Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμη και έτσι, η διαφορά της αμοιβής του εκτελωνιστή της DHL με το αντίστοιχο τέλος των ΕΛΤΑ είναι (56-15=) 41€.

Καθένας παίρνει τις αποφάσεις του, πριν παραγγείλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα μια παραγγελία από amazon.co.uk και μου στείλανε το δέμα χωρίς tracking ,στο site του amazon γράφει ότι η παραγγελία θα έφτανε 7 Ιανουαρίου όμως τίποτα. Ποια διαδικασία πρέπει να κινήσω στο amazon ξέρει κανείς?

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα μια παραγγελία από amazon.co.uk και μου στείλανε το δέμα χωρίς tracking ,στο site του amazon γράφει ότι η παραγγελία θα έφτανε 7 Ιανουαρίου όμως τίποτα. Ποια διαδικασία πρέπει να κινήσω στο amazon ξέρει κανείς?

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Καμία.

Τα πακέτα του Αμαζον αργούν.

Θα έρθει κάποια στιγμή.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτρονικο καταστημα gearvita το γνωριζει κανεις? Και αν ξερει καποιος αν εχει αποστολη χωρις τελωνειο για Ελλαδα? Βλεπω εχει ενα eu priority line.
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω παιδια περιμενω δεμα απο amazon it με dhl απλο χωρις tracking number επρεπε να ειναι εδω στις 14 του μηνος.Ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανεις με τι θα ερθει;Λιγο που διαβασα νομιζω με τα ελτα

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε κράνος CABERG από Ebay Πολωνίας σε αυθεντικό κουτί και σε κάτω από 2 βδομάδες.

Πολύ καλύτερες τιμές από οποιοδήποτε ελληνικό ή αγγλικό μαγαζί που κοίταξα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει απο aliexpress της 29 Νοέμβριος υαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτου 8,77€. Έχουν κολλήσει στο τελωνείο. Τόση δουλειά έχουν ??? παρεμπιπτόντως άλλα πραγματάκια μου έχουν έρθει κανονικα, απο μεταγενεστερες παραγγελίες !

 

255.pngerotic girl names

254.png

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας να ρωτήσω κάτι αν έχει συμβη σε κάποιον

περιμενω το τηλ πανω απο δυο μηνες τους ζητησα τα χρηματα πισω και μου λενε να περιμένω 60 μερες τι να κανω υπαρχει περίπτωση να έρθει?

το ειχα παραγγείλει απο Banggood με Priority Air Mail το Tracking Number λεει μονο οτι ξεκίνησε

The item is pre-advised απο εκει και μετα τιποτα

πληρωσα με paypal

Εχει καποιος φιλος ανάλογη εμπειρία απο κατι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας να ρωτήσω κάτι αν έχει συμβη σε κάποιον

 

περιμενω το τηλ πανω απο δυο μηνες τους ζητησα τα χρηματα πισω και μου λενε να περιμένω 60 μερες τι να κανω υπαρχει περίπτωση να έρθει?

 

το ειχα παραγγείλει απο Banggood με Priority Air Mail το Tracking Number λεει μονο οτι ξεκίνησε

 

The item is pre-advised απο εκει και μετα τιποτα

 

πληρωσα με paypal

 

Εχει καποιος φιλος ανάλογη εμπειρία απο κατι τέτοιο?

απευθύνσου στην paypal κ πάρε τα χρήματα πίσω

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας να ρωτήσω κάτι αν έχει συμβη σε κάποιον

περιμενω το τηλ πανω απο δυο μηνες τους ζητησα τα χρηματα πισω και μου λενε να περιμένω 60 μερες τι να κανω υπαρχει περίπτωση να έρθει?

το ειχα παραγγείλει απο Banggood με Priority Air Mail το Tracking Number λεει μονο οτι ξεκίνησε

The item is pre-advised απο εκει και μετα τιποτα

πληρωσα με paypal

Εχει καποιος φιλος ανάλογη εμπειρία απο κατι τέτοιο?

