Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα παραγγελία απο mobileshop.eu την Τετάρτη 28 του μηνός.Παρασκευή βράδυ εγγράφεται στο σύστημα της gls με το tracking id που μου έδωσαν.Απο την αποθήκη Ουγγαρίας πήγε Γερμανία Δευτέρα 2/11.Σήμερα το πρωί εμφάνισε το εξής μήνυμα: The parcel remains in the Gls depot.It cannot be delivered as the goods are excluded from transport by gls terms and conditions.Πήρα τηλ το mobileshop.eu και μου είπαν είναι συνηθισμένη διαδικασία και λογικά μέχρι τέλος εβδομάδας θα το έχω.Πήρα την acs (μου δόθηκε απο την gls και tracking number δικο της) και μου είπαν είναι Γερμανία και δεν μπορεί να φύγει.Στη gls που έστειλα mail μου απάντησαν αυτοματοποιημένα στα Γερμανικά(με translate κατάλαβα κάποια πράγματα αλλα δεν αφορά την περίπτωση μου.Τί να κάνω?Έχετε βιώσει κατι παρόμοιο? Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου συνέβη το ίδιο πάνω -κάτω δηλαδή ήθελα ένα προιόν σε άλλο χρώμα, οπότε και ας είχα πληρώσει έπρεπε να κάνω cancelation. Τα λεφτά δεν μπαίνουν αμέσως θέλουν λίγες μέρες (δεν θυμάμαι ακριβώς 4-7 μέρες;) και αγοράζεις ότι άλλο θες. Έτσι και αλλιώς τα λεφτά δεν τα παίρνει ποτέ ο πωλωτής εάν δεν πατήσεις το κουμπάκι που γράφει ότι έφθασε στα χέρια σου και κάνεις αποδοχή. Δεν θεωρώ ότι θα έχεις πρόβλημα.

* δεν έκανα dispute ή κάτι τέτοιο, ρώτα από κάτω για σίγουρα!!!

στο αρμόδιο θέμα για αγορές από aliexpress --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=385264&highlight=aliexpress

 

Ευχαριστώ, θα ρωτήσω.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

@ggtaxo

 

Καλά έχει ξεφύγει το gearbest...:confused:

Γιατί δεν έκανες dispute μέσω paypal απο την αρχή;

Κι ας λένε μετά οτι χάλασε στο ταξίδι.

Εγώ δεν θα δεχόμουν ούτε το 30%, ας έστελναν ξανά πίσω το "σπασμένο".

Κράξτους οπωσδήποτε στο thread τους.

 

Φίλε μου, πραγματικά θυμίζοντάς μου ότι έχουν νήμα στο myphone.gr μου έλυσες το πρόβλημα. Μέσα σε 24 ώρες από το κράξιμο πήρα tracking number και δώρο tempered glass. Φυσικά, από εμένα τρώνε άκυρο πανηγυρικό και δια παντός, ο,τι δώρο και να μου κάνουν τώρα, αλλά φαίνεται πως το ζήτημα βαίνει καλώς. Να είσαι καλά!

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, πραγματικά θυμίζοντάς μου ότι έχουν νήμα στο myphone.gr μου έλυσες το πρόβλημα. Μέσα σε 24 ώρες από το κράξιμο πήρα tracking number και δώρο tempered glass. Φυσικά, από εμένα τρώνε άκυρο πανηγυρικό και δια παντός, ο,τι δώρο και να μου κάνουν τώρα, αλλά φαίνεται πως το ζήτημα βαίνει καλώς. Να είσαι καλά!

 

Χαίρομαι.

Αυτό που λες είναι σημαντικό. Η εμπειρία που είχες μαζί τους να σε αποτρέψει απο μελλοντικές αγορές.

Αν γίνει μαζικά αυτό, ίσως βάλουν μυαλό και η αντιμετώπιση να είναι καλύτερη για όλους μας.

Μέχρι τότε εναλλακτικές υπάρχουν πολλές.;)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι.

Αυτό που λες είναι σημαντικό. Η εμπειρία που είχες μαζί τους να σε αποτρέψει απο μελλοντικές αγορές.

Αν γίνει μαζικά αυτό, ίσως βάλουν μυαλό και η αντιμετώπιση να είναι καλύτερη για όλους μας.

Μέχρι τότε εναλλακτικές υπάρχουν πολλές.;)

 

Ακριβώς αυτό πρέπει να γίνει. Μόλις δουν τα ζόρια, αναγκαστικά θα διορθώσουν τη στάση τους απέναντι στους πελάτες, αν θέλουν να συνεχίσουν να υπάρχουν.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω μια βοηθεια για οποιον γνωριζει πηρα απο Αγγλια μια μπλουζα και μου την εστειλε συστημενη.. το order number ειναι 141471 και tracking number ABC88730577 και μου ειπε να το ελεγχω απο το http://www.trackyourparcel.eu/ πραγματι μπηκα και μου εμφανιζει οτι εφυγε

με ποια μεταφορικη ερχεται???

