Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερα στην ομαδα

 

Σας βρηκα μετα απο αναζητηση για τους φορους για ληψη δεματος απο χωρες εκτος Ε.Ε. και θα ηθελα μια βοηθεια. Ενδιαφερομαι να αγορασω δυο smartphones απο το Ebay τα οποια ερχονται απο Αμερικη (διαφορετικοι sellers). Όμως με προβληματιζει εαν θα πληρωσω πολλα στο τελωνειο. Η συνολική τιμη των δύο κινητών είναι 45,56 ευρώ (μου το βγάζει το Εbay μετά από μετατροπή από GPB και C αντίστοιχα). Και τα δύο έχουν free shipping για Ελλάδα. Διάβασα το αρχικό ποστ σας αλλα και παλι δεν ξερω πως να υπολογισω το ποσο και αν θα πληρωσω, γιατι δεν καταλαβαινω τι εννοει ο ποιητης με τον ορο "εμπορικου χαρακτηρα ". Εγώ επιλέγω δωρεαν αποστολή και αρα ερχεται με ΕΛΤΑ, σωστα; Τουλαχιστον ετσι γινεται σε ολα τα υπολοιπα δεματα τα οποια ειχα παραγγειλει κατα καιρους απο το συγκεκριμενο σαιτ και δεν πληρωσα ποτε κκατι παραπανω στο ταχυδρομειο, με τη διαφορα ότι εφταναν το πολυ τα 10 ευρώ και ήταν πιο μικρα και ελαφρια απο τα 2 κινητα που θελω να παραγγειλω τωρα. Άρα τι να υπολογισω? Βάρος, φόρο, κάτι άλλο ή τιποτα;;; :p

 

Επισης εχω κι αλλο ενα προβλημα με αυτη την παραγγελια.

Τα δυο κινητα υποτιθεται οτι ειναι τελευταια μοντελα γνωστης εταιρειας, και ομως η τιμη ειναι εξευτελιστικη. Οι sellers δεν εχουν πολλα αστέρια, παρολαυτα εχουν γινει πολλες παραγγελιες των κινητων αυτών σε διαστημα δυο ημερων. Να τα παραγγειλω ή θα ειναι φούσκα; Εμπιστευομαι το site γιατι ποτε δεν εχει γινει λαθος και μου εχει γινει full refund. Αλλα απ οσο το εψαξα ειναι ολα καλα, καινουρια κινητα κλπ κλπ. Έχω και την Paypal οποτε λεω οτι θα ειμαι ενταξει εαν γινει κατι και μου στειλουν τα κινητα σε μινιατουρα. Τι με συμβουλευετε?

 

 

Σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ!!!! :)

 

45 ευρώ για 2 κινητά δεν ακούγεται καλό...

Δε μας βάζεις τα links;

Link to comment
Share on other sites

45 ευρώ για 2 κινητά δεν ακούγεται καλό...

Δε μας βάζεις τα links;

 

Οκ αλλα αφηστε και απο ενα για μενα... αν τελικα ειναι οκ!

 

http://www.ebay.com/itm/25283774469

 

http://www.ebay.com/itm/22245806668

Edited by malenatax
Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλα αφηστε και απο ενα για μενα... αν τελικα ειναι οκ!

 

http://www.ebay.com/itm/252837744697

 

http://www.ebay.com/itm/222458066683

 

Φίλε μου κινητό των 600 ευρώ να στο δίνει ο άλλος 20 ευρώ και με 0 μεταφορικά (που Αμερική είναι μόνο τα μεταφορικά πάνω από 20...), βρωμάει από μακριά το πράγμα.

Τώρα αν έχει γίνει κάποιο λάθος και είναι η ευκαιρία της ζωής σου δεν ξέρω.

Εγώ δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να το μάθω, άσχετα που θα με κάλυπτε το paypal.

