Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω περάσει το Ac Display για οθόνη με τις ενημερώσεις χωρίς να ανοίγω το τηλ. Τώρα ,επειδή με το lollipop μου άλλαξε όλα τα εικονίδια και από free themes δεν βλέπω να υπάρχει κάτι αρκετά όμορφο ,έχετε να προτείνετε κάτι όσον αφορά τα themes ή να κοιτάξω τον nova launcher που τον έχω διαβάσει αρκετά συχνά στο φόρουμ?Μέχρι τώρα εντυπώσεις με το lollipop ,η μπαταρία δεν βγάζει άνετα 24ωρο με την ίδια χρήση ,γρήγορο όπως ήταν ,μου ανεβάζει πολύ την χρήση της μνήμης ram στο 360 mobile security ,από 50% στο kit kat ,έχει πάει στο 70% ,χωρίς να έχω πειράξει τίποτα και δεν μου αρέσει καθόλου η εμφάνιση.Αυτά!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγώ είχα το εξής θέμα, ανοιχτά πάντα wifi και data και ανάλογα γίνεται η σύνδεση, όταν λοιπόν ήμουν σε wifi σύνδεση και έκλεινε η οθόνη, όταν την ξύπναγα έβλεπα ότι ήταν συνδεδεμένο στα data και όταν την άνοιγα σε κλάσματα έκανε σύνδεση στο wifi, το έλυσα το θέμα με το που έβαλα την ρύθμιση στο ΄΄να μην επιτρέπονται τα δεδομένα παρασκηνίου΄΄. Το μόνο προβληματάκι λοιπόν που έχω τώρα είναι ότι μου βγάζει στις ειδοποιήσεις ένα θαυμαστικό που με εκνευρίζει κάπως......υπάρχει άραγε τρόπος να φύγει ?????

3 ερωτήσεις ακόμα....

1. Περιαγωγή δεδομένων...... πρέπει να είναι On ή όχι ή αδιάφορο ?

2. Σάρωση πάντα διαθέσιμη.....ισχύει ότι τρώει μπαταρία αν είναι στο on ?

3. Nα παραμένει ενεργοποιημένο το wifi.... το έχω στο ΄΄παντα΄΄, είναι οκ ή είναι αδιάφορο σε σχέση με την άλλη επιλογή ΄΄΄μόνο όταν είναι συνδεδεμένο΄΄

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το sms πως το κάνουμε να έχει μεγάλο μεγεθος? μου άλλαξε με το update. κατι στριπ Unicode αλλα ποιο? Edited by moredread
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το sms πως το κάνουμε να έχει μεγάλο μεγεθος? μου άλλαξε με το update. κατι στριπ Unicode αλλα ποιο?

 

Στα settings του messaging to "Strip Unicode" βαλτο "Strip all unicode characters"

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγώ είχα το εξής θέμα, ανοιχτά πάντα wifi και data και ανάλογα γίνεται η σύνδεση, όταν λοιπόν ήμουν σε wifi σύνδεση και έκλεινε η οθόνη, όταν την ξύπναγα έβλεπα ότι ήταν συνδεδεμένο στα data και όταν την άνοιγα σε κλάσματα έκανε σύνδεση στο wifi, το έλυσα το θέμα με το που έβαλα την ρύθμιση στο ΄΄να μην επιτρέπονται τα δεδομένα παρασκηνίου΄΄. Το μόνο προβληματάκι λοιπόν που έχω τώρα είναι ότι μου βγάζει στις ειδοποιήσεις ένα θαυμαστικό που με εκνευρίζει κάπως......υπάρχει άραγε τρόπος να φύγει ?????

3 ερωτήσεις ακόμα....

1. Περιαγωγή δεδομένων...... πρέπει να είναι On ή όχι ή αδιάφορο ?

2. Σάρωση πάντα διαθέσιμη.....ισχύει ότι τρώει μπαταρία αν είναι στο on ?

3. Nα παραμένει ενεργοποιημένο το wifi.... το έχω στο ΄΄παντα΄΄, είναι οκ ή είναι αδιάφορο σε σχέση με την άλλη επιλογή ΄΄΄μόνο όταν είναι συνδεδεμένο΄΄

 

Κάλυψες με αυτό που έκανες το πραγματικό σου πρόβλημα, που είναι η αδυναμία σύνδεσης στο internet (εξου και το θαυμαστικό).

