Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια βοήθεια για οποίο μπορεί και ξέρει
Μου έστειλαν φίλοι από τη Γαλλία ένα μικρό δέμα, μέσω ΕΛΤΑ, με 2 επιγονατίδες μέσα και το τελωνείο μου ζητάει να πληρώσω 35 €
Είναι λογικό;
 
 
Γαλλία είναι Ευρώπη.
Γιατί να εμπλακεί το τελωνείο με τέτοια χρέωση.

Κάτι μας διαφεύγει εδώ.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 7 months later...

Κανείς που έχει αγοράσει μέσω του Amazon Business;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με τις αγορές από USA, υπάρχει κάποια λύση;

(δεν πιστεύω, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)

Εκείνο που μου κάνει εντύπωση, πάντως, είναι γιατί από αμερική τα μεταφορικά είναι τόσο υψηλά στις πλείστες των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, BASSstarlet said:

Με τις αγορές από USA, υπάρχει κάποια λύση;

(δεν πιστεύω, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)

Εκείνο που μου κάνει εντύπωση, πάντως, είναι γιατί από αμερική τα μεταφορικά είναι τόσο υψηλά στις πλείστες των περιπτώσεων.

Οι αγορές από ΗΠΑ είναι μια ξεχωριστή περίπτωση γιατί, εκτός του ότι η αξία των αντικειμένων είναι χαμηλή, τα μεταφορικά προς χώρες εκτός ΗΠΑ είναι ακριβά, επειδή διακινούνται εκεί με εταιρείες courier και όχι με το απλό ταχυδρομείο. Μια λύση, αν έχεις γνωστό στις ΗΠΑ, είναι να το στείλεις σ' αυτόν και αυτός να το στείλει με το ταχυδρομείο σ' εσένα, αν η αξία είναι μέχρι 45 ευρώ.

Φυσικά, για μεγαλύτερες αξίες θα πληρώσεις ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, BASSstarlet said:

Μα αυτή είναι η απορία μου.

Δεν καταλαβαίνουν, πως έχουν μειωμένες εξαγωγές με αυτό τον τρόπο;

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μεγάλες αλυσίδες ή καταστήματα ή ιδιώτες, αλλά αυτή είναι η επικρατούσα νοοτροπία, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Άλλωστε η αγορά μέσα στις ΗΠΑ είναι τόσο μεγάλη που δεν ενδιαφέρει καμία κατηγορία πωλητών, από τις παραπάνω, για τις εξαγωγές της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το demagr.com

Φυσικά δε γλυτώνεις το τελωνείο, αλλά το σάιτ τους έχει ακριβή υπολογισμό δασμών και μτφ. Άλλο αρνητικό είναι ότι κάνει δύο μήνες να το φέρει από τη μέρα της άφιξης στην αποθήκη τους. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Έχω κάνει μια παραγγελία από Σουηδία από 27/5 κ υποτίθεται ότι σε πέντε με εφτά μέρες θα ήταν Ελλάδα. Στο tracking number βλέπω ότι έχει κολλήσει από 28/5 Γερμανία στην deutsche post. Τι μπορώ να κάνω γιατί δεν βρίσκω μαιλ επικοινωνίας με την deutsche post...IMG_20220614_134410.thumb.jpg.4cf6dc2e4b2dacda5482fd9452d270b4.jpgIMG_20220614_134337.thumb.jpg.bffe8a54d779567ee02abe18e5cee850.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Έχω κάνει μια παραγγελία από Σουηδία από 27/5 κ υποτίθεται ότι σε πέντε με εφτά μέρες θα ήταν Ελλάδα. Στο tracking number βλέπω ότι έχει κολλήσει από 28/5 Γερμανία στην deutsche post. Τι μπορώ να κάνω γιατί δεν βρίσκω μαιλ επικοινωνίας με την deutsche post...IMG_20220614_134410.thumb.jpg.4cf6dc2e4b2dacda5482fd9452d270b4.jpgIMG_20220614_134337.thumb.jpg.bffe8a54d779567ee02abe18e5cee850.jpg
Το tracking number τι μορφή έχει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους.. Θέλω την βοήθεια σας για κάτι που δεν μου έχει ξανατυχει...

