Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, είναι εύκολο να μου πείτε περίπου πόσες ώρες αυτονομία έχει το κινητό στην marshmallow, με αναμμένη οθόνη, και την αυτόματη φωτεινότητα περίπου στην μέση? Edited by theok01
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πανω απο 4:30 ωρες με πανω απο μια ωρα ομιλια και 2 μερες αναμονη.Η φωτεινοτητα στο 80%

Με χρηση ιντερνετ μεσω wi-fi και φωτεινοτητα μονιμα στο 80% ? Δεν νομιζω το δικο μου να τα πιανει αυτα τα νουμερα, θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω.. Υπαρχει καποιος αλλος ωστε να δουμε σε τι επιπεδο βρισεται η μπαταρια του καθενος? Το δικο μου εινα 20 μηνων και το ψαχνω ωστε αν κατι δεν παει καλα να αλλαχτει στην εγγυηση γιατι μετα , με την μη αποσπωμενη μπαταρια καηκα !! :p

Edited by theok7
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι μπαταρίες έχουν εγγύηση μικρότερη από τη συσκευή, οπότε στους 20 μήνες το βλέπω λιγάκι δύσκολο να αλλαχθεί εντός εγγύησης.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Με χρηση ιντερνετ μεσω wi-fi και φωτεινοτητα μονιμα στο 80% ? Δεν νομιζω το δικο μου να τα πιανει αυτα τα νουμερα, θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω.. Υπαρχει καποιος αλλος ωστε να δουμε σε τι επιπεδο βρισεται η μπαταρια του καθενος? Το δικο μου εινα 20 μηνων και το ψαχνω ωστε αν κατι δεν παει καλα να αλλαχτει στην εγγυηση γιατι μετα , με την μη αποσπωμενη μπαταρια καηκα !! :p

Κι ομως φιλε μου με την Μ πιανω αυτα τα νουμερα.10 μηνων το κινητο.Παντα ομως προσεχω τις.φορτισεις να γινονται σωστα.Δεν εχω facebook και αλλες τετοιες ενεργοβορες εφαρμογες,μονο browsing κανω συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι μπαταρίες έχουν εγγύηση μικρότερη από τη συσκευή, οπότε στους 20 μήνες το βλέπω λιγάκι δύσκολο να αλλαχθεί εντός εγγύησης.

 

Sent from my XT1562

Καλημέρα. Από την στιγμή που η συσκευή έχει εγγύηση 2 χρόνια πώς γίνεται η μπαταρία να έχει λιγότερο; Εξάρτημα της συσκευής είναι και αυτή

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από την στιγμή που η συσκευή έχει εγγύηση 2 χρόνια πώς γίνεται η μπαταρία να έχει λιγότερο; Εξάρτημα της συσκευής είναι και αυτή

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οπως γινεται σε ολα, δηλαδη ενα αυτοκινητο δεν εχει διαφορετικες εγγυησης αναλογα το αντικειμενο? πχ μηχανικα μερη, χρωμα, κτλ..

Ετσι και εδω, σου δινει 1 γιατι προφανως τοσο αντεχουν, απο εκει και περα δε παιρνουν ευθυνη για πτωση αποδοσης.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, σε όλες τις συσκευές η μπαταρία έχει σημαντικά μικρότερη εγγύηση από την υπόλοιπη συσκευή. Υποθέτω λόγω των χαρακτηριστικών της(συγκεκριμένος αριθμός φορτίσεων μετά από τον οποίο αρχίζει να χαλάει), θεωρείται περισσότερο αναλώσιμο και η εγγύηση που έχει είναι για να καλύψει πιθανά κατασκευαστικά ελαττώματα. Υπάρχουν συσκευές που δίνουν 6 μήνες για τη μπαταρία. Για το Z3C αν διάβασα καλά δίνει 1 χρόνο : link

 

Sent from my XT1562

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είναι εύκολο να μου πείτε περίπου πόσες ώρες αυτονομία έχει το κινητό στην marshmallow, με αναμμένη οθόνη, και την αυτόματη φωτεινότητα περίπου στην μέση?

