Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει απαντηθεί κάπου στο thread μήπως πρόβλημα δεν bootάρει και δεν φορτίζει? (δεν ανάβει το led)

Προσπάθησα να κάνω διάφορα με power button vol + - κτλ ... δεν αντιδράει

http://img822.imageshack.us/img822/166/400x90.jpg

StarCraft2 Hellenic Community @ http://www.StarCraft2.gr

StarCraft 2 Gaming Stream @ http://www.Twitch.tv/Lunaticoldschool

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας και καλό μήνα!

 

Χθες εντελώς ξαφνικά εκεί που έβγαζα φωτογραφίες μετά από 3-4 λήψεις εμφανίστηκε ένα μαύρο σημάδι στο φακό σαν σκιά. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν εξωτερικό όμως τελικά παρόλο που το κάθαρισα πολλές φορές, το σημάδι παραμένει στην κάμερα (σε φωτό ή βίντεο). Σαν να μην έφτανε αυτό η εγγύηση μου έληξε πριν από 1,5 μήνα. Αξίζει να πάω να το δούν μήπως τη γλυτώσω με ένα ανοιγμα και καθαρισμό του φακού εσωτερικά? Και θα πηγαίνατε σε κάποιο από τα διάφορα σέρβις που αναλαμβάνουν κινητά Sony μιας που είναι εκτός εγγύησης ή να πάω στην επίσημη αντιπροσωπία?

Το πρόβλημα είναι ότι δε θα ήθελα να πάρω άλλη συσκευή αφού είμαι ερωτευμένος με αυτό το κινητό ως προς το design, ακόμα πετάει σε ταχύτητα και μπαταρία και με έχει βολέψει πολύ σε μέγεθος. Τα πιο νέα κινητά τα βλέπω πιο μεγάλα που δε με βολεύουν, πιο χοντροκομμένα (π.χ χωρίς στρογγυλεμένες γωνίες) αν και λογικά σε χαρακτηριστικά ίσως να μπορώ να βρω και καλύτερα σε παρόμοια τιμή που το είχα πάρει (350ε) αφού δεν είμαι και κανένας απαιτητικός χρήστης. Κρίμα πάντως να δίνεις αρκετά λεφτά, να το προσέχεις σαν τα μάτια σου και τελικά να σε προδίδει έτσι..

 

Αν έχει να προτείνει κανείς κάτι ως προς το πρόβλημα αυτό από κάποια παρόμοια εμπειρία ή για κάποιο τελικά καινούριο, γνώμες δεκτές και ευχαριστώ.

http://i232.photobucket.com/albums/ee150/remenos/DSC_0890.jpg

http://i232.photobucket.com/albums/ee150/remenos/DSC_0892.jpg

Edited by remenos
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν βρίσκεσαι Αθήνα θα συνιστούσα να πας μια βόλτα στο service να κάνουν μια εκτίμηση του κόστους επισκευής, δεν πρέπει να είναι ασύμφορο. Μόνο έτσι δεν θα χάσεις την αδιαβροχοποίηση της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οταν είχα πάθει το ίδιο στο Mate 8 μου το φτιάξανε σε δύο μέρες στο ίδιο σέρβις. Οπότε σαν διαδικασία δεν πρέπει να είναι κστι εξεζητημένο αν και έχει διάφορα ένα αδιάβροχο κινητό από ένα κανονικό.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστώ παιδιά, όλα καλά τελικά, πήγα στο επίσημο service, μου το έφτιαξαν μέσα σε 2 ημέρες και τελικά βρήκαν ότι ήμουν εντός εγγύησης!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω το κινητό από τότε που βγήκε... είμαι φουλ ευχαριστημένος από αυτά που προσφέρει... δεν είχα κάποιο θέμα ως τώρα αν και το πρόσεχα γενικά... το τελευταίο μήνα έχω ένα θέμα στις κλήσεις.... έχει πέσει πολύ η απόδοση του ηχείου όταν πραγματοποιείται μία κλήση με αποτέλεσμα αν δεν έχει ησυχία, να μην ακούω τίποτε... αναγκάζομαι να βρω ήσυχο μέρος για να συνεννοηθώ... μου χει σπάσει τα νεύρα... από ρυθμίσεις κλήσης τα έχω όλα στο τέρμα...δε θέλω να το δώσω να το ανοίξουν και να μου χαλάσουν τίποτε άλλο... έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλο αυτό το θέμα?????
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από τότε που βγήκε... είμαι φουλ ευχαριστημένος από αυτά που προσφέρει... δεν είχα κάποιο θέμα ως τώρα αν και το πρόσεχα γενικά... το τελευταίο μήνα έχω ένα θέμα στις κλήσεις.... έχει πέσει πολύ η απόδοση του ηχείου όταν πραγματοποιείται μία κλήση με αποτέλεσμα αν δεν έχει ησυχία, να μην ακούω τίποτε... αναγκάζομαι να βρω ήσυχο μέρος για να συνεννοηθώ... μου χει σπάσει τα νεύρα... από ρυθμίσεις κλήσης τα έχω όλα στο τέρμα...δε θέλω να το δώσω να το ανοίξουν και να μου χαλάσουν τίποτε άλλο... έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλο αυτό το θέμα?????

