Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε ένα τεστ για την οθόνη αφης και αν είναι θέμα οθόνης service αλλιώς επαναφορά κάποια εφαρμογή θα δημιουργεί πρόβλημα

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Μήπως υπάρχει μέσα στην συζήτηση κάτι σχετικό με το πρόβλημα που αντιμετωπίζει το Sony z3 compact της συζύγου για να μην ψάχνω όλες τις σελίδες?

 

Ουσιαστικά δεν μπορεί να απαντήσει σε εισερχόμενες κλήσεις γιατί δεν μπορεί με το δάκτυλο να σύρει την μπάρα δεξιά. Πάει μέχρι ένα σημείο και γυρνάει πίσω...

 

Και κάποιοι χαρακτήρες όταν πληκτρολογεί δεν λειτουργούν.

 

Ευχαριστώ!

 

Εχει χαλασει το touch.Το ειχα παθει κι εγω και ειχε ακομα εγγυηση, το εστειλα στο service και μου το αντικατεστησαν

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκόλλησε και στο δικό μου η οθόνη, το χρησιμοποιεί ο αδερφός μου, και το έστειλα για Service.

 

Αρκετά μεγάλο ποσοστό με αυτό το πρόβλημα.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο με την οθονη αφης ειναι περισσοτερο ο κανονας παρα η εξαιρεση για το συγκεκριμενο τηλεφωνο.

Εγω το εχω 2.5 χρονια σε θηκη. Μολις εκλεισα τα 2 χρονια και ισως λιγο νωριτερα μου χαλασε η αφη στα 1-2 χιλιοστα στο πανω μερος. Δεν μπορουσα να κατεβασω την NOTIFICATION μπαρα. Δεν εδωσα και πολυ σημασια και εβαλα ενα app για την μπαρα.

Πριν 2-3 μηνες επεκταθηκε σε περιπου 1 εκατοστο στο πανω μερος της οθονης με αποτελεσμα να το δουλευω σε οριζοντιο σε καποιες περιπτωσεις.

Κατα διαστηματα δεν μπορουσα ουτε εγω να απαντησω σε τηλεφωνημα γιατι οπως εσερνα το πρασινο κουμπι αυτο ξαναγυρνουσε πισω. Δεν το ειχα συνδιασει μεχρι τωρα με το αναφερομενο προβλημα μεχρι που αρχισε και το μεσαιο soft button να μην λειτουργει.

Στο τεστ της οθονης φαινετα ξεκαθαρα πως τις περισσοτερες φορες αφηνει κενα και στο κατω μερος πλεον.

 

Συμφωνα με αυτα που διαβασα πρεπει να αλλαχτει το πανελ ολο με κοστος περιπου 150 ευρω ενω παλι απο διαφορα σαιτ φαινεται πως το προβλημα το δημιουργει η διογκωση της μπαταριας λογω χρησης. Δηλαδη πιεζει τα ηλεκτρονικα του πανελ. Αυτος ειναι και ο λογος που σε καποιους βγαινει στον χρονο και σε αλλους μετα τα 2 χρονια αφου η μπαταρια αρχιζει απο τις φορτισεις και τα ζορια να παραμορφωνεται.

 

Αυτο το γεγονος με κανει αυτη την στιγμη να ψαχνω για κινητο στα 400 ευρω που να μην ειναι SONY, μιας και επισημως δεν εχει αναγνωρισει το προβλημα του προφανως κακου σχεδιασμου που κατα την αποψη μου εχει κινδυνο να παρουσιαστει και σε επομενα μοντελα.

Edited by jks13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι 3 χρόνια σχεδόν, το έχω δώσει πλέον στη μητέρα μου, έχει φάει τις τούμπες του και δεν έχει ούτε γρατζουνιά. Πλέον σε θήκη.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο με την οθονη αφης ειναι περισσοτερο ο κανονας παρα η εξαιρεση για το συγκεκριμενο τηλεφωνο.