 

Σημερινά δεδομένα

Οθόνη 3 ώρες 54λ στο 100% φωτεινότητα

Need For Speed 1 ώρα 19λ

Gps 1 ώρα 11λ

τώρα είμαι στο 7% αλλά εγώ το χρησιμοποιώ πολύ για gaming...

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, σε όλες τις συσκευές η μπαταρία έχει σημαντικά μικρότερη εγγύηση από την υπόλοιπη συσκευή. Υποθέτω λόγω των χαρακτηριστικών της(συγκεκριμένος αριθμός φορτίσεων μετά από τον οποίο αρχίζει να χαλάει), θεωρείται περισσότερο αναλώσιμο και η εγγύηση που έχει είναι για να καλύψει πιθανά κατασκευαστικά ελαττώματα. Υπάρχουν συσκευές που δίνουν 6 μήνες για τη μπαταρία. Για το Z3C αν διάβασα καλά δίνει 1 χρόνο : link

 

Sent from my XT1562

 

Στην omnitech πάντως, φίλου με Z, του την άλλαξαν 5 μέρες πριν λήξει η εγγύηση δωρεάν. Απ' ότι έχω καταλάβει τα service έχουν το περιθώριο από τη sony να αλλάζουν εύκολα μπαταρίες, γι' αυτό και πολλές φορές πας για επισκευή άλλου πράγματος και παρατηρείς ότι άλλαξαν και τη μπαταρία. Δεν χάνει κάτι λοιπόν ο φίλος να δοκιμάσει..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160803/29bd9c4491721aeab0470abf795d5641.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160803/06d7095a789fd1a479b7433f0638197e.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160803/202df955878d45b2384b8ca9f2b3bf75.jpg

 

Η αυτόματη φωτεινότητα είναι περίπου στο 75 %.

Νομίζω πώς μια χαρά είναι η μπαταρία μου τελικά :)

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by theok01
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχουν κανένα θέμα με τα data? Τα compact?ρωτάω γιατί της γυναίκας μου οπότε θέλει συνδέεται,έχω κάνει όλες της ρυθμίσεις αλλά δεν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχουν κανένα θέμα με τα data? Τα compact?ρωτάω γιατί της γυναίκας μου οπότε θέλει συνδέεται,έχω κάνει όλες της ρυθμίσεις αλλά δεν.

 

Mήπως είχε τα προβλήματα λόγω Cosmote τις προηγούμενες ημέρες;

Δοκίμασε κάποια άλλη εταιρία. Αν το κάνει μόνο στην συγκεκριμένη κάρτα μήπως την έχετε κόψει μόνοι σας; Αν ναι, δοκιμάστε να την αλλάξετε με μια καινούρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,το κινητο μου ειναι της 31ης εβδομαδας του 2015(το γραφει στο καρτελακι στην υποδοχη της σιμ),εγω το πηρα απο αντικατασταση στις 12/10/2015,στις ρυθμισεις στην υποστηριξη γραφει οτι η εγγυηση ισχυει μεχρι τις 27/01/2017.Για τσεκαρετε και τα δικα σας να δουμε τι παιζει. Edited by mantilas
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες αγοράσει το πρώτο z3 σου στις 27/01/2015? Γίνεται και σε εμένα αυτό.. Πλέον δεν πιστεύω ότι όταν αλλάζουν συσκευή δίνουν νέα, αλλά refurbished.. Η πλάκα είναι ότι ούτε στην αρβάτο ξέρουν. Αν τους ρωτήσεις λένε "δεν γνωρίζω, ότι μας στείλει η sony".

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου στειλανε την νεα συσκευη,επεμεναν.οτι ειναι καινουργια και οτι η εγγυηση ισχυει απο τοτε που παρελαβα την καινουργια και για 2 χρονια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως είχες αγοράσει το πρώτο z3 σου στις 27/01/2015? Γίνεται και σε εμένα αυτό.. Πλέον δεν πιστεύω ότι όταν αλλάζουν συσκευή δίνουν νέα, αλλά refurbished.. Η πλάκα είναι ότι ούτε στην αρβάτο ξέρουν. Αν τους ρωτήσεις λένε "δεν γνωρίζω, ότι μας στείλει η sony".