Εσύ κάνεις ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στην ομαδα

 

Σας βρηκα μετα απο αναζητηση για τους φορους για ληψη δεματος απο χωρες εκτος Ε.Ε. και θα ηθελα μια βοηθεια. Ενδιαφερομαι να αγορασω δυο smartphones απο το Ebay τα οποια ερχονται απο Αμερικη (διαφορετικοι sellers). Όμως με προβληματιζει εαν θα πληρωσω πολλα στο τελωνειο. Η συνολική τιμη των δύο κινητών είναι 45,56 ευρώ (μου το βγάζει το Εbay μετά από μετατροπή από GPB και C αντίστοιχα). Και τα δύο έχουν free shipping για Ελλάδα. Διάβασα το αρχικό ποστ σας αλλα και παλι δεν ξερω πως να υπολογισω το ποσο και αν θα πληρωσω, γιατι δεν καταλαβαινω τι εννοει ο ποιητης με τον ορο "εμπορικου χαρακτηρα ". Εγώ επιλέγω δωρεαν αποστολή και αρα ερχεται με ΕΛΤΑ, σωστα; Τουλαχιστον ετσι γινεται σε ολα τα υπολοιπα δεματα τα οποια ειχα παραγγειλει κατα καιρους απο το συγκεκριμενο σαιτ και δεν πληρωσα ποτε κκατι παραπανω στο ταχυδρομειο, με τη διαφορα ότι εφταναν το πολυ τα 10 ευρώ και ήταν πιο μικρα και ελαφρια απο τα 2 κινητα που θελω να παραγγειλω τωρα. Άρα τι να υπολογισω? Βάρος, φόρο, κάτι άλλο ή τιποτα;;; :p

 

Επισης εχω κι αλλο ενα προβλημα με αυτη την παραγγελια.

Τα δυο κινητα υποτιθεται οτι ειναι τελευταια μοντελα γνωστης εταιρειας, και ομως η τιμη ειναι εξευτελιστικη. Οι sellers δεν εχουν πολλα αστέρια, παρολαυτα εχουν γινει πολλες παραγγελιες των κινητων αυτών σε διαστημα δυο ημερων. Να τα παραγγειλω ή θα ειναι φούσκα; Εμπιστευομαι το site γιατι ποτε δεν εχει γινει λαθος και μου εχει γινει full refund. Αλλα απ οσο το εψαξα ειναι ολα καλα, καινουρια κινητα κλπ κλπ. Έχω και την Paypal οποτε λεω οτι θα ειμαι ενταξει εαν γινει κατι και μου στειλουν τα κινητα σε μινιατουρα. Τι με συμβουλευετε?

 

 

Σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ!!!! :)

 

Πέρα από το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή τα links είναι νεκρά, θα πρέπει να σε προβληματίσουν μερικά τέτοια περίεργα.

 

1. Από Αμερική είναι απίθανο να στέλνει ο πωλητής χωρίς μεταφορικά. Το πιθανότερο είναι να στέλνει από Κίνα.

2. Όλες οι αγορές που κάνουμε, συνήθως, θεωρούνται ως εμπορικού χαρακτήρα αφού αγοράζουμε από έμπορο. Μη εμπορικού χαρακτήρα είναι οι αποστολές από συγγενή κλπ στις οποίες πρέπει να συνυπάρχουν σωρευτικά οι προυποθέσεις που αναφέρονται.

3. Εάν ένα δέμα, που ταξιδεύει με ταχυδρομείο, σταματήσει στο τελωνείο και έχει αντικείμενο αξίας, όπως πχ κινητό,, ο τελωνειακός θα βρει την αξία από το δίκτυο, θα χρεώσει τον ΦΠΑ (24%) συν τα τέλη ΕΛΤΑ 12€.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα μ'αρέσει που έφτασε να σε ανησυχεί το τελωνείο για το καλώδιο USB που θα παραλαβεις.

Το ανέκδοτο με τη Ferrari το ξέρεις; πάρε μου και μένα μία.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μούφα τα κινητά.