Τα "δεδομένα παρασκηνίου" πρέπει να είναι ενεργοποιημένα για να σου δουλεύουν εφαρμογές τύπου hangouts, viber κλπ αλλά τα χρειάζονται μερικές φορές και τα Google Play Services για να λειτουργεί σωστά το Play Store. ΜΗΝ τα κλείσεις. Αν σου βγαίνει θαυμαστικό σημαίνει ότι δεν έχεις data απ΄τον πάροχο κινητής. Ψαξτο.

 

Η περιαγωγή δεδομένο είναι για όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό. Κλείστην προς το παρόν. Σάρωση πάντα διαθέσιμη ναι τρώει λίγη μπαταρία παραπάνω. Κλείστην. Να παραμένει ενεργοποιημένο το wifi βάλτο "παντα" για να έχεις δεδομένα όταν κλείνει οθόνη, αλλιώς θα τρώς δεδομένα παρόχου.

 

Τώρα αν μετά από όλα αυτα έχεις θαυμαστικό κάτι συμβαίνει με τα δεδομένα σου (πρόβλημα router, παρόχου κινητής?) Δες αν πραγματικά έχεις internet μπαίνοντας σε κάποιο site και αν παραμένει το θαυμαστικό, τότε δεν ξέρω τι άλλη ρύθμιση μπορεί να έχεις κάνει και να στο βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Στα settings του messaging to "Strip Unicode" βαλτο "Strip all unicode characters"

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κάλυψες με αυτό που έκανες το πραγματικό σου πρόβλημα, που είναι η αδυναμία σύνδεσης στο internet (εξου και το θαυμαστικό).

Τα "δεδομένα παρασκηνίου" πρέπει να είναι ενεργοποιημένα για να σου δουλεύουν εφαρμογές τύπου hangouts, viber κλπ αλλά τα χρειάζονται μερικές φορές και τα Google Play Services για να λειτουργεί σωστά το Play Store. ΜΗΝ τα κλείσεις. Αν σου βγαίνει θαυμαστικό σημαίνει ότι δεν έχεις data απ΄τον πάροχο κινητής. Ψαξτο.

 

Η περιαγωγή δεδομένο είναι για όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό. Κλείστην προς το παρόν. Σάρωση πάντα διαθέσιμη ναι τρώει λίγη μπαταρία παραπάνω. Κλείστην. Να παραμένει ενεργοποιημένο το wifi βάλτο "παντα" για να έχεις δεδομένα όταν κλείνει οθόνη, αλλιώς θα τρώς δεδομένα παρόχου.

 

Τώρα αν μετά από όλα αυτα έχεις θαυμαστικό κάτι συμβαίνει με τα δεδομένα σου (πρόβλημα router, παρόχου κινητής?) Δες αν πραγματικά έχεις internet μπαίνοντας σε κάποιο site και αν παραμένει το θαυμαστικό, τότε δεν ξέρω τι άλλη ρύθμιση μπορεί να έχεις κάνει και να στο βγάζει.

 

ενεργοποίησα πάλι τα δεδομένα παρασκηνιου και δεν έχω το θαυμαστικό πλέον, οκ το αφήνω έτσι.

Ευχαριστώ για την βοήθεια

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, ενώ έχω τη λόλιποπ καιρό, από χτες μου παρουσιάζει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας. Περίεργο, μόνο αναβαθμίσεις εφαρμογών κάνω καθημερινά.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..εχω το one plus one 64gb με lolipop 5.0.2 μου κανει συνεχως συνδεση με τα δεδομενα κινιτης χωρις να ειναι ενεργοποιημενα και καταναλωνει ιντερνετ. ξερετε κατι για αυτο? και κατι αλλο.. στο εικονιδιο που δειχνει την δυνατοτητα του σηματος μου βγαζει ενα θαυμαστικο και στο wifi το ιδιο αν γνωριζεται κατι γιατι εχθες μπηκε και εχω θεματακια..ευχαριστω

Παλιό bug και (κλασικά για την OnePlus) άλυτο: https://jira.cyanogenmod.org/browse/BACON-904

 

Ή μπορεί να έχεις βάλει κάποιο anti-theft / antivirus που ανοίγει τη σύνδεση...