Εχεις δικιο φιλε μου,,26/01/2015 ειχα αγοσασει το πρωτο.Παντως με την ιδια την σονυ που ειχα επικοινωνησει τοτε επεμεναν οτι η συσκευη ηταν καινουργια και θα ειχε εγγυηση για 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δυστυχως το κινητο τπυ γιου μου επεσε στην πισινα. αφου χρησιμοποιησα ρυζι και πιστολακι για να το στεγνωσω εκανε ενα θορυβο με 3 δονησεις οταν πηγαίνα να το φορτισω ετσι λοιπον αποφασισα να το ανοιξω για να το στεγνωσω καλυτερα κατι που τελικα εκανα το αποτελεσμα ειναι να μπορω να φορτισω τελικα το κινητο να ανοιγει αλλα η οθονη ειναι χωρις φως.Μπορω και βλεπω αχνα στο backround την ωρα κλπ αλλα δεν εχει καθολου φως η οθονη ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε αν υπαρχει λυση η παει το κινητο;ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Οταν μου στειλανε την νεα συσκευη,επεμεναν.οτι ειναι καινουργια και οτι η εγγυηση ισχυει απο τοτε που παρελαβα την καινουργια και για 2 χρονια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχεις δικιο φιλε μου,,26/01/2015 ειχα αγοσασει το πρωτο.Παντως με την ιδια την σονυ που ειχα επικοινωνησει τοτε επεμεναν οτι η συσκευη ηταν καινουργια και θα ειχε εγγυηση για 2 χρονια.

Το σωστο και το νομιμο ειναι αυτο που λες σχετικα με την εγγυηση. Αφου αντικατασταθηκε ολοκληρη η συσκευη, τοτε πρεπει να εχει εξαρχης 2 χρονια εγγυηση και οχι να συχενιζεται η εγγυηση της προηγουμενης. Αυτο λεει ο νομος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δυστυχως το κινητο τπυ γιου μου επεσε στην πισινα. αφου χρησιμοποιησα ρυζι και πιστολακι για να το στεγνωσω εκανε ενα θορυβο με 3 δονησεις οταν πηγαίνα να το φορτισω ετσι λοιπον αποφασισα να το ανοιξω για να το στεγνωσω καλυτερα κατι που τελικα εκανα το αποτελεσμα ειναι να μπορω να φορτισω τελικα το κινητο να ανοιγει αλλα η οθονη ειναι χωρις φως.Μπορω και βλεπω αχνα στο backround την ωρα κλπ αλλα δεν εχει καθολου φως η οθονη ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε αν υπαρχει λυση η παει το κινητο;ευχαριστω

Μήπως είσαι σε λάθος θέμα; εδώ το κινητό είναι αδιάβροχο και...δεν ανοίγει για να στεγνώσει καλύτερα...

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε πάντως στο βιβλιαράκι που δίνει η Sony με τους όρους της εγγύησης, αναφέρει :

Εάν η Sony επισκευάσει ή αντικαταστήσει το Προϊόν, η επισκευή για το εν λόγω ελάττωμα ή το αντικαταστημένο Προϊόν θα

 

καλύπτεται από εγγύηση για τον υπολειπόμενο χρόνο της αρχικής περιόδου ισχύος εγγύησης ή για ενενήντα (90) ημέρες

 

από την ημερομηνία επισκευής, για όποιο χρονικό διάστημα είναι μεγαλύτερο. Η επισκευή ή η αντικατάσταση μπορεί να

 

γίνει με λειτουργικά ισοδύναμη επισκευασμένη συσκευή.

 

Το οποίο έχει κάποια βάση πιστεύω, γιατί αν υποθέσουμε ότι κάποιος έχει ένα τηλέφωνο που χαλάει λίγο πριν τα 2 χρόνια και αντικατασταθεί, και πάρει παράταση για άλλα 2, και μετά χαλάσει ξανά, θα πρέπει ο κατασκευαστής/πωλητής/αντιπρόσωπος να του το αλλάζει για διάστημα αρκετά μεγαλύτερο από την αρχική εγγύηση.

