Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι. Από χώρα της Ε.Ε. δεν περνάει τελωνείο.

 

 

Ναι..απλά διάβασα..ότι με dhl πληρώνεις εκτελωνισμό...στη παραγγελία μου έγραψε ο προμηθευτής αποστολή με dhl...

 

Dispatch status Delivery info received

Postage carrier DHL.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι..απλά διάβασα..ότι με dhl πληρώνεις εκτελωνισμό...στη παραγγελία μου έγραψε ο προμηθευτής αποστολή με dhl...

 

Dispatch status Delivery info received

Postage carrier DHL.....

 

Μεταφορες εντος ευρωπης δεν υπαρχει τελωνειο οπως αναφέρθηκε ο φιλος παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, εχουμε κανενα site με αρωματα; Ξερω το cheapsmells, κανενα αλλο εγκυρο απο Ευρωπη;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω μια ηλεκτροκολληση απο Ιταλια για Ελλαδα..μιλαω με dhl που θα στειλει ο πωλητης του ebay και μου λενε οτι δεν θα εχει τελωνειο..μιλαω με τον πωλητη και μου λεει κατι για VAT οτι αν ειναι εταιριας δεν το πληρωνω,του λεω οτι ειναι για προσωπικη χρηση και μου λεει οτι το πληρωνω κανονικα..ερωτω:τελικα που πληρωνω τον φπα?στην αναγραφομενη τιμη και στην χωρα του πωλητη (αρα ακριβως οτι τιμη αναγραφεται στο ebay) ή στην δικη μου χωρα με το δικο μας συντελεστη φπα?και αν γινει στην δικη μου χωρα που πληρωνω?επισης αυτος στην αναγραφομενη τιμη στο ebay λεει οτι περιλαμβανει VAT (προφανως της χωρας του 22%)..λετε να την φαω και να πληρωνω εξτρα λεφτα για οτι να ναι?δεν παραγγελνω μεχρι να σιγουρευτω γιατι ηδη ειμαι εκτος budget..περιμενω και τις δικες σας απαντησεις οσων γνωριζουν
Link to comment
Share on other sites

1. Η Ιταλία και η Ελλάδα εξακολουθούν να ανήκουν στην ΕΕ και, επομένως, δεν ισχύουν τελωνειακές διατυπώσεις.

2. Ο ΦΠΑ καταβάλλεται οπωσδήποτε και αν ο πωλητής δεν έχει ελληνικό ΑΦΜ, που είναι το πιθανότερο, θα χρεώσει τον ιταλικό ΦΠΑ. Εάν εσύ έχεις επιχείρηση, που δικαιολογεί αυτή την αγορά, και ο λογιστής σου έχει ανοίξει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, μπορείς να περάσεις το αποδεικτικό στα βιβλία σου και να πιστωθείς τον ΦΠΑ, αλλά θα πρέπει να συνεννοηθείς με το λογιστή σου πριν από κάθε ενέργεια.

 

Εάν η συγκεκριμένη αγορά δεν έχει σχέση με το επάγγελμά σου, τότε ξεχνάς το θέμα πίστωσης του (ιταλικού) ΦΠΑ.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Οποτε συνοπτικα πληρωνω την τιμη της ηλεκτροκολλησης οπως αναγραφεται στο ebay συν τα μεταφορικα και τιποτα περισσοτερο,σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Οποτε συνοπτικα πληρωνω την τιμη της ηλεκτροκολλησης οπως αναγραφεται στο ebay συν τα μεταφορικα και τιποτα περισσοτερο,σωστα;

Σωστα

 

10 χαρακτήρες

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε συνοπτικα πληρωνω την τιμη της ηλεκτροκολλησης οπως αναγραφεται στο ebay συν τα μεταφορικα και τιποτα περισσοτερο,σωστα;

 

Αναρωτιέμαι, όμως, δεν βρίσκεις στην Ελλάδα παρόμοιο εργαλείο και αγοράζεις από Ιταλία με τα σχετικά μεταφορικά της DHL;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδα υπάρχει κάποια ενημέρωση σχετικα με το ολλανδικό ξερει κάποιος γιατί υπάρχει τοσση καθυστέρηση.

Περιμένω πακέτο που έχει σταλεί απο τις 8 Δεκέμβρη και από τις 17/12 είναι κολλημένο στην ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Περιμενω και δεύτερο πακέτο σταλμένο 3 Ιανουαρίου απο Ολλανδία χωρίς tracking και ακόμη τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα ακριβως η ιδια εχει 110€ πανω..και τα μεταφορικα απο Ιταλια με DHL δεν ειναι και πολλα!12.5€ μου ειπε ο πωλητης (αν και στο ebay το shipping το εχει 10€ αρα αυτο θα χρεωσει,δεν μπορει να βαλει παραπανω φανταζομαι)..γι'αυτο και παραξενευτικα με την τοση μεγαλη διαφορα τιμης και ειπα μην την πατησω αλλου και μου βγει ο κουκος αηδονι Edited by Ferni
Συμπληρωματικη
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα ακριβως η ιδια εχει 110€ πανω..και τα μεταφορικα απο Ιταλια με DHL δεν ειναι και πολλα!12.5€ μου ειπε ο πωλητης (αν και στο ebay το shipping το εχει 10€ αρα αυτο θα χρεωσει,δεν μπορει να βαλει παραπανω φανταζομαι)..γι'αυτο και παραξενευτικα με την τοση μεγαλη διαφορα τιμης και ειπα μην την πατησω αλλου και μου βγει ο κουκος αηδονι

Πολύ περίεργη φάση με τα μεταφορικά.

