Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, xloupas said:

Θέλω να στείλω σε ένα φίλο που ζει στη Νορβηγία και συγκεκριμένα στο Όσλο έναν ατμοποιητή για ηλεκτρονικό τσιγάρο με τα ΕΛΤΑ ξέρει κάποιος να μου πει πόσο θα στοιχίσουν τα μεταφορικά ο φάκελοςυπολογιζω δεν πρέπει να ξεπερνά σε βάρος τα 100 γραμμάρια και πολλά λέω.

Μήπως όμως δεν επιτραπεί η εισαγωγή του και κρατηθεί από τα Νορβηγικά τελωνεία;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elti said:

Μήπως όμως δεν επιτραπεί η εισαγωγή του και κρατηθεί από τα Νορβηγικά τελωνεία;

Δεν το γνωρίζω αυτό, και δεν είναι πώληση από κάποιο κατάστημα απλά το στέλνω σαν δώρο. Και από ότι μου είπε πάρα πολλοι στέλνουν δεματάκια από Ελλάδα με πράγματα που δεν μπορούν να βρούν στη Νορβηγία.

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.. οχι.. Ελληνικο ειναι?
Εχει καποια συνδρομη? Δεν βρηκα κατι στο site... οπως και για το εαν τραβανε φωτογραφιες του πακετου...
Το εχεις δοκιμασει εσυ? Στο fb δεν διαβασα καλες αξιολογησεις...
Δεκάδες φορές το έχω δοκιμάσει.
Έχει αποθήκες σε πολλές χώρες, και Ελλάδα.
Συνδρομή δεν έχει. Πληρώνεις ανά πακέτο.
Τα γράφει όλα στη σελίδα τους.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα, ειχα κανει τις προαλλες παραγγελια απο τη dbrand (Καναδα), προϊόν αξιας 34.9$ (μαζι με τα μεταφορικα) και εχει γινει η αποστολη τους μεσω FedEx (Int. Economy). Λετε να περασει κανενα τελωνειο και να το κοστολογησουν κουκος αϊδονι ή υπαρχει πιθανοτητα να γλειτωσω το τελωνειο; Το προϊόν ειναι σε φακελο (24x15x1 cm), και δεν δινει τρελη εντυπωση η οψη του φακελου.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Από τρίτη χώρα, χωρίς προπληρωμή ΦΠΑ και αποστολή με courier, ετοιμάσου για έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Από τρίτη χώρα, χωρίς προπληρωμή ΦΠΑ και αποστολή με courier, ετοιμάσου για έξοδα.

Βλεπω στη παρακολουθηση πως εφτασε Γαλλια. e250cc7792bd2c971222e9a5137449db.png

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει η άφιξη στην Αθήνα

Ασχετα αν το οτι εφτασε στην Γαλλια, οταν φτασει Αθηνα, θα το κοστολογησουν, ετσι; Εφοσον λεει οτι γινεται εκτελωνισμο εκει, θα κανουν και εδω; Ή θα ειναι σαν τη φαση οπως πχ οταν γινεται παραγγελια απο Αλι, παει Ουγγαρια και μετα Ελλαδα, παρακαμπτωντας τον εκτελωνισμο;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Θατα μάθεις όλα όταν το πακέτο φτάσει στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν χρόνια όταν είχα πάρει από dbrand δεν είχα πληρώσει τίποτα έξτρα. Βέβαια δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε


Sent from my iPhone using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν χρόνια όταν είχα πάρει από dbrand δεν είχα πληρώσει τίποτα έξτρα. Βέβαια δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με ταχυδρομειο ή FedEx;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2022 at 10:48 ΜΜ, zurabi_97 said:


Ασχετα αν το οτι εφτασε στην Γαλλια, οταν φτασει Αθηνα, θα το κοστολογησουν, ετσι; Εφοσον λεει οτι γινεται εκτελωνισμο εκει, θα κανουν και εδω; Ή θα ειναι σαν τη φαση οπως πχ οταν γινεται παραγγελια απο Αλι, παει Ουγγαρια και μετα Ελλαδα, παρακαμπτωντας τον εκτελωνισμο;

Ήρθε Αθήνα λοιπόν, δεν νομίζω να το κοστολόγησαν αυτό, ούτε κλήση δεν με έκαναν...

image.thumb.png.f0a4673d861fb7c7c8e964b989e37d4f.png

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Στα 15' που έμεινε στο αεροδρόμιο του Παρισιού δεν έγινε εκτελωνισμός και, φυσικά, ούτε στα 3' στο Μαρκόπουλο.

