Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα θελω να αγορασω κατι που εχει 36 ευρω απο aliexpress και απο χωρα Κινα , θελω να ρωτησω πως θα μπορεσω να υπολογισω τι τελωνειο θα πληρωσω ;.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω να αγορασω κατι που εχει 36 ευρω απο aliexpress και απο χωρα Κινα , θελω να ρωτησω πως θα μπορεσω να υπολογισω τι τελωνειο θα πληρωσω ;.

 

Εάν σταματήσει το δέμα στο τελωνείο, που είναι το πιθανότερο, και η αξία CIF (κόστος και μεταδορικα) είναι 28€ τότε θα χρεωθείς ΦΠΑ 24% και τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ 15€.

Link to comment
Share on other sites

Εάν σταματήσει το δέμα στο τελωνείο, που είναι το πιθανότερο, και η αξία CIF (κόστος και μεταδορικα) είναι 28€ τότε θα χρεωθείς ΦΠΑ 24% και τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ 15€.

 

Έως 22 ευρώ δεν είναι το όριο μαζί με τα μεταφορικά? Ποτέ άλλαξε στα 28 ευρώ?.

 

Στο παράδειγμα σου 21.72 ευρώ πληρώνεις παραπάνω πάλι καλά περίμενα πολύ παραπάνω. Το πόσο αυτό το πληρώνεις στα ελτα της περιοχής σου ή στο τελωνείο που είναι στο αεροδρόμιο?

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Λάθος πληκτρολόγησης (ήταν σκοτεινά εκείνη την ώρα) και το διόρθωσα, για να μην υπάρχουν παρανοήσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παίδες έχουμε εμπειρία από αγγλικό Άμαζον τον τελευταίο καιρό; Εννοώ μόνο για ατέλεια καθώς τα άλλα μας τελείωσαν. Οι χρόνοι κλπ. είναι ίδιοι με παλιά;

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Λάθος πληκτρολόγησης (ήταν σκοτεινά εκείνη την ώρα) και το διόρθωσα, για να μην υπάρχουν παρανοήσεις.

 

το αγορασα απο το aliexpress 38,63 ευρω ( μαζι με τα μεταφορικα ) αυτο εδω το smartwatch και ετσι οπως το υπολογισα θα πληρωσω εως 25 ευρω τελωνειο , δεν πειραζει το δοκιμασα και εγω να ξερω δεν εχω ξανα πληρωσει για τελωνειο, και ηθελα να το ρισκαρω μια φορα να ξερω.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχει ψωνίσει κανείς από gshopper? είναι αξιόπιστο?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για δώστε τα φώτα σας λίγο για αγορά από αμέρικα amazon.com.

Είναι ένα προϊόν των 20 ευρώ περίπου και μου βάζει γύρω στα 10 παρά κάτι μεταφορικά. Τα οποία όμως εξ αρχής τα αναλύει μόνο ως "shipping" και στη σελίδα λέει "no import fees". Συγκεκριμένα "No Import Fees Deposit & EUR 9.80 Shipping to Greece".

 

Επειδή μου έκανε εντύπωση πώς δεν υπάρχει τέτοια χρέωση επικοινώνησα δύο φορές με τσατ (την πρώτη ο τύπος δεν καταλάβαινε και πολλά και έλεγε γενικότητες) και εν τέλει μου είπαν το γνωστό ότι εννοείται μέσα σε αυτό το ποσό θα υπάρχει η ανάλογη χρέωση για import fees που θα φανεί στην ανάλυση αφού γίνει η παραγγελία, και ότι σίγουρα εγώ δεν θα κληθώ να πληρώσω εγώ μετά τελωνειακά τέλη.

 

Λέω κι εγώ όλα καλά λοιπόν ας προχωρήσω, όμως στο κάτω κάτω μέρος (κάτω απ'το exchange rate) πριν πατήσω να γίνει η παραγγελία λέει κάτι που εγώ προσωπικά νομίζω δεν έχω ξαναδεί σε τελικό βήμα παραγγελίας από amazon.

"Please note that your country may charge import duties, taxes and fees that you may have to pay ahead of delivery. ":confused:

 

Αυτό δεν αναιρεί τη σημασία του "σας προπληρώνουμε τα τέλη σαν Amazon Global Shipping"; Γιατί μιλάμε πάντα για αγορά μέσω επίσημου Amazon, όχι τρίτους.

 

Έψαξα και βρήκα ένα θέμα και στο reddit με τύπο που είχε παρόμοια ερώτηση πριν πέντε χρόνια με zero import fees και αυτή την ένδειξη στο τέλος αλλά άκρη δε βγάζω.

