Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες περί συσκευών Lenovo


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οι επίσημες εκδόσεις των firmwares (roms) που βγάζει η Lenovo για τα κινητά της σε χώρες, εκτός Κίνας, όπου υπάρχει αντιπροσωπεία φέρουν τον κωδικό ROW (rest of world) και υποστήρίζουν πλήρως τις αντίστοιχες γλώσσες. Αν το interface είναι VIBE ή μή εξαρτάται από τη Lenovo ανάλογα με τη συσκευή.

Και μάλιστα αυτές κρατάνε τις G.apps μετά από OTA update. Τέτοια έχω στο S650 (μόνο που δεν έχει Ελληνικά).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και όμως.... η συγκεκριμένη που αναφέρει ο Maddoctor είναι VIBE UI 1.5

http://lenovo-forums.ru/topic/8123-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-s860-row-s308-140818/

Ναι, έχεις δίκιο. Εγώ είχα μείνει στη νεότερη 2.0 και για αυτό δε το κατάλαβα...

Και μάλιστα αυτές κρατάνε τις G.apps μετά από OTA update. Τέτοια έχω στο S650 (μόνο που δεν έχει Ελληνικά).

Εφόσον οι ROW εκδόσεις προορίζοντια πλέον και για τις "δυτικές" αγορές, είναι λογικό να κρατάνε και το play store μετα τις αναβαθμίσεις. Υποθέτω ότι και η συγκεκριμένη του S860 θα τα έχεις προεγκατεστημένα τα gapps...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Γεια σας.Έχω το lenovo A850+ και θέλω να βαλω την εφαρμογή του στο pc...την εγκαθιστα κανονικά αλλά είναι στα κινέζικα...δεν βρήκα κανένα τρόπο να το αλλάξω στα αγγλικά...H έκδοση της ειναι η Lenovo Suite 3.0.4.33833...Γνωριζει κανείς πως γινεται;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Έχω το lenovo A850+ και θέλω να βαλω την εφαρμογή του στο pc...την εγκαθιστα κανονικά αλλά είναι στα κινέζικα...δεν βρήκα κανένα τρόπο να το αλλάξω στα αγγλικά...H έκδοση της ειναι η Lenovo Suite 3.0.4.33833...Γνωριζει κανείς πως γινεται;

 

Δεν ξέρω εάν σε βοηθάνε

Lenovo PC Suite and USB Driver

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες όσο έχει να κάνει με το GPS στα Lenovo. Πως βρίσκεται γενικά την απόδοση του GPS στα Lenovo; Tα Lenovo υποστηρίζουν GLONASS; Στο site της Lenovo στα Specs δεν αναφέρει Glonass. Αλλά σε αυτό το site http://system-on-a-chip.sp...dia-Tek-MT6752 δείχνει ότι και ο MediaTek MT6752 κ ο MediaTek MT6753 έχουν embedded GPS module που υποστηρίζουν GLONASS αλλά και Beidou. Άρα αυτό ισχύει και σε όσες συσκευές έχουν πάνω αυτά τα CPU;; Σε άλλα site όπως http://www.devicespecifica...l-cpu/455c389a αναφέρει πως έχει.

Εμένα μου χουν τραβήξει πάρα πολύ την προσοχή το Lenovo A7010-Κ4 note(MediaTek MT6753) και το Lenovo K3 note(MediaTek MT6752). Σε αυτό το site http://www.devicespecifications.com/en/model-cpu/455c389a λέει πως το Α7010 - K4 note υποστηρίζει GLONASS. Επίσης γενικότερα τι γνώμη έχετε γι αυτές τις 2 συσκευές;

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ Rom με (υποστίριξη) ελληνικό μενού για το εν λόγο κινητό τηλέφωνο;

Κατέβασα ένα official απο το needrom και είναι κινέζικο με πολλά άχρηστα κινέζικα προγράμματα.

Ευχαριστώ.

