Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικό μου έχει αναβαθμιστεί ήδη, είναι γαλλικό, φαντάζομαι σιγά σιγά θα έρθει η αναβάθμιση και στα υπόλοιπα..

 

σιγα σιγα ομως,οπως το λες...:p

θελω να φυγει η μαυριλα με εχει κουρασει..

θα δυσκολευτω να του περασω την γαλλικη?

υποψιν,ειμαι ασχετη,αλλα δεν εχω υπομονη..:O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ψάχνω κάποιον Launcher για το Alpha, δεν έχω δοκιμάσει κάποιον, οπότε θα ήθελα να μου προτείνεται όποιον είναι πιο smooth και friendly user (να μην κολλάει, lagάρει, καθυστερεί το κινητό).

 

Επίσης, υπάρχει δυνατότητα να βγαίνουν όλες οι ενημερώσεις/ειδοποιήσεις στο lock screen κάτω από το ρολόι (σαν λίστα)? Έχω συνηθίσει από το ipad και μου φαίνεται πιο βολικό .

 

Τέλος όποια άλλη βελτίωση χρήσης έχετε βρει/ανακαλύψει/προσθέσει στο κινητό είναι πέραν από δεκτή!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ψάχνω κάποιον Launcher για το Alpha, δεν έχω δοκιμάσει κάποιον, οπότε θα ήθελα να μου προτείνεται όποιον είναι πιο smooth και friendly user (να μην κολλάει, lagάρει, καθυστερεί το κινητό).

 

 

O Nova είναι από τους δημοφιλείς αντικαταστάτες του Touchwiz, ο κόσμος τον βάζει από συνήθεια μέχρι και στο S6. Μέσα από τις ρυθμίσεις του μπορείς να κάνεις το κινητό αστραπιαίο.

Link to comment
Share on other sites

θα δυσκολευτω να του περασω την γαλλικη?υποψιν,ειμαι ασχετη,αλλα δεν εχω υπομονη..:O

 

Όχι δεν είναι δύσκολη η διαδικασία. Αν την κάνεις, ρίξε μόνο μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά. ( εννοείται ότι θα έχεις κρατήσει backup των αρχείων σου και θα έχεις συγχρονίσει επαφές,σημειώσεις και ότι άλλο θες πριν τη διαδικασία).

 

Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνω κάποιον Launcher για το Alpha, δεν έχω δοκιμάσει κάποιον, οπότε θα ήθελα να μου προτείνεται όποιον είναι πιο smooth και friendly user (να μην κολλάει, lagάρει, καθυστερεί το κινητό).

 

Εγώ χρησιμοποιούσα επί χρόνια Νοva Prime αλλά την τελευταία εβδομάδα με lollipop χρησιμοποιώ Go Prime με εφέ κύλισης τον κύλινδρο. Ο λόγος : είναι απίστευτα smooth το σκρολάρισμα μεταξύ των οθονών - καλύτερο feeling σε σχέση με το scroll του Nova Prime. Επίσης έχω αντικαταστήσει τον stock dialer με exdialer καθώς οι επαφές στη lollipop του Alpha σκρολάρουν αργά ( όχι με lag, απλά όταν σέρνω με δάχτυλο προς τα κάτω θέλω να κατεβαίνουν πολλές επαφές χωρίς φρένο). Kαι την stock εφαρμογή των sms έχω αντικαταστήσει με chompsms γιατί μου δίνει την επιλογή να αντικαθιστώ στο πληκτρολόγιο το πλήκτρο "enter" με "χαμογελάκι".:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι δύσκολη η διαδικασία. Αν την κάνεις, ρίξε μόνο μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά. ( εννοείται ότι θα έχεις κρατήσει backup των αρχείων σου και θα έχεις συγχρονίσει επαφές,σημειώσεις και ότι άλλο θες πριν τη διαδικασία).

