Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως πέρασες τα Windows 10 στο PC σου;

Αν ναι, θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσεις τους vcom drivers!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μήπως πέρασες τα Windows 10 στο PC σου;

Αν ναι, θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσεις τους vcom drivers!

Ευχαριστώ για την άμεση και πολύ διορατική απάντησή σου . Ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα εδώ και φλασάρησα κανονικά .

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα ξανά από την αρχή (Format all + download) εγκατάσταση λειτουργικού για να πάρω και την τελευταία αναβάθμιση.

Το μόνο σπαστικό είναι ότι το MTP μου έκανε νερά. Έπρεπε να αντιγράψω τα αρχεία λίγα, λίγα γιατί έχανε την σύνδεση με το PC. Είχα 8GB δεδομένα στον σκληρό. Πρώτη φορά μου το έκανε αυτό!!!

 

Με το S228, η μπαταρία κρατάει περισσότερο.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ χτές το βράδυ την X2-AP_ROW_S223

Από την στιγμή που την πέρασα, ήθελα να βρώ έναν τρόπο ώστε και να έχει το lenovo recovery ( για να μπορεί να πάρει τις αναβαθμίσεις, )

να βάλω την τελευταία αναβάθμιση, και να είναι και rooted.

( Σε ένα πείραμα που έκανα, κατάλαβα πάντως ότι η 224 πειράζει κάτι στην lenovo recovery. Απλά το ποστάρω να υπάρχει. )

Λοιπόν, εγώ έκανα τα εξείς:

- Κάνω τα σχετικά backup ael1964 post #1400

- Filmware Update την X2-AP_ROW_S223

- Ανοίγω το κινητό χωρίς να μπώ στην recovery. ( Φυσικά οι SIM δεν είχαν σήμα λογο AP modem. )

- Περνάω μέσα στο κινητό το αρχείο TWRP-X2-CU_1520_modemfiles.zip nek4d: #1459

- Κλείνω το κινητό, και φλασάρω μόνο με Download την recovery TWRP_v2.8.6.0_X2-EU_5.0.zip mitsospap #1238

- Μπαίνω κατευθείαν μέσα στην twrp recovery SO69 #1519 και κάνω install το modem του nek4d: TWRP-X2-CU_1520_modemfiles.zip.

ΔΕΝ περνάω superSU, και reboot για να δώ ότι παίζουν σωστά οι SIM κάρτες με αυτό το modem αρχείο.

Πράγματι, έπαιξαν οι SIM και ξανακλείνω το κινητό. ( χωρίς να κάνω τίποτα άλλο. )

- Φλασάρω με Download μόνο την default lenovo recovery από την X2-AP_ROW_S223, και με το που τελείωσε, Boot και κάνω την αναβάθμιση σε 224.

- Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της αναβάθμισης, μπαίνω μέσα στην lenovo recovery και κάνω user erase. ( για να σβηστούν όλα και να κάστει σωστά η 224 αναβάθμιση στο κινητό. )

- Όλα οκ με το κινητό, περνάω τα προγράμματά μου και τελειώνονας περνάω και το Kingroot 4.5

Μπάμ, Rooted κατευθείαν. ;)

Και πιά είμαι με X2-AP_ROW_S224, CU modems, Rooted και με Lenovo Recovery.

 

 

Φιλε μου σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο το πρωτο το παιρνεις απο μενα εκανα ολες τις ενεργειες και περασα την εν λογω Ap rom και δεχτηκα και ολες τις επομενες αναβαθμισεις απο CU ROM Η ΑΛΛΑΓΗ.Εκανα ολες ττις αλλαγες εκτος το backup - φορματ (το φοβηθηκα μην χασω το imei) και στο τελος του περασα τα παντα απο προγραμματα στο τηλ αν και κατεβασα το kingroot 4,5 δεν γινοταν root και στο τελος αν και ολα δουλευαν καλα εντοπιζω οτι το 3/4G δεν δουλευει σχεδον ποτε οταν βγαινω εξω.Επισης εχω παρατηρησει σε καθε επανεκινησh μου ζηταει δυο φορες κωδικο για την καρτα σιμ εχει να κανει me το dualsim?Ενω οταν ειμαι σπιτι συνδεω wifi και συνδεω δεδομενα απ την στιγμη εκεινη δουλευει κανονικα το 4G .Γιατι???αχαχαχαχαχα μονο που εχω recovery lenovo ελληνικο/αγγλικο και οχι κινεζικο απαραιτητα ειμαι χαρουμενος!Τρεχω με Χ2-AP_S228_151027_ROW

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυο μπορεί να συμβαίνουν

Χαθηκαν τα ΙΜΕΙ ή δεν εχεις περασει τα modem firmware απο την CU ROM.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εχεις ενεργοποιηση το 4G στη Vodafone ?

