Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

MEIZU MX4

http://content.myphone.gr/photo/full/29924/meizu-mx4-241414951799.jpg

 

Βασικές πληροφορίες:

  • Display fhd 5,36" με πιο εντονα χρωματα και κορυφαια γωνια θεασης
  • Επεξεργαστη 4 core Cortex-A17 και 4 Core Cortex-A7 ( antutu 46124)
  • Μπαταρια 3100mah
  • flyme με android 4.4.4 και ΑRT
  • camera 20.7 sony 1/2,3
  • 4k
  • slowmotion 720p
  • 25 fotos per second
  • foto super night mode
  • Dual Led Flash
  • LTE GPS GLONASS
  • Παχος 8,9χιλιοστα
  • 144x75mm
  • Κατασκευασμενο απο κραμα αλουμινιου μαγνησιου
  • Το πισω καπακι μπορει να βγει
  • Σε τρια χρωματα ασπρο μαυρο χρυσαφί
  • 80% της μπροστα επιφανειας ειναι οθονη
  • Root κατευθειαν απο το μενου της συσκευης

 

Hands-on: Meizu MX4

 

Χρήσιμα:

Edited by athanaso77

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν είναι λάθος Δημήτρη αλλά οι τιμές που δίνονται είναι : $293 (16GB) / $325 (32GB) / $390 (64GB ) .

Πάντως είναι αρκετά αξιόλογη συσκευή .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ωχ...βλέπω να πουλάω το oneplus :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν είναι λάθος Δημήτρη αλλά οι τιμές που δίνονται είναι : $293 (16GB) / $325 (32GB) / $390 (64GB ) .

Πάντως είναι αρκετά αξιόλογη συσκευή .

Πανω κατω αυτες ειναι 290€ το 64αρι

Βαλε και το γνωστο καπελο απο τα γνωστα μαγαζια και εχεις την τιμη

Μου αρεσει που δεν περασαν σε qhd και η οθονη ειναι αρκετα μεγαλη.

Για καποιον που ειχε διπλα διπλα το mx3 και το Mi3 αμεσως φαινεται ποσο μεγαλη διαφορα εχουν οι δυο εταιριες.

 

Πολυ πιο σοβαρη εταιρια η meizu σε ολα αλλα ειναι και πιο ακριβη εννοειται.

Ενδεικτικα κοιταξτε το βιντεο παραγωγης

Λιγο με τον επεξεργαστη θελω να δω τι παιζει μια και δεν εχω αγορασει ποτε mediatec

Κατα τα αλλα απιστευτη ποιοτητα και σε οθονες.

Aκομα κλαιω που πουλησα το mx3

 

 

Πανεμορφο UI

http://www.meizu.com/products/flyme4.0.html

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Πανευτυχης κατοχος mx3 δηλωνω απο τωρα εν αναμονη κατοχος mx4 οταν καταλαγιασει ο θορυβος και υποχωρησουν οι τιμες (και βαρεθω το mx3). Οι οποιες ειναι πολυ καλες για να ειναι οι τελικες για εμας, αν κρινω απο τον προκατοχο θεωρω οτι θα ειναι 80-100 ευρω ακριβοτερα. Αν ερθουν και Ελλαδα επισημα τοτε το 500αρικο μεσα στο νερο.

 

Οι ανθρωποι ειναι σε αλλο επιπεδο τι να λεμε τωρα...φυσικα πολλοι θα ριξουν το βαρος στα αδιαφορα για μενα benchmarks αλλα η ουσια δεν ειναι εκει, ειναι στην προσοχη στην λεπτομερεια. Μενει να δουμε και το flyme 4 αν θα εχει βελτιωσει ή εξαλείψει ορισμενα "κουσουρια" του κατα τα αλλα αψογου λειτουργικου και αν θα εχει επιτελους Ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ενα ερωτηματικο ειναι και αν θα υπαρξει εκδοση pro με 3gb RAM και αν θα βαλουν τον νεο exynos απο το ΝΟΤΕ4.