 

 

 

Εγώ χρησιμοποιούσα επί χρόνια Νοva Prime αλλά την τελευταία εβδομάδα με lollipop χρησιμοποιώ Go Prime με εφέ κύλισης τον κύλινδρο. Ο λόγος : είναι απίστευτα smooth το σκρολάρισμα μεταξύ των οθονών - καλύτερο feeling σε σχέση με το scroll του Nova Prime. Επίσης έχω αντικαταστήσει τον stock dialer με exdialer καθώς οι επαφές στη lollipop του Alpha σκρολάρουν αργά ( όχι με lag, απλά όταν σέρνω με δάχτυλο προς τα κάτω θέλω να κατεβαίνουν πολλές επαφές χωρίς φρένο). Kαι την stock εφαρμογή των sms έχω αντικαταστήσει με chompsms γιατί μου δίνει την επιλογή να αντικαθιστώ στο πληκτρολόγιο το πλήκτρο "enter" με "χαμογελάκι".:)

 

Οδηγίες που θα βρω ?

Επίσης όταν βγει επίσημα για την δική μου συσκευή θα πρέπει να κάνω ξανά την όλη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες που θα βρω ?

Επίσης όταν βγει επίσημα για την δική μου συσκευή θα πρέπει να κάνω ξανά την όλη διαδικασία?

 

Θα έλεγα να περιμένεις κανά δυό εβδομάδες ακόμα :D Patience is a virtue που λένε.

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα που άργησε η Lollipop, το κινητό μου ρολλάρει απίστευτα με Kitkat, απ΄ότι φαίνεται δεν υπάρχουν συγκλονιστικές αλλαγές και βελτιώσεις για το Alpha, μόνο κάποια αισθητικά πραγματάκια όπως η αλλαγή στο interface του recent apps και κάποια άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να περιμένεις κανά δυό εβδομάδες ακόμα :D Patience is a virtue που λένε.

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα που άργησε η Lollipop, το κινητό μου ρολλάρει απίστευτα με Kitkat, απ΄ότι φαίνεται δεν υπάρχουν συγκλονιστικές αλλαγές και βελτιώσεις για το Alpha, μόνο κάποια αισθητικά πραγματάκια όπως η αλλαγή στο interface του recent apps και κάποια άλλα.

 

Και εγώ δεν έχω θέμα για την ταχύτητα της συσκευής .. ίσα ίσα !!!

Η μαυρίλα με κουράζει και επίσης αυτό που θέλω από το lollipop το οποίο το είχα στο ios και με βόλευε απίστευτα είναι οι ενημερώσεις που εμφανίζονται στην οθόνη κλειδώματος και όχι στην μπάρα .

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες που θα βρω ?

Επίσης όταν βγει επίσημα για την δική μου συσκευή θα πρέπει να κάνω ξανά την όλη διαδικασία?

 

Οδηγός στα αγγλικά εδώ :

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=60430583&postcount=1

 

Τη διαδικασία θα την ξανακάνεις μόνο αν για κάποιο λόγο θα θελήσεις να έχεις κάποιο άλλο ευρωπαϊκό firmware και όχι το γαλλικό. Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να τη ξανακάνω. Το κινητό μου είχε CSC Τσεχίας και τσέχικο firmware, τώρα έχει CSC Γαλλίας και γαλλικό firmware.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει στις ρυθμίσεις κλήσεων έχει μενού που λέει απάντηση και τερματισμός κλήσεων. Δες το.