Καλό ξεμπέρδεμα με PayPal.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Γερμανία

DHL

Fri, 31.03.17 06:31

Feucht, Germany

The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx)

---

ΕΛΤΑ

30/3/2017, 16:38:00

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Είναι όπως τα κινέζικα;; Θα κάνει καμιά βδομάδα στο Ελ. Βενιζέλος και αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Γερμανία

DHL

Fri, 31.03.17 06:31

Feucht, Germany

The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx)

---

ΕΛΤΑ

30/3/2017, 16:38:00

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Είναι όπως τα κινέζικα;; Θα κάνει καμιά βδομάδα στο Ελ. Βενιζέλος και αυτό;;;

 

Κανονικά όχι, την άλλη εβδομάδα εκτός απροόπτου παραλαμβάνεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Γερμανία

DHL

Fri, 31.03.17 06:31

Feucht, Germany

The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx)

---

ΕΛΤΑ

30/3/2017, 16:38:00

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Είναι όπως τα κινέζικα;; Θα κάνει καμιά βδομάδα στο Ελ. Βενιζέλος και αυτό;;;

 

Έρχεται με το (γερμανικό) ταχυδρομείο και θα κάνει πάνω από βδομάδα από την 30/3.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όχι, την άλλη εβδομάδα εκτός απροόπτου παραλαμβάνεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Έρχεται με το (γερμανικό) ταχυδρομείο και θα κάνει πάνω από βδομάδα από την 30/3.

 

Ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

2+ βδομάδες θα κάνει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

2+ βδομάδες θα κάνει

Ευτυχώς όχι...

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

06-04-2017

06:59

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

---

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

06-04-2017

10:23

Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

 

Λογικά σήμερα φόρτωση σε μεταφορικό μέσο για τη Μ.Δ. και αύριο παραλαμβάνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μολις έκανα μια παραγγελία από το asos και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανεις τι μέθοδο αποστολής χρησιμοποιούν στην επιλογή standard delivery?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδιά. Έκανα μια παραγγελία από το amazon, κάτι παρελκόμενα κινητού και tablet. Μέθοδο έβαλα την εξπρές και εστάλη με UPS. Έχοντας την εντύπωση πως εδώ συνεργάζονται με ΕΛΤΑ, έβαλα μέθοδο παραλαβής, παραλαβή από εμένα τον ίδιο από το τοπικό μου ταχυδρομείο(Κατερίνη). Μετά κατάλαβα, πως τελικά συνεργάζονται με κάποια από τις εταιρείες κούριερ της Ελλάδας. Γνωρίζει κανείς με ποια εταιρεία συνεργάζονται; Ευχαριστώ.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι σίγουρος ότι το διάλεξες UPS που σημαίνει courier, το δέμα δεν θα έρθει με ΕΛΤΑ.

Η UPS έχει δικό της δίκτυο διανομής στην Αθήνα και Θεσ/νίκη ενώ στην υπόλοιπη χώρα συνεργάζεται με άλλες εταιρείες (μάλλον με τη Γενική Ταχυδρομική) αλλά για να μην μπλεχτείς, τηλεφώνησε στο 2109984000.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα ups σε μια μέρα μπήκε Ελλάδα. Το τηλέφωνο δε λειτουργεί σαββατοκύριακο, το δοκίμασα. Θα μάθω από Δευτέρα και θα ενημερώσω.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Η UPS έχει δικό της δίκτυο διανομής στην Αθήνα και Θεσ/νίκη ενώ στην υπόλοιπη χώρα συνεργάζεται με άλλες εταιρείες (μάλλον με τη Γενική Ταχυδρομική)

Ακριβώς. Πριν λίγες ημέρες παρέλαβα δέμα από ups με γενική ταχυδρομική.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει 20 μέρες περιμενω κινητό απο Γερμανία και το tracking number λεει οτι κάνει γύρους. Έχει δείξει 4 Γερμανικές πόλεις. Δείχνει Rodgau μετά Koln και μετά ξανά Rodgau και πίσω Koln. Προσπάθησα να βρω customer service στα Αγγλικά αλλά δεν έχουν.

Ετσι όπως πάει θα έρθει το κινητό θρίψαλα. Μπορώ να κάνω τίποτα μεσω paypal να πάρω τα λεφτά μου πίσω?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει 20 μέρες περιμενω κινητό απο Γερμανία και το tracking number λεει οτι κάνει γύρους. Έχει δείξει 4 Γερμανικές πόλεις. Δείχνει Rodgau μετά Koln και μετά ξανά Rodgau και πίσω Koln. Προσπάθησα να βρω customer service στα Αγγλικά αλλά δεν έχουν.

Ετσι όπως πάει θα έρθει το κινητό θρίψαλα. Μπορώ να κάνω τίποτα μεσω paypal να πάρω τα λεφτά μου πίσω?