 

Εκει θα μιλαμε για κορυφαια οντως συσκευη.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Το R&D δουλευει πανω σε αυτο, δεν προλαβαινανε για τωρα. Βεβαια απο φημες και διαρροες εχουμε χορτασει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα σπεκ αναλυτικα (ισως χρειαστει google translate)

http://www.meizu.com/products/mx4spec.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το προσπεκτουςhttp://www.meizu.com/en/products/mx4fun.html

Link to comment
Share on other sites

τον Νοέμβριο θα βγει έκδοση Pro με τον νέο exynos και 3-gb Ram ενώ αναμένεται και έκδοση μινι...

εννοείται αυτή σε antutu θα ξεφευγει...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να το κανω preorder(για να δω τιμη κυριως) καθως εχω ηδη account αλλα ενω μπορω να βαλω τα στοιχεια δεν με αφηνει να επιλεξω το προϊον. Και στο facebook διαβαζω παρομοια σχολια, μαλλον για τους εκτος κινας δεν ισχυει ακομα το preorder.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να το κανω preorder(για να δω τιμη κυριως) καθως εχω ηδη account αλλα ενω μπορω να βαλω τα στοιχεια δεν με αφηνει να επιλεξω το προϊον. Και στο facebook διαβαζω παρομοια σχολια, μαλλον για τους εκτος κινας δεν ισχυει ακομα το preorder.

 

εκανα preorder αλλα θα το παραλαβω απο το επισημο Ιταλικο στορ.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλως να παραλαβεις φιλε...φυσικα θα περιμενουμε ριβιου μιας που θα εισαι απο τους πρωτους. Τιμη-χωρητικοτητα-χρωμα;

 

τιμη ακομα δεν μου ειπαν αλλα δινουν δωρο το ρολογακι.

ειναι preorder και μολις πουν την τιμη αν θελω συνεχιζω και το στελνουν η οχι.

εχουν κρατησει 100Ε απο την καρτα μου ενδεικτικα.

 

Μαυρο 32αρι μια και μπαινει χειμωνας.

Αν ηταν ανοιξη θα πηγαινα σε ασπρο :lol:

θα ενημερωσω εννοειται την τιμη μολις την μαθω.

Ειναι απο το επισημο μαγαζι της Meizu στην Ιταλια,μια και πλεον ενας πωλητης καταφερε και εγινε επισημος αντιπροσωπος απ ο,τι καταλαβα.

 

Οπως και να εχει δεν ειμαι Ιταλια πριν την επομενη εβδομαδα οποτε περιμενουμε.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

το επόμενο κινητό μου...από που προτείνετε παιδιά?θα το αγοράσω και το επόμενο θα είναι το προ..μετά πάλι meizu..έχω έρωτα με την εταιρεία.!
Link to comment
Share on other sites

το επόμενο κινητό μου...από που προτείνετε παιδιά?θα το αγοράσω και το επόμενο θα είναι το προ..μετά πάλι meizu..έχω έρωτα με την εταιρεία.!

 

Εμενα με τραβαει το οτι δειχνει εταιρεια με ισχυρο spirit και παθος για την τελειοτητα των προϊοντων της. Επισης επενδυουν και στο λογισμικο δημιουργωντας απο τις καλυτερες custom android εκδοσεις και ας λενε καποιοι οτι αντιγραφει το ios.

 

Συνολικα διατηρει τον niche χαρακτηρα του προκατοχου καθως βλεπω τα γνωστα χαρακτηριστικα που θα απομακρυνουν αρκετους απο την αγορα του, δηλαδη μη αποσπωμενη μπαταρια, απουσια sd, μια σιμ.

 

Κατα τα αλλα εχουμε:

-4g φυσικα ως 150Mbps (δεν ξερω ακομα αν ισχυει και για fdd και για td-lte)

-15:9 ευτυχως και ξανα ευτυχως οχι 2κ

-αντικατασταση του ανοξειδωτου ατσαλιου με aviation magnesium alloy στο σκελετο.

-βελτιωμενος λογος screen ratio 79% (μονο κατι pantech vega και κατι εξωτικα γιαπωνεζικα sharp εχουν καλυτερο).

-"μονο" 2gb ram (ας μεινει και κατι για το pro)

-απουσια nfc σε ολες τις εκδοσεις(σιγα τα ωα)

-χωρητικοτητες 16/32/64gb.

