Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες περί συσκευών Lenovo


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

greek humor:

lenovo s860 κινα €149, ελλαδα €299

lenovo s850 κινα €143, ελλαδα €249

 

Το θέμα είναι πόσο θα τα δίνουν τα φτηνά σκρουτζομάγαζα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

greek humor:

lenovo s860 κινα €149, ελλαδα €299

lenovo s850 κινα €143, ελλαδα €249

 

σχετικά με το s860 στην κίνα είναι η έκδοση με το 1GB RAM ενω αυτή εδω με 2GB RAM. To μόνο με 2GB που έχω δεί από κίνα μεριά είναι στα 250$ (http://www.ibuygou.com/p-lenovo_s860_smartphone_2gb_16gb_mtk6582_4000mah_battery_5_3_inch_hd_ogs_screen_otg_silver-6029.html), δηλαδή στα 190ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει σβηστεί κάτι. Και από εμένα να μην είχε σβηστεί, είμαι σε θέση να το γνωρίζω.

 

Συγνωμη εκανα λαθος, με απατησε τελικα η μνημη μου, τα ποστ ηταν στο νημα του s860. Αμα περασουν τα χρονια...

Link to comment
Share on other sites

greek humor:

lenovo s860 κινα €149, ελλαδα €299

lenovo s850 κινα €143, ελλαδα €249

 

Greek humor:

 

Αμεση παραδοση

2 χρονια εγγυηση

Εκτελωνισμος

ΦΠΑ

Εξοδα

Επισημο service στην χωρα σου

Link to comment
Share on other sites

Greek humor:

 

Αμεση παραδοση

2 χρονια εγγυηση

Εκτελωνισμος

ΦΠΑ

Εξοδα

Επισημο service στην χωρα σου

 

δεν τα θελω ολα αυτα περνω δευτερο αμα χαλασει!

Link to comment
Share on other sites

Μα...με τα χρηματα αυτα, τα 299 δηλαδη, παιρνει καποιος το s860 με 1gb και το s850 απο κινα...δηλαδη 2 συσκευες που μπορει να τις χρησιμοποιει εναλλαξ για να μην βαριεται...ή αν χαλασει η μια (ποσο πιθανο ειναι αυτο για λενοβο; ) να εχει καβαντζα.

 

Για αυτο λεω οτι λογικη τιμη θα ηταν κοντα στα 230-240€ (για το 860) ετσι ωστε ολοι εμεις που καταφευγουμε στην κινα να εχουμε κινητρο να στηριξουμε την ελληνικη αντιπροσωπεια και τους ανθρωπους που δουλευουν εκει με ανταλλαγμα την αμεση παραδοση, το σερβις και την δυνατοτητα να τα πιανουμε πριν τα αγορασουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορεί να το έχεις το κινητό για πλάκα, ο άλλος δεν μπορεί να μείνει 3 μήνες χωρίς τηλέφωνο

Άμεση παράδοση ΑΝ υπάρχει σε stock (για το δικό μου περίμενα 22 μέρες...).

Στο "επίσημο" service,στο δίνουν φτιαγμένο την ίδια μέρα?Παρακάλα να μη χαλάσει...

Ή αυτός που το έχει για σκουλαρίκι δεν έχει και ένα καβάντζα?

Και όπως είπαν και πιο πάνω,πάρε 2 με τα ίδια φράγκα !!!!!!

Να τα έβαζαν 40-50 ευρώ ακριβότερα,ναι. Αλλά +100, πολλά τα λεφτά Άρη......

Link to comment
Share on other sites

Σε αγορά απο το εξωτερικό δεν θα έχεις εγγύηση παντού; εφόσον υπάρχει η εγγύηση μαζί με το τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

Σε αγορά απο το εξωτερικό δεν θα έχεις εγγύηση παντού; εφόσον υπάρχει η εγγύηση μαζί με το τηλέφωνο

Σωστός !!!!!!!!!!:up::up::up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

Σε αγορά απο το εξωτερικό δεν θα έχεις εγγύηση παντού; εφόσον υπάρχει η εγγύηση μαζί με το τηλέφωνο

 

Αυτο σκεφτομαι και εγω για αυτο ψαχνω lenovo ωστε να εχω και την εγγυηση στην χωρα μου. Τα +100 ειναι παρα πολλα

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι να βάλουμε χέρι στις Ελληνικές rom...

 

Αυτο θα ηταν ευχης εργο....

Αν καποιος το παρει απο Ελλαδα και μπορει ας κανει ενα full backup απο τη ROM πριν βαλει κατι

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Άμεση παράδοση ΑΝ υπάρχει σε stock (για το δικό μου περίμενα 22 μέρες...).

Στο "επίσημο" service,στο δίνουν φτιαγμένο την ίδια μέρα?Παρακάλα να μη χαλάσει...

Ή αυτός που το έχει για σκουλαρίκι δεν έχει και ένα καβάντζα?