 

Ερώτηση εγώ τώρα. Για να κατεβάσω την κουρτίνα με τις ειδοποιήσεις.... Αν πάω να την κατεβάσω από πάνω δεξιά από το ρολόι δηλαδή δεν κατεβαίνει σαν να είναι νεκρή η αφή εκεί. Ενώ τέρμα αριστερά η στο κέντρο δουλεύει κανονικά. Σε άλλα τηλέφωνα όπου και να πάω να το κατεβάσω κατεβαίνει κανονικά. Το έχετε και εσείς αυτό το θέμα;

 

Ευχαριστώ με βοήθησε πολύ! Υπάρχει τώρα όμως τρόπος να το κάνω αθόρυβο την ώρα που χτυπάει κλήση;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο

 

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-G850F

 

ότι τις τελευταίες μέρες αντί για Lollipop (που έχει πάρει μόνο η Ν. Κορέα και η Γαλλία για το G850F) ρολλάρουν μια τελευταία έκδοση για Kitkat.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στη lollipop, τουλάχιστον σε μένα , έχει πρόβλημα η stock εφαρμογή της συλλογής. Δεν κάνει καλό render στις εικόνες με αποτέλεσμα να εμφανίζονται πιο θαμπές και με περισσότερο θόρυβο σε σχέση με την κανονική τους μορφή. Κατέβασα από το google play την KK Gallery και τις δείχνει άψογα οπότε το έλυσα το θέμα. Κάντε αν θέλετε πείραμα με τα δυο παρακάτω wallpapers :

 

http://postimg.org/image/wvu45c94t/

 

http://postimg.org/image/dei2i7973/

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

 

Εχω καμποσο καιρο που ψαχνομαι για καινουρια συσκευη, αλλα δε μπορω να κατασταλλαξω.. Ειμαι μεταξυ του Α και Α5, αν και για το δευτερο εχω ενδιασμους λογω μεγεθους, μιας και δεν εχω συνηθισει τα μεγαλα τηλεφωνα. Ομως σιγουρα η μεγαλυτερη οθονη του Α5 θα ειναι πιο ξεκουραστη στο ματι κ αυτος ειναι κ ο λογος που μου τραβηξε το βλεμα, αλλα απ την αλλη το μικροτερο σασι του Α ειναι πιο ξεκουραστο στο γραψιμο και στο χειρισμο με το ενα χερι. Δεν ξερω επισης αν συγκρινεται η καμερα του Α5 με του Α σε πραγματικες συνθηκες, γιατι στα χαρτια σιγουρα το Α υπερτερει σε ολα, οποτε κ αυτο ειναι ενα θεμα που με προβληματιζει..

 

Αυτο που με ανησυχει ομως περισσοτερο, ειναι τα οσα γραφτηκαν sto xda για το Α, σχετικα με το προβλημα σηματος που αντιμετωπιζαν αρκετοι κατοχοι της εκδοσης SM-G850F, λογω ενος θεματος που εχει ο exynos με το lte modem, με αποτελεσμα σε 4g δικτυα να εχει μεγαλο προβλημα σηματος.. Γενικα ολοι εκει ελεγαν πως το προβλημα δε μπορουσε να το διορθωσει η samsung και οσα κινητα περασαν απ το σερβις, επεστρεφαν πισω ανεπισκευαστα στην ουσια. Το προβλημα ομως δεν ηταν μονο στο 4G, αλλα και στo δικτυo 3g απλα λιγοτερο εντονο, με αποτελεσμα οι χρηστες να λειτουργουν τη συσκευη μονο στην GSM λειτουργια της, που και σε αυτη τη λειτουργια παλι ειχε μια απωλεια στο σημα, σε συγκριση με αλλα τηλεφωνα. :(

 

Αν ειναι να παρω μια συσκευη, η οποια προοριζεται για 4G, δε θα θελα να μη μπορω να τη χρησιμοποιησω σε αυτο το δικτυο, καθως επισης δε θα θελα να υπαρχει γενικα προβλημα με το σημα, ειτε οταν κρατας τη συσκευη, ειτε λογω hardware-software προβληματων (bugs στο firmware του μοντεμ κλπ). Επειδη ειναι δυσκολο να διαβασει καποιος και τις 120 σελιδες του τοπικ αυτου, μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε αν οντως ισχυουν αυτα που εχουν γραφτει στο τοπικ αυτο του xda? http://forum.xda-developers.com/galaxy-alpha/help/bad-reception-t2894402

 

Και κατι τελευταιο που με προβληματιζει.. ΕΠειδη δεν ειμαι απ τους χρηστες που αλλαζουν συχνα τηλεφωνο κ επειδη θα θελα να περασω 2-3 χρονια τουλαχιστον με τη συγκεκριμενη συσκευη, το οτι το android πλεον μετακινειται προς την 64bit εποχη, θα μπορουσε να σημαινει αυτο, συντομο ή αργο θανατο για τις 32bit συσκευες?