 

Αυτό που νομίζω ότι ισχύει και ίσως το συγχέουμε, είναι ότι σε περίπτωση επισκευής εκτός εγγύησης την οποία επιβαρύνεται ο καταναλωτής, τα ανταλλακτικά που θα χρησιμοποιηθούν, ως καινούρια, θα έχουν εγγύηση μεγάλη.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε πάντως στο βιβλιαράκι που δίνει η Sony με τους όρους της εγγύησης, αναφέρει :

 

 

Το οποίο έχει κάποια βάση πιστεύω, γιατί αν υποθέσουμε ότι κάποιος έχει ένα τηλέφωνο που χαλάει λίγο πριν τα 2 χρόνια και αντικατασταθεί, και πάρει παράταση για άλλα 2, και μετά χαλάσει ξανά, θα πρέπει ο κατασκευαστής/πωλητής/αντιπρόσωπος να του το αλλάζει για διάστημα αρκετά μεγαλύτερο από την αρχική εγγύηση.

 

Αυτό που νομίζω ότι ισχύει και ίσως το συγχέουμε, είναι ότι σε περίπτωση επισκευής εκτός εγγύησης την οποία επιβαρύνεται ο καταναλωτής, τα ανταλλακτικά που θα χρησιμοποιηθούν, ως καινούρια, θα έχουν εγγύηση μεγάλη.

 

Sent from my XT1562

Φιλε μου, ανεξαρτητα απο το τι λεει η σονυ και η καθε σονυ, αυτο που σου λεω, ειναι απο το νομο για την προστασια του καταναλωτη. Καθε εξαρτημα που αντικαθισταται εχει ολοκληρη την αρχικη εγγυηση. Οταν αλλαζεται ολη η συσκευη, αυτονοητο οτι ολοκληρη η συσκευη εχει την αρχικη εγγυηση. Αλλιως, θα σου εβαζαν σκαρτα ανταλλακτικα και θα σφυριζαν αδιαφορα.

 

https://www.google.gr/url?q=http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/law/gr/N_2251_1994_final_3587_2007.pdf&sa=U&ved=0ahUKEwjF1PCC4a_OAhWDtxQKHZ0mAZsQFggjMAM&sig2=W0_dL-N03NGnRAZOPaATgg&usg=AFQjCNE8YZoTTVD07eYXfp-dd3Q3laIylQ

 

Δες εδω, στο pdf ειναι ο σχετικος νομος. Αρθρο 5 παρ. 5 ;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Είμαι περίεργος πάντως να δω αν θα συμμορφωθεί με το νόμο η αντιπροσωπεία σε περίπτωση που τύχει κάτι τέτοιο ή θα πρέπει να τους κυνηγήσεις νομικά, που ίσως δε συμφέρει οικονομικά. Επίσης αν η συσκευή που θα σου δώσουν είναι refurbished και όχι καινούρια, τι παίζει, ξέρουμε;

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Είμαι περίεργος πάντως να δω αν θα συμμορφωθεί με το νόμο η αντιπροσωπεία σε περίπτωση που τύχει κάτι τέτοιο ή θα πρέπει να τους κυνηγήσεις νομικά, που ίσως δε συμφέρει οικονομικά. Επίσης αν η συσκευή που θα σου δώσουν είναι refurbished και όχι καινούρια, τι παίζει, ξέρουμε;

 

Sent from my XT1562

 

Μα εδω ειναι το θεμα. Σε μια επισκευη ο καταναλωτης δεν ξερει αν θα χρησιμοποιηθουν καινουρια ή μεταχειρισμενα ανταλλακτικα. Γι αυτο και ο νομος σου δινει εξαρχης ολοκληρη την εγγυηση.

Λογικα, οι συσκευες αντικαταστασης πρεπει να ειναι refurbished.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μήπως o συγκεκριμένος νόμος μπορεί να έχει εφαρμογή μόνο στην περίπτωση που πάρεις καινούρια συσκευή, και η refurbished είναι "παραθυράκι" για να αποφύγουν την παροχή έξτρα εγγύησης;

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...