 

Τελικώς πιστεύετε θα έχω θέμα με τελωνείο ή όχι;

Edited by Leon_CP3

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, η αξία CIF είναι (20+10=) 30€ περίπου και το δέμα χρεώνεται με ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού.

Ίσως για λόγους που έχουν σχέση με ατέλεια των 22€ δεν χρέωσαν import fees (δηλαδή ΦΠΑ), αλλά με δεδομένο ότι από 1/7/21 καταργείται η ατέλεια αυτή, πρόσθεσαν και την τελευταία φράση για πληρωμή ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού.

Το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις τις επιβαρύνσεις, ειδικότερα, αν το δέμα μπει στη χώρα μετά την 1/7.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, η αξία CIF είναι (20+10=) 30€ περίπου και το δέμα χρεώνεται με ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού.

Ίσως για λόγους που έχουν σχέση με ατέλεια των 22€ δεν χρέωσαν import fees (δηλαδή ΦΠΑ), αλλά με δεδομένο ότι από 1/7/21 καταργείται η ατέλεια αυτή, πρόσθεσαν και την τελευταία φράση για πληρωμή ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού.

Το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις τις επιβαρύνσεις, ειδικότερα, αν το δέμα μπει στη χώρα μετά την 1/7.

 

Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ. Φάγαμε την πίκρα μας μάλλον. :lol:

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαπιστωθεί ότι αγορές από τη Γιαπωνέζικη Αμαζόνα, κυρίως ρολογιών, παραδίδονται στην Ελλάδα χωρίς άλλη επιβάρυνση, εκτός από τα import fees.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ερωτηση ,παρακαλω οποιος ξερει μονο σιγουρα ας απαντησει.

θελω να αγορασω απο αμαζον γερμανιας ενα σετ nd φιλτρα για το drone μου

η εταιρια που τα πουλαει ομως ειναι κινεζικη.

Αρα απο που θα ερθουν? κινα η γερμανια?

φυσικα ρωταω λογο τελωνειου

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα απο το aliexpress 38,63 ευρω ( μαζι με τα μεταφορικα ) αυτο εδω το smartwatch και ετσι οπως το υπολογισα θα πληρωσω εως 25 ευρω τελωνειο , δεν πειραζει το δοκιμασα και εγω να ξερω δεν εχω ξανα πληρωσει για τελωνειο, και ηθελα να το ρισκαρω μια φορα να ξερω.

 

τελικα μου ηρθε το smartwatch και δεν πληρωσα τελωνειο και το tracking number τελειωνε με Ολλανδιακα οποτε απο την Ολλανδια το ειχανε στειλει.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ,παρακαλω οποιος ξερει μονο σιγουρα ας απαντησει.

θελω να αγορασω απο αμαζον γερμανιας ενα σετ nd φιλτρα για το drone μου

η εταιρια που τα πουλαει ομως ειναι κινεζικη.

Αρα απο που θα ερθουν? κινα η γερμανια?

φυσικα ρωταω λογο τελωνειου

 

ευχαριστω

 

Εξαρτάται από το εάν τα φίλτρα πωλούνται από το Amazon ή από τον Κινέζο πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το εάν τα φίλτρα πωλούνται από το Amazon ή από τον Κινέζο πωλητή.

 

και αυτο μπορω να το καταλαβω απο που/?

Link to comment
Share on other sites

και αυτο μπορω να το καταλαβω απο που/?

 

Εάν σου λέει Fulfilled by Amazon, το πιθανότερο είναι ότι πουλιώνται απ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εάν σου λέει Fulfilled by Amazon, το πιθανότερο είναι ότι πουλιώνται απ' αυτό.

 

λεει sold by freewel fulfilled by amazon.

Edited by bujinkan
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

λεει sold by freewel fulfilled by amazon.

 

Εγώ θα Ρωτούσα τον πωλητή για σιγουριά, αλλά κατά 90% έρχεται από αποθήκη στην Ευρώπη.

Απλά ρώτα για να σιγουρεψεις πού βρίσκεται η αποθήκη.

Άλλο Αγγλία και άλλο Γερμανία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, διάβασα τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν έχω δει ακόμα κάτι που να συζητάτε για ότι από αύριο, αλλάζουν όλα. Τα 22 ευρώ που ήταν ατελώς εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης, θα σταματήσει αυτό. Και θα πρέπει να πληρώνουμε σίγουρα το 24% που είναι στην χώρα μας και τώρα δεν ξέρω ο εκτελωνισμός λογικά θα συνεχίζεται; 15 ευρώ;

 

Άρα δεν αξίζει να αγοράζεις πχ πλέον από aliexpress.

