Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες περί συσκευών Lenovo


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα εχω την δευτερα ενα Α536 απο public...πως βγαζω την ρομ?? θα το παρει ενας συναδελφος, και ισως να μπορεσω να τσιμπησω κατι απο αυτο...

 

Δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372973

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να βρώ πουθενά θήκη για το A536.Ξέρετε τίποτα;

 

http://m.aliexpress.com/search.htm?keywords=lenovo+a536

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το Α536 που μπορώ να βρω πληροφορίες-test-ROM κλπ? Δεν υπάρχει κάτι στο forum?

 

Δεν βλεπω σχετικο νημα αλλα μη σε πτοει αυτο...ρομ δεν χρειαζεται να αλλαξεις, μια χαρα θα δουλευει

Link to comment
Share on other sites

http://m.aliexpress.com/search.htm?keywords=lenovo+a536

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν βλεπω σχετικο νημα αλλα μη σε πτοει αυτο...ρομ δεν χρειαζεται να αλλαξεις, μια χαρα θα δουλευει

Eυχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δε συμμερίζομαι την άποψη που δικαιολογεί το σχεδόν 100% καπέλο στη τιμή με τη δικαιολογία του ΦΠΑ, επιπλέον εγγύησης κ.λπ. Ναι, σαφώς και θα πρέπει να πουλήσει παραπάνω αλλά όχι σε τέτοια επίπεδα. Αλλά εγώ έχω άλλη απορία: Τα κινητά πωλούνται στην Ελλάδα με ποια ROM; Είδα στα δημοσιεύματα ότι τα S850 & S860 έχουν 4.2 λειτουργικό τη στιγμή που και τα δύο η Lenovo έχει επίσημα αναβαθμίσει σε 4.4.2 Kitkat...!!! Για ποιο λόγο πωλούνται με παλαιότερη έκδοση android; Και εφόσον δεν υπάρχει επίσημη multilanguage ROM, πως έχουν συμπεριλάβει το ελληνικό menu; Με πειραγμένες ROM;

 

Άσχετα με τι λέει το δημοσίευμα εγώ είδα ένα S860 πριν λίγο αγορασμένο από Public και φορούσε 4.4.2 αλλά με Αγγλικά - δεν ρώτησα αν έχει Ελληνικά, ίσως να μην υπάρχει Ελληνική 4.4.2...

 

Για τα υπόλοιπα που συζητάμε εδώ, ας προσθέσω και εγώ τα 2 μου σεντς:

1. Τα τηλέφωνα που αγοράζουμε από την Κίνα προορίζονται για την αγορά της Κίνας και δεν νομίζω οτι θα καλυφθούν από την Ελληνική αντιπροσωπία. Φαντάζομαι θα έχουν τρόπο να τα διακρίνουν.

2. Ένας από τους λόγους που η Lenovo δεν ερχόταν επίσημα σε Ευρώπη και Αμερική ήταν κάποια γραφειοκρατικά θεματάκια licencing για πατέντες, τα οποία δεν χρειαζόταν να πληρώσει για την αγορά της Κίνας. Με την εξαγορά της ΜΟΤΟ όμως αυτά τα θέματα λύνονται και πιστεύω οτι είναι θέμα χρόνου να μπουν και στην υπόλοιπη Ευρώπη επισήμως τα κινητά της (άλλωστε η Ελλάδα είναι ένα από τα κύρια entry points και είναι λογικό να ξεκινά από εδώ).

Link to comment
Share on other sites

Greek humor:

 

Αμεση παραδοση

2 χρονια εγγυηση

Εκτελωνισμος

ΦΠΑ

Εξοδα

Επισημο service στην χωρα σου

 

greek humor:

lenovo s860 κινα €149, ελλαδα €299

lenovo s850 κινα €143, ελλαδα €249

 

δεν τα θελω ολα αυτα περνω δευτερο αμα χαλασει!

 

Εσύ μπορεί να το έχεις το κινητό για πλάκα, ο άλλος δεν μπορεί να μείνει 3 μήνες χωρίς τηλέφωνο

 

Μία από τα ίδια ...

Υπερτιμολόγηση στους πλούσιους Έλληνες . Είτε αγοράζεις βρακιά από Αμερική είτε αγοράζεις κουκλάκια από Ασία όλα στην Ελλαδίτσα έρχονται σε 2πλάσια ( τουλάχιστον τιμή ) .

 

Αν θέλεις για πες μας πώς η χονδρική ( με στόχο σε κομμάτια και πιστωτικά ) μίας συσκευής φτάνει να διπλασιάζει την τιμή ?

 

Τεσπα , στο τέλος ισχύει το γνωστό ... αυτή είναι και σε όποιον αρέσει ...

 

Α! εμένα δεν μου Αρέσει :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια ...

Υπερτιμολόγηση στους πλούσιους Έλληνες . Είτε αγοράζεις βρακιά από Αμερική είτε αγοράζεις κουκλάκια από Ασία όλα στην Ελλαδίτσα έρχονται σε 2πλάσια ( τουλάχιστον τιμή ) .