Και όπως είπαν και πιο πάνω,πάρε 2 με τα ίδια φράγκα !!!!!!

Να τα έβαζαν 40-50 ευρώ ακριβότερα,ναι. Αλλά +100, πολλά τα λεφτά Άρη......

 

Ακριβώς αυτό φίλε...επίσης ένα λάθος που κάνουν όλοι είναι ότι υπολογίζουν τις τιμές που παίρνουν ένα τηλέφωνο από την κινα και προσθέτουν φόρους δασμούς κλπ...ξεχνάνε όμως ότι ένας επίσημος αντιπρόσωπος δεν θα το πάρει το τηλέφωνο από την Κινά στην τιμή που το πέρνουμε εμείς λιανική. Π.Χ. ένα τηλέρωνο που κάνει στην κίνα 150 ευρώ λιανική, ο αντιπρόσωπος το αγοράζει το πολύ 110 ευρώ, βάζει τους φόρους, δασμούς κλπ και έρχεται η τιμή στα 150-160 ευρώ, βάζει και ένα περιθώριο κέρδους 20% και το τηλέφωνο πάει στα 180 το πολύ.....οπότε ένα τηλέφωνο που το αγοράζεις από Κινα στα 150 ευρώ, εδώ πρέπει να κάνει το πολύ 180-190...τα 300 είναι απλά ανέκδοτο!!!

Συνολικά ένα κινητό από την κίνα θα πρέπει να κάνει maximum 20%-25% παραπάνω στην Ελλάδα, οτιδηποτε πέρα από αυτό το όριο είναι απλά κλεψιά.......αυτά τα λέω γνωρίζοντας άτομα στον συγκεκριμένο τομέα....

Edited by karamela693
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ηταν ευχης εργο....

Αν καποιος το παρει απο Ελλαδα και μπορει ας κανει ενα full backup απο τη ROM πριν βαλει κατι

 

θα εχω την δευτερα ενα Α536 απο public...πως βγαζω την ρομ?? θα το παρει ενας συναδελφος, και ισως να μπορεσω να τσιμπησω κατι απο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι οτι δεν θα δούμε επίσημες Ελληνικές ROM αφού δεν φαίνεται να έρχεται στην Ευρώπη επίσημα παρά μεμονομένα στην Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι οτι δεν θα δούμε επίσημες Ελληνικές ROM αφού δεν φαίνεται να έρχεται στην Ευρώπη επίσημα παρά μεμονομένα στην Ελλάδα

 

Η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα που επεκτείνετσι η Lenovo εκτός Κίνας, οπότε για τώρα δεν ξέρω τι υποστήριξη θα υπάρχει μόνο για την μικρή μας Ελλάδα....

 

Πληροφοριακά πάντως, γνωρίζω ότι μέχρι τις γιορτές η Lenovo θα φέρει επίσημα στην ελληνική αγορά και κινητό από την σειρά Κ. Ποιο, τι και πόσο δεν μπορώ να πω :ninja:

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό φίλε...επίσης ένα λάθος που κάνουν όλοι είναι ότι υπολογίζουν τις τιμές που παίρνουν ένα τηλέφωνο από την κινα και προσθέτουν φόρους δασμούς κλπ...ξεχνάνε όμως ότι ένας επίσημος αντιπρόσωπος δεν θα το πάρει το τηλέφωνο από την Κινά στην τιμή που το πέρνουμε εμείς λιανική. Π.Χ. ένα τηλέρωνο που κάνει στην κίνα 150 ευρώ λιανική, ο αντιπρόσωπος το αγοράζει το πολύ 110 ευρώ, βάζει τους φόρους, δασμούς κλπ και έρχεται η τιμή στα 150-160 ευρώ, βάζει και ένα περιθώριο κέρδους 20% και το τηλέφωνο πάει στα 180 το πολύ.....οπότε ένα τηλέφωνο που το αγοράζεις από Κινα στα 150 ευρώ, εδώ πρέπει να κάνει το πολύ 180-190...τα 300 είναι απλά ανέκδοτο!!!

Συνολικά ένα κινητό από την κίνα θα πρέπει να κάνει maximum 20%-25% παραπάνω στην Ελλάδα, οτιδηποτε πέρα από αυτό το όριο είναι απλά κλεψιά.......αυτά τα λέω γνωρίζοντας άτομα στον συγκεκριμένο τομέα....

 

Λογικη του μπακαλη.

 

1) 1 χρονος παραπανω εγγυηση. Ακομα και στους Κινεζους, 30$ την πληρωνεις.

 

2) ΦΠΑ;

 

3) Ακομα και η κινηση που κανει ο εμπορος και στο φερνει απο την Κινα, πληρωνεται, ειναι δουλεια.