-σαφως βελτιωμενη καμερα σε αναλυση sony imx220 αν και με f2.2 εν αντιθεσι του f2.0 του mx3. Σενσορας 1/2.3" και μικροτερο μεγεθος πιξελ 1.2μικρον εναντι 1.4μικρον. Η αναλυση ηταν και το ας πουμε αδυνατο σημειο της καμερας του mx3 καθως σε ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα τη θεωρω απο τις καλυτερες σε κινητα της κατηγοριας του. Ειδικα σε αναπαραγωγη χρωματων και μακρο. Φυσικα μενει να δουμε πως τα παει σε low light η 20mp καμερα.

-το "απαραιτητο" πλεον 4κ και slow motion βιντεο

-ραδιο δεν ξερω, ακομα το ψαχνω

-ως 433Mbps σε wifi

-gorilla glass 3 και ειδικη πατεντα της meizu για προστασια σπασιματος της οθονης απο πεσιμο.

-αγνωστο ακομα το audio chip

 

Πηγη: http://bbs.meizu.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=5208633

 

Δεν χρειαζεται πολυ ψειρισμα η υποθεση, οποιος αμφβαλλει για τον mtk (οπως πολλοι αμφιβαλλανε για τον exynos) να ειναι σιγουρος οτι η meizu το εχει ψαξει πολυ για να τον επιλεξει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με τραβαει το οτι δειχνει εταιρεια με ισχυρο spirit και παθος για την τελειοτητα των προϊοντων της. Επισης επενδυουν και στο λογισμικο δημιουργωντας απο τις καλυτερες custom android εκδοσεις και ας λενε καποιοι οτι αντιγραφει το ios.

 

Συνολικα διατηρει τον niche χαρακτηρα του προκατοχου καθως βλεπω τα γνωστα χαρακτηριστικα που θα απομακρυνουν αρκετους απο την αγορα του, δηλαδη μη αποσπωμενη μπαταρια, απουσια sd, μια σιμ.

 

Κατα τα αλλα εχουμε:

-4g φυσικα ως 150Mbps (δεν ξερω ακομα αν ισχυει και για fdd και για td-lte)

-15:9 ευτυχως και ξανα ευτυχως οχι 2κ

-αντικατασταση του ανοξειδωτου ατσαλιου με aviation magnesium alloy στο σκελετο.

-βελτιωμενος λογος screen ratio 79% (μονο κατι pantech vega και κατι εξωτικα γιαπωνεζικα sharp εχουν καλυτερο).

-"μονο" 2gb ram (ας μεινει και κατι για το pro)

-απουσια nfc σε ολες τις εκδοσεις(σιγα τα ωα)

-χωρητικοτητες 16/32/64gb.

-σαφως βελτιωμενη καμερα σε αναλυση sony imx220 αν και με f2.2 εν αντιθεσι του f2.0 του mx3. Σενσορας 1/2.3" και μικροτερο μεγεθος πιξελ 1.2μικρον εναντι 1.4μικρον. Η αναλυση ηταν και το ας πουμε αδυνατο σημειο της καμερας του mx3 καθως σε ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα τη θεωρω απο τις καλυτερες σε κινητα της κατηγοριας του. Ειδικα σε αναπαραγωγη χρωματων και μακρο. Φυσικα μενει να δουμε πως τα παει σε low light η 20mp καμερα.

-το "απαραιτητο" πλεον 4κ και slow motion βιντεο

-ραδιο δεν ξερω, ακομα το ψαχνω

-ως 433Mbps σε wifi

-gorilla glass 3 και ειδικη πατεντα της meizu για προστασια σπασιματος της οθονης απο πεσιμο.

-αγνωστο ακομα το audio chip

 

Πηγη: http://bbs.meizu.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=5208633

 

Δεν χρειαζεται πολυ ψειρισμα η υποθεση, οποιος αμφβαλλει για τον mtk (οπως πολλοι αμφιβαλλανε για τον exynos) να ειναι σιγουρος οτι η meizu το εχει ψαξει πολυ για να τον επιλεξει.

