Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικό με το θέμα του ιού και τις μάσκες.

Σήμερα έλαβα μήνυμα από το Banggood και, μεταξύ των άλλων, έχει μάσκες, όλες με αποστολή PDM, όπως:

 

https://www.banggood.com/10Pcs-KN95-...r_warehouse=CN

 

https://www.banggood.com/50Pcs-Dispo...r_warehouse=CN

 

https://www.banggood.com/Golovejoy-F...r_warehouse=CN

 

Έριξα μια παραγγελία για τη 2η περίπτωση και, αν και έλεγε για αποστολή μετά από 3 εργάσιμες μέρες, λίγες ώρες αργότερα, ήρθε μήνυμα για αποστολή με κωδικό του Γερμανικού ταχυδρομείου, που ειναι, κατά την άποψή μου, η καλλίτερη και ασφαλέστερη μέθοδος, αφού δεν μεσολαβούν τα ΕΛΤΑ και παραλαμβάνεις από DHL, αν είσαι στην Αττική και με courier αν βρίσκεσαι εκτός αυτής.

 

Edit

Είχα αναρτήσει τις ιστοσελίδες κάθε περίπτωσης ξεχωριστά, και όταν έκανα πάλι έλεγχο είδα ότι δείχνει τις 2 περιπτώσεις (δεν δείχνει τη μαύρη μάσκα). Η παραγγελία μου αφορά στο πακέτο των 50 με $29.99

Λέω να ρίξω και εγώ παραγγελία για μασκες αλλά δεν δουλεύουν τα λινκς να δω ακριβώς ποιες μασκες εννοείς.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ , εδώ και εδώ
Ευχαριστώ! Εγώ για τις N95 σκέφτομαι, ελπίζω να τις στέλνουν και αυτές με DHL.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με αυτή τη μεταφορική στέλνει τελευταία. Πήρα και κινητό με το ίδιο τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Εγώ για τις N95 σκέφτομαι, ελπίζω να τις στέλνουν και αυτές με DHL.

 

τοσα λεφτα και να μην πλενεται;

πως θα την αποστειρωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ρωτήσει φαρμακοποιούς για το θέμα αυτό, που χρησιμοποιούν συνεχώς μάσκες, έμαθα ότι οι μεν υφασμάτινες πλένονται, οι δε χειρουργικές καθαρίζονται με αντισηπτικά και τις ξαναχρησιμοποιούν, λόγω έλλειψης.

Πάντως σήμερα είδα νέο μήνυμα από το Banggood με περισσότερες μάσκες,

Link to comment
Share on other sites

τοσα λεφτα και να μην πλενεται;

 

πως θα την αποστειρωσεις;

Εγώ ξέρω για φούρνο στους 70 βαθμούς για 10 λεπτά και τέλος

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τοσα λεφτα και να μην πλενεται;

πως θα την αποστειρωσεις;

Εγώ ξέρω για φούρνο στους 70 βαθμούς για 10 λεπτά και τέλος

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ναι, είναι ακριβές και κανείς δεν ξέρει τι σόι μασκες είναι αυτές, αν έχουν ce κλπ. Κανονικά αν την φορέσεις ώρα μετά θέλουν πέταμα. Βέβαια τα κινεζομαγαζα πλέον πουλάνε και αποστειρωτές για μικροαντικείμενα και για μασκες μιας χρήσης, τώρα αν κάνουν δουλειά δεν ξέρω. Βλέπω πάντως οι Κινέζοι να βγαίνουν στο τέλος κερδισμένοι απ' όλη αυτήν την ιστορία.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει εμπειρία κανείς από πώς μπορείς να διεκδικήσεις χρήματα όταν ναι μεν ακύρωσα εγώ μια πτήση λόγω του Κοροναιου (δεν ήθελα να μπλέξω με καραντίνα), αλλά η αεροπορική δεν απαντάει σε κανένα email για να με ενημερώσει για επιστροφή ενός ποσού που μου αναλογεί.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η αεροπορική?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι η ρουμανικη Blue Air που πετάει κυρίως από Κύπρο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θα ηθελα τη βοηθεια σας: Θελω να παραγγειλω την συγκεκριμενη action camera https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07F3F63SX/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1UIDGD1NNL859&psc=1 απο το amazon.de και επειδη εν εχω αγορασει ποτε απο εκει μπορει να μου πει καποιος πως ξεχωριζω απο που στελνεται ωστε να γνωριζω αν θα περασει τελωνεio. Επισης που ακριβως κανω ερωτηση στον πωλητη γιατι δε το βρισκω. Σας ευχαριστω.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι ο πωλητής είναι κινέζος αλλά δεν βλέπω αν έχει αποθήκη στην ΕΕ η την στέλνει από Κίνα. Αν μπορείς, ψάξεις από υπολογιστή να δεις περισσότερες λεπτομέρειες.
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη βοηθεια σας: Θελω να παραγγειλω την συγκεκριμενη action camera https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07F3F63SX/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1UIDGD1NNL859&psc=1 απο το amazon.de και επειδη εν εχω αγορασει ποτε απο εκει μπορει να μου πει καποιος πως ξεχωριζω απο που στελνεται ωστε να γνωριζω αν θα περασει τελωνεio. Επισης που ακριβως κανω ερωτηση στον πωλητη γιατι δε το βρισκω. Σας ευχαριστω.
Ο πωλητής είναι κινέζος.

 

Αλλά βρήκα αυτό στις ερωτήσεις:

:*Hi is it*shipped*from eu?*do i need to pay taxes here in sweden for it

 

A:*Mine was*shipped*from EU.*Spain or Germany.*So only origin taxes.*No additional costs

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής είναι κινέζος.