 

Σε κάθε περίπτωση, αν θες να σταματήσει το βάσανο είτε πας στα APN και τα αλλάζεις λίγο, είτε ζητάς από τον πάροχο να σου κλειδώσει το Internet...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάλι, ενώ έχω τη λόλιποπ καιρό, από χτες μου παρουσιάζει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας. Περίεργο, μόνο αναβαθμίσεις εφαρμογών κάνω καθημερινά.

Screenshot της κατανάλωσης μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ρυθμίσεις για την φωτεινότητα, είναι στο αυτόματο. :)

Οταν κατεβαζεις την μπάρα που περίπου βρίσκεται η ενταση της φωτεινότητας??? Στην μέση????

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβαζεις την μπάρα που περίπου βρίσκεται η ενταση της φωτεινότητας??? Στην μέση????

 

Ειναι εκει που ειναι απο μονη της μετα το factory reset. Δεν ξερω που ειναι γιατι το εχω ολα αυτοματα και την εχω κρυμμενη την μπαρα της φωτεινοτητας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

μετά από όσα διάβασα στο thread, αποφάσισα να καθυστερήσω την αναβάθμιση σε Lolipop μέχρι νεωτέρας.

 

το πρόβλημα είναι ότι έχω ήση εκαταστήσει το αρχείο των 8 MB και τώρα όποτε συνδέομαι σε wifi ξεκινάει αυτόματα το κατέβασμα του αρχείου της Lolipop.

 

υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθούν οι αυτόματες ενημερώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις την εφαρμογή στο απόρρητο και κλείνεις τη λειτουργία ;)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εκει που ειναι απο μονη της μετα το factory reset. Δεν ξερω που ειναι γιατι το εχω ολα αυτοματα και την εχω κρυμμενη την μπαρα της φωτεινοτητας.

Δεν σου λέω την μπάρα της φωτεινότητας

Σου λέω την μπάρα των ειδοποίησεων εμένα βρίσκεται αναμεσα στην λεξη wifi-bluetooth

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου λέω την μπάρα της φωτεινότητας

Σου λέω την μπάρα των ειδοποίησεων εμένα βρίσκεται αναμεσα στην λεξη wifi-bluetooth

 

Το ιδιο λεμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανένα καλό παiδι μπορεί να βγάλει ένα screenshot από τις ρυθμίσεις στα πληκτρα γιατί τα έχω κάνει λίγο μάνταρα :O

 

Δεν εχω πειραξει καμια παρα μονο να ειναι παντα αναμενα τα πληκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και καναδυό βδομάδες, όταν είμαι εκτός σπιτιού μακρυά από κάποιο wireless router για να έχω πρόσβαση στο internet, δεν παίρνω καθόλου ειδοποιήσεις από κάποιες εφαρμογές (πχ. Instagram, G+). Μόλις συνδεθώ σε κάποιο router έρχονται αμέσως όλες μαζεμένες.

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω να flashάρω rom με full wipe αρκετούς μήνες και θα είναι το επόμενο πράγμα που θα κάνω.

Απλά έχω δοκιμάσει δύο διαφορετικούς kernel (AK και Boeffla) συν τον stock που έρχεται με τις Nighlties χωρίς να λυθεί το θέμα, οπότε αν κάποιος έχει ιδέα τού τί μπορεί να φταίει ας postάρει.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για να δούμε θα λειτουργήσουν τα piston

 

Τα v.2 λειτουργούν μια χαρά, τώρα αναμένω τα v.3 ίδωμεν..

Sent it From outer Space.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παρατηρώ ότι με το CM12S ζεσταίνεται-ανεβάζει θερμοκρασία πιο εύκολα η συσκευή! Πιάνει και 38+βαθμούς Celsiu όταν ψιλοπαιδευεται!
Link to comment
Share on other sites

Τα v.2 λειτουργούν μια χαρά, τώρα αναμένω τα v.3 ίδωμεν..

 

Skip track με διπλό κλικ εγώ δεν έχω και δεν ξέρω γιατί με όλα τα ακουστικά και όλες τις εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Τα v.2 λειτουργούν μια χαρά, τώρα αναμένω τα v.3 ίδωμεν..

 

Και τα v3 μια χαρά λειτουργούν. Δεν είχα τα v2 για να συγκρίνω αλλά είμαι υπερευχαριστημένος. Και τα κουμπιά δουλεύουν όπως πρέπει.

Ευτυχισμένος κάτοχος ενός Oneplus One 64GB, με θήκη diztronic μαύρη ματ και προστασία οθόνης γυαλί orzly.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...