Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω το κινητό σχεδον 9 μηνες και σημερα ειδα οτι στην μπαρα στο κάτω μερος του κινητού που ανοίγουμε για να τερματίσουμε τις εφαρμογές εαν πατήσουμε μια παρατεταμένα απο πανω τις εμφανίζεται μια μικρη κλειδαριά ξερει κανείς τι ακριβώς κανει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Hahahahahahahaha μετά από 9 μήνες? Ωραιοοος :P

 

Την κλειδωνεις έτσι ώστε σε περίπτωση που κάνεις swipe down και τις κάνεις όλες kill, οι εφαρμογές που έχουν την κλειδαριά δεν θα τερματίσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει κανείς αν το κινητό υποστηρίζει mhl καλώδιο? Θέλω να προβαλλω την οθόνη στην tv για ταινίες, δεν ξέρω αν το chromecast θα με βολεψει για να δείχνει τον mx player. Κανένα miracast ίσως?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει κανείς αν το κινητό υποστηρίζει mhl καλώδιο? Θέλω να προβαλλω την οθόνη στην tv για ταινίες, δεν ξέρω αν το chromecast θα με βολεψει για να δείχνει τον mx player. Κανένα miracast ίσως?

Εγω σε lg smart tv, το κανω με miracast ή οπως αλλιως το λεει.

Στο κινητο πηγαινε settings->more->wireless display

Link to comment
Share on other sites

https://meizufans.eu/forum/topic/4114/guide-tansform-your-chinese-mx4-pro-into-international

 

Βρέθηκε τρόπος να μετατρέψουμε το Chinese MX4 PRO σε International μόνιμα!!!!!!!!!!

 

Μήπως κάποιος βρηκε ή μπορει να βοηθήσει να εχουμε κάτι αντίστοιχο και στο MX4;

Link to comment
Share on other sites

https://meizufans.eu/forum/topic/4114/guide-tansform-your-chinese-mx4-pro-into-international

 

Βρέθηκε τρόπος να μετατρέψουμε το Chinese MX4 PRO σε International μόνιμα!!!!!!!!!!

 

Μήπως κάποιος βρηκε ή μπορει να βοηθήσει να εχουμε κάτι αντίστοιχο και στο MX4;

https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu?page=1

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου αυτό το ήξερα. Δεν είναι το ίδιο...

Αυτό που μου εστειλες πρέπει να το κάνουμε ΚΑΘΕ φορά που παίρνει update το κινητό.

Και πρέπει να το κάνουμε χειροκίνητα... Δεν παίρνει ΟΤΑ updates.

Άσε που είναι μια δύσκολη διαδικασία...

 

Ενώ με αυτό που σου έστειλα για το MX4 PRO το κάνεις ΜΟΝΟ μια φορά και ξενοιαζεις...

Μετατρέπεις μόνιμα το κινητό σου σε international - global και από εκεί και πέρα παίρνεις ΟΤΑ updates και δεν ξανασχολησε....

 

Εγώ αυτό κατάλαβα... Ας πάρουν θέση οι πιο έμπειροι από εμένα...

 

Καλό ΣΚ...

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες. Τουλάχιστον μέχρι να αλλάξει η meizu τον τρόπο που τα ελέγχει. Λογικά αν γίνει ποτέ θα αργήσει
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε μου.

Eκτός αν κάποιος βρει κάτι ανάλογο όπως με το MX4 PRO

https://meizufans.eu/forum/topic/4114/guide-tansform-your-chinese-mx4-pro-into-international

 

και σωθούμε μια για πάντα με τις κινέζικες εκδόσεις και κατεβάζουμε μέσω ΟΤΑ, ΜΟΝΟ international - global εκδόσεις.

 

Σωστά τα λες. Τουλάχιστον μέχρι να αλλάξει η meizu τον τρόπο που τα ελέγχει. Λογικά αν γίνει ποτέ θα αργήσει
Edited by bbtp
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου αυτό το ήξερα. Δεν είναι το ίδιο...

Αυτό που μου εστειλες πρέπει να το κάνουμε ΚΑΘΕ φορά που παίρνει update το κινητό.