Εγω το εχω 2.5 χρονια σε θηκη. Μολις εκλεισα τα 2 χρονια και ισως λιγο νωριτερα μου χαλασε η αφη στα 1-2 χιλιοστα στο πανω μερος. Δεν μπορουσα να κατεβασω την NOTIFICATION μπαρα. Δεν εδωσα και πολυ σημασια και εβαλα ενα app για την μπαρα.

Πριν 2-3 μηνες επεκταθηκε σε περιπου 1 εκατοστο στο πανω μερος της οθονης με αποτελεσμα να το δουλευω σε οριζοντιο σε καποιες περιπτωσεις.

Κατα διαστηματα δεν μπορουσα ουτε εγω να απαντησω σε τηλεφωνημα γιατι οπως εσερνα το πρασινο κουμπι αυτο ξαναγυρνουσε πισω. Δεν το ειχα συνδιασει μεχρι τωρα με το αναφερομενο προβλημα μεχρι που αρχισε και το μεσαιο soft button να μην λειτουργει.

Στο τεστ της οθονης φαινετα ξεκαθαρα πως τις περισσοτερες φορες αφηνει κενα και στο κατω μερος πλεον.

 

Συμφωνα με αυτα που διαβασα πρεπει να αλλαχτει το πανελ ολο με κοστος περιπου 150 ευρω ενω παλι απο διαφορα σαιτ φαινεται πως το προβλημα το δημιουργει η διογκωση της μπαταριας λογω χρησης. Δηλαδη πιεζει τα ηλεκτρονικα του πανελ. Αυτος ειναι και ο λογος που σε καποιους βγαινει στον χρονο και σε αλλους μετα τα 2 χρονια αφου η μπαταρια αρχιζει απο τις φορτισεις και τα ζορια να παραμορφωνεται.

 

Αυτο το γεγονος με κανει αυτη την στιγμη να ψαχνω για κινητο στα 400 ευρω που να μην ειναι SONY, μιας και επισημως δεν εχει αναγνωρισει το προβλημα του προφανως κακου σχεδιασμου που κατα την αποψη μου εχει κινδυνο να παρουσιαστει και σε επομενα μοντελα.

 

Σωστό αυτό που λες για τη μπαταρία. Στο μεγάλο z3 η μπαταρία πιέζει σε ένα συγκεκριμένο σημείο την οθόνη και κάνει σημάδι. Φαίνεται όταν είναι όλα άσπρη μέσα από το service tests menu. Στην προσπάθεια τους να κάνουν όλο και πιο λεπτές συσκευές, δεν υπολόγισαν την διόγκωση της μπαταρίας. Σίγουρα πρόκειται περί κακού σχεδιασμού, αλλά δυστυχώς είναι σύνηθες το φαινόμενο σε αρκετούς κατασκευαστές..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο με την οθονη αφης ειναι περισσοτερο ο κανονας παρα η εξαιρεση για το συγκεκριμενο τηλεφωνο.

Εγω το εχω 2.5 χρονια σε θηκη. Μολις εκλεισα τα 2 χρονια και ισως λιγο νωριτερα μου χαλασε η αφη στα 1-2 χιλιοστα στο πανω μερος. Δεν μπορουσα να κατεβασω την NOTIFICATION μπαρα. Δεν εδωσα και πολυ σημασια και εβαλα ενα app για την μπαρα.

Πριν 2-3 μηνες επεκταθηκε σε περιπου 1 εκατοστο στο πανω μερος της οθονης με αποτελεσμα να το δουλευω σε οριζοντιο σε καποιες περιπτωσεις.

Κατα διαστηματα δεν μπορουσα ουτε εγω να απαντησω σε τηλεφωνημα γιατι οπως εσερνα το πρασινο κουμπι αυτο ξαναγυρνουσε πισω. Δεν το ειχα συνδιασει μεχρι τωρα με το αναφερομενο προβλημα μεχρι που αρχισε και το μεσαιο soft button να μην λειτουργει.