Επισης ενημερωτικα θα σου πω οτι μπορεις να εχεις 4G και στη δευτερη καρτα.....πως ?

Ρυθμισεις->Διαχειριση καρτας SIM-> ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΠΡΟΗΓΜΕΝΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ

Eκει μπορεις να επιλεξεις πια καρτα θα σου εχει 4G !!!

 

 

 

 

To δευτερο ηταν Λαζαρε ευχαριστω πολυ περασα την APS228 τα καταφεραα εν τελη αν και εχω ενα θεμα με το 4G και γενικα με τα δεδομενα κινητης τηλεφωνιας οποτε θυμουντε ερχοντε που θα παει θα το λυσω και αυτο που θα μου παει:blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink

Edited by kotevo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Λοιπόν, αγόρασα 2 από τούτα τα κινητά, ένα για εμένα και ένα για την σύζυγο πριν κάνα εξάμηνο περίπου. Από Κίνα. Έχουν πάνω την ROM που έχουν βάλει αυτοί και η οποία είναι μια χαρά. Δεν έχω πειράξει τίποτε απολύτως. Όλα καλά και όλα ωραία, μέχρι που μία μέρα πριν καμιά εβδομάδα περίπου, όταν η γυναίκα μου ανοίγει την εφαρμογή της κάμερας κρασάρει και δεν ανοίγει ποτέ...

 

Τι μπορώ να κάνω δίχως να μπλέξω με ρουταρίσματα κλπ και δίχως να χάσει ότι εφαρμογή έχει βάλει στο κινητό της;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Λοιπόν, αγόρασα 2 από τούτα τα κινητά, ένα για εμένα και ένα για την σύζυγο πριν κάνα εξάμηνο περίπου. Από Κίνα. Έχουν πάνω την ROM που έχουν βάλει αυτοί και η οποία είναι μια χαρά. Δεν έχω πειράξει τίποτε απολύτως. Όλα καλά και όλα ωραία, μέχρι που μία μέρα πριν καμιά εβδομάδα περίπου, όταν η γυναίκα μου ανοίγει την εφαρμογή της κάμερας κρασάρει και δεν ανοίγει ποτέ...

 

Τι μπορώ να κάνω δίχως να μπλέξω με ρουταρίσματα κλπ και δίχως να χάσει ότι εφαρμογή έχει βάλει στο κινητό της;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Με άλλη εφαρμογή κάμερας ανοίγει η κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Λοιπόν, αγόρασα 2 από τούτα τα κινητά, ένα για εμένα και ένα για την σύζυγο πριν κάνα εξάμηνο περίπου. Από Κίνα. Έχουν πάνω την ROM που έχουν βάλει αυτοί και η οποία είναι μια χαρά. Δεν έχω πειράξει τίποτε απολύτως. Όλα καλά και όλα ωραία, μέχρι που μία μέρα πριν καμιά εβδομάδα περίπου, όταν η γυναίκα μου ανοίγει την εφαρμογή της κάμερας κρασάρει και δεν ανοίγει ποτέ...

 

Τι μπορώ να κάνω δίχως να μπλέξω με ρουταρίσματα κλπ και δίχως να χάσει ότι εφαρμογή έχει βάλει στο κινητό της;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Εάν έβαλε κάποια άλλη εφαρμογή χρήσης της κάμερας υπάρχει διένεξη. Καθαρισμός των δεδομένων της εφαρμογής της κάμερας.

Εάν δεν επανέλθει θέλει root και εκκαθάριση της Dalvik Cache.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βάλει άλλη εφαρμογή κάμερας. Πως κάνει καθαρισμό των δεδομένων της εφαρμογής της κάμερας;;;

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!