Και πρέπει να το κάνουμε χειροκίνητα... Δεν παίρνει ΟΤΑ updates.

Άσε που είναι μια δύσκολη διαδικασία...

 

Ενώ με αυτό που σου έστειλα για το MX4 PRO το κάνεις ΜΟΝΟ μια φορά και ξενοιαζεις...

Μετατρέπεις μόνιμα το κινητό σου σε international - global και από εκεί και πέρα παίρνεις ΟΤΑ updates και δεν ξανασχολησε....

 

Εγώ αυτό κατάλαβα... Ας πάρουν θέση οι πιο έμπειροι από εμένα...

 

Καλό ΣΚ...

Φίλε συγγνώμη έκανα λάθος... Νόμιζα ότι το mx4 είναι όπως το δικό μου mx5 αλλά το έχει εξαίρεση στη πρώτη περίπτωση.. Και πάλι λάθος μου συγγνώμη

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Το έχω φορτίσει το κινητό 3 - 4 φορές και δεν λέει να στρώσει η μπαταρία..

Δεν κρατάει πολύ... Υπάρχει λόγος να ανησυχώ;

Eιμαι με την έκδοση 4.5.7.1Α σε balanced mode

Χρειάζεται στις πρώτες φορτίσεις να το φορτίζουμε ανοιχτό ή κλειστό;

Και να το φορτίζουμε πολλές ώρες ή μόνο ένα 3ωρο που χρειάζεται;

Edited by bbtp
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη περιποίηση στην μπαταρία. Το φορτίζεις μέχρι να γεμίσει και είσαι έτοιμος. Δεν υπάρχει πλέον εδώ η λογική της πλήρης αποφόρτισης και πολύωρης φόρτισης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το καλυτερο firmware απο σταθεροτητα και καταναλωσης μπαταριας;

 

η 4.5.7.1Α είναι απαραδεκτη

 

εχω ακουσει καλα λογια για την 4.2.8.2 .. Συμφωνείτε;

 

Χρησιμοποιειται το GREENIFY;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να συνδέσω σκληρό δίσκο στο κινητό έχω κάνει fat32 τον σκληρό αλλά ποτέ τον διαβάζει και πότε όχι μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες 6-7 μερες εχω παρατηρησει ( χωρις να περασω καμμια νεα εκδοση απο το flyme ) οτι οταν η σταθμη της μπαταριας κατεβει κατω απο το 30 % ( καπου αναμεσα στο 20-30 % ) το κινητο κλεινει αποτομα και οταν το ξανανοιξω μου δειχνει το γνωστο θαυμαστικο με την ενδειξη της μπαταριας σαν να ειναι τελειως μηδενικη η ταση της.

Ειναι κατι που δεν μου το εκανε παλιοτερα και κανονικα επεφτε η σταθμη σταδιακα σε καποιες λιγες ωρες κατω απο το 30 % εως να φτασει κοντα στο 0 , το μονο που εκανα το τελευταιο καιρο ειναι να εγκαταστησω μια νεα εφαρμογη που ειναι για να παρακολουθω μια ip camera που εχω βαλει στο σπιτι , η οποια εφαρμογη οντως παντως καταναλωνει μεγαλο ποσοστο της μπαταριας . Λετε να φταει η εφαρμογη ομως για αυτο το αποτομο κλεισιμο απο το 25-30 % στο να κλεινει με την μια ;

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες 6-7 μερες εχω παρατηρησει ( χωρις να περασω καμμια νεα εκδοση απο το flyme ) οτι οταν η σταθμη της μπαταριας κατεβει κατω απο το 30 % ( καπου αναμεσα στο 20-30 % ) το κινητο κλεινει αποτομα και οταν το ξανανοιξω μου δειχνει το γνωστο θαυμαστικο με την ενδειξη της μπαταριας σαν να ειναι τελειως μηδενικη η ταση της.