Έκανα παραγγελία από aliexpress την 27/6 ένα ρολόι αξίας 100€. Θα ερχόταν σε εφτά ημέρες από την αποθήκη Βελγίου με DHL. Με το tracking number CUxxxxxxxxxDE είδα ότι ήρθε Ελλάδα κ ήταν για παράδοση 7/7. Την ίδια ημέρα (7/7) παρέλαβα με DHL ένα άλλο δέμα από banggood αλλά όχι από aliexpress.

12/7 μίλησα με DHL ότι δεν έχω παραλάβει και την επόμενη 13/7 με πήραν τηλεφωνο ότι το δεμα έχει χαθεί και θα το δηλώσουν ως χαμένο ώστε να πάρω τα χρήματα πίσω...

Εγώ άνοιξα dispute στο aliexpress για refund αλλά δεν προχωράει η διαδικασία... Μιλάω με τον πωλητή ο οποίος κάνεις τον Κινέζο... Και λέει ότι στο tracking number βλέπει ότι το πακέτο είναι για παράδοση... Του εξηγώ ότι είναι δηλωμένο χαμένο αλλά δεν καταλαβαίνει...

Εν τω μεταξύ όντως στο tracking number φαίνεται ακόμα προς παράδοση από 7/7 ενώ στον δεκαψηφιο κωδικό φορτωτικής λέει "παρακαλώ επικοινωνήστε με DHL". Μιλάω μαζί τους κάθε μέρα ζητώντας τους να μου στείλουν ένα μαιλ που να λέει ότι το τάδε δέμα είναι χαμένο καθώς και να ενημερώσουν το σύστημα να λέει πχ lost και όχι contact with DHL για να το δει κ ο Κινέζος να καταλάβει αλλά τίποτα.. Τους εχω στείλει και μαιλ που το ζητάω αυτό αλλά πάλι τίποτα... Κάθε μέρα αυτό... Τι αλλο πρέπει να κάνω;;; καμία ιδέα;;;

(συγνώμη για το μεγάλο κείμενο) 

Edited by thansof_7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.. Θέλω την βοήθεια σας για κάτι που δεν μου έχει ξανατυχει...
Έκανα παραγγελία από aliexpress την 27/6 ένα ρολόι αξίας 100€. Θα ερχόταν σε εφτά ημέρες από την αποθήκη Βελγίου με DHL. Με το tracking number CUxxxxxxxxxDE είδα ότι ήρθε Ελλάδα κ ήταν για παράδοση 7/7. Την ίδια ημέρα (7/7) παρέλαβα με DHL ένα άλλο δέμα από banggood αλλά όχι από aliexpress.
12/7 μίλησα με DHL ότι δεν έχω παραλάβει και την επόμενη 13/7 με πήραν τηλεφωνο ότι το δεμα έχει χαθεί και θα το δηλώσουν ως χαμένο ώστε να πάρω τα χρήματα πίσω...
Εγώ άνοιξα dispute στο aliexpress για refund αλλά δεν προχωράει η διαδικασία... Μιλάω με τον πωλητή ο οποίος κάνεις τον Κινέζο... Και λέει ότι στο tracking number βλέπει ότι το πακέτο είναι για παράδοση... Του εξηγώ ότι είναι δηλωμένο χαμένο αλλά δεν καταλαβαίνει...
Εν τω μεταξύ όντως στο tracking number φαίνεται ακόμα προς παράδοση από 7/7 ενώ στον δεκαψηφιο κωδικό φορτωτικής λέει "παρακαλώ επικοινωνήστε με DHL". Μιλάω μαζί τους κάθε μέρα ζητώντας τους να μου στείλουν ένα μαιλ που να λέει ότι το τάδε δέμα είναι χαμένο καθώς και να ενημερώσουν το σύστημα να λέει πχ lost και όχι contact with DHL για να το δει κ ο Κινέζος να καταλάβει αλλά τίποτα.. Τους εχω στείλει και μαιλ που το ζητάω αυτό αλλά πάλι τίποτα... Κάθε μέρα αυτό... Τι αλλο πρέπει να κάνω;;; καμία ιδέα;;;
(συγνώμη για το μεγάλο κείμενο) 
Υπομονή λίγες μέρες και από Δευτέρα, Τρίτη ζήτα από DHL επίσημη ενημέρωση μέσω email και στα αγγλικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έχω ζητήσει.. Κ στα αγγλικά, αλλά κάθε μέρα μιλάω μαζί τους και μου λένε θα στείλουμε αλλά δεν στελνουν.. Από Δευτέρα θα αρχίσω πάλι το πρήξιμο με περισσότερα τηλέφωνα την μέρα... Στην τελική δική τους υπαιτιοτητα είναι η απώλεια του δέματος... 

