Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσπαθω να συνδέσω χρεωστική κάρτα της πειραιώς στο paypal και μου λέει ότι τα στοιχεία της κάρτας είναι λάθος....

τα έχω ελέγξει πολλές φορές και τίποτα λάθος.τι μπορεί να φταίει?

 

εγώ που προσπάθησα να βάλω τη χρεωστική της εθνικής δεν τη δεχόταν... και εν τέλει έβγαλα μια prepaid στην πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω εμβασμα για να φορτώσω την κάρτα από το revolut αλλά μέχρι στιγμής έχει αποτύχει 2 φορές.. Δεν στέλνει τα λεφτά η Πειραιώς.. Ξέρει κανείς τι φταίει?

 

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω εμβασμα για να φορτώσω την κάρτα από το revolut αλλά μέχρι στιγμής έχει αποτύχει 2 φορές.. Δεν στέλνει τα λεφτά η Πειραιώς.. Ξέρει κανείς τι φταίει?

 

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk

 

Απο τον αλλο μηνα ξανα απο πειραιως.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω εμβασμα για να φορτώσω την κάρτα από το revolut αλλά μέχρι στιγμής έχει αποτύχει 2 φορές.. Δεν στέλνει τα λεφτά η Πειραιώς.. Ξέρει κανείς τι φταίει?

 

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk

Εγω προσπάθησα σήμερα με εθνική 3 φορές να στείλω χρήματα στη ρεβολουτ, μου έβγαζε συνεχώς μηνυμα προσπαθήστε αργότερα... :worry: περίεργα πράγματα. Να φταίει το UK & το αν θα μείνουν - φύγουν;

Link to comment
Share on other sites

MoneySafe. Μία λύση εάν χρειάζεσαι οπωσδήποτε να αγοράσεις κάτι από έξω, αφού δεν περνάει η Revolut.

 

moneysafe που σε ταράζει στης χρεώσεις...

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να συνδέσω χρεωστική κάρτα της πειραιώς στο paypal και μου λέει ότι τα στοιχεία της κάρτας είναι λάθος....

τα έχω ελέγξει πολλές φορές και τίποτα λάθος.τι μπορεί να φταίει?

 

να φταίνε τα καπιταλ κοντρολς μηπως?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

εντος Ελλαδος μπορει να κανεις αγορες μεσω paypal ομως...πως γινεται να φταινε τα capital control αφου ισχουν μονο για το εξωτερικο ?

 

ισως κατι με τις χρεωστικες να παιζει.ευτυχως παντως που δεν υπαρχει θεμα με τις ανανεωσεις καρτων και δεν χρειαζεται να την ξαναπερασεις.

Link to comment
Share on other sites

εντος Ελλαδος μπορει να κανεις αγορες μεσω paypal ομως...πως γινεται να φταινε τα capital control αφου ισχουν μονο για το εξωτερικο ?

 

ισως κατι με τις χρεωστικες να παιζει.ευτυχως παντως που δεν υπαρχει θεμα με τις ανανεωσεις καρτων και δεν χρειαζεται να την ξαναπερασεις.

Ειναι πως εχει δηλωθει ο πωλητης στο paypal και τι εντολη δινει το paypal στην τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

εντος Ελλαδος μπορει να κανεις αγορες μεσω paypal ομως...πως γινεται να φταινε τα capital control αφου ισχουν μονο για το εξωτερικο ?

 

ισως κατι με τις χρεωστικες να παιζει.ευτυχως παντως που δεν υπαρχει θεμα με τις ανανεωσεις καρτων και δεν χρειαζεται να την ξαναπερασεις.

 

Το θέμα με τις ελληνικές κάρτες, γενικά και όχι ειδικά οι χρεωστικές, στις αγορές από το εξωτερικό έχει απαντηθεί πολλές φορές από τον ΙΟΥΛ 2015 μέχρι σήμερα.

 

Δεν περνάνε γιατί 1) από τον ΙΟΥΛ 2015 έχει επιτραπεί η αγορά συγκεκριμένων ειδών από το εξωτερικό, και 2) οι πωλητές έχουν καταγραφεί σε συγκεκριμένη κατηγορία ειδών (μάλλον από τους οργανισμούς MasterCard/Visa, κατά τη γνώμη μου), ανεξάρτητα αν πουλάνε και άλλα είδη.