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα θέλω να πάρω για έναν καλό μου φίλο 3-4 bluetooth ακουστικά που δεν υπάρχουν Ελλάδα. Στο ebay βρήκα μόνο από χώρα Γεωργία. Θέλει να μου τα στείλει μέσω DHL. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα περάσει από τελωνείο ή θα πληρώσω φόρους; Νομίζω ότι δεν ανήκει στην Ευρωπαική Ένωση σωστά;

 

edit: Mόλις είδα εδώ οτι όντως δεν ανήκει στην Ε.Ε. οπότε το τελωνείο είναι δεδομένο!;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα θέλω να πάρω για έναν καλό μου φίλο 3-4 bluetooth ακουστικά που δεν υπάρχουν Ελλάδα. Στο ebay βρήκα μόνο από χώρα Γεωργία. Θέλει να μου τα στείλει μέσω DHL. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα περάσει από τελωνείο ή θα πληρώσω φόρους; Νομίζω ότι δεν ανήκει στην Ευρωπαική Ένωση σωστά;

 

edit: Mόλις είδα εδώ οτι όντως δεν ανήκει στην Ε.Ε. οπότε το τελωνείο είναι δεδομένο!;

 

Εξαρτάται από την αξία CIF, δηλαδή το κόστος και τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την αξία CIF, δηλαδή το κόστος και τα μεταφορικά.

 

Eμένα μου απάντησε ως εξής -->

I have been shipping to Greece without any problems. With DHL as long as I keep the invoice under 150€ orders get delivered. It is the best way to make sure your order gets delivered. Otherwise if they get lost in shipping, I have to refund you and I do not want to take risk of that.

 

Looking forward to have your order.

Regards

 

Δηλαδή ότι έχει ξαναστείλει Ελλάδα με DHL και εάν είναι κάτω από 150€ το ποσό που θα δηλώσει, δεν θα έχω πρόβλημα. Είμαι προβληματισμένη γιατί είναι για φίλο μην την πατήσω άσχημα, κατάλαβες;

Μιλάμε για 4 ή 5 συσκευές bluetooth hands free λίγο κάτω από 150€ σίγουρα είναι.

Τι λετε να την κάνω την αγορά;

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται ότι αφενός δεν γνωρίζεις τι σημαίνει αποστολή δέματος από τρίτη χώρα με courier αφετέρου πείθεσαι εύκολα από τον όποιο πωλητή, μάθε ότι κάθε τέτοιο δέμα κάνει οπωσδήποτε στάση στο τελωνείο και εάν η αξία CIF είναι μέχρι 150€, εκτός από τον ΦΠΑ, καλείσαι να πληρώσεις και αμοιβή εκτελωνιστή (εκτός αν το εκτελωνίσεις μόνη σου), αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

 

Και αυτά εάν δεν αμφισβητήσουν τη δηλωμένη αξία και δεν σου ζητήσουν απόδειξη είτε κάρτας είτε paypal.

Link to comment
Share on other sites

Από amazon.fr αγόρασα ένα lumia 640 xl χτες με χρεωστική της alpha (american express) χωρίς κάποιο πρόβλημα τσέκαρε το

Το post το έκανα 22/10.Πολύ πιθανό να άλλαξαν οι τράπεζες ή το Amazon.fr (πιο πιθανό το πρώτο) το είδος του εμπορου. Τότε είχα χρησιμοποιήσει πιστωτική eurobank,χρεωστική alpha και χρεωστική Πειραιώς.Είχαν φάει κατ'επαναληψη όλες άκυρο.Χαιρομαι που επιτέλους περνάνε :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται ότι αφενός δεν γνωρίζεις τι σημαίνει αποστολή δέματος από τρίτη χώρα με courier αφετέρου πείθεσαι εύκολα από τον όποιο πωλητή, μάθε ότι κάθε τέτοιο δέμα κάνει οπωσδήποτε στάση στο τελωνείο και εάν η αξία CIF είναι μέχρι 150€, εκτός από τον ΦΠΑ, καλείσαι να πληρώσεις και αμοιβή εκτελωνιστή (εκτός αν το εκτελωνίσεις μόνη σου), αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

 

Και αυτά εάν δεν αμφισβητήσουν τη δηλωμένη αξία και δεν σου ζητήσουν απόδειξη είτε κάρτας είτε paypal.