.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, makap said:

Στα 15' που έμεινε στο αεροδρόμιο του Παρισιού δεν έγινε εκτελωνισμός και, φυσικά, ούτε στα 3' στο Μαρκόπουλο.

.

 

 

Όποτε δεν θα πληρώσω κάτι παραπάνω.

4 minutes ago, zurabi_97 said:

Όποτε δεν θα πληρώσω κάτι παραπάνω.

Πριν από αυτό ήταν στο αεροδρόμιο του Παρισιού τη Παρασκευή 21:35, In transit Package available for clearance (όπως φαίνεται σε προηγούμενο screenshot.

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Πριν από αυτό ήταν στο αεροδρόμιο του Παρισιού τη Παρασκευή 21:35, In transit Package available for clearance (όπως φαίνεται σε προηγούμενο screenshot.

Επανερχομαι λοιπον, το πακετο ηρθε νωριτερα, ευτυχως χωρις τελη εκτελωνισμου. All good!

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά με υγεία. Θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις για αγορές από amazon UK.

1. Απ' όσο έχω διαβάσει, για αγορά από amazon UK, όλοι οι φόροι (δασμοί, ΦΠΑ, κλπ) είναι προ-πληρωμένοι ανεξαρτήτως κόστους του αντικειμένου, σωστά?

2. Αν κάνω αγορά από amazon UK και χρειαστεί να επιστρέψω το προϊόν για οποιονδήποτε λόγο πίσω, θα υπάρξουν δασμοί που θα πρέπει να πληρωθούν από εμένα?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μια αγορά αξίας 51,50€ + 7,50€ μεταφορικά από ένα κατάστημα Ολλανδίας, άγνωστο φυσικά, που το βρήκα ψάχνοντας το προϊόν στο internet (δεν το βρήκα πουθενά αλλού τουλάχιστον στην Ευρώπη, Κίνα, Αμερική, έχει εξαντληθεί, μόνο στο Amazon UK αλλά και εκεί με πωλητή στην Κίνα και με πολύ άσχημες κρητικές)

Επικοινώνησα με το κατάστημα μέσω mail και μου είπαν ότι θα είναι διαθέσιμο σε 5 εργάσιμες από την παραγγελία.

Στους όρους πληρωμής ενώ λέει ότι έχει μέθοδο με pay pal τελικά όταν πήγα να κάνω την παραγγελία δεν υπάρχει το pay pal.

Η ερώτησή μου είναι, αν πληρώσω με πιστωτική και κάτσει στραβή και δεν παραλάβω, με καλύπτει η τράπεζά μου ή θα χάσω τα λεφτά μου;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.
Θέλω να κάνω μια αγορά αξίας 51,50€ + 7,50€ μεταφορικά από ένα κατάστημα Ολλανδίας, άγνωστο φυσικά, που το βρήκα ψάχνοντας το προϊόν στο internet (δεν το βρήκα πουθενά αλλού τουλάχιστον στην Ευρώπη, Κίνα, Αμερική, έχει εξαντληθεί, μόνο στο Amazon UK αλλά και εκεί με πωλητή στην Κίνα και με πολύ άσχημες κρητικές)
Επικοινώνησα με το κατάστημα μέσω mail και μου είπαν ότι θα είναι διαθέσιμο σε 5 εργάσιμες από την παραγγελία.
Στους όρους πληρωμής ενώ λέει ότι έχει μέθοδο με pay pal τελικά όταν πήγα να κάνω την παραγγελία δεν υπάρχει το pay pal.
Η ερώτησή μου είναι, αν πληρώσω με πιστωτική και κάτσει στραβή και δεν παραλάβω, με καλύπτει η τράπεζά μου ή θα χάσω τα λεφτά μου;
Άγνωστο μαγαζί+ μη ύπαρξη PayPal, προσπερνάς απλά.