 

ΕΝΤΙΤ: Το βρήκα, στις εφαρμογές είναι. Εκκαθάριση δεδομένων να κάνει ή/και εκκαθάριση προσωρινής μνήμης;

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έφτιαξε! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Edited by kaikala
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω περασει την s223 lolipop ηθελα να ρωτησω οταν ειναι κλειστο το κινητο και το ανοιγω εαν δεν βρει wi fi δεν λειτουργουν τα δεδομενα 4g. μονο οταν συνδεθει πρωτα με wi fi δουλευουν παντα τα δεδομενα κινητης.μηπως ξερει κανενας αυτο το προβλημα να βοηθησει;υποψην το εχω αλλαξει το modem x2-CU.V41 ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο το πρωτο το παιρνεις απο μενα εκανα ολες τις ενεργειες και περασα την εν λογω Ap rom και δεχτηκα και ολες τις επομενες αναβαθμισεις απο CU ROM Η ΑΛΛΑΓΗ.Εκανα ολες ττις αλλαγες εκτος το backup - φορματ (το φοβηθηκα μην χασω το imei) και στο τελος του περασα τα παντα απο προγραμματα στο τηλ αν και κατεβασα το kingroot 4,5 δεν γινοταν root και στο τελος αν και ολα δουλευαν καλα εντοπιζω οτι το 3/4G δεν δουλευει σχεδον ποτε οταν βγαινω εξω.Επισης εχω παρατηρησει σε καθε επανεκινησh μου ζηταει δυο φορες κωδικο για την καρτα σιμ εχει να κανει me το dualsim?Ενω οταν ειμαι σπιτι συνδεω wifi και συνδεω δεδομενα απ την στιγμη εκεινη δουλευει κανονικα το 4G .Γιατι???αχαχαχαχαχα μονο που εχω recovery lenovo ελληνικο/αγγλικο και οχι κινεζικο απαραιτητα ειμαι χαρουμενος!Τρεχω με Χ2-AP_S228_151027_ROW ----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

To δευτερο ηταν Λαζαρε ευχαριστω πολυ περασα την APS228 τα καταφεραα εν τελη αν και εχω ενα θεμα με το 4G και γενικα με τα δεδομενα κινητης τηλεφωνιας οποτε θυμουντε ερχοντε που θα παει θα το λυσω και αυτο που θα μου παει:blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink

Παρακαλώ, τίποτα φίλε μου. Εγώ απλά συγκέντρωσα όλα τα post. ;)

Και εγώ είμαι με την Χ2-AP_S228_151027_ROW, δεν έχω δοκιμάσει να την Rootαρω ακόμα.

( Βασικά δεν μου έχει χρειαστεί ακόμα. Αλλά σύντομα θα το δοκιμάσω και εγώ. )

Για το 4G που λες. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Δεν ήταν σταθερό το 4G με τπτ, ( μου έτρωγε και όλη την μπαταρία ) και το απενεργοποιήσα. Είμαι με 3G και όταν θα δοκιμάσω το rootαρισμα, θα δω με ποιά modem files θέλει για να παίξει το 4G. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, τίποτα φίλε μου. Εγώ απλά συγκέντρωσα όλα τα post. ;)

Και εγώ είμαι με την Χ2-AP_S228_151027_ROW, δεν έχω δοκιμάσει να την Rootαρω ακόμα.

( Βασικά δεν μου έχει χρειαστεί ακόμα. Αλλά σύντομα θα το δοκιμάσω και εγώ. )

Για το 4G που λες. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Δεν ήταν σταθερό το 4G με τπτ, ( μου έτρωγε και όλη την μπαταρία ) και το απενεργοποιήσα. Είμαι με 3G και όταν θα δοκιμάσω το rootαρισμα, θα δω με ποιά modem files θέλει για να παίξει το 4G. ;)

Σωραιοςςςςςςς αχαχαχαχαχ ενημερωσε μας εγω οταν ειμαι σπιτι με wifi και ανοιγω τα δεδομενα και φευγω και δεν τα κλεισω προς το παρον δουλευει θα δειξειι

Link to comment
Share on other sites

Τελικα περασα και εγω την τελευταια αναβαθμιση ολα καλα για να το κανω root με δυσκολεψε παντα με την εκδοση 4,0 kingroot τελικα με πολυ προσπαθια τα καταφερα.ηθελα να ρωτησω οσοι εχετε την εκδοση 228 αυτο που ανασβοσβηνει στην αρχικη οθονη που μιαζει σαν ηλιος τι κανει;ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εσπασε την οθονη ο ξαδερφος.

Η αντιπροσωπεια δεν το δεχεται για επισκευη διοτι εχει αγοραστει απο Κινα.