Πριν 2 μήνες παράγγειλα από Ιταλία ένα τζάμι πλαστικό για το σκούτερ μου.

Δεν ήταν πάνω από 2 κιλά και πλήρωσα 24€ με συστημένο, όχι courier. Μάλιστα ήταν τα φτηνότερα μεταφορικά στο ebay.

 

Και σένα 5-6 κιλά, με DHL μόνο 10€??

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα απο οσο καταλαβαινω ειναι το ποσο μαγκας ειναι ο πωλητης και τι ακρες εχει..σκεψου οτι μιλουσα πριν λιγες μερες με εναν τυπο ελληνα που εξαγει μεσω ebay.εχει πετυχει τιμη 10€/κιλο προς αμερικη με ελτα!αντε βγαλε ακρη.. Edited by Ferni
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά η shopandship.comσου δίνει διεύθυνση κάπου στην Αμερική η στο κατάστημα της; Που φαίνεται ότι έχει έδρα η εταιρία;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η shopandship.comσου δίνει διεύθυνση κάπου στην Αμερική η στο κατάστημα της; Που φαίνεται ότι έχει έδρα η εταιρία;

 

Απαντήσεις στα ερωτήματά σου θα βρεις στο κεφάλαιο 3 του οδηγού στην 1η σελίδα

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις στα ερωτήματά σου θα βρεις στο κεφάλαιο 3 του οδηγού στην 1η σελίδα

 

 

 

Δεν λέει κάτι για το τι διεύθυνση σου δίνει αλλά γενικά ότι σου παρέχει μια διεύθυνση... Εκτός εάν δεν το βλέπω εγώ..;

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει κάτι για το τι διεύθυνση σου δίνει αλλά γενικά ότι σου παρέχει μια διεύθυνση... Εκτός εάν δεν το βλέπω εγώ..;

 

Επειδή από τότε που γράφτηκε ο οδηγός, μερικά έχουν αλλάξει, διάβασε στην ιστοσελίδα τους οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

να κανω καναδυο ερωτησεις αν γνωριζετε

τα δεματα απο αμερικη με USPS συνηθως ποσες μερες κανουν ; αυτα διανεμωντε μεσω ΕΛΤΑ ;

 

εκανα μια αγορα μιας μπλουζας μεσω ebay αλλα η τελευταια ενημερωση που βλεπω ειναι οτι 20/01 ηταν στο LA , δεν θα επρεπε μεχρι τωρα τουλαχιστον να εχει "πατησει" σε ευρωπαικο εδαφος η επομενη ενημερωση θα ειναι οταν με το καλο βρεθει στην Ελλαδα ;

 

usps.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

να κανω καναδυο ερωτησεις αν γνωριζετε

τα δεματα απο αμερικη με USPS συνηθως ποσες μερες κανουν ; αυτα διανεμωντε μεσω ΕΛΤΑ ;

 

εκανα μια αγορα μιας μπλουζας μεσω ebay αλλα η τελευταια ενημερωση που βλεπω ειναι οτι 20/01 ηταν στο LA , δεν θα επρεπε μεχρι τωρα τουλαχιστον να εχει "πατησει" σε ευρωπαικο εδαφος η επομενη ενημερωση θα ειναι οταν με το καλο βρεθει στην Ελλαδα ;

 

usps.jpg

Τα first class International packages έχουν tracking ΜΟΝΟ εντός ΗΠΑ. Μολις φύγει από τις ΗΠΑ δεν θα ξανά ανανεωθεί το tracking. Στην Ελλάδα τα διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ σαν απλά γράμματα. Για να καταλάβεις εκανα μια παραγγελία απο Αμερική και ήρθε σε περιπου 8 μερες αφού έφυγε απο ΗΠΑ (με first class international package)

Edited by yiannisang
Link to comment
Share on other sites

Τα first class International packages έχουν tracking ΜΟΝΟ εντός ΗΠΑ. Μολις φύγει από τις ΗΠΑ δεν θα ξανά ανανεωθεί το tracking. Στην Ελλάδα τα διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ σαν απλά γράμματα. Για να καταλάβεις εκανα μια παραγγελία απο Αμερική και ήρθε σε περιπου 8 μερες αφού έφυγε απο ΗΠΑ (με first class international package)

 

οκ , σε ευχαριστω πολυ !!

οποτε το tracking ειναι ουσιαστικα αχρηστο πλεον , απλα περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Αντικείμενο αξίας περίπου 100 ευρώ έφτασε Ελλάδα με DHL ενώ ήταν μέρος μιας πενταπλής παραγγελίας από gearbest. Τα υπόλοιπα ήρθαν μόνα τους, αλλά αυτό επειδή δεν υπήρχε στοκ τότε και λόγω μεγέθους έφτασε τώρα με τη DHL. Μου ζητάνε ΑΦΜ και αποδεικτικό πληρωμής. Τους έδωσα αυτό που δίνει το gearbest και μου είπαν ότι είναι το τιμολόγιο και όχι το αποδεικτικό πληρωμής. Άρα πρέπει να τους δώσω αυτό που βγάζει το paypal με το οποίο έγινε η πληρωμή παρότι δεν αναγράφεται πάνω η αξία των αντικειμένων ξεχωριστά; Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Αφού το κινητό ήρθε με την DHL, τα πράγματα παίρνουν την οδό του εκτελωνισμού είτε μέσω αυτής με επιπλέον έξοδα (αμοιβή εκτελωνιστή κλπ) είτε από εσένα που θα γλυτώσεις την αμοιβή αυτή αλλά θα πληρώσεις τη διασάφηση.

 

Ζητάνε την απόδειξη πληρωμής για να υπολογίσουν τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...