Στο τεστ της οθονης φαινετα ξεκαθαρα πως τις περισσοτερες φορες αφηνει κενα και στο κατω μερος πλεον.

 

Συμφωνα με αυτα που διαβασα πρεπει να αλλαχτει το πανελ ολο με κοστος περιπου 150 ευρω ενω παλι απο διαφορα σαιτ φαινεται πως το προβλημα το δημιουργει η διογκωση της μπαταριας λογω χρησης. Δηλαδη πιεζει τα ηλεκτρονικα του πανελ. Αυτος ειναι και ο λογος που σε καποιους βγαινει στον χρονο και σε αλλους μετα τα 2 χρονια αφου η μπαταρια αρχιζει απο τις φορτισεις και τα ζορια να παραμορφωνεται.

 

Αυτο το γεγονος με κανει αυτη την στιγμη να ψαχνω για κινητο στα 400 ευρω που να μην ειναι SONY, μιας και επισημως δεν εχει αναγνωρισει το προβλημα του προφανως κακου σχεδιασμου που κατα την αποψη μου εχει κινδυνο να παρουσιαστει και σε επομενα μοντελα.

Αν αλλαχθει η μπαταρία δεν διορθώνεται ?

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το έχω δώσει στην γυναίκα τον τελευταίο χρόνο, γενικά δεν έχει κανένα πρόβλημα και η μπαταρία πάει μια χαρά με απλή χρήση. (άνετα βγάζει και 3ημερο)! Ωστόσο αν του βάλεις δεδομένα και 4G η μπαταρία εξαφανίζετε σε κάνα 3ωρο. Δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ με τόσο βαριά χρήση δεδομένων και ελπίζω να συμβαίνει τώρα που πέρασαν τα χρόνια, αν και όπως σας είπα γενικά είναι φορτισμένο με ορθή χρήση και δεν δείχνει πως έχει πρόβλημα η μπαταρία. Απλά τα δεδομένα το ξεζουμίζουν αλύπητα.

Πάλι καλά που είχαμε στις διακοπές και το δικό μου (Samsung galaxy s7) και με σούπερ βαριά χρήση δεδομένων, πλοήγησης κτλ κτλ , έβγαζε για πλάκα μια ολόκληρη και περίσσευε και κάνα 20% !

Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις πηρα το s7 edge.

Tο Z3C εχει πλεον και μια κενη λουριδα στο κεντρο της οθονης. Δεν μπορεις να κανεις κυληση γιατι με το που διακοπτεται η αφη κανει κλικ και ανοιγει οτι βρισκεται απο κατω. Απο οτι καταλαβα αν αρχισει η οθονη να τα παιζει τοτε ειναι θεμα 3-5 μηνων να καταστραφει εως και 50%.

Με την αλλαγη μπαταριας δεν νομιζω να διορθωνεται γιατι μαλλον καταστρεφεται εσωτερικα το φιλμ της αφης. Αλλωστε θα ειχε αναφερθει ως πιθανοτητα διορθωσης μονο της μπαταριας στα ξενα φορουμ. Και εκει ολοι μιλανε μονο για αλλαγη οθονης. 160 ευρω ακατεβατα.

Κριμα γιατι και σε εμενα η μπαταρια αλλα και το τηλεφωνο γενικοτερα μετα απο 2.5 χρονια ηταν σε τελεια κατασταση και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Θα το κρατουσα τουλαχιστον αλλον ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αν αλλαχθει η μπαταρία δεν διορθώνεται ?

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έπαθα επάνω στον χρόνο (παρατήρησα άσπρα πιξελ στο αριστερό μέρος της οθόνης) και το πήγα για σερβις. Μου είπαν οτι άλλαξαν την μπαταρία και το πρόβλημα λύθηκε, οπότε υποθέτω πως η απάντηση στην ερώτησή σου είναι "ναι". ;)

Link to comment
Share on other sites

Sos παιδιά θα τρελαθώ

 

Το βάζω στη λειτουργία "Μην ενοχλείτε" , στο μόνο προτεραιότητας , και συνεχίζει να χτυπάει κανονικά όταν με παίρνει κάποιος.