Με ακουστικά δοκίμασες; Ίσως χρειαστεί μια επαναφορά για να στρώσει

Link to comment
Share on other sites

Μπες στα τεστ και δες πως ακούγεται εκεί. Αν ακούγεται κανονικά τότε με μια επαναφορά θα λυθεί το θέμα, αν και εκεί ακούγεται χαμηλά, τότε είναι πρόβλημα hardware

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι η έλλειψη θήκης προκάλεσε μικρογρατζουνιές στη κάμερα του κινητού, που μου προτείνετε να απευθυνθώ ? φαντάζομαι αλλάζει το πίσω καπάκι. Αξίζει να ασχοληθώ?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι η έλλειψη θήκης προκάλεσε μικρογρατζουνιές στη κάμερα του κινητού, που μου προτείνετε να απευθυνθώ ? φαντάζομαι αλλάζει το πίσω καπάκι. Αξίζει να ασχοληθώ?

μπα.. δοκίμασε με καμία αλοιφή μήπως φύγουν οι γραντζουνιές πχ, οδοντόκρεμα με βατονέτα και καλό τρίψιμο ίσος να έρθει αν όχι σαν καινούριο αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό

Link to comment
Share on other sites

To ενεργοποίησα χτες, μετά από 5 μήνες στο συρτάρι, για να χρησιμοποιηθεί για 2ο κινητό και.... δεν δουλεύουν τα 3 σοφτ κουμπιά στο κάτω της οθόνης, ενώ το σύνολο της οθόνης αφής λειτουργεί κανονικά!!! Επαναφορά εργ. ρυθμίσεων, πέρασμα λογαριασμών κλπ ... Με τίποτα. Επιδιόρθωση ρομ μέσω Xperia Companion, πάλι τζίφος. Το κινητό λειτουργούσε άψογα πριν 5 μήνες και το μεσοδιάστημα δεν εκφορτίστηκε, δεν άνοιξε, δεν το πείραξα καθόλου.:(

 

Αναζήτηση στο ιντερνετ, πρόκειται για σχετικά συνηθισμένη βλάβη, κατά την οποία η σόνυ αντικαθιστά οθόνη και πλακέτα εντός εγγύησης. Σε περιπτώσεις όπως τη δική μου που η 2ετής εγγύηση έχει λήξει εδώ και 6 μήνες δε συμφέρει να κάνεις τίποτε.

 

Λύσεις:

1. ενεργοποιείς τη λειτουργία χρήσης με γάντια, και έτσι κάπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα αχρηστευμένο τηλέφωνο.:confused:

2. εγκαθιστάς ένα πρόγραμμα που σου βγάζει τρια κουμπιά (back, home, τετραγωνάκι) σε άλλο μέρος της οθόνης και μπορείς να τα ενεργοποιήσεις

