο πάροχο βρίσκει δίκτυο?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και ευχαριστώ για την απάντηση.

Δοκίμασα και με cosmote και κάποιες φορές έδειχνε στους carriers cosmote 3g και cosmote 4g αλλά από κάτω forbidden.

Το περίεργο είναι αυτό που γράφει το παρακάτω site που θεωρώ αξιόπιστο

https://www.frequencycheck.com/compare-devices/lyBAhzE8/meizu-mx4-pro-m462-td-lte-32gb/meizu-mx4-pro-m462u-td-lte-16gb

Εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι WCDMA και UMTS ήταν το ίδιο και αν στις προδιαγραφές έγραφε WCDMA συχνότητες τότε είσαι ΟΚ. Σε κανένα site δε γράφει για UMTS. Μπορεί να έχω πάρει και λάθος δρόμο στη διερεύνηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και ευχαριστώ για την απάντηση.

Δοκίμασα και με cosmote και κάποιες φορές έδειχνε στους carriers cosmote 3g και cosmote 4g αλλά από κάτω forbidden.

Το περίεργο είναι αυτό που γράφει το παρακάτω site που θεωρώ αξιόπιστο

https://www.frequencycheck.com/compare-devices/lyBAhzE8/meizu-mx4-pro-m462-td-lte-32gb/meizu-mx4-pro-m462u-td-lte-16gb

Εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι WCDMA και UMTS ήταν το ίδιο και αν στις προδιαγραφές έγραφε WCDMA συχνότητες τότε είσαι ΟΚ. Σε κανένα site δε γράφει για UMTS. Μπορεί να έχω πάρει και λάθος δρόμο στη διερεύνηση...

 

ποια flyme φοραει?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

αυτο οσο και να εψαξα δεν το βρηκα. αν σου ειναι ευκολο να μου πεις απο το playstore καποιο προγραμμα για να σβησω το batterystats.bin καλως αλλιως το αφηνω ως εχει. Σ'ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ποια flyme φοραει?

 

Flyme 4.5.7A και είναι το M462 συγκεκριμένα...

Και στο http://willmyphonework.net όταν επιλέγω M462 και όχι M462U λέει ότι δεν υποστηρίζει 3G, είναι δυνατόν? Μήπως να μην το πειράξω και να το στείλω πίσω?

Edited by Nikosth
Link to comment
Share on other sites

Flyme 4.5.7A και είναι το M462 συγκεκριμένα...

Και στο http://willmyphonework.net όταν επιλέγω M462 και όχι M462U λέει ότι δεν υποστηρίζει 3G, είναι δυνατόν? Μήπως να μην το πειράξω και να το στείλω πίσω?

Μήπως να το έκανες international version κ ν εβαζες την 4.5.7. I ?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να το έκανες international version κ ν εβαζες την 4.5.7. I ?

 

Προσπάθησα με update.zip στο root directory αλλά μου λέει ότι είναι corrupt. Στις ρυθμίσεις είναι rooted αλλά όταν το τσεκάρω με πρόγραμμα μου λέει ότι δεν είναι (άλλο topic βέβαια αυτό).

Στο θέμα μας δεν υποτίθεται ότι οποιοδήποτε κινητό μόλις έρθει με flyme Α version θα πρέπει τουλάχιστον να βρει τα δίκτυα και να παίρνει τηλέφωνο? Τα υπόλοιπα τα κάνουμε για 3G, 4G κτλ

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα με update.zip στο root directory αλλά μου λέει ότι είναι corrupt. Στις ρυθμίσεις είναι rooted αλλά όταν το τσεκάρω με πρόγραμμα μου λέει ότι δεν είναι (άλλο topic βέβαια αυτό).

Στο θέμα μας δεν υποτίθεται ότι οποιοδήποτε κινητό μόλις έρθει με flyme Α version θα πρέπει τουλάχιστον να βρει τα δίκτυα και να παίρνει τηλέφωνο? Τα υπόλοιπα τα κάνουμε για 3G, 4G κτλ

για να γινει Ι εχει μια διαδικασια, διαβασε το post #994 , οσο για το τι συχνοτητες υποστηριζει δεν μπορεις να ξερεις τι μαγειρεμενη rom εχει βαλει μεσα ο κινεζος για να στο κανει να εχει ελληνικα με A rom η οποια ειναι καρακινεζικη. Απο ποιο καταστημα το αγορασες?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

για να γινει Ι εχει μια διαδικασια, διαβασε το post #994 , οσο για το τι συχνοτητες υποστηριζει δεν μπορεις να ξερεις τι μαγειρεμενη rom εχει βαλει μεσα ο κινεζος για να στο κανει να εχει ελληνικα με A rom η οποια ειναι καρακινεζικη. Απο ποιο καταστημα το αγορασες?