:cry:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στη παρεα.. εδω και καιρο γλυκοκοιταω τις συσκευες της lenovo απλα διαπιστωνω οτι to gsmarena τις δινει με πολυ μικρο χρονο Stand by στις περισσοτερες συσκευες της μπορει και σε ολες ... αυτο σημαινει οτι εχουν μικρη διαρκεια σε λειτουργια???

 

και θελει πολυ συχνα φορτιση σε συγκριση με αλλες συσκευες αλλης μαρκας??

μηπως φταιει που ειναι με 2 σιμ και επηρεαζει την καταναλωση??

μπορει καποιος που εχει δουλεψει ενα lenovo να βοηθησει??

Link to comment
Share on other sites

S660 κρατάει αρκετααααα.

Πάντα εξαρτάται απ την χρήση που κανεις.

 

Όχι, οι 2 σιμ δε σημαίνουν αυξημένη κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα σε ολους. Εστειλε η ξαδερφη μου για επισκευη ενα κινητο lenovo s60 για επισκευη αξιοποιωντας την εγγυηση. Συγκεκριμενα δεν δουλευε το μικροφωνο και μαλιστα καποια στιγμη δεν ανοιγε κιολας. Το κινητο παραδοθηκε αγρατζουνιστο στο mediamarkt οπου και αγοραστηκε. Δεκα μερες μετα της το επιστρεφουν με σπασμενο το πορτακι της sim (στην ακρουλα) και στο χαρτι γραφουν οτι βρεθηκε στραβωμενη η οθονη και δεν γραψαν τιποτα για επισκευη περα απο αναβαθμιση λειτουργικου. Ετυχε να μουν μαζι της οποτε ρητα της ειπα δεν το δεχεσαι να φτιαξουν το πορτακι που σπασαν και να εξηγησουν τι εννοουν στραβωμενη η οθονη.

 

10 μερες μετα καλεσαν τη ξαδερφη μου να παει απο το καταστημα. Εκει της ειπαν οτι η λενοβο για να επισκευασει πχ το μικροφωνο που οντως καλυπτει η εγγυηση, θελουν 180 ευρω για αντικατασταση οθονης και οτι ειναι παγεια πολιτικη της lenovo αν εχει καποια αλλη ζημεια να μην προχωρανε σε αλλες επισκευες αν δεν φτιαξουν και τα υπολοιπα. Αυτο σημαινει οτι δεν της φτιαχνουν ουτε καν το πορτακι :blink: και αναρωτιεμαι τωρα εχει νομικο πατημα αυτο που λενε; Χωρια οτι υποψιαζομαι οτι και η οθονη στρεβλωσε απο λαθος του μεταφορεα ή του τεχνικου. Παραδιδεις ενα κινητο χωρις σημαδια/χτυπηματα και ξαφνικα βρισκεις σπασμενο το πορτακι της sim... ποσο μακρυα ειναι απο το να καναν και αλλες ζημιες;

 

Εν ολιγοις τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση; Καταγγελια στη προστασια καταναλωτη;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εστειλε η ξαδερφη μου για επισκευη ενα κινητο lenovo s60 για επισκευη αξιοποιωντας την εγγυηση. Συγκεκριμενα δεν δουλευε το μικροφωνο και μαλιστα καποια στιγμη δεν ανοιγε κιολας. Το κινητο παραδοθηκε αγρατζουνιστο στο mediamarkt οπου και αγοραστηκε. Δεκα μερες μετα της το επιστρεφουν με σπασμενο το πορτακι της sim (στην ακρουλα) και στο χαρτι γραφουν οτι βρεθηκε στραβωμενη η οθονη και δεν γραψαν τιποτα για επισκευη περα απο αναβαθμιση λειτουργικου. Ετυχε να μουν μαζι της οποτε ρητα της ειπα δεν το δεχεσαι να φτιαξουν το πορτακι που σπασαν και να εξηγησουν τι εννοουν στραβωμενη η οθονη.