3. το πετάς από το παράθυρο, ειδικά αν είσαι σαν κάποιους ταλαίπωρους που διάβασα με ετήσια εγγύηση που τους χάλασε στους 13 μήνες και το πρόβλημα τους παρουσιάστηκε ξαφνικά μετά από κάποιο update, εδώ και κανένα χρόνο. Σε κάποιον μάλιστα, σούπερ γκαντέμη, που του εμφανίστηκε στο 8 μηνο, το επισκεύασε εντός εγγύησης, πέρασε το έτος και στους 14 μήνες ξαναχάλασε.....:cry:

Link to comment
Share on other sites

3. το πετάς από το παράθυρο, ειδικά αν είσαι σαν κάποιους ταλαίπωρους που διάβασα με ετήσια εγγύηση που τους χάλασε στους 13 μήνες και το πρόβλημα τους παρουσιάστηκε ξαφνικά μετά από κάποιο update, εδώ και κανένα χρόνο. Σε κάποιον μάλιστα, σούπερ γκαντέμη, που του εμφανίστηκε στο 8 μηνο, το επισκεύασε εντός εγγύησης, πέρασε το έτος και στους 14 μήνες ξαναχάλασε.....:cry:

Δεν υπάρχει ετήσια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ετήσια εγγύηση.

Όντως στην ΕΕ η εγγύηση είναι διετής. Στα σαιτ που έψαχνα πληροφορίες όμως έγραφαν ατομα από όλο τον κόσμο...

 

Ο βασικότερος λόγος που κάνω αυτό το σχόλιο είναι ότι ενώ η σονυ φαίνεται να ηξερε για την εμφάνιση αυτής της βλάβης, συνηθέστερα μετά από update, και οι περισσότεροι πιθανολογούσαν την ύπαρξη software προβλήματος, δεν έβγαλε κάποιο patch. Αυτό ήταν και το παράπονο όλων όσων έγραφαν, ότι το update τους κατεστρεψε το τηλέφωνο. Ευτυχώς, ή δυστυχώς το δικό μου έχει περάσει τη διετία...

Edited by nikosdoc
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά γιατί φταίει το update αφού πριν το παροπλήσεις λειτουργούσε κανονικά ? Αν ήταν θέμα update θα σου έβγαζε το πρόβλημα με τη χρήση. Βγάλε τις ταινίες από το πλάι να δεις μήπως έχει περάσει υγρασία.

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά γιατί φταίει το update αφού πριν το παροπλήσεις λειτουργούσε κανονικά ? Αν ήταν θέμα update θα σου έβγαζε το πρόβλημα με τη χρήση. Βγάλε τις ταινίες από το πλάι να δεις μήπως έχει περάσει υγρασία.

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι, δεν έχει πάρει υγρασία, πώς θα μπορούσε άλλωστε αφού ηταν στο συρτάρι. Η σονυ αφήνει να εννοηθει ότι είναι πρόβλημα hardware, αλλά πολλοί χρήστες από ότι διαβάζω παρατήρησαν το πρόβλημα αμέσως μετά από κάποιο update. Στο δικό μου δε νομίζω ότι φταίει κάποιο update, απλά ήρθε η ώρα του να βγάλει αυτήν την κουφή βλάβη...

Link to comment
Share on other sites

Τον προηγούμενο 2μηνο μου εμφάνισε και εμένα το ίδιο πρόβλημα και για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα το χρησιμοποιουσα σε οριζόντια θέση(αντί για κατακόρυφη).

Στην οριζόντια λειτουργούσε...μέχρι που χάλασε κι εκεί!

Στην συνέχεια πήρα την απόφαση και άλλαξα οθόνη όπου τώρα αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα... Ο τύπος μου είπε ότι απλά το κινητό δεν θα είναι πια αδιάβροχο αλλά αυτό είναι ανοιχτό (δεν πατάει η οθόνη σωστά και η κόλλα που βάζει είναι άχρηστη)

Link to comment
Share on other sites

Σε εξουσιοδοτημένο στο έδωσαν έτσι πίσω ή σε κάποιο άλλο ?

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι εξουσιοδοτημενος. Μετά από αυτό δεν πιστεύω κιόλας να είναι!

Λέγεται Dr phone και εδώ στο νησί έχει πολύ δουλειά!