 

Τι κανει τωρα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .οταν ειμαι σε αναμονη και πατωντας 3 φορες το home button παίρνει φωτογραφια μες αποτελεσμα να παιρνει συνεχεια στη τσεπη μου και ειναι εκνευριστικο υπαρχει ρυθμιση<??
mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το lenovo vibe x2 έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις και χάθηκε το λογισμηκο πως μπορώ να το επαναφέρω?ανοιγει και ειναι σε μια λειτουργια που μπορει να κανεις μονο επειγουσες κλησεις :(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μπορει κανενας να κατεβασει αυτο δενμπορω καθολου εγω ζηταει ολο να κατεβασω το baidu.

ειναι απο minideal

 

http://pan.baidu.com/s/1dEy6UWx 密码: sqr4

Ευχαρστω

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

τελικα εβαλα την 228 ap ..

ροοτ ομως δεν μπορω να το κανω με τιποτα δοκιμασα τα παντα Kingroot , root genius , supersu απο το recovery αλλα τποτα..

καποιος καμια ιδεα?

ευχαριστω

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα

εχω το κινητο με kit kat Cu 1514 απο baralajbi και ενω το βάζω στο αθορυβο προφίλ , οταν με περνουν τηλ μετα απο λιγο βγαινει απο το αθορυβο και χτυπαει κανονικα. Ειτε αθορυβο το βάλω ειτε στη δόνηση παλι μετα απο λιγο χτυπάει κανονικα. Ξέρει κανεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

τελικα εβαλα την 228 ap ..

ροοτ ομως δεν μπορω να το κανω με τιποτα δοκιμασα τα παντα Kingroot , root genius , supersu απο το recovery αλλα τποτα..

καποιος καμια ιδεα?

ευχαριστω

 

και εγω το ιδιο προβλημα ειχα και μετα απο πολυ ωρα ξαφνικα εγεινε root με πολυ δυσκολια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .οταν ειμαι σε αναμονη και πατωντας 3 φορες το home button παίρνει φωτογραφια μες αποτελεσμα να παιρνει συνεχεια στη τσεπη μου και ειναι εκνευριστικο υπαρχει ρυθμιση<??

 

Ναι φίλε μου πάς ρυθμίσεις , ρυθμίσεις δυνατότητας και απενεργοποιείς την πρώτη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω περασει την s223 lolipop ηθελα να ρωτησω οταν ειναι κλειστο το κινητο και το ανοιγω εαν δεν βρει wi fi δεν λειτουργουν τα δεδομενα 4g. μονο οταν συνδεθει πρωτα με wi fi δουλευουν παντα τα δεδομενα κινητης.μηπως ξερει κανενας αυτο το προβλημα να βοηθησει;υποψην το εχω αλλαξει το modem x2-CU.V41 ευχαριστω.

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου πάς ρυθμίσεις , ρυθμίσεις δυνατότητας και απενεργοποιείς την πρώτη επιλογη

 

ευχαριστώ αλλα δεν το βρισκω τη cu 4.4.2 φοραω

mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα πρόβλημα σχετικά με το vibe x2 μου που έχω πάρει εδώ και κανά 2μηνο. Ξαφνικά εκεί που μιλούσα στο τηλέφωνο για κανα 20-25λεπτο δέχτηκα μια 2η κλήση, κοιτάω το κινητό να δω ποιος με καλούσε εκείνη τη στιγμή και μετά συνέχισα να μιλάω για κανα 1-2 λεπτά και αφού κατέβασα το κινητό από το αυτί μου είδα ότι η οθόνη δεν άναβε. ΔΗΛΑΔΗ, το κινητό έδινε κανονικά εντολές αλλά στην οθόνη δεν έβλεπα τίποτα, μόνο μαύρο. Λέγοντα εντολές αναφέρομαι σε κλείδωμα του κινητού, το έκλεισα και το ξανά άνοιξα χωρίς πάλι να βλέπω κάτι αλλά κατάφερα πχ να βάλω τον κωδικό της SIM και καταλάβαινα ότι βρίσκομαι στo menu. Τα λεντακια από τα πλήκτρα λειτουργούν κανονικά όπως επίσης και όταν ανοίγω το κινητό η οθόνη είναι φωτισμένη (ελάχιστα) αλλά δεν βλέπω τίποτα.

 

ακόμα και όταν είναι κλειστό και το έβαλα να φορτίσει, δεν μου δείχνει και πάλι εικόνα.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα ?

Πάω για αντικατάσταση ?

:(

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by qqss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...