 

Τι ρύθμιση πρέπει να κάνω για να χτυπάει μόνο όταν κάποιος καλέσει 2 φορά μέσα σε 15 λεπτά?

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα το εν λογω κινητο απο το ebay. Εκτος που εκανε 2,5 μηνες να ερθει λογω αναβαθμισης των τελωνειων στην Ελλαδα τον Ιουλιο δεν αναβει οταν βαζω την sim. Χωρις τη sim αναβει. Μολις τη βαζω η αναβει για λιγο και σβηνει η δεν αναβει καθολου. Αν τη βγαλω παλι δεν αναβει εκτος αν το αφησω για λιγο. Μετα αναβει. Εχει σμβει σε καποιον αλλον.

 

Την πρωτη φορα που το ανοιξα πριν καμια εβδομαδα χωρις sim και το εβαλα για φορτιση έγραφε αργη φορτιση. Κατεβαζε Updates και εχει αναβαθμιστει στην 6.0.1 του android.

Link to comment
Share on other sites

Η sim σου είναι καινούρια;

Εγώ όταν είχα πάρει το Z1c, είχα αναγκαστεί να αλλάξω sim γιατί ήταν από τις πολύ παλιές που ήθελαν περισσότερα volt (αν θυμάμαι καλά) και δεν λειτουργούσε σωστά.

Βρες από κάποιον άλλο μια πρόσφατη σχετικά sim και δοκίμασε το. Αν δουλεύει με αυτή, άλλαξε την δική σου. 5€ είναι το κόστος

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουν χαλασει τα volume κουμπια μου απο βλακεία.Θέλω να αλλαξω rom μεσω twrp recovery..αν γινει καμια στραβή..(bootloop) πως θα μπορεσω μετεπειτα να μπω ξανα σε recovery μέσω pc?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Πρόσφατα μου έπεσε το κινητό χωρίς θήκη και ο οθόνη μαύρισε χωρίς να έχει σπάσει. Πήρα τηλ σε εξουσιοδοτημένο μάστορα στη Θεσσαλονίκη όπου και μένω και μου είπε 160 για αλλαγή οθόνης. Γνωρίζει κάποιος άλλη λύση-εναλλακτική οικονομικότερη; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά.Όταν περνώ τηλέφωνο μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ να το κλείσω μετά αν δεν το σηκώσει ο.άλλος η δεν την.τερματίσει ο άλλος την κλήση!Καμιά ιδέα?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα παραπάνω κάποιος αισθητήρας λέει είναι.Λόγω μάλλον που έχει ξεκολλήσει λίγο η πλάτη.Το τηλέφωνο είναι εκτός εγγύησης.Ξέρει κανείς πόσο θα κοστίσει αυτό μαζί με καινούργια μπαταρία και πλάτη μια που ξεκολλάει?Επίσης αν πάρω καινούργιο από eBay (130€) θα έχω πρόβλημα με τελωνείο η Όχι μιας και δεν βγαίνει πια εδώ το τηλέφωνο?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα παραπάνω κάποιος αισθητήρας λέει είναι.Λόγω μάλλον που έχει ξεκολλήσει λίγο η πλάτη.Το τηλέφωνο είναι εκτός εγγύησης.Ξέρει κανείς πόσο θα κοστίσει αυτό μαζί με καινούργια μπαταρία και πλάτη μια που ξεκολλάει?Επίσης αν πάρω καινούργιο από eBay (130€) θα έχω πρόβλημα με τελωνείο η Όχι μιας και δεν βγαίνει πια εδώ το τηλέφωνο?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ήταν πολύ καλό τηλέφωνο, με απίστευτη μπαταρία, αλλά και εμένα άρχισε να κάνει κουφά η οθόνη αφής και με λύπη αποφάσισα ότι χάλασε και πάμε για άλλα... Δεν αξίζει νομίζω να το παλεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου και εννοείται ότι το πρόσεχα κιόλας! Πιστεύω ότι τουλάχιστον το 80% έχει περάσει από service έστω μια.φορά με αυτό το τηλέφωνο.Κρίμα γιατί όντως είχε πολύ καλή μπαταρία και γενικά απροβληματιστο τηλέφωνο.Τώρα όμως μπορεί να απαντήσει κάποιος για το e bay?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου και εννοείται ότι το πρόσεχα κιόλας! Πιστεύω ότι τουλάχιστον το 80% έχει περάσει από service έστω μια.φορά με αυτό το τηλέφωνο.Κρίμα γιατί όντως είχε πολύ καλή μπαταρία και γενικά απροβληματιστο τηλέφωνο.Τώρα όμως μπορεί να απαντήσει κάποιος για το e bay?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ξεκάθαρα είναι τα πράγματα με το eBay. Αν είναι από Ευρώπη, δεν θα έχεις θέμα με τελωνείο. Αν είναι από τρίτες χώρες (εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης), θα έχεις σίγουρα κάποιες επιβαρύνσεις. Δες παρακάτω.

