Jump to content

Sony Xperia Z3


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω το s5 και επειδή με εχει κουράσει με την lollipop σκέφτομαι σοβαρα την αγορά του z3. Ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει και τις δύο συσκευές και αν υπάρχουν μεγάλες διαφορές αναμεσά τους στην καθημερινή χρήση. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

την διαδικασια rooted που περιγραφεται στην αρχη του αρθρου ειναι κατι σαν jailbreak? (πρων iphonακιας ειπαμε...ακομα δηλαδη μιας και δεν εχει στα χερια μου)

να την κανω για να εχω ολα τα καλουδια που διαβαζω double tap, ηχους κλησεις free φυσικα, εφαρμογες διαφορες ή δεν ειναι απαραιτητο

 

ευχαριστω τον φιλο @karthan7 για την απαντηση του

σορρυ αν σας φαινονται χαζες οι ερωτησεις μου αλλα θα μαθω...

 

Δεν χρειάζεται root για να εχεις αυτά τα καλούδια.

Out of the box ειναι υποδειγματικη η λειτουργία του κινητού.

Το root ήταν πιο απαραίτητο σε συσκευές 2 ετών και πίσω που η εμπειρία χρήσης ήταν κατώτερη out of the box.

Πλεον οχι.

Αρκεί να αγορασεις κάποιες εφαρμογές όπως έχεις κάνει φαντάζομαι και σε ios όπως αυτά που σου έγραψα πίσω.

 

Άλλες 3 χρήσιμες είναι RAR for Android που λειτουργεί όπως στα Windows,TTorrent Pro για κατέβασμα Torrent και Wifi File Transfer Pro για αποστολή ασύρματα από και προς άλλες συσκευές πχ Pc.

 

Επίσης για sms το HandSet SMS είναι πολύ πληρέστερη από τη μάμισια.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το s5 και επειδή με εχει κουράσει με την lollipop σκέφτομαι σοβαρα την αγορά του z3. Ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει και τις δύο συσκευές και αν υπάρχουν μεγάλες διαφορές αναμεσά τους στην καθημερινή χρήση. Ευχαριστω.

 

Σε καθημερινή χρήση, όχι! (μεγάλες τουλάχιστον)

 

Θα σου λείψουν από το s5 οι ρυθμίσεις του dialer!!! πχ δε θα μπορείς να μπλοκάρεις ένα αριθμό! η άγνωστους αριθμούς! (με εφαρμογή γίνεται βεβαίως)

Θα πρέπει να βάλεις άλλη εφαρμογή για τα SMS - MMS! Για να στείλεις 160 χαρακτήρες και να έχεις delivery report! (textra is free) Θα σου λείψει και ο file manager (ο file commander είναι απλά τραγικός) εδώ τελειώνουν αυτά που θα σου λείψουν!

 

Μπαταρία - οθόνη (ναι είναι καλύτερη του z3! με εξαίρεση το μαύρο) smooth - θερμοκρασίες (στις ίδιες εφαρμογές) - σήμα (στις ίδιες περιοχές) ούτε καν launcher χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση! - ήχος (με headset)

 

 

 

Τώρα αν αξίζει η μετάβαση? Η άποψη μου είναι ότι ακόμα και το lg g2! (δεν έκανα λάθος G2) είναι καλύτερο από s5!

Edited by SpyGlass
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Τώρα αν αξίζει η μετάβαση? Η άποψη μου είναι ότι ακόμα και το lg g2! (δεν έκανα λάθος G2) είναι καλύτερο από s5!

 

+1.000 στα 280 ευρώ το 32αρι είναι εξαιρετική επιλογή πια ...αυτό που μόνο του λείπει είναι ότι δεν είναι waterproof σε σχέση με τα άλλα 2 ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα και μια θηκη της terrapin οπως επισης και glass για την οθονη,ο Θεος να βαλει το χερι του,το g3 Πουληθηκε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα και μια θηκη της terrapin οπως επισης και glass για την οθονη,ο Θεος να βαλει το χερι του,το g3 Πουληθηκε.

Σε κοπερακι το τσιμπησες; Μεγειες

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου,αν το εβρισκα σε silver green θα το τσιμπουσα,λευκο δεν μου αρεσει καθολου και μαυρο δεν το ηθελα.