Αν δηλαδη λογω του οτι μεχρι το τελος του 2015, ολες οι νεες συσκευες θα φορανε 64μπιτο επεξεργαστη και lollipop πλεον, μηπως θα συμβει αυτο που φοβαμαι, οτι δηλαδη οι developers θα αρχισουν να φτιαχνουν apps μονο για 64bit και πλεον δε θα μπορουν να δουλεψουν στο Α? Πχ αν δημοφιλεις εφαρμογες οπως το facebook, skype κλπ, αλλαξουν συντομα σε 64bit, δε θα μεινουμε απ'εξω εμεις μετα?

 

Μηπως τελικα θα ηταν προτιμοτερο να επιλεξω το Α5 γι' αυτο το λογο, εναντι του Α? Μηπως τελικα ενα 32bitο τηλεφωνο παρολο που ειναι τουμπανο σε επεξεργαστικη ισχυ, μειονεκτει εναντι ενος υποδεεστερου οπως το Α5, οταν τρεχουν πλεον και τα 2 σε lollipop, λογω της καλυτερης διαχειρησης πορων του λογισμικου, απο εναν 64μπιτο επεξεργαστη σε σχεση με τον 32μπιτο?

 

Ζητω συγνωμη για το σεντονι, αλλα ειναι μερες τωρα που διαβαζω για ολα αυτα και ακρη δε μπορω να βγαλω, οποτε δε μπορω να αποφασισω.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για το σημα ενω το ειχα διαβασει,δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα.Ισα ισα σε σχεση με το G2 που ειχα πριν μου φαινεται καλυτερο ακομα και στις εναλλαγες του.Αν και γενικα δεν χρησιμοποιω 4G.

 

Οσο για το αλλο γνωμη μου ειναι να προτιμησεις αυτο που ειναι πιο δυνατο τωρα,γιατι θα ειναι πιο δυνατο ακομα και μετα απο 2 χρονια.Το Α5 δεν φοραει δυνατο επεξεργαστη,ειναι αρκετα μετριος και δεν ξερω για ποσο καιρο θα μπορει να ειναι "ικανοποιητικος".

Απο αναβαθμισεις πιστευω και τα 2 θα μεινουν στην λολλιποπ...Αποψη μου βεβαια,μπορει να ειμαι και λαθος.

 

Επισης σε σχεση με το Alpha,το Α5 δεν υποστηριζει Usb otg(για μενα βασικο),δεν εχει notification led(για μενα must),και δεν βγαινει η μπαταρια του κατι που σε 1-1,5 χρονο θα το χρειαστεις.

Απο την αλλη ομως το Α5 εχει μεγαλυτερη οθονη(αλλα λιγοτερα ppi),εχει ραδιοφωνο και το βασικοτερο εχει υποδοχη για καρτες micro sd.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Και του Alpha 64bit είναι ο επεξεργαστής. Το θέμα είναι αν θα το υποστηρίξει η samsung η οι xda (που δε βλέπω τίποτα από τα δυο).
Link to comment
Share on other sites

Και του Alpha 64bit είναι ο επεξεργαστής. Το θέμα είναι αν θα το υποστηρίξει η samsung η οι xda (που δε βλέπω τίποτα από τα δυο).