Αυτό το ότι πείθομαι εύκολα θα ήταν εάν είχα κάνει την αγορά. Έχω την πείρα να ρωτώ και να μην κάνω απερισκεπτα αγορές. Γνωρίζω από αγορές στο εξωτερικό. Ως τώρα ήταν από Ε. Ε. και από Κίνα. Οπότε ένα "αστο μη το δοκιμάζεις" θα μου αρκούσε. Ευχαριστώ πάντως για τον κόπο να απαντήσεις και να επιβεβαιωθω για τον προβληματισμο μου.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου αρκεί ένα "αστο μη το δοκιμάζεις" και δεν θέλεις να μάθεις τις επιπτώσεις από μια αγορά με αυτά τα δεδομένα;

 

I rest my case.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου αρκεί ένα "αστο μη το δοκιμάζεις" και δεν θέλεις να μάθεις τις επιπτώσεις από μια αγορά με αυτά τα δεδομένα;

 

I rest my case.

 

Δεν έχω διάθεση να τσακωθώ εδώ μέσα όπως και δεν το έχω κάνει ποτέ μου εδώ και 8 χρόνια. Το νόημα ήταν οτι δεν χρειαζόταν να αναφέρεις του τύπου άσχετη και ότι πείθομαι εύκολα. Γι αυτό είμαστε όλοι εδώ μέσα, να ρωτάμε να μαθαίνουμε.

Έμαθα, ευχαριστήσα όπως διάβασες υποθέτω και εκεί τελειώνει το θέμα για μένα, δεν θα κάνω καμία αγορά που όπως και να είχε τους είχα τους ενδοιασμούς μου λόγω της χώρας και το τελωνείο.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Εκανα και δεύτερο paypal χωρίς να βάλω κάρτα και έστειλα από το παλιό paypal λεφτά για να πάνε στο balance από το καινούριο.η μεταφορά έγινε ωστόσο δεν μπορώ να κάνω αγορά και μετά όταν πήγα να τα στείλω στο παλιό δεν γινόταν.ξέρει κανείς τι δεν έκανα σωστά????
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω μια βοηθεια για οποιον γνωριζει πηρα απο Αγγλια μια μπλουζα και μου την εστειλε συστημενη.. το order number ειναι 141471 και tracking number ABC88730577 και μου ειπε να το ελεγχω απο το http://www.trackyourparcel.eu/ πραγματι μπηκα και μου εμφανιζει οτι εφυγε

με ποια μεταφορικη ερχεται???

 

το επομενο status του http://www.trackyourparcel.eu μου εβγαλε οι ερχεται με dhl

το σαιτ μου δειχνει αυτο.. https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/set_identcodes.do?runtime=standalone&idc=961289517761&_sourcePage=%2FWEB-INF%2Fjsp%2Fquery.jsp&__fp=qLhHaqUz7AUYsdtFHQD1nA%3D%3D αλλα οταν βαζω το shipment number στην dhl ελλαδας δεν το βρισκει.... πρεπει να βαλω καποιον αλλον αριθμο??

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω. Θα μπορουσατε να μου πειτε αν ειναι δυνατη η αγορα καποιου ταμπλετ/κινητου απο Κινα και να πληρωσω μεσω paypal? Λογω των capital controls γινονται δεκτες οι ελληνικες καρτες; Παιζει ρολο αν το προιον υπαρχει σε αποθηκη στην Ελλαδα ή στη Ευρωπη (minideal, gearbest κλπ); Δηλαδη γινεται πιο ευκολα η αγορα; Αλλιως πως μπορω να αγορασω απ το εξωτερικο; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

@akis

 

Η DHL έχει θέμα για μπερδεύεται η εταιρεία courier με τα γερμανικά ταχυδρομεία που έχου εξαγοραστεί από την DHL.

Ίσως βοηθήσει επικοινωνία με την DHL.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαιρετω. Θα μπορουσατε να μου πειτε αν ειναι δυνατη η αγορα καποιου ταμπλετ/κινητου απο Κινα και να πληρωσω μεσω paypal? Λογω των capital controls γινονται δεκτες οι ελληνικες καρτες; Παιζει ρολο αν το προιον υπαρχει σε αποθηκη στην Ελλαδα ή στη Ευρωπη (minideal, gearbest κλπ); Δηλαδη γινεται πιο ευκολα η αγορα; Αλλιως πως μπορω να αγορασω απ το εξωτερικο; Ευχαριστω

 

Υπάρχουν μαγαζιά που δουλεύει το paypal, αν εννοείς να πληρώσεις με την κάρτα που έχεις συνδεδεμένη, και άλλα με κάρτες.

Χρειάζεται προσπάθεια.