μην ανησυχείς θα έρθει. αυτό το μαγαζί είναι σοβαρό. το ότι δεν βλέπεις την πορεία του δέματος με το tracking number οφείλεται στο ότι πηγαίνει πρώτα σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, αλλάζει tracking number και μετά έρχεται Ελλάδα για να μην πληρώσεις δασμούς. συνήθως αυτά έρχονται σε δύο εβδομάδες, αλλά μου έχει τύχει πρόσφατα να περιμένω και δύο μήνες. πιστεύω μέσα σε αυτή την εβδομάδα θα παραλάβεις. αν θέλεις να είσαι απόλυτα ασφαλές, μπες στο PayPal άνοιξε dispute και ζήτησε full refund. επίσης μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην πιστωτική κάρτα που έχεις ορίσει στο PayPal, και να κάνεις αμφισβήτηση χρέωσης με αιτιολογία ότι μετά από δύο μήνες δεν έχεις παραλάβει το προϊόν που πλήρωσες. Edited by dimikord
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς θα έρθει. αυτό το μαγαζί είναι σοβαρό. το ότι δεν βλέπεις την πορεία του δέματος με το tracking number οφείλεται στο ότι πηγαίνει πρώτα σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, αλλάζει tracking number και μετά έρχεται Ελλάδα για να μην πληρώσεις δασμούς. συνήθως αυτά έρχονται σε δύο εβδομάδες, αλλά μου έχει τύχει πρόσφατα να περιμένω και δύο μήνες. πιστεύω μέσα σε αυτή την εβδομάδα θα παραλάβεις. αν θέλεις να είσαι απόλυτα ασφαλές, μπες στο PayPal άνοιξε dispute και ζήτησε full refund. επίσης μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην πιστωτική κάρτα που έχεις ορίσει στο PayPal, και να κάνεις αμφισβήτηση χρέωσης με αιτιολογία ότι μετά από δύο μήνες δεν έχεις παραλάβει το προϊόν που πλήρωσες.
Αυτό που λες για αλλαγή tracking number δεν ισχύει στην περίπτωση του banggood

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς θα έρθει. αυτό το μαγαζί είναι σοβαρό. το ότι δεν βλέπεις την πορεία του δέματος με το tracking number οφείλεται στο ότι πηγαίνει πρώτα σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, αλλάζει tracking number και μετά έρχεται Ελλάδα για να μην πληρώσεις δασμούς. συνήθως αυτά έρχονται σε δύο εβδομάδες, αλλά μου έχει τύχει πρόσφατα να περιμένω και δύο μήνες. πιστεύω μέσα σε αυτή την εβδομάδα θα παραλάβεις. αν θέλεις να είσαι απόλυτα ασφαλές, μπες στο PayPal άνοιξε dispute και ζήτησε full refund. επίσης μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην πιστωτική κάρτα που έχεις ορίσει στο PayPal, και να κάνεις αμφισβήτηση χρέωσης με αιτιολογία ότι μετά από δύο μήνες δεν έχεις παραλάβει το προϊόν που πλήρωσες.

 

Σας ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτη είναι η απάντηση που πήρα που τους ζήτησα τα χρήματα πίσω εχθές με αυτοματοποιημενο μήνυμα.

ειναι το τεταρτο μην που τους στελνω περμενε 2-3 μερες την μια την αλλη μια βδομαδα μετα ακομα μια περασαν 67 .θα περιμενω το 69 μηπως μου κάτσει:lol::lol::lol::lol:

 

ο αριθμος παρακολουθησης το μονο που δειχνει ειναι οτι ξεκίνησε απο κι και περα τιποτα

αλλα αντικείμενα που πηρα τα παρακολουθούσα ολη την πορεία

Dear Customer,

 

Thank you for getting in touch with us.

 

We are celebrating our Spring Festival from Feb,3rd to Feb, 14th.