παντως ειδατε που ελεγα αληθεια?2 κινητα ειχα ξεχωρισει για φετος,g3,z3,το ενα εφυγε,το αλλο ερχεται.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και νομίζω αναφέρθηκε και πιο προν με την αναβάθμιση ο ήχος κλήσης ακούγεται μόνο από το κάτω ηχείο και πολύ χάλια. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και νομίζω αναφέρθηκε και πιο προν με την αναβάθμιση ο ήχος κλήσης ακούγεται μόνο από το κάτω ηχείο και πολύ χάλια. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

 

για το z3 μιλας?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

για το z3 μιλας?

 

Ναι μετά που έκανα την αναβάθμιση όταν με καλούν ο ήχος ακούγεται μόνο από το κάτω ηχείο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν σε καλει καποιος, ο ηχος ακουγεται μονο απο το κατω ηχειο και σα να μην εφτανε αυτο ειναι και τραγικος. Καμια σχεση με την ποιοτητα του ιδιου ηχου οταν τον αναπαραγεις μεσω walkman.

Αυτος ειναι και ο λογος που εχω βαλει στοκ ringtone. Οτιδηποτε εκτος στοκ ακουγεται χαλια.

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και νομίζω αναφέρθηκε και πιο προν με την αναβάθμιση ο ήχος κλήσης ακούγεται μόνο από το κάτω ηχείο και πολύ χάλια. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

 

Μόνο με root.

Ψάξε στο xda διότι το ίδιο ίσχυε και για το z2.

 

Ναι μετά που έκανα την αναβάθμιση όταν με καλούν ο ήχος ακούγεται μόνο από το κάτω ηχείο.

 

Ποια αναβάθμιση έκανες;;;

Έτσι από την αρχή ήταν.

Με stock ringstone βέβαια ακούγεται καμπάνα.(πιο μικρός έβαζα mp3,πλέον εδώ και 4-5 χρόνια σταμάτησα)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα το δευτερο ηχειο (το επανω) επαιζει μονο σε ταινιες - βιντεο. Δεν θυμαμαι να χτυπουσε σε εισερχομενες κλησεις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

και καλα,ακουγεται τοσο χαλια οταν εχεις mp3 και σε καλει καποιος?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για τις θερμοκρασίες θα διαφωνήσω, ζεσταίνεται υπερβολικά όταν δουλεύει η CPU έντονα για κάποιο μικρό σχετικά χρονικό διάστημα. Δοκίμασέ το και εσύ τώρα που θα το πάρεις με κάποια βαριά εφαρμογή ή παιχνίδι και πες μας.

Με βαριά εφαρμογή και παιχνίδια όλα ζεστενονται εδώ που τα λέμε ;)

Το έχω εδώ και καιρό.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

και καλα,ακουγεται τοσο χαλια οταν εχεις mp3 και σε καλει καποιος?

 

To ιδιο το ringtone εχει τεραστια διαφορά οταν το ακους μεσω της εφαρμογης walkman σε σχεση με οταν σε καλει καποιος και χτυπαει.

Με ροοταρισματα δε θελω να "μπλεξω".

Αξιον αποριας γιατι εκανε κατι τετοιο η Sony...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

και καλα,ακουγεται τοσο χαλια οταν εχεις mp3 και σε καλει καποιος?

 

Άμα συχνάζεις σε κλαμπακια με δυνατή μουσική,εκεί ναι θα έχεις πρόβλημα ή ο γείτονας κάνει οικοδομικές εργασίες η μπροστά σε αμάξι που κινείται με 80-100 χλμ την ώρα μπροστά σου :lol:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ας ελπισω οτι θα ειναι αξιοπρεπης ο ηχος.μουσικη δεν ακουω μεσω κινητου.

root του χει κανει κανεις?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω περίπου 4 μήνες το αστέρι μας, αλλά τώρα 2 μέρες έχω παρατηρήσει ότι η μπαταρία δεν πάει πολύ καλά...

πχ τώρα το έχω 2 ώρες εκτός πρίζας...χωρίς χρήση σχεδόν και έχει πάει 90%...

 

το battery usage μου δείχνει πρώτο το display και το facebook messenger (το οποίο δεν χρησιμοποιώ ποτέ)...αλλά το μόνο που υποψιάζομαι ότι μπορεί να κάνει ζημιά είναι το blue email που έχω και είναι push mail στο οποίο ας πούμε κάθε 10-20 λεπτά έρχεται και ένα.

 

Το οποίο όμως blue email δεν το βγάζει καθόλου στο battery usage - power consumption....

