Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρώτα και τοπικό vodafone με τις εκπτώσεις service που έχουν τον Φεβρουάριο, ρώτα οπωσδήποτε αν δίνουν και πιστοποίηση ΙΡ67 στην αλλαγή, τεχνικό έχει το: Ιωάννινα Χαριλ. Τρικούπη 18 & Πουτέτση 13

δες και εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/668363-service-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%AD%CE%BA%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-vodafone/

Ωραίος! Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και ο γερμανός αναλαμβάνει να τα στείλει στο service.. Μόνο μην σου πουλήσουν κάνα παραμυθάκι οτι δεν φτιάχνεται ή δεν συμφέρει. Γιατί ακούγονται πολύ γενικά αυτά..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Πρόσφατα μου έπεσε το κινητό χωρίς θήκη και ο οθόνη μαύρισε χωρίς να έχει σπάσει. Πήρα τηλ σε εξουσιοδοτημένο μάστορα στη Θεσσαλονίκη όπου και μένω και μου είπε 160 για αλλαγή οθόνης. Γνωρίζει κάποιος άλλη λύση-εναλλακτική οικονομικότερη; Ευχαριστώ.

Έχει αγοράσει κανείς οθόνη από ebay για να αντικαταστήσει την αρχική (τα 'παιξε μετά από πτώση); Έχει να προτείνει κανείς κάποια συγκεκριμένη; Από ότι βλέπω οι γνήσιες πάνε στα 100-120 και οι συμβατικές ξεκινούν από 20€

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και εμένα θα με ενδιέφερε αν έχει αγοράσει κάποιος ποια έχει πάρει και πόσο

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει ένα συγκριτικό στο xda, από αυτά που λέει εκεί και με βάση την παλαιότητα του κινητού εγώ θα πρότεινα αλλαγή με οθόνη από βαθά Κίνα. Μία εναλλακτική πιο απλή θα ήταν να βρείτε από Ελλάδα ή ebay κανένα χαλασμένο χωρίς σπασμένη οθόνη όμως και να το τσιμπήσετε. Είναι λίγο αγορά ρίσκου, αλλά πολύ πιο απλή διαδικασία μετά, στην ουσία 15 λεπτά δουλειά να μεταφέρετε τη μητρική με την μπαταρία σας στο νέο κινητό

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://forum.xda-developers.com/z3-compact/accessories/xperia-z3-compact-screen-original-t3367920

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπέρα,

 

εδώ και περίπου 2 μήνες έχει αρχίσει να μην λειτουργεί η οθόνη αφής σε κάποια σημεία.

το πρόβλημα όσο περνάει ο καιρός επεκτείνεται και σε άλλα σημεία της οθόνης,

θεωρώ λόγω μή χρήσης του κινητού, καθώς το έχω για δεύτερο.

Σαν οθόνη δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, ούτε σπάσιμο, ούτε γραμμές..

 

Είπα μιας και πιάνουν λίγο τα χέρια μου να κάτσω να την αλλάξω, γιατί δεν αξίζει να δώσω 100+ ευρώ που ζητάνε για κινητό πενταετίας.

 

με αυτό θα είμαι καλυμμένος, ή χρειάζομαι και κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πιθανότατα θα κάνεις δουλειά σου αλλά κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δε φταίει κάτι άλλο, πχ η μητρική.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα διαβάσει (και δεν ξέρω αν αληθεύει) δεν φταίει μόνο η οθόνη, αλλά η μπαταρία, που λόγω στενότητος χώρου, μόλις λίγο φουσκώσει λόγω ηλικίας σπρώχνει την μητρική και την οθόνη και τα χαλάει...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

εδώ και περίπου 2 μήνες έχει αρχίσει να μην λειτουργεί η οθόνη αφής σε κάποια σημεία.

το πρόβλημα όσο περνάει ο καιρός επεκτείνεται και σε άλλα σημεία της οθόνης,

θεωρώ λόγω μή χρήσης του κινητού, καθώς το έχω για δεύτερο.