 

του alpha 32 είναι,64 αλλά κλειδωμένος στα 32 είναι του note 4

Link to comment
Share on other sites

@yz8826, το παρακάτω άρθρο του pocketnow έχει τίτλο : "Τα Galaxy A3 & A5 εμφανίζονται να υποφέρουν από προβλήματα δύναμης σήματος"

http://pocketnow.com/2014/11/11/samsung-signal-strength

Αντίθετα στο Alpha , οι rewiewers είτε λένε ότι έχει μια χαρά σήμα είτε ότι δεν είναι σταθερό αλλά αυτό δεν τους δημιούργησε πρόβλημα.

Άλλος χρήστης στο xda λέει ότι στο 4G χρησιμοποιείται διαφορετικός τρόπος μέτρησης σήματος , γι αυτό και η μπάρα πέφτει στο 1.

Επίσης διάφοροι από τους χρήστες που ανέφεραν τέτοιο πρόβλημα στο xda έχουν ΑΤ&Τ έκδοση.

Προσωπικά όταν βάζω 4G ( η αλήθεια είναι ότι είμαι με 2G και χρησιμοποιώ 3G, 4G μόνο τις στιγμές που θέλω να σερφάρω ) η μπάρα πέφτει σε αρκετές περιοχές στο 1 ή 2 αλλά δεν έχω θέμα επικοινωνίας ή σερφαρίσματος κι ας έχω και Wind που δεν φημίζεται για το 4G της. Πάντως στο Γκάζι πιάνω 4G με 3 μπάρες σήματος ενώ άλλα κινητά φίλων με άλλους παρόχους βρίσκονται στη 1 μπάρα με αργό 4G.

 

Όπως και να έχει το πράγμα , προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα επικοινωνίας με το Alpha ούτε με 4G στη μία μπάρα. Ούτε έχω δει εδώ στο forum να αναφέρεται τέτοιο πρόβλημα εκτός από έναν χρήστη νομίζω.

 

@PanosFX , έχεις παρατηρήσει το θέμα που ανέφερα με το rendering των φωτό στη stock εφαρμογή συλλογής σε σχέση με άλλες gallery εφαρμογές ;:)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια ipred δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω καταλαβει τι θεμα εχεις με την stock gallery.

Δεν εχω δει καποια διαφορα σε σχεση με την στοκ της κιτ κατ αλλα οταν σχολασω θα κατεβασω το quick pic να δω.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός στα αγγλικά εδώ :

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=60430583&postcount=1

 

Τη διαδικασία θα την ξανακάνεις μόνο αν για κάποιο λόγο θα θελήσεις να έχεις κάποιο άλλο ευρωπαϊκό firmware και όχι το γαλλικό. Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να τη ξανακάνω. Το κινητό μου είχε CSC Τσεχίας και τσέχικο firmware, τώρα έχει CSC Γαλλίας και γαλλικό firmware.

 

στα ελληνικα δεν θα βρουμε?? μην κανω καμια χαζομαρα..:O

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.μπορει να μου πει καποιος απο που να κατεβασω grand theft auto s.a και να δουλευει;εχω δοκιμασει καποια που βρηκα,εκανα την σχετικη εγκατασταση και διαδικασια αλλα κανενα δεν φορτωνει.ανοιγει παει να φορτωσει το παιχνιδι και κρασαρει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.μπορει να μου πει καποιος απο που να κατεβασω grand theft auto s.a και να δουλευει;εχω δοκιμασει καποια που βρηκα,εκανα την σχετικη εγκατασταση και διαδικασια αλλα κανενα δεν φορτωνει.ανοιγει παει να φορτωσει το παιχνιδι και κρασαρει.

 

εδώ φίλε μου δεν πρόκειται να σου πει κανένας να το κατεβάσεις free. απαγορεύεται. μόνο στο playstore

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αύριο δίνω το z3c και παίρνω το alpha σε λευκό χρώμα. Αν και πιστεύω η μπαταρία του Sony θα μου λείψει παρότι δεν είμαι heavy user. Αργότερα θα του βάλω και τη μεγαλύτερη μπαταρία οπότε ελπίζω να εξισοροπισει λίγο η κατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...