Ειναι κατι που δεν μου το εκανε παλιοτερα και κανονικα επεφτε η σταθμη σταδιακα σε καποιες λιγες ωρες κατω απο το 30 % εως να φτασει κοντα στο 0 , το μονο που εκανα το τελευταιο καιρο ειναι να εγκαταστησω μια νεα εφαρμογη που ειναι για να παρακολουθω μια ip camera που εχω βαλει στο σπιτι , η οποια εφαρμογη οντως παντως καταναλωνει μεγαλο ποσοστο της μπαταριας . Λετε να φταει η εφαρμογη ομως για αυτο το αποτομο κλεισιμο απο το 25-30 % στο να κλεινει με την μια ;

Δυστυχώς και μένα το κάνει χωρίς να έχω εγκαταστήσει την συγκεκριμένη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα κι εγω mx4 απο fct ,

σας ερχομαι αδερφια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παρηγγειλα κι εγω mx4 απο fct ,

σας ερχομαι αδερφια!

 

bbtp κατεμε βαλε titanium και παγωσε ΟΛΑΑΑ ταχρηστααα

και μετα greenify pro και τοτε λογικα θα χεις μεγαλη βελτιωση.

 

ετσι εσωσα το g2 μου με την κατεστραμμενη μπαταρια!

 

παγωωνεετεε παιιιδεεεςς γιατιι αποφορτιζόομαστεεε!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ποια αχρηστα να παγωσω;;;;;;

 

Το security (Ασφαλεια) να το σβήσω;

 

είμαι αυτη την στιγμη με την 4.5.7Ι

 

Κράταει λιγοτερο απο ημέρα... Δοκιμασα όλες τα διαφορετικα firmware (stable and tests) both flyme 4 and flyme 5

 

from

 

https://meizufans.eu/forum/category/36/meizu-mx4-firmware

 

αλλα πολύ χαλιά..

 

η μπαταρία πέφτει γρηγορα... εβαλα και το greenify αλλα δεν ειδα τεραστια βελτιωση...

 

είχα πριν το ZTE V967S και ηταν "τερας" στην μπαταρία

 

τι μπορώ να κάνω;

 

ΣΩΣΤΕ με...

 

 

 

παρηγγειλα κι εγω mx4 απο fct ,

σας ερχομαι αδερφια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

bbtp κατεμε βαλε titanium και παγωσε ΟΛΑΑΑ ταχρηστααα

και μετα greenify pro και τοτε λογικα θα χεις μεγαλη βελτιωση.

 

ετσι εσωσα το g2 μου με την κατεστραμμενη μπαταρια!

 

παγωωνεετεε παιιιδεεεςς γιατιι αποφορτιζόομαστεεε!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είχα το είδα πρόβλημα και πέρασα την ακριβώς προηγούμενη έκδοση-4.5.6Ι,μου φαίνεται πως είναι καλύτερη για δοκίμασε την να δεις...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να συνδέσω σκληρό δίσκο στο κινητό έχω κάνει fat32 τον σκληρό αλλά ποτέ τον διαβάζει και πότε όχι μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος

 

κΑΙ NTFS ακομα διαβαζει.Αν εισαι root τρεξε το usb host check και στο τελος θα σου πει να κανεις rrr λογικα το android.hardware.usb.host.xml

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πάρα πολύ καλό αλλά η μπαταρία είναι "χάλια"

 

Παιδιά καλησπέρα...Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο τηλέφωνο και θέλω την γνώμη σας. Αξίζει να το αγοράσω ?
Link to comment
Share on other sites

κΑΙ NTFS ακομα διαβαζει.Αν εισαι root τρεξε το usb host check και στο τελος θα σου πει να κανεις rrr λογικα το android.hardware.usb.host.xml

 

Ευχαριστώ φίλε αν όμως κάνω root μετά μπορώ να κάνω anroot εύκολα και με Πίο τρόπο

Edited by Teris207
Link to comment
Share on other sites

αδερφε η μπαταρια δεν ειναι χαλια.... ειναι αναλογα με τι χρηση κανεις στο κινητο! εμενα μου κραταει 3 μερες η μπαταρια με μετρια χρηση(λιγο τηλ, λιγο φμπ,καμια φωτο)αμα του πινεις το αιμα λογικο να τελειωνει σε μια μερα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...