Σαν οθόνη δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, ούτε σπάσιμο, ούτε γραμμές..

 

Είπα μιας και πιάνουν λίγο τα χέρια μου να κάτσω να την αλλάξω, γιατί δεν αξίζει να δώσω 100+ ευρώ που ζητάνε για κινητό πενταετίας.

 

με αυτό θα είμαι καλυμμένος, ή χρειάζομαι και κάτι άλλο?

 

Είχα παρόμοιο πρόβλημα. Ξεκίνησε να μην δουλεύει στο πάνω και κάτω άκρο και στη συνέχεια σταμάτησαν να δουλέουν και άλλα σημεία σε λωρίδες. Άλλαξα οθόνη στο Γερμανό και προς το παρόν δουλεύει. Πήρα γνήσια και ήρθε μαζί με τα πλαϊνά.

Το είχα ακούσει αυτό για την μπαταρία, αλλά μου είπαν ότι δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Πάντως στα 100 ευρώ είναι μαϊμού οι οθόνες. Η γνήσια πάει αρκετά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοιο πρόβλημα. Ξεκίνησε να μην δουλεύει στο πάνω και κάτω άκρο και στη συνέχεια σταμάτησαν να δουλέουν και άλλα σημεία σε λωρίδες. Άλλαξα οθόνη στο Γερμανό και προς το παρόν δουλεύει. Πήρα γνήσια και ήρθε μαζί με τα πλαϊνά.

Το είχα ακούσει αυτό για την μπαταρία, αλλά μου είπαν ότι δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Πάντως στα 100 ευρώ είναι μαϊμού οι οθόνες. Η γνήσια πάει αρκετά παραπάνω.

 

αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ και σε μένα..!

 

ξεκίνησε να μην δουλεύει το πάνω μέρος,

μετά, το κάτω (soft buttons), και τώρα ένα μέρος (οριζόντια λωρίδα) στο πάνω μισό, και λίγο στα πλαϊνά της οθόνης.

Για την μπαταρία δεν νομίζω, γιατί μπήκε πριν ένα χρόνο στην Arvato. Είναι ψιλοκαινούργια δηλαδή.

 

Πήρα μία μαϊμού οθόνη κολλημένη σε frame από ali, που λένε ότι είναι αρκετά καλή (για μαϊμού).

Βλέπουμε..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ και σε μένα..!

 

ξεκίνησε να μην δουλεύει το πάνω μέρος,

μετά, το κάτω (soft buttons), και τώρα ένα μέρος (οριζόντια λωρίδα) στο πάνω μισό, και λίγο στα πλαϊνά της οθόνης.

Για την μπαταρία δεν νομίζω, γιατί μπήκε πριν ένα χρόνο στην Arvato. Είναι ψιλοκαινούργια δηλαδή.

 

Πήρα μία μαϊμού οθόνη κολλημένη σε frame από ali, που λένε ότι είναι αρκετά καλή (για μαϊμού).

Βλέπουμε..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Το δικό μου πλέον δεν είναι λειτουργικό. Οι επιφάνεια που δεν λειτουργεί η αφή είναι αθροιστικά πάνω από το 50% της οθόνης και με τα βίας καταφερα και συνέδεσα ένα bluetooth mouse για να το ψιλο-χρησιμοποιώ. 100€ για κινητό τετραετίας δεν σκοπεύω να δώσω... Ήταν κορυφαίο αλλά δυστυχώς πέθανε...

Link to comment
Share on other sites

αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ και σε μένα..!

 

ξεκίνησε να μην δουλεύει το πάνω μέρος,

μετά, το κάτω (soft buttons), και τώρα ένα μέρος (οριζόντια λωρίδα) στο πάνω μισό, και λίγο στα πλαϊνά της οθόνης.

Για την μπαταρία δεν νομίζω, γιατί μπήκε πριν ένα χρόνο στην Arvato. Είναι ψιλοκαινούργια δηλαδή.