 

10 μερες μετα καλεσαν τη ξαδερφη μου να παει απο το καταστημα. Εκει της ειπαν οτι η λενοβο για να επισκευασει πχ το μικροφωνο που οντως καλυπτει η εγγυηση, θελουν 180 ευρω για αντικατασταση οθονης και οτι ειναι παγεια πολιτικη της lenovo αν εχει καποια αλλη ζημεια να μην προχωρανε σε αλλες επισκευες αν δεν φτιαξουν και τα υπολοιπα. Αυτο σημαινει οτι δεν της φτιαχνουν ουτε καν το πορτακι :blink: και αναρωτιεμαι τωρα εχει νομικο πατημα αυτο που λενε; Χωρια οτι υποψιαζομαι οτι και η οθονη στρεβλωσε απο λαθος του μεταφορεα ή του τεχνικου. Παραδιδεις ενα κινητο χωρις σημαδια/χτυπηματα και ξαφνικα βρισκεις σπασμενο το πορτακι της sim... ποσο μακρυα ειναι απο το να καναν και αλλες ζημιες;

 

Εν ολιγοις τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση; Καταγγελια στη προστασια καταναλωτη;

 

O υπάλληλος του mediamarkt που το παρέλαβε το έλεγξε τι έγραψε για βλάβη; Επιμένεις για επισκευή τι στιγμή που στην παραλαβή δεν διαπίστωσαν κάτι απο τις βλάβες που στο επέστρεψαν. Καταγγελία μόνο έτσι καταλαβαίνουν,Ακου εκεί δεν επισκευάζουν αν έχει στραβή οθόνη,Τι άλλο θα πούν. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

O υπάλληλος του mediamarkt που το παρέλαβε το έλεγξε τι έγραψε για βλάβη; Επιμένεις για επισκευή τι στιγμή που στην παραλαβή δεν διαπίστωσαν κάτι απο τις βλάβες που στο επέστρεψαν. Καταγγελία μόνο έτσι καταλαβαίνουν,Ακου εκεί δεν επισκευάζουν αν έχει στραβή οθόνη,Τι άλλο θα πούν. :wacko:

 

Στο χαρτι της παραλαβης τη μερα που το παρεδωσε δεν γραφουν τιποτα. Στο χαρτι του σερβις με το οποιο θελαν να της το παραδωσουν (10 μερες μετα) γραφει οτι βρηκαν και σπασμενο το πορτακι. Δηλαδη βρεθηκε μετα και οχι την μερα που το δωσε, οποτε ειναι σαφης ενδειξη οτι εγινε απο καποιο υπαλληλο ή τεχνικο η ζημεια. Και οντως ετσι ειναι γιατι ρε παιδια εγω της εβαλα τη sim τη μερα που το αγορασε και ο υπαλληλος στο καταστημα της εβγαλε τη sim τη μερα που το δωσε για εγγυηση. Χερι δικο της δεν εχει ακουμπησει :p Οποτε φοβαμαι οτι αυτοι καναν και τη ζημεια στην οθονη.

 

Αλλα ελεος να κανουμε καταγγελια και να τρεχουμε για τα προφανη; Στη τελικη και ζημεια να μην εκαναν σου λενε νταβατζιλικι αν εχει αλλη ζημεια ή πληρωνεις και για αυτην ή δεν κανουμε τιποτα; Εχει μεινει 20 μερες χωρις κινητο και της λενε για επισκευη του μικροφωνου εν τελει πρεπει να σκασεις αλλα 180... (ενα κινητο που το αγορασε 149 αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Επι της ουσιας ειναι αρνηση να καλυψουν την εγγυηση ,οτι η λενοβο θελει αυτο ή το αλλο ειναι ασχετο.Το δικαιωμα δεν μπορει να συναρταται απο κατι αλλο.Στην ευρωπη η εγγυηση δεν ειναι προαιρετικη για της εταιρειες ειναι υποχρεωση.