Μάλλον όμως άσχετος είναι γιατί και τις δύο φορές που του το εδωσα, έβαλε κόλλα και μέσα σε 5 λεπτά μου το έδινε πίσω (δεν το άφηνε ούτε να στεγνώσει καλά καλά)!

Η δικαιολογία του όταν του έλεγα ότι δεν είναι κουμπωμενο σωστά ήταν ότι " σου είπα από την αρχή ότι δεν θα είναι πια αδιάβροχο... Και ότι.... Φταίει η βάση η οποία έχει από κάτω η οθόνη που έρχεται φιξ και δεν του επιτρέπει να κουμπώσει "!!!

Άμα θέλω όμως μου λέει να μου το στείλει Αθήνα!!!!

Τρέμω μόνο στην ιδέα σε ποιου τα χέρια θα πέσει......!!!!

Συγγνώμη αν σας ζαλησα!!!

Ελπίζω όμως η εμπειρία μου να βοηθήσει κάποιον!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι εξουσιοδοτημενος. Μετά από αυτό δεν πιστεύω κιόλας να είναι!

Λέγεται Dr phone και εδώ στο νησί έχει πολύ δουλειά!

Μάλλον όμως άσχετος είναι γιατί και τις δύο φορές που του το εδωσα, έβαλε κόλλα και μέσα σε 5 λεπτά μου το έδινε πίσω (δεν το άφηνε ούτε να στεγνώσει καλά καλά)!

Η δικαιολογία του όταν του έλεγα ότι δεν είναι κουμπωμενο σωστά ήταν ότι " σου είπα από την αρχή ότι δεν θα είναι πια αδιάβροχο... Και ότι.... Φταίει η βάση η οποία έχει από κάτω η οθόνη που έρχεται φιξ και δεν του επιτρέπει να κουμπώσει "!!!

Άμα θέλω όμως μου λέει να μου το στείλει Αθήνα!!!!

Τρέμω μόνο στην ιδέα σε ποιου τα χέρια θα πέσει......!!!!

Συγγνώμη αν σας ζαλησα!!!

Ελπίζω όμως η εμπειρία μου να βοηθήσει κάποιον!

Η γνωμη μου ειναι να συνενοηθεις τηλεφωνικα με το επισημο σερβις στην Αθηνα και,να τους στειλεις τη συσκευη με κουριερ. Θα την εοισκευασουν σωστα και θα στη στειλουν πισω. Με το αζημιωτο βεβαια, αλλα τουλαχιστον δεν θα ειναι αυτο το χαλι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να συνενοηθεις τηλεφωνικα με το επισημο σερβις στην Αθηνα και,να τους στειλεις τη συσκευη με κουριερ. Θα την εοισκευασουν σωστα και θα στη στειλουν πισω. Με το αζημιωτο βεβαια, αλλα τουλαχιστον δεν θα ειναι αυτο το χαλι.

 

Πολύ σωστή η άποψη σου!

Όπως λες τουλάχιστον θα είμαι σίγουρη για το αποτέλεσμα!

Μήπως έχει κάποιος τα στοιχεία επικοινωνίας του εξουσιοδοτημένου σέρβις στην Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η άποψη σου!

Όπως λες τουλάχιστον θα είμαι σίγουρη για το αποτέλεσμα!

Μήπως έχει κάποιος τα στοιχεία επικοινωνίας του εξουσιοδοτημένου σέρβις στην Αθήνα;

Ριξε εδω μια ματια

http://www.omnistore.gr/extra_info_pages.php/pages_id/10

 

Δεν εχω αποψη, δεν εχω χρειαστει ποτε σερβις. Νομιζω ειναι επισημο, εξουσιοδοτημενο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Μήπως υπάρχει μέσα στην συζήτηση κάτι σχετικό με το πρόβλημα που αντιμετωπίζει το Sony z3 compact της συζύγου για να μην ψάχνω όλες τις σελίδες?

 

Ουσιαστικά δεν μπορεί να απαντήσει σε εισερχόμενες κλήσεις γιατί δεν μπορεί με το δάκτυλο να σύρει την μπάρα δεξιά. Πάει μέχρι ένα σημείο και γυρνάει πίσω...

 

Και κάποιοι χαρακτήρες όταν πληκτρολογεί δεν λειτουργούν.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...