Γιατί τέτοια προκατάληψη;

Μήπως έπρεπε να σε ρωτήσουν τα γερμανικά ταχυδρομεία τι πορεία θα πάρουν;

Ήρθε το κινητό σου χαλασμένο;

Γιατί τότε να ξεκινήσεις διαδικασία επιστροφής χρημάτων;

 

Τέτοια βλέπουν οι ξένοι και σταματούν να στέλνουν Ελλάδα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει 20 μέρες περιμενω κινητό απο Γερμανία και το tracking number λεει οτι κάνει γύρους. Έχει δείξει 4 Γερμανικές πόλεις. Δείχνει Rodgau μετά Koln και μετά ξανά Rodgau και πίσω Koln. Προσπάθησα να βρω customer service στα Αγγλικά αλλά δεν έχουν.

Ετσι όπως πάει θα έρθει το κινητό θρίψαλα. Μπορώ να κάνω τίποτα μεσω paypal να πάρω τα λεφτά μου πίσω?

Θα σου έρθει πόσες μέρες έχει που έκανες παραγγελία?

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοια προκατάληψη;

Μήπως έπρεπε να σε ρωτήσουν τα γερμανικά ταχυδρομεία τι πορεία θα πάρουν;

Ήρθε το κινητό σου χαλασμένο;

Γιατί τότε να ξεκινήσεις διαδικασία επιστροφής χρημάτων;

 

Τέτοια βλέπουν οι ξένοι και σταματούν να στέλνουν Ελλάδα.

 

 

Πες μου έναν που δεν στέλνει Ελλάδα. 10 χρόνια που ψωνίζω δεν είχα ποτέ τόση καθυστέρηση απο Ευρώπη και ούτε ποτέ είδα ξανά tracking number να δέιχνει επανάληψη μια βδομάδα μετά απτην πορεία που πήρε να ξανα αρχίζει την ίδια πάλι.

 

Θα σου έρθει πόσες μέρες έχει που έκανες παραγγελία?

 

 

23 μέρες. Οπως και νάχει βαρέθηκα. Θέλει ας έρθει θέλει ας μην έρθει.

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Πες μου έναν που δεν στέλνει Ελλάδα. 10 χρόνια που ψωνίζω δεν είχα ποτέ τόση καθυστέρηση απο Ευρώπη και ούτε ποτέ είδα ξανά tracking number να δέιχνει επανάληψη μια βδομάδα μετά απτην πορεία που πήρε να ξανα αρχίζει την ίδια πάλι.

 

 

 

23 μέρες. Οπως και νάχει βαρέθηκα. Θέλει ας έρθει θέλει ας μην έρθει.

Αν ψωνιζεις τόσα χρόνια που λες, θα πρέπει να ξέρεις ότι στο Ebay αρκετοί πωλητές δεν στέλνουν Ελλάδα, ενώ παλιότερα το Αμαζον Αγγλίας έστελνε δωρεάν στην Ελλάδα, αλλά μετά το έκοψε και έχει χρέωση.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν ψωνιζεις τόσα χρόνια που λες, θα πρέπει να ξέρεις ότι στο Ebay αρκετοί πωλητές δεν στέλνουν Ελλάδα, ενώ παλιότερα το Αμαζον Αγγλίας έστελνε δωρεάν στην Ελλάδα, αλλά μετά το έκοψε και έχει χρέωση.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Δεν έχει σχέση αυτό με το αν οι Έλληνες ανοίγουν paypal claims. Πρέπει να πάρεις ένα ένα τους πωλητές που συνήθως έχουν exclude 20-30 χώρες μαζί με την Ελλάδα και δεν ξέρεις για ποιο λόγο εχτός και αν ρωτήσεις τον κάθε πωλητή ξεχωριστά.

Με το amazon φυσικά και δεν έχει παντελώς πάλι καμία σχέση με το θέμα. Δωρεάν δεν στέλνουν σε καμία Ευρωπαική χώρα και ακόμα και Αγγλία έχουν πλέον περιορισμο σε προιόντα (add-on items)

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για αποστολές στην Κύπρο τι παίζει με τελωνείο?? Πάω σύντομα κάτω και ίσως χρειαστεί πραγματάκια....:lol:

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...