Link to comment
Share on other sites

Ότι πρέπει για αγορές από Αγγλία αυτές τις μέρες. Έχει αλλάξει σημαντικά η ισοτιμία υπέρ του ευρώ.

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα 3 κινητά από Gearbest (συνολική τιμή 450$) και μου έστειλαν email πως επειδή θα έρθουν με DHL ενδέχεται να περάσουν τελωνείο.

Στο Chat που μιλήσαμε, μου είπαν και πως αν αλλάξω σε EMS πάλι ενδέχεται να περάσει τελωνείο.

 

Τί να κάνω;

 

Σε πρόσφατη παραγγελία μου από άλλο μαγαζί κίνας για ηλεκτρονικά τσιγάρα μου ήρθε στο άψε σβήσε με DHL χωρίς τελωνεία.

 

Τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα 3 κινητά από Gearbest (συνολική τιμή 450$) και μου έστειλαν email πως επειδή θα έρθουν με DHL ενδέχεται να περάσουν τελωνείο.

Στο Chat που μιλήσαμε, μου είπαν και πως αν αλλάξω σε EMS πάλι ενδέχεται να περάσει τελωνείο.

 

Τί να κάνω;

 

Σε πρόσφατη παραγγελία μου από άλλο μαγαζί κίνας για ηλεκτρονικά τσιγάρα μου ήρθε στο άψε σβήσε με DHL χωρίς τελωνεία.

 

Τι μου προτείνετε;

SG post,NL post ωστε να μην εχεις το 100% τελωνιο αλλα λιγοτερες πυθανοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι δικά μου πράγματα, γύρισα σε Regular mail με Tracking number το shipping mehtod και ας έρθουν σε 1½ μήνα.

Thx for the reply.

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξες την καλλίτερη λύση.

Το ότι κάποτε παρέλαβες δέμα από dhl (όχι βέβαια αυτής της αξίας) δεν σημαίνει ότι αυτό θα γίνεται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες βράδυ έστειλα στη revolut από Πειραιώς 150€ και μου έβγαλε επιτυχημένη συναλλαγή. Για ποιο λόγο να εμφανιστούν τον άλλο μήνα στην Αγγλία που λέει ο φίλος παραπάνω??
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες βράδυ έστειλα στη revolut από Πειραιώς 150€ και μου έβγαλε επιτυχημένη συναλλαγή. Για ποιο λόγο να εμφανιστούν τον άλλο μήνα στην Αγγλία που λέει ο φίλος παραπάνω??

 

Δεν νομιζω να εκτελεστεί...Κατα 99% Θα εχει ακυρωθεί. Για ριξε το μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εκτελεστεί...Κατα 99% Θα εχει ακυρωθεί. Για ριξε το μια ματια.

Μπήκα και είδα στα εκτελεσθεντα εμβασματα και δεν υπάρχει τίποτα με χθεσινή ούτε σημερινή ημερομηνία. Μπορεί να φανεί από Δευτέρα.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

περιπου 10 εργασιμες εκαναν σε μενα κατι παραγγελιες. με απλο ταχυδρομειο

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

περιπου 10 εργασιμες εκαναν σε μενα κατι παραγγελιες. με απλο ταχυδρομειο

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Με χρεωστική μπορείς να αγοράσεις από το Amazon UK;

Link to comment
Share on other sites

MoneySafe. Μία λύση εάν χρειάζεσαι οπωσδήποτε να αγοράσεις κάτι από έξω, αφού δεν περνάει η Revolut.

 

Moneysafe?Για πες τον τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Moneysafe?Για πες τον τροπο?

Πιο ακριβη καρτα δεν εχω ξαναδει...Και που εχεις την καρτα χωρις να κανεις καμια αγορα πληρωνεις!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω μια αγορά από το AmazonUK με χρεωστική κάρτα της Εθνικής Τράπεζας και ενώ στην αρχή έρχεται αυτό το email

 

Thanks for your order. We’ll let you know once your item(s) have dispatched. Your estimated delivery date is indicated below. You can view the status of your order or make changes to it by visiting Your Orders on Amazon.co.uk.

 

Ενώ τα έχω κάνει όλα σωστά μετά μου έρχεται δεύτερο email

 

We're having difficulty processing your payment for this order. We suggest double-checking the card type, its last four digits and expiry date, the post code, and cardholder name that you entered. If these details are incorrect, your card may decline.* Your payment method will be retried automatically over the next few days.

 

Μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...