 

Από το Banggood. Νόμιζα ότι το τι συχνότητες υποστηρίζει έχει να κάνει και με το hardware... και αυτό γιατί δεν είχα δει κανένα κινητό που έρχεται από Κίνα (TD) να μην βρίσκει τουλάχιστον το σήμα έστω και με A.

Θα κοιτάξω το post αλλά αν μπορείς πες μου αν μπορώ να το επαναφέρω αν δεν παίξει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Παρέλαβα πρόσφατα από vickmall με την 4.5.7i και έχω ένα θέμα με την συλλογή, κρασαρει όποτε πάω να ανοίξω μια φωτογραφία. Δοκίμασα να ξανά φλασαρω την ρομ αλλά μου λέει ότι είναι corrupt. Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Παρέλαβα πρόσφατα από vickmall με την 4.5.7i και έχω ένα θέμα με την συλλογή, κρασαρει όποτε πάω να ανοίξω μια φωτογραφία. Δοκίμασα να ξανά φλασαρω την ρομ αλλά μου λέει ότι είναι corrupt. Καμία ιδέα;

 

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, γτ να σου λεει ομως οτι ειναι corrupt, ειναι θεμα αυτο και θα ενημερωθει το vickmall.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από το Banggood. Νόμιζα ότι το τι συχνότητες υποστηρίζει έχει να κάνει και με το hardware... και αυτό γιατί δεν είχα δει κανένα κινητό που έρχεται από Κίνα (TD) να μην βρίσκει τουλάχιστον το σήμα έστω και με A.

Θα κοιτάξω το post αλλά αν μπορείς πες μου αν μπορώ να το επαναφέρω αν δεν παίξει...

 

εννοεις να το επαναφερεις σε Α rom? Απο την στιγμη που θα γινει International δεν εχεις θεμα....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, γτ να σου λεει ομως οτι ειναι corrupt, ειναι θεμα αυτο και θα ενημερωθει το vickmall.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εννοεις να το επαναφερεις σε Α rom? Απο την στιγμη που θα γινει International δεν εχεις θεμα....

 

Το λέω γιατί σε περίπτωση που δεν παίζει και πρέπει να το στείλω πίσω στο Banggood, να το γυρίσω στην Α για να δεχτούν την εγγύηση και να μου επιστρέψουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατί σε περίπτωση που δεν παίζει και πρέπει να το στείλω πίσω στο Banggood, να το γυρίσω στην Α για να δεχτούν την εγγύηση και να μου επιστρέψουν τα χρήματα.

 

τοτε αστο καλυτερα, δεν γνωριζω αν σε I μπαινει Α rom.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,

 

Θα ηθελα τα φωτα σας σε κατι ... παρηγγειλα πριν 6 μερες το MX4 Pro απο το vickmall , μου εστειλαν tracking number μετα απο 2 μερες και σημερα που το τσεκαρα στο 17track.net μου εβγαλε το παρακατω μηνυμα...

 

Latest Event -- 2016-02-25 14:42 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Εχει φτασει Ελλαδα?

Τοσο γρηγορα?:blink::blink:

 

Μπορεί να χει φτάσει απλά μέχρι να ανοίξουν τον σάκο εδώ στο αεροδρόμιο μπορεί να περάσει και ένας μήνας αθάνατο ελληνικό δημόσιο

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ κάτοχος του Meizu mx4 Pro, μου το έφερε ένας φίλος που δουλεύει στην Κίνα. Οι εντυπώσεις μου είναι από καλές έως πολύ καλές, βέβαια μου πήρε κάνα δυο μέρες μέχρι να το μάθω
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ κάτοχος του Meizu mx4 Pro, μου το έφερε ένας φίλος που δουλεύει στην Κίνα. Οι εντυπώσεις μου είναι από καλές έως πολύ καλές, βέβαια μου πήρε κάνα δυο μέρες μέχρι να το μάθω

Νομίζω ότι οποιοδήποτε καινούριο κινητό χρειάζεται 1-2 μέρες για να το μάθει ο καθένας μας :)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους παρελαβαν από vickmall με 4.5.7I η Ρομ είναι μαγειρεμενη και δεν είναι η official. Δεν έχει γίνει μετατροπή της συσκευής σε international γι αυτό και αν κάνετε επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων θα σας βγάλει κινεζικές εφαρμογές γι αυτό και αν πάτε να φλασαρετε την Ρομ θα βγάλει firmware corrupt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...