 

Αν θέλεις για πες μας πώς η χονδρική ( με στόχο σε κομμάτια και πιστωτικά ) μίας συσκευής φτάνει να διπλασιάζει την τιμή ?

 

Τεσπα , στο τέλος ισχύει το γνωστό ... αυτή είναι και σε όποιον αρέσει ...

 

Α! εμένα δεν μου Αρέσει :cool:

Η λογική είναι ίδια παντού. Φόροι, εκτελωνισμοί, κέρδος μεσάζοντα. Επίσης αυτό που αγοράζεις εδώ σίγουρα είναι καινούργιο και χωρίς πρόβλημα. Τον αύγουστο κυκλοφόρησε email από το to2c, που έλεγε ότι πολλά κινητά Lenovo είναι από δεύτερο χέρι. Το έψαξα λίγο και είναι αλήθεια. Η Lenovo όταν παράγει κάποια κινητά ή οτιδήποτε, περνάνε τα προϊόντα της στην γραμμή παραγωγής από 5-6 ποιοτικούς ελέγχους. Ότι δεν περνάει, μένει στην Κίνα. Αυτό μπορεί να είναι κάτι που μπορεί να μην εμφανιστεί ποτέ στον χρήστη μπορεί και να εκδηλωθεί. Αυτά που έρχονται εδώ έχουν περάσει σίγουρα όλα τα ποιοτικά test. Επίσης απ΄ότι έμαθα υπάρχει πολύς κόσμος που τα ζητάει γιατί είναι καλά κινητά, ποιοτικά και αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είδα στα δημοσιεύματα ότι τα S850 & S860 έχουν 4.2 λειτουργικό τη στιγμή που και τα δύο η Lenovo έχει επίσημα αναβαθμίσει σε 4.4.2 Kitkat...!!! Για ποιο λόγο πωλούνται με παλαιότερη έκδοση android;

 

Πάντως χθες που τα είδα στον Κωτσόβολο, είχαν και τα δύο 4.4.2 έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες που τα είδα στον Κωτσόβολο, είχαν και τα δύο 4.4.2 έκδοση.

 

Όλα όσα έχουν ερθει τηε Lenovo, με το που τρέχεις την αναβαθμιση συστήματος κατεβαζουν την kit kat. Ειδα είναι πλήρως εξεληνισμενη η rom που έχει

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα έχουν ερθει τηε Lenovo, με το που τρέχεις την αναβαθμιση συστήματος κατεβαζουν την kit kat. Ειδα είναι πλήρως εξεληνισμενη η rom που έχει

Αν τρέξεις την αναβάθμιση από το κινητό, θα σου κατεβάσει όπως σωστά λες την kitkat αλλά δε θα έχει ελληνικά, μόνο αγγλικά και κινέζικα. Επίσημα η Lenovo VIBE ROM δεν έχει ελληνικά στο μενού. Τα ελληνικά στο μενού είναι κατά πάσα πιθανότητα custom-ιά της εδώ αντιπροσωπείας...

Link to comment
Share on other sites

Αν τρέξεις την αναβάθμιση από το κινητό, θα σου κατεβάσει όπως σωστά λες την kitkat αλλά δε θα έχει ελληνικά, μόνο αγγλικά και κινέζικα. Επίσημα η Lenovo VIBE ROM δεν έχει ελληνικά στο μενού. Τα ελληνικά στο μενού είναι κατά πάσα πιθανότητα custom-ιά της εδώ αντιπροσωπείας...

Πήρε η αδερφή της γυναίκας μου το S860 από εδώ και σίγουρα έχει τα πάντα ελληνικά και σίγουρα τρέχει kit kat γιατί το τσέκαρα. Printscreen δεν έχω, μόλις μπορέσω θ' ανεβάσω. Τώρα για customια της αντιπροσωπείας δεν το νομίζω θα το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει επίσημη ROM της Lenovo με ελληνικό μενού, αυτό είναι δεδομένο. Ανέβασε με τη πρώτη ευκαιρία ένα print screen με τις πληροφορίες του τηλεφώνου (έκδοση κ.λπ.)
Link to comment
Share on other sites

AndreasQTeK Θεωρώ απίθανο να έχει αφήσει ο εισαγωγέας την δυνατότητα για αναβάθμηση που να περνάει Κινέζικη ROM. Το έχεις δοκιμάσει ή κάνεις εικασίες με βάση αυτών που έρχονται απο κινεζομάγαζα; Edited by VeRDe
Link to comment
Share on other sites

έχουν βγει επίσημες ROW Roms με ελληνικά π.χ. για το S850: http://www.needrom.com/download/lenovo-s850-row/ με Language support: AR/BG/EL/ES/FR/HR/HU/RO/RU/SK/SL/SR/TH/UK/VI/CN