 

ωραία τα λες φίλε μου..έτσι ακριβώς...αυτά πρέπει να λέγονται διότι οι περισσότεροι ξερά τα χαρακτηριστικά(που είναι κορυφαία έτσι και αλλιώς)και λένε το μακρί και το κοντό τους..ο άλλος έλεγε ότι είναι το χειρότερο από όλα τα κινέζικα και το one plus οne είναι καλύτερο...δικαίωμα βέβαια του καθενός να λέει ό,τι θέλει αλλά την ποιότητα και το premium Που έχει η εταιρεία αυτή την καθιστούν κορυφαία..ας λένε για το xiaomi..μπροστά στο meizu πάλι κατώτερο είναι όπως και όλα τα άλλα...αυτό για την φωτεινότητα και την αντίθεση μου έκανε εντύπωση...πρέπει να είναι ακόμη καλύτερη..το θέμα του ηχείου δεν με φοβίζει..σίγουρα θα έχει βάλει κάτι ιδιαίτερο άσχετα αν δεν αναφέρθηκε...όσον για τον επεξεργαστή ας κοιτάξουν να δούνε τι ισχύ έχει..κορυφαίος είναι..

Link to comment
Share on other sites

ωραία τα λες φίλε μου..έτσι ακριβώς...αυτά πρέπει να λέγονται διότι οι περισσότεροι ξερά τα χαρακτηριστικά(που είναι κορυφαία έτσι και αλλιώς)και λένε το μακρί και το κοντό τους..ο άλλος έλεγε ότι είναι το χειρότερο από όλα τα κινέζικα και το one plus οne είναι καλύτερο...δικαίωμα βέβαια του καθενός να λέει ό,τι θέλει αλλά την ποιότητα και το premium Που έχει η εταιρεία αυτή την καθιστούν κορυφαία..ας λένε για το xiaomi..μπροστά στο meizu πάλι κατώτερο είναι όπως και όλα τα άλλα...αυτό για την φωτεινότητα και την αντίθεση μου έκανε εντύπωση...πρέπει να είναι ακόμη καλύτερη..το θέμα του ηχείου δεν με φοβίζει..σίγουρα θα έχει βάλει κάτι ιδιαίτερο άσχετα αν δεν αναφέρθηκε...όσον για τον επεξεργαστή ας κοιτάξουν να δούνε τι ισχύ έχει..κορυφαίος είναι..

 

εχουν βαλει κατι αλλα δεν θυμαμαι πως το λενε.

θα το βρω και θα το γραψω.

το μονο που μενει ειναι να μαθω το SAR και τις bands 4g και 3g μια και ταξιδευω συχνα

 

λετε μια θηκη pouch για G3 να κανει στο Μx4?

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

τον Νοέμβριο θα βγει έκδοση Pro με τον νέο exynos και 3-gb Ram ενώ αναμένεται και έκδοση μινι...

Σε τι μέγεθος οθόνης; Έχει «ακουστεί» κάτι;

 

Μακάρι τουλάχιστον να κρατήσουν την ίδια κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι μέγεθος οθόνης; Έχει «ακουστεί» κάτι;

 

Μακάρι τουλάχιστον να κρατήσουν την ίδια κάμερα.

 

5,5

 

μαλλον προς τα εκει πανε...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Λέω για την "μίνι" έκδοση...

 

έχε υπόψη σου το mx3 πανω κάτω Αλλά δεν ξέρω και πολλά πράγματα.

 

Μόλις μάθω θα σου πω :)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν την έχω πολύ ψάξει την Meizu και διαβάζω από άλλους πως η xiaomi μπροστά της είναι πολύ κατώτερη.. Επειδή γενικά την έχω σε εκτίμηση την xiaomi και νομίζω φτιάχνει προσεγμένες συσκευές. Είναι όντως κατώτερη της Meizu και μάλιστα κατά πολύ ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν την έχω πολύ ψάξει την Meizu και διαβάζω από άλλους πως η xiaomi μπροστά της είναι πολύ κατώτερη.. Επειδή γενικά την έχω σε εκτίμηση την xiaomi και νομίζω φτιάχνει προσεγμένες συσκευές. Είναι όντως κατώτερη της Meizu και μάλιστα κατά πολύ ?

 

Please μην ξεκινησουμε vs...ας πουμε οτι και οι δυο ειναι πολυ καλες και να επικεντρωθουμε στο mx4.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...