Καταγγελια στο συνηγορο του καταναλωτη επρεπε να εχεις κανει απο χτες.

Α και πολυ πρηξιμο στο τηλεφωνο ,χωρις ευγενειες.

Link to comment
Share on other sites

Επι της ουσιας ειναι αρνηση να καλυψουν την εγγυηση ,οτι η λενοβο θελει αυτο ή το αλλο ειναι ασχετο.Το δικαιωμα δεν μπορει να συναρταται απο κατι αλλο.Στην ευρωπη η εγγυηση δεν ειναι προαιρετικη για της εταιρειες ειναι υποχρεωση.

Καταγγελια στο συνηγορο του καταναλωτη επρεπε να εχεις κανει απο χτες.

Α και πολυ πρηξιμο στο τηλεφωνο ,χωρις ευγενειες.

 

Κοιτα να δεις που πρεπει να γαβγιζουμε για τα προφανη. :(

 

Καταγγελια οντως θα χαμε κανει ηδη αλλα περιμενουμε να ρθει η Δευτερα οπου θα υπαρξει και ενα τελευταιο τηλεφωνημα στη λενοβο πρωτα και μετα καταγγελια.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Lenovo Vibe K4 Note

Lenovo Vibe X3

Lenovo Vibe X3 c78

Lenovo a7010

Lenovo Vibe X3 Lite

 

επειδη εχω μπερδευτει ποια απο αυτα ειναι ομοια με διαφορετικο ονομα και ποια οχι? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να κλεισω την ιστορια η επισημη απαντηση της lenovo μετα απο σχεδον 2 μηνες ειναι οτι η εγγυηση δεν ισχυει λογο υπαιτιτοτητας του χρηστη. Οποτε το επομενο βημα ηταν δικαστικα. Αλλα επειδη προφανως δεν αντεχε αλλο χωρις το κινητο της δεν το κυνηγησε αλλο και το πηρε πισω.

 

Αισχος παντως. Lenovo πλεον μονο απο Κινα. Για ποιο λογο να τα σκασεις στην ελληνικη αντιπροσωπεια οταν αυτη ουσιαστικα δεν σου παρεχει σερβις; Για την ιστορια το mediamarkt δεχτηκε να αλλαξει η ιδια το πορτακι του sim holder αφου η λενοβο πεταγε το μπαλακι σε αυτην. Αλλα κινητο λιγοτερο απο ετους πλεον δεν εχει εγγυηση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
εχω το κινητο εδω κα εναν μηνα με την ινδικη εκδοση και αρκετες φορες κολαει σβηνει και για να το ανοιξω χρειαζεται να παταω το κοθμπι παρατεταμενα για 10 περιπου δευτερολεπτα και γινεται επανεκινηση ....το πηρα απο ελληνικο μαγαζι τι να κανω να το επιστρεψω η να βαλω καποια room
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
καλησπερα σασ ειμαι καινουργια στο σαιτ και δεν ξερο πωσ λειτουργειτε οποτε αν κανο λαθοσ σασ παρακαλο να μου πειτε εχο ενα προβλημα με το κινιτο το αγορασα απο το εβαυ ειναι το LENOVO K 920 και ειναι κινεζικησ εκδοση δικαρτο το εκανα φορματ και δουλευουν και οι 2 καρτεσ τορα αλλα κολαει και η καμερα του ενο ηταν πιο καλη επεσε η αποδοση και δεν μπορο να βαλο το πλαυ στορρ μονο το απτοιντ για να κατεβαζο εφαρμογεσ μηπωσ μπορειτε να μου πειτε αν μπορο να το φτιαξο να ειναι στα ελλινικα και να μην κολαει και να χο καλη καμερα σσ ευχαριστω και συγνωμη για το κατεβατο που εγραψα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες περί συσκευών Lenovo
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...