 

For this reason, we may not be able to reply to your messages as fast as usual. We expect that our response time may be subject to slight delays during these celebrations.

 

 

If you want to track your order, you can track it from http://www.17track.net with the tracking code in the email that we send to you once your order is shipped out.

 

If the items you received are with after-sale problems, please provide us with the images or videos to show the problem, then we can confirm the problem and provide you with the best solution after the Festival. ( And don’t worry about the guarantee date, it will be postponed either.)

 

In the meantime, you can browse the articles of our help center.

If there is any pre-sales questions or urgent questions, please contact us via Live chat (and due to the Spring Festival, the quantity of our customers is big, and maybe the queue time is longer than usual).

 

We will reply to your emails as soon as possible after the holiday, it may be around 4-5 days delay.

 

We apologize for this delay and for any inconvenience caused.

 

Best regards,

Banggood Team

Edited by frits
Link to comment
Share on other sites

το καταστημα οφειλει να σου δωσει αριθμο αποστολης. Αν δεν σε εδωσε πας καρφι για διαφωνια στο ΡΡ. Αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω για αλλαγη νουμερου αποστολης, απλα δεν ισχυει. Υπαρχουν μεθοδοι ιχνηλατισης του δεματος που δεν τις ξερετε, οποτε να φυγει απο Κινα για να παει Ευρωπη και μετα να αλλαχτει νουμερο για να μην πληρωσει δασμους ειναι απλα ατοπο
Link to comment
Share on other sites

το καταστημα οφειλει να σου δωσει αριθμο αποστολης. Αν δεν σε εδωσε πας καρφι για διαφωνια στο ΡΡ. Αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω για αλλαγη νουμερου αποστολης, απλα δεν ισχυει. Υπαρχουν μεθοδοι ιχνηλατισης του δεματος που δεν τις ξερετε, οποτε να φυγει απο Κινα για να παει Ευρωπη και μετα να αλλαχτει νουμερο για να μην πληρωσει δασμους ειναι απλα ατοπο

 

Μου εχει δωσει αριθμο αποστολης αλλα μου βγαζει μονο ( The item is pre-advised )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν υπαρχει ελπίδα!

Ο χρόνος αναμονής μεγαλώνει!

Απο τις 7/2 περιμένει να παρει σειρα στο τελωνείο!

-

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/2/2019, 10:55:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

4/2/2019, 23:05:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

:mad:

Edited by beles
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ελπίδα!

Ο χρόνος αναμονής μεγαλώνει!

Απο τις 7/2 περιμένει να παρει σειρα στο τελωνείο!

-

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/2/2019, 10:55:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

4/2/2019, 23:05:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

:mad:

 

7 Μάρτη θα ξεμυτίσει ! ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

7/2 και παραπονιέσαι; Άλλοι περιμένουν μήνες...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στο forum.

Θέλω να παραγγείλω αυτά τα γυαλιά ( 2 ζευγάρια) https://www.ebay.com/itm/Revision-SAWFLY-US-Military-Kit-Regular-Size-/202606330380?oid=202502795781

Τρόπο αποστολής μου βγάζει International Priority Shipping to Greece via the Global Shipping Program

Προχωρώντας την παραγγελία μέσω paypal, ένα βήμα πριν την ολοκλήρωσή της, μου βγάζει :

 

Items (2): US $60.00

Shipping: US $32.30

Import charges: US $17.00

Order total: US $109.

Υπάρχει περίπτωση να έχω άλλους δασμούς από τελωνείο πέραν των import charges 17 USD?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα πληρώσεις άλλα και αυτά που σου βγάζει να πληρώσεις είναι λιγότερα από εκείνα που θα πλήρωνες εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα πληρώσεις άλλα και αυτά που σου βγάζει να πληρώσεις είναι λιγότερα από εκείνα που θα πλήρωνες εδώ.

 

Ευχαριστώ φίλε μου :thanks:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1-1.jpg

 

Διάτρητη η ασφάλεια στο Gearbest.