 

4) Βιτρινα; Aποθηκη; Δεν πληρωνονται αυτα;

 

5) Δειξε μου 1, ολογραφως: ΕΝΑ μαγαζι που να προσφερει κανονικα τα παραπανω και να εχει την τιμη μονο 20-25% παραπανω.

 

6) Γιατι δεν ανοιγεις εσυ ενα μαγαζακι να πουλας κινητα με 20% παραπανω απο την τιμη Κινας;

Γιατι θα κλεισεις σε 3 μηνες......

Link to comment
Share on other sites

εχει παραλάβει κανεις παιδια απο ελληνικο κατάστημα να μας πει τις εντυπώσεις του;

ο Κωτσοβολος εχει ενα πρόγραμμα παντως, αν δεν σου αρέσει η συσκευή την επιστρέφεις εντος 20 ημερων και παίρνεις τα χρήματα σου πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δε συμμερίζομαι την άποψη που δικαιολογεί το σχεδόν 100% καπέλο στη τιμή με τη δικαιολογία του ΦΠΑ, επιπλέον εγγύησης κ.λπ. Ναι, σαφώς και θα πρέπει να πουλήσει παραπάνω αλλά όχι σε τέτοια επίπεδα. Αλλά εγώ έχω άλλη απορία: Τα κινητά πωλούνται στην Ελλάδα με ποια ROM; Είδα στα δημοσιεύματα ότι τα S850 & S860 έχουν 4.2 λειτουργικό τη στιγμή που και τα δύο η Lenovo έχει επίσημα αναβαθμίσει σε 4.4.2 Kitkat...!!! Για ποιο λόγο πωλούνται με παλαιότερη έκδοση android; Και εφόσον δεν υπάρχει επίσημη multilanguage ROM, πως έχουν συμπεριλάβει το ελληνικό menu; Με πειραγμένες ROM;
Link to comment
Share on other sites

Λογικη του μπακαλη.

 

1) 1 χρονος παραπανω εγγυηση. Ακομα και στους Κινεζους, 30$ την πληρωνεις.

 

2) ΦΠΑ;

 

3) Ακομα και η κινηση που κανει ο εμπορος και στο φερνει απο την Κινα, πληρωνεται, ειναι δουλεια.

 

4) Βιτρινα; Aποθηκη; Δεν πληρωνονται αυτα;

 

5) Δειξε μου 1, ολογραφως: ΕΝΑ μαγαζι που να προσφερει κανονικα τα παραπανω και να εχει την τιμη μονο 20-25% παραπανω.

 

6) Γιατι δεν ανοιγεις εσυ ενα μαγαζακι να πουλας κινητα με 20% παραπανω απο την τιμη Κινας;

Γιατι θα κλεισεις σε 3 μηνες......

 

Να εισαι σιγουρος οτι κανεις δεν θελει να κανει μαγκες τους κινεζους, με την συχνα κακιστη συμπεριφορα after sales αν τυχει αναποδια...ομως υπαρχουν καλα μαγαζια και καλες εταιρειες οπως η lenovo που το μονο που χανει καποιος αγοραζοντας απο εκει ειναι καποιες, ισως αρκετες, μερες αναμονης και τον 1 επιπλεον χρονο εγγυησης (κινητο παιρνω οχι αυτοκινητο ή πανακριβη τηλεοραση).

 

Νομιζω οτι οσο και να θελουμε να στηριξουμε την ελληνικη οικονομια και να συνενοούμαστε με συμπατριωτες η διαφορα στην τιμη ειναι απλα...χαοτικη.

 

Δεν θα εχει προβλημα η ελληνικη αντιπροσωπεια, ο πολυς κοσμος θα τα αγορασει απο τα μαγαζια γιατι απλα δεν ασχολειται οπως εμεις εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά εγώ έχω άλλη απορία: Τα κινητά πωλούνται στην Ελλάδα με ποια ROM; Είδα στα δημοσιεύματα ότι τα S850 & S860 έχουν 4.2 λειτουργικό τη στιγμή που και τα δύο η Lenovo έχει επίσημα αναβαθμίσει σε 4.4.2 Kitkat...!!! Για ποιο λόγο πωλούνται με παλαιότερη έκδοση android; Και εφόσον δεν υπάρχει επίσημη multilanguage ROM, πως έχουν συμπεριλάβει το ελληνικό menu; Με πειραγμένες ROM;

 

Πολύ φοβάμαι οτι πρόκεται για μεμονομένη εισαγωγή σε μια Ευρωπαϊκή χώρα και όχι επίσημη είσοδος στην Ευρώπη. Πιθανόν να είναι custom σαν αυτές που βάζουν minideal κτλ

Link to comment
Share on other sites

στα μαγαζια που εχουν ερθει τα lenovo ειναι κατα εξοχήν πιο ακριβα απο μικροτερα μαγαζια, ας περιμενουμε να τα δουμε και σε αλλα μαγαζια
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες περί συσκευών Lenovo
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...