 

Ενημέρωση αναφορικά µε τα τέλη εκτελωνισµού ταχυδρομικών αντικειμένων προέλευσης εξωτερικού (από χώρες εκτός ΕΕ)

 

1. Αντικείμενα μη εμπορικού και εμπορικού χαρακτήρα

Η διαδικασία που εφαρμόζεται, κατά τον εκτελωνισµό, βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα µε αξία υψηλότερη των 22 ευρώ ή µη εμπορικού χαρακτήρα µε αξία μεγαλύτερη των 45 ευρώ.

 

Ως αντικείμενα µη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της μικρής ποσότητάς τους προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

 

Για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, ενώ τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α και τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € απαλλάσσονται από το δασμό.

 

2. Κατηγορίες τελών

Τα τέλη διακρίνονται στις εξής κατηγορίες:

(α) Τέλη προς το δηµόσιο (δασµοί, ΦΠΑ, ∆ΕΤΕ)

Τα τέλη αυτά καταβάλλονται ανεξαρτήτως του παρόχου που έχει αναλάβει τη διακίνηση της αποστολής. Για αντικείμενα µη εµπορικού χαρακτήρα:

• για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι.

• για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ’ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον εκτελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους.

• για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700€, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.

 

(β) Τέλη εκτελωνισµού από ΕΛΤΑ

Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι:

• «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων»: 3 ευρώ για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, τα οποία προσκομίστηκαν από τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασµοφορολογικές επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως «τελωνειακά ελεύθερα».

• «Τέλος εκτελωνισμού»: σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα:

CIF (*) έως 150 ευρώ / 15 ευρώ

CIF άνω των 150 ευρώ έως και 500 ευρώ / 20 ευρώ

CIF άνω των 500 ευρώ έως και 1000 ευρώ / 25 ευρώ

CIF άνω των 1000 ευρώ / 50 ευρώ

 

Όπου CIF είναι η στατιστική αξία του αντικειμένου όπως αναγράφεται και στη σχετική αυτοκόλλητη ετικέτα που επικολλάται στα εκτελωνισμένα ταχυδρομικά αντικείμενα και υπολογίζεται από την αξία του αντικειμένου, τα έξοδα μεταφοράς, τυχόν ασφάλιστρα, κ.λπ. Αφορά αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου και δεμάτων, από χώρες εκτός ΕΕ, που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε για αυτά τελωνειακή διασάφηση από τις τελωνειακές αρχές.

 

• «Τέλος παράδοσης στον εκτελωνιστή του παραλήπτη»: 15 ευρώ.