 

Η κύρια database του site είναι εντελώς ανασφαλής.

 

Ερευνητές ασφαλείας που δημοσίευσαν το report τους για την ασφάλεια του Gearbest σημειώνουν πως η κύρια database όσο και τα άλλα sites που ανήκουν σε αυτό Zaful, Rosegal και DressLily είναι εύκολα προσβάσιμη/προσβάσιμα. Οι πληροφορίες που μπορούν να ανακτηθούν είναι emails, passwords λογαριασμών, IP διευθύνσεις, ημερομηνίες γέννησης, πληροφορίες πληρωμών και πλήρη ονόματα. Μπόρεσαν να εισέλθουν πανεύκολα μάλιστα σε δυο λογαριασμούς. Προς το παρόν το Gearbest δεν έχει σχολιάσει την εν λόγω έρευνα.

 

Report – Gearbest Hack: Hundreds of Thousands Affected Daily by Huge Data Breach.

 

Gearbest reportedly left its main database unsecured, payment information and other customer data easily accessible.

 

Αγοράσατε κάτι από το Gearbest; Καλύτερα ζητήστε από την τράπεζα επανέκδοση της κάρτας σας για να μην την πατήσετε!

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

1-1.jpg

 

 

 

Διάτρητη η ασφάλεια στο Gearbest.

 

 

 

Η κύρια database του site είναι εντελώς ανασφαλής.

 

 

 

Ερευνητές ασφαλείας που δημοσίευσαν το report τους για την ασφάλεια του Gearbest σημειώνουν πως η κύρια database όσο και τα άλλα sites που ανήκουν σε αυτό Zaful, Rosegal και DressLily είναι εύκολα προσβάσιμη/προσβάσιμα. Οι πληροφορίες που μπορούν να ανακτηθούν είναι emails, passwords λογαριασμών, IP διευθύνσεις, ημερομηνίες γέννησης, πληροφορίες πληρωμών και πλήρη ονόματα. Μπόρεσαν να εισέλθουν πανεύκολα μάλιστα σε δυο λογαριασμούς. Προς το παρόν το Gearbest δεν έχει σχολιάσει την εν λόγω έρευνα.

 

 

 

Report – Gearbest Hack: Hundreds of Thousands Affected Daily by Huge Data Breach.

 

 

 

Gearbest reportedly left its main database unsecured, payment information and other customer data easily accessible.

 

 

 

Αγοράσατε κάτι από το Gearbest; Καλύτερα ζητήστε από την τράπεζα επανέκδοση της κάρτας σας για να μην την πατήσετε!

Δεν εκπλήσσομαι καθόλου. Πριν 1-2 χρόνια μου είχαν χακάρει το λογαριασμό στο gearbest χωρίς κόπο και τα τζιμάνια του gearbest δεν ήξεραν τι τους γινόταν. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για άλλα κινεζομάγαζα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκπλήσσομαι καθόλου. Πριν 1-2 χρόνια μου είχαν χακάρει το λογαριασμό στο gearbest χωρίς κόπο και τα τζιμάνια του gearbest δεν ήξεραν τι τους γινόταν. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για άλλα κινεζομάγαζα.

 

Κοινώς... Σουρωτήρι!!! :X

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ενα προϊών απο banggood και μετά από μισή ώρα συνειδητοποίησα ότι δεν με βολεύει λόγο διαστάσεων, οπότε και μιλάω live μαζί τους στο facebook και ακυρώνω την παραγγελία και αφου με διαβεβαίωσαν ότι θα ακυρωθεί βλέπω μόλις ότι απεστάλη από εδώ και πέρα πως προτείνετε να κινηθώ;;;

 

Εννοείτε πως δεν το θέλω το προϊών, να περιμένω να φτάσει στο ταχυδρομείο να μην το αποδεχτό και να γυρίσει πίσω ώστε να ανοίξω case στο paypal για επιστροφή χρημάτων;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...