Υποθέτω αυτή έχει, αλλά για σιγουριά όταν την ξαναδώ και ανεβάσω prtscn

Link to comment
Share on other sites

AndreasQTeK Θεωρώ απίθανο να έχει αφήσει ο εισαγωγέας την δυνατότητα για αναβάθμηση που να περνάει Κινέζικη ROM. Το έχεις δοκιμάσει ή κάνεις εικασίες με βάση αυτών που έρχονται απο κινεζομάγαζα;

Όταν η Lenovo ανακοίνωσε τις αναβαθμίσεις από 4.2 σε 4.4 kitkat ανέφερε ότι οι αναβαθμίσεις αυτές θα γίνουν στη βάση του νέου UI, το VIBE, όπως και έγινε. Οι VIBE ROM δεν έχουν επίσημα multilang ακόμα παρά μόνο αγγλικά και κινέζικα, όπως μπορεί να δει ο καθένας στο επίσημο site της VIBE. Τα κινητά που αγοράζαμε από τα κινεζομάγαζα έβγαζαν τις αναβαθμίσεις και πέρναγαν αυτές τις VIBE. Προφανώς όμως, εάν αυτό το official του needrom ισχύει, η LENOVO εξακολουθεί να αναπτύσσει και τις "παλιές" ROM σε android 4.4 εκτός από την VIBE και τις εγκαθιστά στα κινητά που εξάγονται σε άλλες χώρες. Πάντως είναι η πρώτη ROM επίσημη της LENOVO (είτε VIBE είτε "παλιάς κοπής") που εγώ προσωπικά βλέπω να περιλαμβάνει ελληνική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η Lenovo ανακοίνωσε τις αναβαθμίσεις από 4.2 σε 4.4 kitkat ανέφερε ότι οι αναβαθμίσεις αυτές θα γίνουν στη βάση του νέου UI, το VIBE, όπως και έγινε. Οι VIBE ROM δεν έχουν επίσημα multilang ακόμα παρά μόνο αγγλικά και κινέζικα, όπως μπορεί να δει ο καθένας στο επίσημο site της VIBE. Τα κινητά που αγοράζαμε από τα κινεζομάγαζα έβγαζαν τις αναβαθμίσεις και πέρναγαν αυτές τις VIBE. Προφανώς όμως, εάν αυτό το official του needrom ισχύει, η LENOVO εξακολουθεί να αναπτύσσει και τις "παλιές" ROM σε android 4.4 εκτός από την VIBE και τις εγκαθιστά στα κινητά που εξάγονται σε άλλες χώρες. Πάντως είναι η πρώτη ROM επίσημη της LENOVO (είτε VIBE είτε "παλιάς κοπής") που εγώ προσωπικά βλέπω να περιλαμβάνει ελληνική γλώσσα.

Γιατί αυτα που εισήχθησαν Ελλάδα δεν έχουν VibeUI;;;

 

Εγώ VibeUI τις είδα.. Άσχετα τι γράφει στο version info. Και απ'οτι λένε είναι πλήρως εξελληνισμένη. Το ότι δεν δίνει επίσημο link η Lenovo δεν νομίζω οτι σημαίνει απαραίτητα οτι είναι ανεπίσημη ρομ.. Μπορεί να την έχει φτιάξει μόνο για Ελλάδα..

 

Κάπως έτσι πρέπει να είναι οι Ρώσικες όπου επίσης εισάγονται επίσημα στην Ρωσία.. Ούτε ρωσικά περιελαμβάνει η VibeUI στο κινέζικο site.. Και η samsung έχει κάποιες rom με EN/CN. Δεν σημαίνει κάτι αυτό..

 

Το λέω αυτό διότι η εισαγωγή Lenovo smartphone στην Ελλάδα είναι επίσημη. Δεν είναι πρωτοβουλία ιδιώτη..

Edited by VeRDe
Link to comment
Share on other sites

Η 4.4.2 ROM που έδωσε το μέλος με το link από needrom και είχε ελληνικά δεν ήταν VIBE, τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από την μοναδική εικόνα που έχει και από το όνομα που δίνει για την έκδοση. Ας μας δώσει κάποιος κάτοχος ένα screen shot από τα info του τηλεφώνου αγορασμένο από Ελλάδα για να δούμε τι φοράει ακριβώς.
Link to comment
Share on other sites

οι επίσημες εκδόσεις των firmwares (roms) που βγάζει η Lenovo για τα κινητά της σε χώρες, εκτός Κίνας, όπου υπάρχει αντιπροσωπεία φέρουν τον κωδικό ROW (rest of world) και υποστήρίζουν πλήρως τις αντίστοιχες γλώσσες. Αν το interface είναι VIBE ή μή εξαρτάται από τη Lenovo ανάλογα με τη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή πάντως δεν είναι VIBE...

 

και όμως.... η συγκεκριμένη που αναφέρει ο Maddoctor είναι VIBE UI 1.5

http://lenovo-forums.ru/topic/8123-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-s860-row-s308-140818/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες περί συσκευών Lenovo
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...