Sent from my LE2123 using Tapatalk



Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά με υγεία. Θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις για αγορές από amazon UK.

1. Απ' όσο έχω διαβάσει, για αγορά από amazon UK, όλοι οι φόροι (δασμοί, ΦΠΑ, κλπ) είναι προ-πληρωμένοι ανεξαρτήτως κόστους του αντικειμένου, σωστά?

2. Αν κάνω αγορά από amazon UK και χρειαστεί να επιστρέψω το προϊόν για οποιονδήποτε λόγο πίσω, θα υπάρξουν δασμοί που θα πρέπει να πληρωθούν από εμένα?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1) θέλει πάντα τσεκ την ώρα της αγοράς ότι οι φόροι πληρώνονται. Δεν είναι 100% πάντα.
2) να πληρώσεις φόρους στην άλλη χώρα; Όχι βέβαια, υποχρέωση του παραλήπτη είναι αυτό.








Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, junglist said:

Άγνωστο μαγαζί+ μη ύπαρξη PayPal, προσπερνάς απλά.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Αγαπητέ σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το προσπέρασμα είναι εύκολο και απλό όπως είπες και εγώ αυτόν τον συνδυασμό τον αποφεύγω, αλλά το ότι δεν το βρίσκω αλλού δεν είναι το ίδιο εύκολο και απλό.

Στο καθ' εαυτού ερώτημά μου όμως δεν απάντησες ευθέως αν γνωρίζεις κάτι.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites





Sent from my LE2123 using Tapatalk

Thanks, τους φόρους τους εμφανίζει κανονικά, οπότε για το προϊόν που θέλω είναι προ-πληρωμένοι.

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει ειναι τι γίνεται στην περίπτωση που πρέπει να στείλω πχ μια συσκευή για επισκευή στο amazon UK. Αν την στείλουν πίσω επισκευασμένη, θα χρεωθω τελωνείο? Ή θα είναι πάλι πληρωμένη. Δεν χρειάστηκα ποτέ εγγύηση μέσω amazon UK και δεν γνωρίζω τι γίνεται.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Thanks, τους φόρους τους εμφανίζει κανονικά, οπότε για το προϊόν που θέλω είναι προ-πληρωμένοι.

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει ειναι τι γίνεται στην περίπτωση που πρέπει να στείλω πχ μια συσκευή για επισκευή στο amazon UK. Αν την στείλουν πίσω επισκευασμένη, θα χρεωθω τελωνείο? Ή θα είναι πάλι πληρωμένη. Δεν χρειάστηκα ποτέ εγγύηση μέσω amazon UK και δεν γνωρίζω τι γίνεται.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πιστευω οτι τα εξοδα ειναι δικα τους σε περιπτωση αυτη

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Το προσπέρασμα είναι εύκολο και απλό όπως είπες και εγώ αυτόν τον συνδυασμό τον αποφεύγω, αλλά το ότι δεν το βρίσκω αλλού δεν είναι το ίδιο εύκολο και απλό.
Στο καθ' εαυτού ερώτημά μου όμως δεν απάντησες ευθέως αν γνωρίζεις κάτι.
Ωραία θες να ρισκάρεις βλέπω ενώ βρωμάει η φάση.
Μέσω κάρτας γενικά παίζει να τα πάρεις τα λεφτά πίσω. Αλλά έχει χαρτουρα και κυνήγι.

Πάντως επιμένω ψάξε να το βρεις αλλού. Δεν έχει λογική αυτό που λες ότι δεν υπάρχει αλλού. Αν δεν υπάρχει αλλού και το έχει μόνο αυτό το μαγαζί θα ήταν μόνος του ένας λόγος παραπάνω να μυριστεις ότι είναι περίεργη φάση.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Amazon.de έχει αργίσει ελαφρώς (το παραδέχεται και το ίδιο το amazon σε μήνυμα σημερινό)

και με tracking 471cb8af-5e2d-497a-ae3b-268961221d74

Σε ποιόν tracker βρίσκω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...