 

Πήρα μία μαϊμού οθόνη κολλημένη σε frame από ali, που λένε ότι είναι αρκετά καλή (για μαϊμού).

Βλέπουμε..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Πες μας για το αποτέλεσμα. Το κατάφερες; Είναι καλή η οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

μολις παραλάβω και κανω την αλλαγή θα ενημερώσω εννοείται.

πιστεύω όμως θα κάνει κανα μήνα να έρθει..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Το δικό μου μόλις έσβησε μόνο του και δεν ανάβει με τίποτα. Επίσης το βάζω στη φόρτιση και δεν έχει ένδειξη ότι φορτίζει. Τι κάνουμε? Για κηδεία το βλέπω...
:food: www.chefsunderground.gr
Link to comment
Share on other sites

Τράβα το σε ένα Γερμανό. Θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν καινούργιο, αλλά αν επιμείνεις σε επισκευή θα σου πουν αν φτιάχνεται και πόσο κοστίζει.
Link to comment
Share on other sites

Τράβα το σε ένα Γερμανό. Θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν καινούργιο, αλλά αν επιμείνεις σε επισκευή θα σου πουν αν φτιάχνεται και πόσο κοστίζει.

 

'Οχι sony service? Έχω και κοντά μου..

:food: www.chefsunderground.gr
Link to comment
Share on other sites

'Οχι sony service? Έχω και κοντά μου..

Όταν είχε χαλάσει η οθόνη μου πριν από κανά 8μηνο, η Sony με παρέπεμψε στον Γερμανό. Ίσως να μην υπάρχει sony service στην περιοχή μου γι' αυτό. Αν εσύ έχεις, δοκίμασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το tablet μου μετά από 3 μερες που ήταν εντελώς νεκρό, τωρα δουλεύει κανονικά!!! Δεν το καταλαβαίνω βασικά... Καμιά ιδέα ?!
:food: www.chefsunderground.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σε android 9 πως ενεργοποιούμε το WiFi calling και το Volte; Η συσκευή είναι αγορασμένη από Amazon.de. Μίλησα με Cosmote και δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν. Απλά μου είπαν που θα έπρεπε να βρίσκεται η επιλογή-μενού αλλά δεν υπάρχει στο δικό μου. Και οι δύο υπηρεσίες είναι ενεργοποιημένες από την Cosmote. Απλά δεν υπάρχει το μενού.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υποστηρίζει η Cosmote την συσκευή δεν πρόκειται να δουλέψει. Σε σχετικά παλιό μοντέλο κιόλας, ούτε καν. Δυστυχώς.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχει στη λίστα πάντως. Πιθανώς δεν θα κατάλαβαν ποια συσκευή έχεις.

Και η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι τυπική για συσκευή που δεν υποστηρίζεται (απλά δεν εμφανίζεται καμία ρύθμιση).

Τέλος, για να γράφεις για Android 9, μάλλον θα φοράς custom Rom. Μην περιμένεις να ενσωματώνει ρυθμίσεις για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε κάποιες custom roms γίνονται προσπάθειες για υποστήριξη.

Στη θέση σου θα έκανα το εξής: θα έβαζα πρώτα την sim μου σε ένα κινητό σου υποστήριζεται επίσημα και είναι στην λίστα και θα έβλεπα εκεί αν έχουν εμφανιστεί στο μενού οι ανάλογες επιλογές. Αν ναι σημαίνει ότι η κάρτα σου είναι ενεργοποιημένη και έτοιμη (μην δένεις κόμπο ότι επειδή στο είπαν από την cosmote είναι κιόλας). Αν δεν δεις τα ανάλογα μενού εκεί στείλε το sms για την ενεργοποίηση ή κάλεσε το customer care. Όταν δεις να εμφανίζονται τα μενού και οι ενδείξεις είσαι έτοιμος για να αρχίσεις τα πειράματα στο δικό σου κινητό

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...