Jump to content

Ξένη Τηλεοπτική Σεζόν 2014-15


VeCo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 258
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Sense8. Εχω δει μονο το 1ο επεισοδιο. Δεν μου αρεσει που ακομη και στο Ναϊρομπι μανα και γιος εχουν ως μητρικη γλωσσα τα αγγλικα, λες και ειμαστε στο '60. Το πιο δυνατο σημειο του επεισοδιου για εμας τους παλιοτερους η επιστροφη της μεγαλης Νταρυλ Χανα.

Το σεναριο παντως με το καλημερα ανοιγει πολλα θεματα και δεν ξερω αν θα καταφερει να τα μαζεψει στη συνεχεια.

 

Για τα Αγγλικά που λες, υποτίθεται ότι όλοι μιλάνε στην μητρική τους γλώσσα στην σειρά και όχι Αγγλικά, απλά "μεταφράζονται" αυτόματα για την ευκολία του τηλεθεατή. Αυτό φαίνεται σε διάφορες στιγμές της σειράς όπου αρχικά ο ένας δεν μπορεί να καταλάβει τι λέει ο άλλος και μάλιστα σχολιάζεται από τους πρωταγωνιστές - "Μπορείς να με καταλάβεις; Μιλάς σουαχίλι;" "Εσύ μιλάς Αγγλικά; Ξέρεις τι λέω;".

 

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου, η "αυτόματη μετάφραση" μου κάνει σαν εξήγηση, το προτιμώ 1000 φορές από το να ακούω Κορεάτικα ή σουαχίλι και να βασίζομαι 100% στους υπότιτλους.

Link to comment
Share on other sites

Για τα Αγγλικά που λες, υποτίθεται ότι όλοι μιλάνε στην μητρική τους γλώσσα στην σειρά και όχι Αγγλικά, απλά "μεταφράζονται" αυτόματα για την ευκολία του τηλεθεατή. Αυτό φαίνεται σε διάφορες στιγμές της σειράς όπου αρχικά ο ένας δεν μπορεί να καταλάβει τι λέει ο άλλος και μάλιστα σχολιάζεται από τους πρωταγωνιστές - "Μπορείς να με καταλάβεις; Μιλάς σουαχίλι;" "Εσύ μιλάς Αγγλικά; Ξέρεις τι λέω;".

 

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου, η "αυτόματη μετάφραση" μου κάνει σαν εξήγηση, το προτιμώ 1000 φορές από το να ακούω Κορεάτικα ή σουαχίλι και να βασίζομαι 100% στους υπότιτλους.

Μαζί σου και εγώ...

Θα ήταν ωραία.. Να μην είχε καμμενη αγγλική μετάφραση στα κορεατικα πχ και να περιμέναμε τον Θεό να βγάλει υπότιτλους

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά πείτε καμία σειρά σε στυλ αστυνομικό, περιπέτεια.

 

Για να σας βάλω στο νόημα έχω δει ευχάριστα τα the mentalist, true detective, elementary, the killing, homeland, Sherlock..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε καμία σειρά σε στυλ αστυνομικό, περιπέτεια.

 

Για να σας βάλω στο νόημα έχω δει ευχάριστα τα the mentalist, true detective, elementary, the killing, homeland, Sherlock..

 

Ευχαριστώ

the blacklist

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου, η "αυτόματη μετάφραση" μου κάνει σαν εξήγηση, το προτιμώ 1000 φορές από το να ακούω Κορεάτικα ή σουαχίλι και να βασίζομαι 100% στους υπότιτλους.

 

Δες το τριτο επεισοδιο του mr robot και θα καταλαβεις γιατι προτιμω οι πρωταγωνιστες να μιλουν τη μητρικη τους γλωσσα. Η σκηνη στα σουηδικα θα ηταν τελειως διαφορετικη αν ειχε γυριστει στα αγγλικα.

Link to comment
Share on other sites

Mr Robot s01e03 έχουμε και guest εμφάνιση από SuperSu :lol:

http://i.imgur.com/tQU0pEdl.png

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρετε

Wayward Pines

The Whispers

Humans

 

Ειναι απο τις καινουριες σειρες που πραγματικα με εχουν καθηλωσει. Αντε λιγο το Scream αλλα θελω να το 2ο να βγαλω συμπερασματα μιας το 1ο ουτε καλο ουτε κακο ηταν.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρετε

Wayward Pines

The Whispers

Humans

 

Ειναι απο τις καινουριες σειρες που πραγματικα με εχουν καθηλωσει. Αντε λιγο το Scream αλλα θελω να το 2ο να βγαλω συμπερασματα μιας το 1ο ουτε καλο ουτε κακο ηταν.

Το Wayward είναι απίστευτο. Πότε περνάνε τα 40 λεπτά χαμπάρι δεν παίρνεις!

 

Επίσης μία που ξεκίνησε τώρα και με καθήλωσε είναι το The man in the high castle.

Link to comment
Share on other sites

στο mr.robot το τριτο:

ποιος ειναι ο τυπος που ηταν εξω απο το μπαρ και πηγε ο Tyrell να τον βρει;

Link to comment
Share on other sites

Να τον βρει, χε χε. Και τον βρηκε μια χαρα!