• «Τέλος διασάφησης εξαγωγής»: 5 ευρώ για μεμονωμένο αντικείμενο με προσαύξηση 1 ευρώ ανά αντικείμενο για κατάθεση πλέον του ενός αντικειμένου.

 

(γ) Τέλη εκτελωνισμού από εταιρία ταχυμεταφορών

• Εργατικά και έξοδα αποθήκευσης

• Αμοιβή εκτελωνιστή που συνήθως ξεκινά από 50-60 ευρώ και αυξάνει ανάλογα µε την αξία του τιμολογίου. Εναλλακτικά, ο παραλήπτης μπορεί να χρησιμοποιήσει δικό του εκτελωνιστή ή να κάνει τον εκτελωνισμό ο ίδιος. Σε αυτή την περίπτωση, δεν πληρώνει αμοιβή εκτελωνιστή στην εταιρία ταχυμεταφορών, αλλά απαιτείται η «έκδοση διατακτικής» µε κόστος από 0 έως 35 ευρώ, συν το κόστος του τρίτου εκτελωνιστή (αν υπάρξει).

 

3. Τα ταχυδρομικά αντικείμενα εξωτερικού, είτε διακινούνται από τα ΕΛΤΑ είτε από εταιρίες ταχυμεταφορών, οφείλουν να επιδίδονται στη διεύθυνση του παραλήπτη, με την επιφύλαξη προηγούμενης αποπληρωμής των οφειλών προς το δημόσιο (ΦΠΑ/Δασμών) και αποδέσμευσης των αποστολών από τις τελωνειακές αρχές.

 

4. Οι καταναλωτές οφείλουν να ενημερώνονται για τα ισχύοντα τέλη από τους τιμοκαταλόγους των εταιριών και από την ιστοσελίδα των Ελληνικών Τελωνείων στην ενότητα Συχνές Ερωτήσεις/Εισαγωγές-Εξαγωγές- Οφειλές / Εισαγωγές – Εξαγωγές/Ποια είναι η δασµοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρα είναι τα πράγματα με το eBay. Αν είναι από Ευρώπη, δεν θα έχεις θέμα με τελωνείο. Αν είναι από τρίτες χώρες (εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης), θα έχεις σίγουρα κάποιες επιβαρύνσεις. Δες παρακάτω.

 

Ενημέρωση αναφορικά µε τα τέλη εκτελωνισµού ταχυδρομικών αντικειμένων προέλευσης εξωτερικού (από χώρες εκτός ΕΕ)

 

1. Αντικείμενα μη εμπορικού και εμπορικού χαρακτήρα

Η διαδικασία που εφαρμόζεται, κατά τον εκτελωνισµό, βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα µε αξία υψηλότερη των 22 ευρώ ή µη εμπορικού χαρακτήρα µε αξία μεγαλύτερη των 45 ευρώ.

 

Ως αντικείμενα µη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της μικρής ποσότητάς τους προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

 

Για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, ενώ τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α και τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € απαλλάσσονται από το δασμό.

 

2. Κατηγορίες τελών

Τα τέλη διακρίνονται στις εξής κατηγορίες:

(α) Τέλη προς το δηµόσιο (δασµοί, ΦΠΑ, ∆ΕΤΕ)

Τα τέλη αυτά καταβάλλονται ανεξαρτήτως του παρόχου που έχει αναλάβει τη διακίνηση της αποστολής. Για αντικείμενα µη εµπορικού χαρακτήρα:

• για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι.

• για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ’ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον εκτελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους.

• για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700€, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.

 

(β) Τέλη εκτελωνισµού από ΕΛΤΑ

Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι:

• «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων»: 3 ευρώ για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, τα οποία προσκομίστηκαν από τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασµοφορολογικές επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως «τελωνειακά ελεύθερα».