Υπάρχουν τρόποι για να φορτώσεις το balance του paypal αλλά χρεώνεται προμήθεια 3,4%+0,35€.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω. Θα μπορουσατε να μου πειτε αν ειναι δυνατη η αγορα καποιου ταμπλετ/κινητου απο Κινα και να πληρωσω μεσω paypal? Λογω των capital controls γινονται δεκτες οι ελληνικες καρτες; Παιζει ρολο αν το προιον υπαρχει σε αποθηκη στην Ελλαδα ή στη Ευρωπη (minideal, gearbest κλπ); Δηλαδη γινεται πιο ευκολα η αγορα; Αλλιως πως μπορω να αγορασω απ το εξωτερικο; Ευχαριστω

Υπάρχει και η revolut, η πιο εύκολη λύση κατά τη γνώμη μου και χωρίς προμήθειες. Όσο για το τι είναι η revolut, διάβασε εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6381572#post6381572

Link to comment
Share on other sites

@akis

 

Η DHL έχει θέμα για μπερδεύεται η εταιρεία courier με τα γερμανικά ταχυδρομεία που έχου εξαγοραστεί από την DHL.

Ίσως βοηθήσει επικοινωνία με την DHL.

 

 

Έχεί κανένας εμπειρία με τα ταχυδρομεία της γερμανίας και το tracking τους?

Αν ναι μπορεί να μου πει τι σημαίνει αυτό που δείχνει το συγκεκριμένο νούμερο ( δεν εννοώ μετάφραση προφανώς ) ? [ RX904131173DE ]

The shipment was received on 07.11.2015 in the international logistics center Frankfurt

 

έλεγε το ίδιο στης 2 ( ότι είχε φτάσει στο ίδιο σημείο στης 2 ) και απο της 2 μέχρι σήμερα απλα ανανεώνει την ημέρα στο ίδιο σημείο '' international logistics center Frankfurt '' .

Link to comment
Share on other sites

Έχεί κανένας εμπειρία με τα ταχυδρομεία της γερμανίας και το tracking τους?

Αν ναι μπορεί να μου πει τι σημαίνει αυτό που δείχνει το συγκεκριμένο νούμερο ( δεν εννοώ μετάφραση προφανώς ) ? [ RX904131173DE ]

The shipment was received on 07.11.2015 in the international logistics center Frankfurt

 

έλεγε το ίδιο στης 2 ( ότι είχε φτάσει στο ίδιο σημείο στης 2 ) και απο της 2 μέχρι σήμερα απλα ανανεώνει την ημέρα στο ίδιο σημείο '' international logistics center Frankfurt '' .

 

Απλά κάθεται εκεί μέχρι να συγκεντρωθούν χ πακέτα για Ελλάδα. Μόλις συγκεντρωθούν, φεύγουν για τον προορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάθεται εκεί μέχρι να συγκεντρωθούν χ πακέτα για Ελλάδα. Μόλις συγκεντρωθούν, φεύγουν για τον προορισμό.

Οι ημερομηνίες παράδοσης είναι κλασικά σχεδόν στον μήνα?

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Οι ημερομηνίες παράδοσης είναι κλασικά σχεδόν στον μήνα?

 

Συνήθως μέσα στην εβδομάδα θα σου έρθει. Μην σε παραξενέψει όμως, ότι μετά από εκεί μπορεί να βρεθεί σε κάνα 2 πόλεις ακόμη μέχρι την Αθήνα.

Έχω κάνει 15-20 αγορές από Γερμανία. Εξαρτάτε η ταχύτητα αποστολής- παραλαβής με πόσα δέματα θα ταξιδέψουν για Ελλάδα.

 

Λογικά δεν μπορείς να βάλεις ένα container σε ένα αεροπλάνο, για Ελλάδα μόνο για ένα δέμα. Μαζεύουν και τα στέλνουν όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μέσα στην εβδομάδα θα σου έρθει. Μην σε παραξενέψει όμως, ότι μετά από εκεί μπορεί να βρεθεί σε κάνα 2 πόλεις ακόμη μέχρι την Αθήνα.

Έχω κάνει 15-20 αγορές από Γερμανία. Εξαρτάτε η ταχύτητα αποστολής- παραλαβής με πόσα δέματα θα ταξιδέψουν για Ελλάδα.

 

Λογικά δεν μπορείς να βάλεις ένα container σε ένα αεροπλάνο, για Ελλάδα μόνο για ένα δέμα. Μαζεύουν και τα στέλνουν όλα μαζί.

 

Ναι κατανοήτο ότι μαζεύουν τα δέματα,απλά μου έκανε εντύπωση ότι κάθε μέρα μου ανανεώνει την ημερομηνία που έφτασε στο ίδιο σήμειο .

Αν είναι φυσιολογικό,κανένα πρόβλημα για την αναμονή.

Ευχαριστώ για την βοήθεια φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...