Ειναι ο γραμματεας του αφεντικου του, αυτου που ειχε ραντεβου ο σουηδος το πρωι για την θεση του CEO.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και του ζήτησε να του στείλει σε αυτόν το email, προσωπικά και όχι στην γραμματέα, για να τον ψάξει και να μάθει πράγματα γι' αυτόν

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Under the dome, killjoys, Dark matter, Extant δεν βλέπονται. Για καλοκαίρι ξεκίνησα:

 

Wayward pines μου έμεινε ένα επεισόδιο. Μέχρι το 6 το πάει καλά μετά πέφτει η ποιοτητα

Mr Robot σίγουρα έπεσε από το εξαιρετικό πρώτο επεισόδιο αλλά και πάλι το βλέπω ευχάριστα

Penny dreadful τρόμου με Eva Green και αρκετά σκοτεινο

True detective έχει αλλάξει τελείως από την πρώτη σεζόν έχει πέσει ένα σκαλι

 

Από παλιες βλέπω το Hannibal Mad Men suits και λέω να αρχίσω και Spartacus Vikings Banshee.

 

Απο anime ξεκίνησα το dragonball super μιας και το Kai τελείωσε.

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω και blacklist Black sails και the last ship μιας και είδα ότι στη δεύτερη σεζόν τα πάνε περίφημα.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησε και ενα αλλο αυστραλιανης παραγωγης με το τιτλο Glitch και φυσικα ειναι ιδιο με τα 2 ressurection και το γαλλικο.Σε μια πολη οι νεκροι βγαινουν απ τους ταφους και ο σεριφης η αστυνομος οτι να ναι προσπαθει να δει πως συνεβη αυτο
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι σχεδόν όλοι προτείνετε το Mr. Robot.

Μόνο εγώ το βρίσκω υπερ-καταθλιπτικό, υποτονικό και σχετικά μέτριο;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι σχεδόν όλοι προτείνετε το Mr. Robot.

Μόνο εγώ το βρίσκω υπερ-καταθλιπτικό, υποτονικό και σχετικά μέτριο;

Μόνο το πρώτο επεισόδιο ήταν κορυφαίο. Τα υπόλοιπα μέτρια και το τέταρτο δεν βλεποταν καν

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι σχεδόν όλοι προτείνετε το Mr. Robot.

Μόνο εγώ το βρίσκω υπερ-καταθλιπτικό, υποτονικό και σχετικά μέτριο;

 

Και εγω παραξενευομαι γιατι πολοι γνωστοι και φιλοι το βλεπουν σαν top σειρα... Εμενα προσωπικα μου φαινεται μετριο προς κακο , αλλα θα του δωσω αλλα 2-3 επισοδια περιθωριο

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι σχεδόν όλοι προτείνετε το Mr. Robot.

Μόνο εγώ το βρίσκω υπερ-καταθλιπτικό, υποτονικό και σχετικά μέτριο;

 

Ολα ειναι θεμα γουστου. Κι εγω ειδα μετα απο συσταση σε διπλανο νημα το Insidious1 και εκλαψα την ωρα που εχασα.

Εμενα μου αρεσει η ιδεα στο mr robot καθως και η συνεπεια πραξεων που ως τωρα εχουν οι κεντρικοι χαρακτηρες.

 

Μόνο το πρώτο επεισόδιο ήταν κορυφαίο. Τα υπόλοιπα μέτρια και το τέταρτο δεν βλεποταν καν

 

Δυστυχως ισχυει οτι και σε πολλες σειρες πλεον. Η ποιοτητα καθε επεισοδιου δεν ειναι ποτε η ιδια. Πχ απο τα 12 επεισοδια του sense8 εμενα μου αρεσε μονο το 11ο. Στο mr robot πολυ καλα επεισοδια ειναι το 1ο και το 3ο. Στο True Detective2 τελος καλο επεισοδιο ειναι το 3ο ενω το 5ο (για το γουστο μου) ειναι καλυτερο απο την 1η σεζον της σειρας. Αν μαλιστα επαιζε καποιος αλλος το ρολο του Vince Vaughn η σειρα θα ηταν πολυ πειστικοτερη.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο οτι σε πολλες σειρες ισχυει αυτο με τα σκαμπεναβασματα της ποιοτητας καθε επεισοδιου.

για αυτο και δε μπορουμε τις ισοπεδωτικες αποψεις τυπου "εκπληκτικη σειρα το GoT" οταν ειναι αξιολογα μολις 2 με 3 επεισοδια απο τα δεκα.

δε βλεπουμε ελληνικες χαζοχαρουμενες σειρες τυπου "δυο ξενοι/καφε της χαρας/singles κλπ".

Εχουμε υψηλες απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν μαλιστα επαιζε καποιος αλλος το ρολο του Vince Vaughn η σειρα θα ηταν πολυ πειστικοτερη.

 

Τα 'λεγα εγώ για τον Vaughn αλλά μου λέγανε ότι είμαι προκατειλημμένος :shifty:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...