 

Αλλά βρήκα αυτό στις ερωτήσεις:

:*Hi is it*shipped*from eu?*do i need to pay taxes here in sweden for it

 

A:*Mine was*shipped*from EU.*Spain or Germany.*So only origin taxes.*No additional costs

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις αμμεσες απαντησεις σας. Μπορει καποιος να μου πει πως καταλαβαινεις οτι ο πωλητης ειναι κινεζος και οχι το amazon.de καθως και πως κανω ερωτηση στον πωλητη για την τοποθεσια του προιοντος ωστε να το γνωριζω σε καθε μου προσπαθεια παραγγελιας και να μην ρωτω συνεχως; Επισης απο αυτη την εικονα στελνει κανεις απο γερμανια https://ibb.co/Nn1vTG0 Οταν λεει fulfilled τι εννοει; Eπισης καπου διαβασα οτι αν ειναι prime πωλειται απο γερμανια δεν ισχυει κατι τετοιο;

Edited by klaipelas

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις αμμεσες απαντησεις σας. Μπορει καποιος να μου πει πως καταλαβαινεις οτι ο πωλητης ειναι κινεζος και οχι το amazon.de καθως και πως κανω ερωτηση στον πωλητη για την τοποθεσια του προιοντος ωστε να το γνωριζω σε καθε μου προσπαθεια παραγγελιας και να μην ρωτω συνεχως;
Στέλνεις email στον πωλητή 61d97ab266a9492143e8c352f1ea950a.jpgdccb1dd0c0e332a414ada5da675f8d2e.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και λέω εγώ τώρα είναι τόσο δύσκολο να Αναφέρει ότι το προϊόν θα φύγει από εκεί να μην μπλέκουμε? Τι να πω ρε παιδιά τόσο δύσκολη γλώσσα είναι τα ξεκάθαρα?
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

και λέω εγώ τώρα είναι τόσο δύσκολο να Αναφέρει ότι το προϊόν θα φύγει από εκεί να μην μπλέκουμε? Τι να πω ρε παιδιά τόσο δύσκολη γλώσσα είναι τα ξεκάθαρα?
Σε αυτό τον τομέα ούτε στο ΕΒΑΥ είναι ξεκάθαρο με τους κινέζους πωλητές.

Πολλοί έχουν αποθήκες σε άλλες χώρες και στέλνουν από εκεί, αλλά θέλει ψάξιμο για να το καταλάβεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις email στον πωλητή 61d97ab266a9492143e8c352f1ea950a.jpgdccb1dd0c0e332a414ada5da675f8d2e.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κατανοητο οποτε αυτο θα κοιτω συνεχως. To fulfilled και για prime που ρωτησα σου ειναι ευκολο η αν καποιος αλλος γνωριζει;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητο οποτε αυτο θα κοιτω συνεχως. To fulfilled και για prime που ρωτησα σου ειναι ευκολο η αν καποιος αλλος γνωριζει;

Επισης διαβασα πως αν γραφει Fulfillment by Amazon δεν περνα τελωνειο ισχυει;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω θέλω να παραγγείλω ένα τηλεφώνο από Bangood. Εκεί στις επιλογές αποστολής λέει με επιπλέον χρέωση 8.83$ να τό στείλει με EU Priority Line 15-20 μέρες αποστολής. Αν τό παραγγείλω έτσι θα πληρώσω τελωνείο? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω θέλω να παραγγείλω ένα τηλεφώνο από Bangood. Εκεί στις επιλογές αποστολής λέει με επιπλέον χρέωση 8.83$ να τό στείλει με EU Priority Line 15-20 μέρες αποστολής. Αν τό παραγγείλω έτσι θα πληρώσω τελωνείο? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

Η σίγουρη μέθοδος, κατά την άποψή μου, είναι η PDM (Priority Direct Mail) από το Banggood και μάλιστα αποστολή με το Γερμανικό ταχυδρομείο, αλλά αυτό δεν μπορείς να το επιλέξεις, εκτός αν το εξασφαλίσεις μέσω chat.

Στην περίοδο που περνάμε με τον ιό, οι προθεσμίες αυτές δεν ισχύουν.

Παραγγελία που έκανα τον ΑΠΡ, με αυτή τη μέθοδο, παρέλαβα σε 33 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Η σίγουρη μέθοδος, κατά την άποψή μου, είναι η PDM (Priority Direct Mail) από το Banggood και μάλιστα αποστολή με το Γερμανικό ταχυδρομείο, αλλά αυτό δεν μπορείς να το επιλέξεις, εκτός αν το εξασφαλίσεις μέσω chat.

 

Στην περίοδο που περνάμε με τον ιό, οι προθεσμίες αυτές δεν ισχύουν.

 

Παραγγελία που έκανα τον ΑΠΡ, με αυτή τη μέθοδο, παρέλαβα σε 33 μέρες.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Στο τηλέφωνο που θέλω να αγοράσω δεν υπάρχει αυτή επιλογή στα μεταφορικά μόνο το priority line. Το Priority Direct Mail από πού τό επιλέγεις?

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν το πουλάει το μαγαζί με αυτή τη μέθοδο. Προσωπικά, μόνο με αυτή τη μέθοδο αγοράζω από το Banggood.

Μίλησε μαζί τους στο chat και ρώτησε αν στέλνουν αυτό που θέλεις με PDM.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω να παραγγείλω κάτι από ευρωπαϊκή αποθήκη υποτίθεται (έτσι λέει ο Κινέζος δηλαδή) και είμαι ανάμεσα σε dpd από Πολωνία και DHL από Τσεχία. Ποια προτείνετε?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...