 

καμιά συμβουλή πριν αρχίζω να φρικάρω? :confused:

Link to comment
Share on other sites

ας ελπισω οτι θα ειναι αξιοπρεπης ο ηχος.μουσικη δεν ακουω μεσω κινητου.

root του χει κανει κανεις?

Υπαρχει ευκολο root στην εκδοση 2.93, οταν παραλαβεις δες ποια εκδοσηε εχεις.

 

Παντος μιας και ειχα branded ακολουθησα τον οδηγο στο πρωτο ποστ για να εχω και 160 ελληνικους χαρ. στα sms.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω περίπου 4 μήνες το αστέρι μας, αλλά τώρα 2 μέρες έχω παρατηρήσει ότι η μπαταρία δεν πάει πολύ καλά...

πχ τώρα το έχω 2 ώρες εκτός πρίζας...χωρίς χρήση σχεδόν και έχει πάει 90%...

 

το battery usage μου δείχνει πρώτο το display και το facebook messenger (το οποίο δεν χρησιμοποιώ ποτέ)...αλλά το μόνο που υποψιάζομαι ότι μπορεί να κάνει ζημιά είναι το blue email που έχω και είναι push mail στο οποίο ας πούμε κάθε 10-20 λεπτά έρχεται και ένα.

 

Το οποίο όμως blue email δεν το βγάζει καθόλου στο battery usage - power consumption....

 

καμιά συμβουλή πριν αρχίζω να φρικάρω? :confused:

το messenger του fb ειναι μακραν μια απο τις πιο αχρηστες εφαρμογες,καπου στο φορουμ υπαρχει ενα patch που απανεργοποιει ο χρηστης το messenger ωστε να μην στο ζηταει το fb και το κανεις απεγκατασταση.

 

παντως το κινητο το παιρνω για την καλη του μπαταρια κυριως,οπως διαβαζω,ελπιζω το 6ωρο να το εχει ανετα.

Υπαρχει ευκολο root στην εκδοση 2.93, οταν παραλαβεις δες ποια εκδοσηε εχεις.

 

Παντος μιας και ειχα branded ακολουθησα τον οδηγο στο πρωτο ποστ για να εχω και 160 ελληνικους χαρ. στα sms.

 

σε λιγο θα παω να το παρω και θα το κοιταξω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

σε λιγο θα παω να το παρω και θα το κοιταξω.

Απλα,,,, δες ποια εκδοση εχεις στο σερβις μενου για να ξερεις ποια Rom εχεις και σε περιπτωση που χρειαστεις να φλασαρεις με το flashtools ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Απλα,,,, δες ποια εκδοση εχεις στο σερβις μενου για να ξερεις ποια Rom εχεις και σε περιπτωση που χρειαστεις να φλασαρεις με το flashtools ;)

 

service menu?που ειναι αυτο,στις πληροφοριες τηλεφωνου?

κοιτα,δε θελω να μπλεξω με φλασαρισματα,κοινως με ενδιαφερει να εχω ενα ευκολο root κι ενα ευκολο unroot.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το messenger του fb ειναι μακραν μια απο τις πιο αχρηστες εφαρμογες,καπου στο φορουμ υπαρχει ενα patch που απανεργοποιει ο χρηστης το messenger ωστε να μην στο ζηταει το fb και το κανεις απεγκατασταση.

 

παντως το κινητο το παιρνω για την καλη του μπαταρια κυριως,οπως διαβαζω,ελπιζω το 6ωρο να το εχει ανετα.

 

 

σε λιγο θα παω να το παρω και θα το κοιταξω.

 

Το κινητό, μέχρι τώρα και σε μένα, φυσούσε στη μπαταρία. Πχ αν δεν έπαιζα games , με νορμάλ χρήση, βγάζει άνετα 2 μέρες.

 

Θα το βγάλω το messenger, άλλωστε ούτε το χρησιμοποιώ ούτε τίποτα. Βέβαια το έχω απο την αρχή σχεδόν πάνω, οπότε δεν είναι ότι το έβαλα πχ χθές και άρχισα να βλέπω διαφορά...

Έχω κολλήσει και με το Kingdom Rush...αλλά σήμερα θα κάνω κράτει, να δώ πως θα πάει η μπαταρία χωρίς gaming...κανονικά, το βράδυ περιμένω να έχει περίπου 55-70%

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...