• «Τέλος εκτελωνισμού»: σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα:

CIF (*) έως 150 ευρώ / 15 ευρώ

CIF άνω των 150 ευρώ έως και 500 ευρώ / 20 ευρώ

CIF άνω των 500 ευρώ έως και 1000 ευρώ / 25 ευρώ

CIF άνω των 1000 ευρώ / 50 ευρώ

 

Όπου CIF είναι η στατιστική αξία του αντικειμένου όπως αναγράφεται και στη σχετική αυτοκόλλητη ετικέτα που επικολλάται στα εκτελωνισμένα ταχυδρομικά αντικείμενα και υπολογίζεται από την αξία του αντικειμένου, τα έξοδα μεταφοράς, τυχόν ασφάλιστρα, κ.λπ. Αφορά αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου και δεμάτων, από χώρες εκτός ΕΕ, που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε για αυτά τελωνειακή διασάφηση από τις τελωνειακές αρχές.

 

• «Τέλος παράδοσης στον εκτελωνιστή του παραλήπτη»: 15 ευρώ.

• «Τέλος διασάφησης εξαγωγής»: 5 ευρώ για μεμονωμένο αντικείμενο με προσαύξηση 1 ευρώ ανά αντικείμενο για κατάθεση πλέον του ενός αντικειμένου.

 

(γ) Τέλη εκτελωνισμού από εταιρία ταχυμεταφορών

• Εργατικά και έξοδα αποθήκευσης

• Αμοιβή εκτελωνιστή που συνήθως ξεκινά από 50-60 ευρώ και αυξάνει ανάλογα µε την αξία του τιμολογίου. Εναλλακτικά, ο παραλήπτης μπορεί να χρησιμοποιήσει δικό του εκτελωνιστή ή να κάνει τον εκτελωνισμό ο ίδιος. Σε αυτή την περίπτωση, δεν πληρώνει αμοιβή εκτελωνιστή στην εταιρία ταχυμεταφορών, αλλά απαιτείται η «έκδοση διατακτικής» µε κόστος από 0 έως 35 ευρώ, συν το κόστος του τρίτου εκτελωνιστή (αν υπάρξει).

 

3. Τα ταχυδρομικά αντικείμενα εξωτερικού, είτε διακινούνται από τα ΕΛΤΑ είτε από εταιρίες ταχυμεταφορών, οφείλουν να επιδίδονται στη διεύθυνση του παραλήπτη, με την επιφύλαξη προηγούμενης αποπληρωμής των οφειλών προς το δημόσιο (ΦΠΑ/Δασμών) και αποδέσμευσης των αποστολών από τις τελωνειακές αρχές.

 

4. Οι καταναλωτές οφείλουν να ενημερώνονται για τα ισχύοντα τέλη από τους τιμοκαταλόγους των εταιριών και από την ιστοσελίδα των Ελληνικών Τελωνείων στην ενότητα Συχνές Ερωτήσεις/Εισαγωγές-Εξαγωγές- Οφειλές / Εισαγωγές – Εξαγωγές/Ποια είναι η δασµοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

Σε ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

Που να απευθυνθώ για αλλαγή μπαταρίας; Η δικιά του δυστυχώς έχει πολύ μειωμένη αυτονομία πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα απο τα εξουσιοδοτημένα service.. ts solutions ή omnitech δηλαδή. Αθήνα είσαι?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα απο τα εξουσιοδοτημένα service.. ts solutions ή omnitech δηλαδή. Αθήνα είσαι?

Δυστυχώς όχι, από Ιωάννινα είμαι. Τι τιμές παίζουν πάνω - κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, από Ιωάννινα είμαι. Τι τιμές παίζουν πάνω - κάτω;

 

ρώτα και τοπικό vodafone με τις εκπτώσεις service που έχουν τον Φεβρουάριο, ρώτα οπωσδήποτε αν δίνουν και πιστοποίηση ΙΡ67 στην αλλαγή, τεχνικό έχει το: Ιωάννινα Χαριλ. Τρικούπη 18 & Πουτέτση 13

δες και εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/668363-service-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%AD%CE%BA%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-vodafone/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...