Να ρωτήσω κάτι άλλο... Εγώ μπορώ να ζητήσω τα λεφτά μου από την DHL;; (αφού αυτοί το έχασαν). Ή θα πρέπει να ασχολούμαι εγώ με τον Κινέζο να μου επιστρέψει τα λεφτά;; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, varajohn said:

Από τη στιγμή που παρέλαβε η DHL Αυτή είναι υπεύθυνη 

Σωστά... Αυτοί όμως δεν μου είπαν τίποτα για επιστροφή χρημάτων.. Μόνο ότι το δήλωσαν ως χαμένο. Δεν μου είπαν καμία διαδικασία πως θα μου επιστραφούν τα χρήματα.. Τι πρέπει να τους πω εγώ που θα ξανακαλεσω αύριο;; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thansof_7 said:

Σωστά... Αυτοί όμως δεν μου είπαν τίποτα για επιστροφή χρημάτων.. Μόνο ότι το δήλωσαν ως χαμένο. Δεν μου είπαν καμία διαδικασία πως θα μου επιστραφούν τα χρήματα.. Τι πρέπει να τους πω εγώ που θα ξανακαλεσω αύριο;; 

Εσυ δεν θα ζητήσεις τίποτα από την DHL, ο κινέζος είναι υπεύθυνος για την επιστροφή των χρημάτων. Τι θα κανει αυτός με την DHL δεν σε απασχολεί. Η DHL πρέπει να ενημερώσει τον αποστολέα ότι έχασε το δέμα και αυτός με την σειρά του να σου επιστρέψει τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

διόλου απίθανο να είναι έτσι όπως τα λέει ο leo06 τότε κονομησες πιάστο αυγό και κούρευτο

 

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καποια οικονομικη υπηρεσια parcel forward απο Αγγλια για Ελλαδα?
Βασικο να περιλαμβανει και ληψη φωτογραφιων χωρις συνδρομη.
Eshopwedrop δοκίμασες;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.. οχι.. Ελληνικο ειναι?

Εχει καποια συνδρομη? Δεν βρηκα κατι στο site... οπως και για το εαν τραβανε φωτογραφιες του πακετου...

Το εχεις δοκιμασει εσυ? Στο fb δεν διαβασα καλες αξιολογησεις...

Link to comment
Share on other sites

https://demagr.com/#/

 

Εγώ εδώ και χρόνια, αυτό χρησιμοποιώ. Δεν έχω χάσει δέμα ποτέ. Φώτο δεν έχω ζητήσει ποτέ, δε ξέρω αν το κάνουν αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, madmax said:

Σ αφηνει αυτο να ορισεις εσυ αξια δεματος στο declaration?

Από Αγγλία δε ζητά τίποτα. Από Αμερική ζητά απόδειξη αγοράς.

Έχει πινακάκι που γράφει τις τιμές

https://demagr.com/#/prices/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω να στείλω σε ένα φίλο που ζει στη Νορβηγία και συγκεκριμένα στο Όσλο έναν ατμοποιητή για ηλεκτρονικό τσιγάρο με τα ΕΛΤΑ ξέρει κάποιος να μου πει πόσο θα στοιχίσουν τα μεταφορικά ο φάκελοςυπολογιζω δεν πρέπει να ξεπερνά σε βάρος τα 100 γραμμάρια και πολλά λέω.

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...