Τώρα για μαγαζιά banggood που έχουν tracking numbers από Ευρώπη, θα πληρώνουμε με το δικό μας φπα;;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, διάβασα τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν έχω δει ακόμα κάτι που να συζητάτε για ότι από αύριο, αλλάζουν όλα. Τα 22 ευρώ που ήταν ατελώς εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης, θα σταματήσει αυτό. Και θα πρέπει να πληρώνουμε σίγουρα το 24% που είναι στην χώρα μας και τώρα δεν ξέρω ο εκτελωνισμός λογικά θα συνεχίζεται; 15 ευρώ;

 

Άρα δεν αξίζει να αγοράζεις πχ πλέον από aliexpress.

Τώρα για μαγαζιά banggood που έχουν tracking numbers από Ευρώπη, θα πληρώνουμε με το δικό μας φπα;;

 

Είναι σίγουρο ότι από αύριο ισχύει η νέα νομοθεσία και όσα μπαίνουν στη χώρα, με αξία μέχρι 150€, θα χρεώνονται τον ΦΠΑ που αντιστοιχεί στο αντικείμενο.

Όσοι πωλητές έχουν εγγραφεί στο IOSS θα προεισπράττουν τον ΦΠΑ και θα τον αποδίδουν στην Ελλάδα. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να κάνει τη διαλογή (όχι εκτελωνισμό) και αν την κάνουν τα ΕΛΤΑ ίσως να χρεώσουν ένα μικρό ποσό, αλλά μέχρι τώρα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι σχετικό.

Αν αγοράσεις από πωλητές που δεν έχουν εγγραφεί, θα πρέπει να χρεωθείς εδώ τον ΦΠΑ και αυτό σημαίνει ότι τα ΕΛΤΑ θα χρεώσουν, μάλλον, και το τέλος εκτελωνισμού (15€).

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι από αύριο ισχύει η νέα νομοθεσία και όσα μπαίνουν στη χώρα, με αξία μέχρι 150€, θα χρεώνονται τον ΦΠΑ που αντιστοιχεί στο αντικείμενο.

Όσοι πωλητές έχουν εγγραφεί στο IOSS θα προεισπράττουν τον ΦΠΑ και θα τον αποδίδουν στην Ελλάδα. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να κάνει τη διαλογή (όχι εκτελωνισμό) και αν την κάνουν τα ΕΛΤΑ ίσως να χρεώσουν ένα μικρό ποσό, αλλά μέχρι τώρα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι σχετικό.

Αν αγοράσεις από πωλητές που δεν έχουν εγγραφεί, θα πρέπει να χρεωθείς εδώ τον ΦΠΑ και αυτό σημαίνει ότι τα ΕΛΤΑ θα χρεώσουν, μάλλον, και το τέλος εκτελωνισμού (15€).

 

 

Ναι, διάβασα ότι το banggood το έχει κάνει ήδη και συνεργάζεται με την comet αλλά με aliexpress ακόμα είναι θολό τοπίο, οπότε αναμένουμε τι θα γίνει.

 

Σ ' ευχαριστώ για την απάντηση.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Ναι, διάβασα ότι το banggood το έχει κάνει ήδη και συνεργάζεται με την comet αλλά με aliexpress ακόμα είναι θολό τοπίο, οπότε αναμένουμε τι θα γίνει.

 

Σ ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το συνδυασμό Banggood + Comet στο θέμα προείσπραξης του ΦΠΑ.

Τελικά το Ali ακολούθησε η γραμμή του ebay και ανέλαβε την προείσπραξη του ΦΠΑ για τους πελάτες της ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα Ρωτούσα τον πωλητή για σιγουριά, αλλά κατά 90% έρχεται από αποθήκη στην Ευρώπη.

Απλά ρώτα για να σιγουρεψεις πού βρίσκεται η αποθήκη.

Άλλο Αγγλία και άλλο Γερμανία.

 

τελικα στο τρεκινγκ ειδα οτι φυγανε απο ιταλια οποτε ολα καλα και θα ερθουν και συντομα ισως και εως το σαββατο

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το συνδυασμό Banggood + Comet στο θέμα προείσπραξης του ΦΠΑ.

Τελικά το Ali ακολούθησε η γραμμή του ebay και ανέλαβε την προείσπραξη του ΦΠΑ για τους πελάτες της ΕΕ.

Σωστά .

Αγόρασα πρόσφατα από Αλι και μπήκε ήδη ο φόρος από την αρχή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...